Jump to content

Rovinieta electronica,


X X L

Recommended Posts

cat costa rovinieta pe an si de cati ani e introdusa? cat costa amenda pentru lipsa ei?

 

 

chiar nu stiu si nici nu ma intereseaza cat costa rovigneta :)

 

 

eu mi-am facut-o ca mi-o cereau la granita cu bulgaria cand ieseam din tara, si daca n-o aveam vroiau spaga, si am iesit de vreo 5 ori anul trecut pe acolo

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 108
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Rovinieta la masina din semnatura 120lei pe an e si cel mai avantajos de platit.

 

Am mers timp de vre-un an jumate fara rovinieta, nu m-a intrebat nimeni de ea. Dar anul asta am platit-o mi-a fost frica sa mai risc cand am auzit de amenda.

 

La o alta masina aveam rovinieta expirata. Nea politistu nu stiu cum s-a uitat si nu vazuse cuponul lipit pe parbriz, imi zice: da tu n-ai rovinieta, eu acum nu stiam ce motiv sa scot intre timp numai zice: da uite ca o ai colea, ma scuzi nu am vazut eu bine. Dupa se uita in certificat si vede si chitanta alaturi de asigurare. Dupa treaba asta mi-a zis ca au ordin de la superiori sa se uite dupa rovinieta.

 

Sunt de acord cu rovinieta daca ar fi "transformata" in autostrazi asa cum au promis sau daca ar fi utilizata in infrastructura dar tare mi-e teama ca pe langa rovinieta cand vor aparea primele autostrazi (spar sa mai apuc) se va plati la km.

Link to comment
Share on other sites

rovigneta ar trebui trasnformata in strazi, poteci alei, nu aveti voi pretentii de autostrazi, pai la noi DN-urile sunt valurite, soseaua se face in bataie de joc, cu lopeti si tarnacoape.

 

Doar la autostrazile cele 3.. is cat de cat plane.. si nu dai de tot felu de valuri pe asfalt, in rest e praf, marcajele pe asfalt sunt inexistente, marcajele de pe marginea drumului sunt inexistente, doamne fereste sa fie o noapte ploioasa si fara luna, ca umbli ca orbu pe drum, de e si ceata nu mai vorbesc.

 

Accizele la combustibil sunt multe, printre acestea multe exista si acciza care se refera la"taxa de protectie" adica la taxa pentru drumuri... trafic2k in combustibil platesti printre toate accizele si taxa de drum.

 

E penibil sa platesti taxa pe DN.... doar in congo si la noi mai platesti asa ceva... Hai sa platesti daca vrei autostrada, hai sa platesti daca vrei sa circuli pe banda 3 de pe autostrada... da sa platesci ca circuli pe DN-uri ?

 

Deci platesc ca am masina,

Platesc ca parchez in oras (unde nu sunt locuri de parcare)

Platesc ca circul pe DN-uri..

Pana la urma de cate ori platesc pentru amarata aia de masina ?

Link to comment
Share on other sites

E penibil sa platesti taxa pe DN.... doar in congo si la noi mai platesti asa ceva... Hai sa platesti daca vrei autostrada, hai sa platesti daca vrei sa circuli pe banda 3 de pe autostrada... da sa platesci ca circuli pe DN-uri ?

asta cam asa e, in toata europa acolo unde se plateste (vignieta etc) , se plateste N U M A I daca circuli pe autostrada, la noi platesti si daca circuli pe o ulita de țarĂŁ :)

Link to comment
Share on other sites

nu am platiti niciodata rovineta...in curte avem 5 masinii si o platea tata la un papuc si fratemiu la masina lui ca ii era teama de politie mai ales ca o mai patise odata pt RCA care ii expirase de cateva ore.

daca ar fi dupa mine nu as platii rovineta in semn de protest pt drumurile jalnice din tara si mai ales din Dambovita si Bucuresti,unde ma intereseaza mai mult.

Le-am spus alor mei ca nu imi cumpar rovineta dar mi-au facut acum fara sa stiu si mi-au pus-o in brate....si cate 118 lei la 5 masini .....ma doare inima.Nu sunt asa multi bani dar nu merita platita aceasta taxa.Taxe in combustibil taxe peste taxe..Sa le :) mortiiiii in gura ca nu e zi sa nu ne plangem de vreo groapa in care am rupt masina.

Si mediatizarea are un efect asupta populatiei..pana sa apara la tv stirea cu camerele de filmat si rovineta nu m-au intrebat ai mei de rovineta si nu i-a interesat nici pe ei daca au la masina cu care pleaca rovineta...

NISTE HOTI!

 

rovigneta ar trebui trasnformata in strazi, poteci alei, nu aveti voi pretentii de autostrazi, pai la noi DN-urile sunt valurite, soseaua se face in bataie de joc, cu lopeti si tarnacoape.

