Jump to content

bmw 320 2002 150 cp vs bora 2003 131 cp


p3tric

Recommended Posts

si totusi cred ca cutia dsg de la vag este mult superioara celei manuale de la bmw...... cel putin asa arata testele celor de la topgear. e cu cateva secunde mai rapida.

 

DSG-ul schimba viteza in 0.6 secunde.

Sa zicem ca tu pe manuala la BMW schimbi in maxim 1.2 secunde cu tot cu IN/OUT ambreaj. Deci nu prea e extrem de mare diferenta, cateva secunde.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 382
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

si totusi cred ca cutia dsg de la vag este mult superioara celei manuale de la bmw...... cel putin asa arata testele celor de la topgear. e cu cateva secunde mai rapida.

 

DSG-ul schimba viteza in 0.6 secunde.

Sa zicem ca tu pe manuala la BMW schimbi in maxim 1.2 secunde cu tot cu IN/OUT ambreaj. Deci nu prea e extrem de mare diferenta, cateva secunde.

Cum sa nu fie diferenta cand difernta dintre ele e de 1 sec si deci la (5 schimbari x 0,6 sec (dif ramasa) )- 1 sec de avantaj sa spunem rezulta ca pierzi la 2 sec diferenta.

Refa calculul sa iasa bmw in fata cu 0,1 sec macar.

Link to comment
Share on other sites

si totusi cred ca cutia dsg de la vag este mult superioara celei manuale de la bmw...... cel putin asa arata testele celor de la topgear. e cu cateva secunde mai rapida.

 

DSG-ul schimba viteza in 0.6 secunde.

Sa zicem ca tu pe manuala la BMW schimbi in maxim 1.2 secunde cu tot cu IN/OUT ambreaj. Deci nu prea e extrem de mare diferenta, cateva secunde.

Cum sa nu fie diferenta cand difernta dintre ele e de 1 sec si deci la (5 schimbari x 0,6 sec (dif ramasa) )- 1 sec de avantaj sa spunem rezulta ca pierzi la 2 sec diferenta.

Refa calculul sa iasa bmw in fata cu 0,1 sec macar.

 

Nu am zis ca nu este diferenta, nu stiu ce ai citit tu!?

Link to comment
Share on other sites

Pai aici se vb de bora si seria 3 iar unii discuta despre DSG deci ce legatura are dsg-ul cu subiectu nostru aia am vrut sa zic!

 

Asta e altceva...

Dupa cum ai observat in topic-ul asta, de foarte multe ori s-a deviat de la subiect, asa ca ce mai conteaza inca o mica discutie pe langa subiect. :)

Link to comment
Share on other sites

Totusi n-am inteles: il bate bruzli be vandam sau nu? :)

 

Oare cat se poate intinde un topic ce putea sa ajunga la o concluzie in doi timpi si trei miscari pentru cine era cu adevarat interesat?

Spune te rog tu concluzia ca sa nu mai lungim subiectul, vad ca o stii si o tii pt tine.:lol:

Link to comment
Share on other sites

Frate e de belea topicul asta , petric ia-ti masina pune-o langa bora si dati-va ce drek mai astepti tot atata tam tam ... cum zicea si unu mai sus tu ce vrei sa se dea 10 si sa iti zica ca au castigat cu bmw-u si dupa sa te dai si tu sa nu te faci de ras ... sincer e penibil ... S-a intins topicu n pagini pt CE..... o furi asta e next time .. mare branza , De EX honda ACCORD 2.4 Automatic Transmision (AT) Vs Honda ACCORD 2.0 MT , i-a dat-o MT , asta ce inseamna ca de acuma numai iese pe strada sau ce ? :) da-te cu respectivul cu bora si zi si noua care a fost rezultatul , sau daca esti ofensat de pierderea "liniutei" numai zi nimic pe forum :lol: Edited by raul_bog
Link to comment
Share on other sites

