Jump to content

BMW SERIA 5 E60 SAU AUDI A6 (AMBELE AN 2006-07)


mario_marius

Recommended Posts

Buna! Sunt in mare dilema ... prin vara as vreau sa imi schimb si eu masina si am de ales intre doua variante: audi a6 si bmw seria 5., motorizare maxim 2.0 pr audi , iar pt bmw optez intre 520d sau 525d. Sincer inca nu am avut timp sa testesz nici una din ele si de aceea astept pareri din partea voastra cu plusuri si minusuri pt bmw resp audi. Hotararea sa zicem e 65 % momentan pt bmw respectiv 35% pt audi . Audi am vazut ca sunt ma ieftine (am gasit din 2006 S line full masina inafara de piele ,inclusiv radar in bara,tv, full de senzori ,etc la 13.000 de euroi cu 110.000 km). Bmw e mai scump cu pana in 2.000 euro la dotari asemanatoare . Astept pareri din partea voastra, iar dacac e care a testat si una si alta ... si mai bine stie sa imi zica cum sta treaba.
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 133
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

cre ca gklumesti:) hai mai fratilor fiti si voi seriosi . De 3 luni numa 5-ar am in cap si voi ziceti ca totusi audi ar fi alegerea cea buna?! :) varianta cu audi mi-a incoltit in minte de vre-o juma de luna numa. Oricum pe unde am vazut comparatii mai multi inclinau spre 5ar ... Edited by mario_marius
Link to comment
Share on other sites

de ales voi ce ati alege ? un 5ar circulat in tara 1,2 ani , sau unu proaspat adus din germanica? Posbil la pret inca putin mai mare ca cel din tara. Sicer mie imi este cam frica sa il iau de aici , odata din cauza drumurilor proaste, apoi din cauza combustibilului (bine ca la urma urmei tot combustibil romanesc va papa). Mie la masina nou nouta dupa 25.000 mii km facuti pe drumurile dezastroase ale patriei, incep sa apara mici probleme la directie
Link to comment
Share on other sites

Ce aveti ma ? Voi ziceti la panarama A6? Ce o crede omu daca pe un forum Bmw lumea il sfatuieste sa ia Audi? :)

Si eu am avut parte de o situatie asematoare, am avut de ales intre 320 si a4 2.0.

Ca pret si eu gaseam un a4 mult mai dotat/km mai putini la banii care i`am dat pe un 320 , insa senzatia cand conduci un bmw nu prea o gasesti la audi.

Sfatul meu este un TEST DRIVE! Dupa ce mergi cu ambele masini o sa stii sigur ce vrei!

Ambele masini se remarca prin ceva... A6 sa zicem frumusete , putin mai mult comfort, iar la seria 5 are un design mai agresiv , o tinuta de drum mai buna , e mai sportiv, calutzi mai multi la un motor 2.0 comparativ cu audi...

Acum ti`am zis cel mai bine dute si mergi cu amandoua si o sa vezi diferenta singur!

O fi criza da nici in halul asta n`au scazut preturile la masini, eu cred ca ai gresit cand ai scris 13.000 e. Un a6 bun si cu pachet`ul S 110.000 km si ce dotari zici tu nu o sa gasesti niciodata la pretul ala...

Link to comment
Share on other sites

ieri a fost pusa pe autovit masina, azi deja era vanduta . Cu siguranta era 13.000 inmatriculata., 2.0 TD neagra. stai linistit ca apar destul de des si super-oferte. Cine vrea sa vanda lasa la pret ... doar e criza. Am mai prins acu vre-o sapt jumate un 520i din 2004 la 10.000 euroi neg. S-a dat in doua zile masina. Vanzatorii ziceau ca sunt perfecte masinile ... acuma cat de perfecte or fi foasta ... Ambele erau pe autovit

 

mai e una pe autovit din 2007 cu 112.000 km motor 2.7 tdi,tiptronic,quatrro ,bixenon,etc la 13.900 cere ,limuzina . Si pe cea de ieri cerea 13.850 si a ajuns la 13.000. Deci .... nu sunt baliverne ceea ce mai sus ziceam. Aia de ieri era mai dotata ,,asta iar e quatrro si tiptronic si 2007 an ... so