 

Doar la autostrazile cele 3.. is cat de cat plane.. si nu dai de tot felu de valuri pe asfalt, in rest e praf, marcajele pe asfalt sunt inexistente, marcajele de pe marginea drumului sunt inexistente, doamne fereste sa fie o noapte ploioasa si fara luna, ca umbli ca orbu pe drum, de e si ceata nu mai vorbesc.

 

unde ai vazut tu ma autostrazile plane?????ai fost pe A1?????PE A2????

habar nu ai ce spui

Edited by X X L
limbaj trivial
Link to comment
Share on other sites

nu am platiti niciodata rovineta...in curte avem 5 masinii si o platea tata la un papuc si fratemiu la masina lui ca ii era teama de politie mai ales ca o mai patise odata pt RCA care ii expirase de cateva ore.

daca ar fi dupa mine nu as platii rovineta in semn de protest pt drumurile jalnice din tara si mai ales din Dambovita si Bucuresti,unde ma intereseaza mai mult.

Le-am spus alor mei ca nu imi cumpar rovineta dar mi-au facut acum fara sa stiu si mi-au pus-o in brate....si cate 118 lei la 5 masini .....ma doare inima.Nu sunt asa multi bani dar nu merita platita aceasta taxa.Taxe in combustibil taxe peste taxe..Sa le :) mortiiiii in gura ca nu e zi sa nu ne plangem de vreo groapa in care am rupt masina.

Si mediatizarea are un efect asupta populatiei..pana sa apara la tv stirea cu camerele de filmat si rovineta nu m-au intrebat ai mei de rovineta si nu i-a interesat nici pe ei daca au la masina cu care pleaca rovineta...

NISTE HOTI!

...

 

@Alex_wly:

nu esti mai interesant daca injuri pe topicuri, sa stii... iti inteleg oful, dar sa retii te rog ca la prima abatere de genul asta, o sa iei vacanta...

 

ONTOPIC: daca toti ar face la fel cu neplata taxelor, atunci chiar nu vad ce pretentii mai ai la calitatea drumurilor...

Link to comment
Share on other sites

pai hai sa cumulam: impozit, vigneta, accizele din benzina, taxele de parcare, amenzi... si ce primesti in schimb? ce se intampla totusi cu banii astia? ...se dau la sanatate, la armata, la invatamant? nu, ca si-aia-s vai steaua lor... atunci? Edited by Rhaziel
Link to comment
Share on other sites

 La inceput se platea in functie de euro la motor,acum nu se mai tine cont,autoturismele platesc in jur de 120ron pe an.N-am circulat nici o data fara caci amenda e in jur de 1000ron,dupa cum spunea si Verssatu.  Edited by katlin
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 7 months later...
Astia nu stiu ce sa mai faca sa ne ia banii...bine la o adica da platim dar sa si vedem ceva drumuri. Dar sa platesc si sa dau toata ziua in gropi? Na acu sa vedem. Sistemul asta de identificare merge la altii nu la noi. Inca. Va fi greu de monitorizat. Mai ales ca nenea politistu' nu le stie cum trebuie.

+ 100 ! Cred ca singura tara in care iti trebuie vigneta pe drumuri nationale/europene...este Romania. De ce in tarile din vest iti trebui doar atunci cand circuli pe autostradat ? Plus ca....intr`adevar..platesti ca sa-ti faci o janta praf...ca sa-ti omori telescoape,etc. Niciodata un am sa o cumpar..desi m-au oprit,m-au intrebat de rovinieta,si le-am zis asa `` tu ai masina? o platesti? esti multumit?`` el : `` pai nu...`` s-a amuzat...si m-a lasat sa plec. Si da,avem politisti din anii 60 - 70 , aia un au cunstintele necesare pt a identifica o masina cu sau fara rovinieta.

Link to comment
Share on other sites

Tocmai aici este problema. O sa ti-o furi fara sa stii. Nu o sa te mai opreasca nimeni pe care sa-l distrezi cu intrebarile tale sau care sa nu stie ce e aia rovinieta. Pur si simpli o sa iti (ne) vina la pachet.