Frate e de belea topicul asta , petric ia-ti masina pune-o langa bora si dati-va ce drek mai astepti tot atata tam tam ... cum zicea si unu mai sus tu ce vrei sa se dea 10 si sa iti zica ca au castigat cu bmw-u si dupa sa te dai si tu sa nu te faci de ras ... sincer e penibil ... S-a intins topicu n pagini pt CE..... o furi asta e next time .. mare branza , De EX honda ACCORD 2.4 Automatic Transmision (AT) Vs Honda ACCORD 2.0 MT , i-a dat-o MT , asta ce inseamna ca de acuma numai iese pe strada sau ce ? :) da-te cu respectivul cu bora si zi si noua care a fost rezultatul , sau daca esti ofensat de pierderea "liniutei" numai zi nimic pe forum :lol:

Ok. E randul meu sa ma dau. O sa revin cu detalii. Si nu cred ca o sa fiu ofensat . Pentru ca as fi daca era mai noua , mai scumpa si pierdeam asa gasesc eu o scuza :)), dau vina pe mine prima data si apoi pe masina ca ceva nu functioneaza la parametri maximi.

Link to comment
Share on other sites

La o "liniuta" te face lejer un sofer bun cu Bora. Daca nu ai experienta in liniute la start sau la schimbat vitezele esti mancat. Conteaza mult sa dai in ea fara mila si sa nu pierzi cuplu/forta la schimbarea treptelor.

 

cel mai funny si POINTLESS topic :)

 

daca te iei dupa ce scrie aici toti te fac de te sinucizi pana la urma :) doamne fereste :lol:

Link to comment
Share on other sites

La o "liniuta" te face lejer un sofer bun cu Bora. Daca nu ai experienta in liniute la start sau la schimbat vitezele esti mancat. Conteaza mult sa dai in ea fara mila si sa nu pierzi cuplu/forta la schimbarea treptelor.

 

cel mai funny si POINTLESS topic :)

 

daca te iei dupa ce scrie aici toti te fac de te sinucizi pana la urma :) doamne fereste :lol:

 

Sper sa nu se ajunga chiar asa de departe. :)

 

PS: un link in favoarea mea

 

si inca unul

(mai off topic) Edited by p3tric
Link to comment
Share on other sites

Nu ma pot abtine sa nu te intreb ceva sper sa o iei ca o gluma si sa nu te superi :lol:

 

Tipul asta cu Bora umbla cu vreo fosta prietena ? de te agiti in halu asta ce iti poate face o amarata de Bora :)

 

Pe mine nu m-ar afecta catusi de putin problema asta (cu prietena sau Bora :) ) deoarece BMW e BMW iar VW e VW :)

Link to comment
Share on other sites

Nu ma pot abtine sa nu te intreb ceva sper sa o iei ca o gluma si sa nu te superi :lol:

 

Tipul asta cu Bora umbla cu vreo fosta prietena ? de te agiti in halu asta ce iti poate face o amarata de Bora :)

 

Pe mine nu m-ar afecta catusi de putin problema asta (cu prietena sau Bora :) ) deoarece BMW e BMW iar VW e VW :)

 

Nop amigos. Nu exista chestie de femei in asa treburi de serioase. Problema e ca el dintotdeauna i-a placut sa treaca cu masinile lui pe langa mine sau amicii mei si sa ne de-a ceata si este un pic cam increzut si tare as vre sa ii dau peste nas pentru ca se lauda intr-o zi ca a facut un 525d si demareaza mai ceva ca bmw-urile. Dar fiecare are drepatul la o opinie asa ca nu e suparare si nu stiu de ce crezi ca ma agit asa tare. E bine sa fii informat inainte sa te apuci de o treaba. De multe ori am patit intai sa fac (sa cumpar bmw-ul de ex) si apoi sa ma informez de una alta .

Acuma vreau sa fiu informat de ce poate un bmw 320d 150 cv (nu ma pasioneaza linutele , nu ma pasioneaza cerculetele , nu pt astea mi-am luat bmw, nici macar nu pt viteza excesiva (desi exagerez cand am nervi)).

