Jump to content

Imi consuma ulei , e normal ?


Recommended Posts

Nu prea am verificat uleiul de cand l-am schimbat , trebuie sa il schimb din nou deja ,trebuie sa il cumpar zilele astea... in fine si am verificat joja acum si era un pic sub minim bineanteles ca am completat si totul e in regula acum , ca am mai avut vreo 5-600 de grame.

Dar intrebarea mea este daca e normal sa consume atat ulei de la un schimb la altul ? Am facut aprox 15 000 km si era la maxim cand l-am schimbat ! merci !

Am uitat sa specific am un bmw 318 d din 2004 1995 cmc.

Edited by jimistyle2005
Link to comment
Share on other sites

e normal sa consume cat de cat, in functie si de kilometrii motorului si de modul in care o conduci...

totusi de sub maxim sa-ti ajunga sub minim, mi se pare putin cam mult.

 

ce motor, cati km si ce tip de ulei este in el?

Edited by Rhaziel
Link to comment
Share on other sites

e normal sa consume cat de cat, in functie si de kilometrii motorului si de modul in care o conduci...

totusi de sub maxim sa-ti ajunga sub minim, mi se pare putin cam mult.

 

ce motor, cati km si ce tip de ulei este in el?

 

pai am un motor de 2 l (1995 cmc) are rulati cam 190.000 km si am pus ulei Castrol 5W30 long life full syntetic !

Urmeaza sa fac schimbul de ulei , crezi ca ar trebui sa il schimb pe acesta si sa pun altceva ?

Sa pun de data asta si vreun tratament de motor ceva ? e vreunul bun ?

 

un litru de ulei la 15000 km este mai mult decat acceptabil, sincer!!!!!!

Sa inteleg ca e normal ? Dar eu cred ca e ceva mai mult de un litru consumat nu ? pusesem uleiul la maxim si acum era putin sub minim !

Link to comment
Share on other sites

ce motor ai ? la un 6 in linie e acceptabil un 2 l intre schimburi, dar totusi ar trebui sa verifici sa nu pierzi pe undeva.Din ce vad in semnatura ai un e63 relativ nou.

 

Pai la reprezentanta ziceau ca nu are nimika... e normal sa mance atata pentru un V8 din spusele lor.

Oricum eu nu-l menajez deloc; poate de aici si consumul asta ridicat.

Link to comment
Share on other sites

vad ca e din 2004.

 

5w40.

 

vezi sa nu il pierzi pe undeva,mai sunt topicuri pe tema asta.eu ti-am dat 3 mai sus,le-ai citit?

 

Merci mult ! Sa inteleg ca e bun 5w 40 ! Pentru ca tocmai l-am comandat !:)

Inca o intrebare de unde cumpar uleiul mi-a spus ca e nevoie sa schimb si toate filtrele chiar daca le-am schimbat la 15000 km !

vor sa imi vanda filtrele lor sau chiar e nevoie ? mie mi se pare cam repede ,pt ca le-am schimbat pe toate acum 15.000km cam un an ,dar ma rog eu le schimb daca trebuie !(filtru ulei, aer, habitaclu si de motorina).

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Astazi am verificat nivelul la ulei, si m-am cam speriat, am 6000 km de la schimb, atunci era exact pe maxim, iar acum:

http://i.imgur.com/7Iswdun.jpg

este putin mai sus de jumate, intre min si max.

Mentionez ca primii 4000 km de dupa schimb (am schimbat ulei si filtre cand am cumparat-o), am mers subturat, ca un bosorog, am si verificat uleiul si nu scazuse nivelul deloc; apoi, dupa ce am mai lecturat pe forum am inteles ca astfel voi strica turbina (a si inceput sa fie mai zgomotoasa), :sorcerer: asa ca am luat-o in directia cealalta, adica urmatorii 2000 am mers sportiv, cu schimbarea treptelor de viteza la peste 3000 de ture si multe depasiri, deci am forjat-o cam tare.

Uleiul din masina este BMW LL04 0W40, cumparat de pe forum, dar nu sunt sigur ca nu e contrafacut.

Mai am o nedumerire, care m-am gandit sa o postez aici, si anume in partea stanga sub capacul motorului este aceasta piesa:

http://i.imgur.com/SqbXtl6.jpg

http://i.imgur.com/lpDdqpS.jpg

Am observat ca e umeda si parca ar picura ceva ulei pe acolo, arata ca un arc, ce poate fi ?

Link to comment
Share on other sites

Astazi am verificat nivelul la ulei, si m-am cam speriat, am 6000 km de la schimb, atunci era exact pe maxim, iar acum este putin mai sus de jumate, intre min si max.

Mentionez ca primii 4000 km de dupa schimb (am schimbat ulei si filtre cand am cumparat-o), am mers subturat, ca un bosorog, am si verificat uleiul si nu scazuse nivelul deloc; apoi, dupa ce am mai lecturat pe forum am inteles ca astfel voi strica turbina (a si inceput sa fie mai zgomotoasa), :sorcerer: asa ca am luat-o in directia cealalta, adica urmatorii 2000 am mers sportiv, cu schimbarea treptelor de viteza la peste 3000 de ture si multe depasiri, deci am forjat-o cam tare.

Uleiul din masina este BMW LL04 0W40, cumparat de pe forum, dar nu sunt sigur ca nu e contrafacut.

Mai am o nedumerire, care m-am gandit sa o postez aici, si anume in partea stanga sub capacul motorului este aceasta piesa:

 

Am observat ca e umeda si parca ar picura ceva ulei pe acolo, arata ca un arc, ce poate fi ?

 

Nu are treaba piesa aia cu consumul de ulei! Prin aia trec vapori cu ulei...ti s-a mai spus si in topicul unde intrebai ce piesa e. Daca nivelul era pe maxim cand l-ai schimbat, iar acum e putin peste jumate, inseamna ca masina a consumat undeva la 300ml, ceea ce e ok la 6000km. Esti in grafic cu 1l la 10.000km, asa ca nu-ti bate capul!

 

P.S. De ce ii bagi ulei 0w40 si nu 5w30, asa cum e recomandat?

Edited by Alex Nastase
Link to comment
Share on other sites

De ce ii bagi ulei 0w40 si nu 5w30, asa cum e recomandat?

:o Pai ma apropii de 200 de mii, am zis ca e bun asta ca e un pic mai gros la cald si mai subtire la rece, are si norma LL04, poate sa faca rau masinii/turbinii ? Credeam ca e mai bun decat 5W30 asta... :(

 

LE: Nici n-a consumat 300ml, ca am completat cu 200ml si acum e la max (nici nivelul nu stiu sa-l iau cand/cum trebuie), daca din asta mananca, atunci 5W30 il papa si mai repede fiind mai subtire.

Edited by gugulete
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.