 

corect...din pacate :twoup:)

Link to comment
Share on other sites

Cred ca sistemul este facut sa vada cine si unde se plimba cu masina. In Austria este un sistem care citeste rovigneta de pe parbriz si te opreste politia daca nu o ai, la noi citeste nr ILEGAL SI VERIFICA O BAZA DE DATE CARE POATE FI INCORECTA CA O TANTI NU A BAGAT DEGETUL UNDE TREBUIE.Dupa care vine automat amenda = principiul nevinovatiei ???????? Traiasca IRI furnizorul de camere. De ce 14 si nu 65 sau 777 valoare mai mica decit licitatie = incredintare directa !!!!!!Halal tara !!!!
Link to comment
Share on other sites

Cred ca sistemul este facut sa vada cine si unde se plimba cu masina. In Austria este un sistem care citeste rovigneta de pe parbriz si te opreste politia daca nu o ai, la noi citeste nr ILEGAL SI VERIFICA O BAZA DE DATE CARE POATE FI INCORECTA CA O TANTI NU A BAGAT DEGETUL UNDE TREBUIE.Dupa care vine automat amenda = principiul nevinovatiei ???????? Traiasca IRI furnizorul de camere. De ce 14 si nu 65 sau 777 valoare mai mica decit licitatie = incredintare directa !!!!!!Halal tara !!!!

in austria inca se lipeste vignieta....in ungaria e acel sistem , prin satelit. Cand iti cumperi vignieta la unguri,iti dau doar o chitanta..si atat. Probabil iti citeste numarul masinii,asa deduc ei daca ai sau nu vinieta.

Link to comment
Share on other sites

Cristi.MD @ ai perfecta dreptate, iti cer banii de mai multe ori pt acelasi lucru.

 

din nefericire pt ei forma legii / OG e deja adoptata si votata, si, dupa cum scriu ei acolo, " ...defineste rovinieta ca fiind dovada scrisa sau in format electronic prin care se atesta achitarea tarifului de utilizare a retelei de drumuri nationale din Romania. " deci platim pt un TARIF.

 

 

dar, din pacate, TARIF = Taxă oficială fixată pentru anumite prestatii de serviciu, pentru vânzarea anumitor articole, transporturi de mărfuri si de persoane etc.

cum nu ni se vinde nimic, platim pt o prestare de servicii, adica utilizarea a retelei de drumuri nationale .

 

aici apare partea buna, cand platiti rovigneta, oriunde si in orice forma, nu primiti un exemplar din contractul comercial (care e obligatoriu sa existe intre furnizorul de sevicii si beneficiar, gen contract curent / gaze / tv cablu, apa+canal), asta e datorata doar furnizorului de servicii, nu puteti fi voi obligati sa redactati contractul asta.

 

asa ca, orice cond auto fara rovigneta, nu poate fi amendat pt neplata unui tarif reprezentand un serviciu, atat timp cat nu exista raportul contractual / comercial stabilit printr-un contract clar, cu drepturi si obligatii bine stabilite pentru fiecare parte din contract, intre cond auto (beneficiarul unui eventual serviciu) si furnizorul serviciului (CNADNR).

 

plus ca, toti cei ce aveti rovigneta si aveti avarii la autovehicul datorita starii drumului (gen dat cu janta in groapa), faceti poze, chemati politia rutiera / comunitara daca se poate (sunt obligati sa constate avariile si defectiunea drumului care le-a cauzat), apoi constatare ok la sevice-ul de importator / reprezentanta, ca poate s-a dus si amortizorul pe gaz sau articulatii / caseta, apoi cu astea actiune in instanta pt recuperarea prejudiciului si a despagubirilor conexe.

 

obiectii ?

Edited by brownshark
Link to comment
Share on other sites

O intrebare...daca n-am rovinieta si sunt surprins de 2-3 camere,imi da fiecare amenda in aceiasi zi?

au spus asta parca la TV, daca esti prins de mai multe ori intr-o zi platesti doar o amenda, dar daca esti prins 2, 3 sau mai multe zile la rand fara rovignieta platesti atatea amenzi cate zile esti prins :twoup:

da' hai ca nu e mare amenda.. pleaca de la 500 ron care daca o platesti in 48h scade la 50% :)

 

PS: am inteles ca de cand au bagat sistemul asta se poate face rovignieta si pe 3 luni , inainte se putea face minin 7 zile, apoi o luna sau un an. rovignietele facute inainte de introducerea acestui sistem sunt valabile pana la expirarea lor.

Edited by io's
Link to comment
Share on other sites

pai hai sa cumulam: impozit, vigneta, accizele din benzina, taxele de parcare, amenzi... si ce primesti in schimb? ce se intampla totusi cu banii astia? ...se dau la sanatate, la armata, la invatamant? nu, ca si-aia-s vai steaua lor... atunci?

nu,se duc in fondul de stat ca de azi maine trebuie sa inceapa campania electrorala si de le trebuie banii ca doar nu vor aduce ei de acasa,asa ei starg banii pt ei si noi cei multi ramanem cu promisiuni si sperante de drumuri mai bune ,autostrazi, etc.

 

ps:la cati useri sunt pe forumul asta ar trebui sa ne unim si sa punem si noi de un miting sa cerem desfintarea rovinetei pana isi executa si alesii promisiunile lor (ca tot e la moda :twoup: )

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.