Link to comment
Share on other sites

daaaaaaaaaaa sigur e ceva emotional la mijloc ca altfel nu se poate justifica atata frica sa nu dezamageasca.

lasa frate ca-i arati tu lui :)

Vad ca ma blamati toti. Ar trebui acuma sa ma duelez cu fiecare in parte ca sa fie chestie de emotional.

Daca va deranjeaza asa tare postul rog adminii sa sterga acest post de tot (vb pe bune) .

Aveti dreptate deja s-a intins pe prea multe pagini fara nici un rezultat propriuzis. Sunt doar date teoretice fara aplicare in practica.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Revin un pic offtopic.

Aseara am facut o linutza la semafor cu un ford 1,8 pe bezina 16 v. Are vreo 90-100 caiuti (revin cu informatia exacta) e un verisor.

L-am lasat in urma ca de tren inainte sa apuc sa schimb treapta 3.

Bora era prin zona, a venit cu ideea sa facem o linutza, i*am spus sa se alinieze dar a evitat, invitatia ramane valabila si cu prima ocazie il provoc eu si ma asigur sa nu refuze .

Link to comment
Share on other sites

1. Te referi la ambele motorizari diesel?

2. In orice caz la puterile mentionate BMW pleaca primul datorita tractiunii spate?

 

Le: Acum am vazut ca ai 320d.

 

Il faci grav pe bora, e cam o secunda diferenta pana la suta.

 

1)Da ambele diesel, am omis sa spun.

2) Am mers cu bora de care spun si ma lasa in scaun in orice viteza aproape fata de bmw. Scrie pe Bora sport edition si e de la sfarstiul lui 2003 si are 131 cp. Bmw e din 12.11.2001 mai exact si are 150 cp. Dar parca bora e mai nervoasa.

 

Bora vs E46 nu stiu cum se comporta dar cert este ca o bora de 131 de cai face pilaf un E36 318is de 143 de cai....( bmw in mintile lui...)

Edited by the_rifle
Link to comment
Share on other sites

1. Te referi la ambele motorizari diesel?

2. In orice caz la puterile mentionate BMW pleaca primul datorita tractiunii spate?

 

Le: Acum am vazut ca ai 320d.

 

Il faci grav pe bora, e cam o secunda diferenta pana la suta.

 

1)Da ambele diesel, am omis sa spun.

2) Am mers cu bora de care spun si ma lasa in scaun in orice viteza aproape fata de bmw. Scrie pe Bora sport edition si e de la sfarstiul lui 2003 si are 131 cp. Bmw e din 12.11.2001 mai exact si are 150 cp. Dar parca bora e mai nervoasa.

 

Bora vs E46 nu stiu cum se comporta dar cert este ca o bora de 131 de cai face pilaf un E36 318is de 143 de cai....( bmw in mintile lui...)

 

IarĂŁÂşi comparaĂži mere cu pere??? :)

Link to comment
Share on other sites

mai conteaza daca te face...tu ai beemveu si sti tu ca p... are alt gust :))) nu cred ca ai cum sa compari o Bora cu un 320 nici in cele mai frumoase vise ale pasionatilor de VW, aia e trasura nu masina :twoup:

 

Wild Wild West :)

Edited by bank_x
Link to comment
Share on other sites

1. Te referi la ambele motorizari diesel?

2. In orice caz la puterile mentionate BMW pleaca primul datorita tractiunii spate?

 

Le: Acum am vazut ca ai 320d.

 

Il faci grav pe bora, e cam o secunda diferenta pana la suta.

 

1)Da ambele diesel, am omis sa spun.

2) Am mers cu bora de care spun si ma lasa in scaun in orice viteza aproape fata de bmw. Scrie pe Bora sport edition si e de la sfarstiul lui 2003 si are 131 cp. Bmw e din 12.11.2001 mai exact si are 150 cp. Dar parca bora e mai nervoasa.

 

Bora vs E46 nu stiu cum se comporta dar cert este ca o bora de 131 de cai face pilaf un E36 318is de 143 de cai....( bmw in mintile lui...)

 

poate ca soferul de pe e36 era in plimbare ...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.