Link to comment
Share on other sites

ieri a fost pusa pe autovit masina, azi deja era vanduta . Cu siguranta era 13.000 inmatriculata., 2.0 TD neagra. stai linistit ca apar destul de des si super-oferte. Cine vrea sa vanda lasa la pret ... doar e criza. Am mai prins acu vre-o sapt jumate un 520i din 2004 la 10.000 euroi neg. S-a dat in doua zile masina. Vanzatorii ziceau ca sunt perfecte masinile ... acuma cat de perfecte or fi foasta ... Ambele erau pe autovit

 

mai e una pe autovit din 2007 cu 112.000 km motor 2.7 tdi,tiptronic,quatrro ,bixenon,etc la 13.900 cere ,limuzina . Si pe cea de ieri cerea 13.850 si a ajuns la 13.000. Deci .... nu sunt baliverne ceea ce mai sus ziceam. Aia de ieri era mai dotata ,,asta iar e quatrro si tiptronic si 2007 an ... so

Asa gandeam si eu acum 2 luni cand am inceput sa`mi caut masina , si eu credeam in super oferte , insa o sa vezi dupa ce te intalnesti cu cu vanzatorul si o verifici putin sau o pui pe tester... o sa ai multe surprize la cati samsari sunt prin RO. O masina buna si ingrijita,cu dotari, fara accident, km reali,carte service, inca isi pastreaza un pret mare si pe criza.

Cum iti explici ca ce zici tu mai sus gasesti si la 18-20.000 euro?

LE: Uitasem , luna trecut un prieten a dat un A6 stare exceptionala 3.0 quatro tiptronic destul de dotat din 2005 , 200.000km cu 16.000 euro .

Asa ca mare grija daca vrei sa`ti cumperi o masina ieftina...

Bafta!

Edited by filip099
Link to comment
Share on other sites

eu cred ca el isi doreste o masina de an bun si fara probleme. cred ca e greu daca nu imposibil sa gasesti la anii pe care ii spui tu.

si daca nimeresti o coaja stii ce costisitor e dupa aia sa o aduci la linia de plutire? asta daca o poti aduce.

 

....cu atat mai mult masinile "recent aduse".

Edited by baronu25
Link to comment
Share on other sites

Mai omule, nu ii mai asculta pe astia de vorbesc aiurea, ca ei nu isi dau seama, dar sunt subiectivi. E ca si cum te-ar intreba cineva care femeie ii mai frumoasa, nevasta-sa sau una de pe strada. Mergi la reprezentanta BMW si Audi si cere un test-drive cu ce model vrei tu sa iti cumperi, si vei ajunge singur la o concluzie. Oricum, oricare ar fi alegerea ta, va fi una buna pt. ca ambele sunt masini facute de nemti, si ca orice lucru facut de nemti, e un lucru bine facut.
Link to comment
Share on other sites

Omule ia-ti ori audi ori bmw, dar in legatura cu masinile si super-mega-extra-ofertele din autovit ar trebui sa te reorientezi. Nimeni nu da masina buna pe bani putini pe criza asta.

Mie personal, a6-ele mi se pare putin batranesc si invechit fata de 5-ar. Cat despre 2.0 tedei-uri am auzit multe povesti ... cred ca ar fi bine sa eviti motorizarea asta la audi, vw, skoda, seat si lista poate continua :)

Edited by cernica87
Link to comment
Share on other sites

Arunc si eu o parere , incearca sa faci un drive test cu ambele modele de asemenea verifica cu atentie nivelul si calitatea finisajelor ... O descoperi singuri raspunsuri cum ar fi : diesel-ul la bmw ( ma refer la cel in 6 cilindri ) e la alta clasa se tureaza mult mai natural, puterea si cuplul sunt mult mai bine distribuite pe plaja de turatie . De asemenea zgomotul e mai placut urechii si nivelul de vibratii mult mai mic. Cat despre materiale plasticul pare mai placut la atingere in bmw de asemenea si butoanele sunt ok , pe cand la audi plasticul e de slaba calitate si cam dur , iar butoanele par a fi de masina koreana sau ceva de prin asia nicidecum o limuzina premium nemteasca . Dar cel mai bine e sa te convingi singur de aceste lucruri ...Bafta !
Link to comment
Share on other sites

Am vazut recent un film (la TV, cred ca A1?) in care erau testate BMW E60, Audi A6 si un Lexus (nu mai stiu care) din aceeasi clasa care se dorea alternativa la masinile germane, (erau testate motoare cu benzina la BMW era 3.0i audi ceva asemanator 3 litri benzina), rezultatul:

 

#1 BMW E60 - la toate capitolele (directie, manevrabilitate, viteza pe circuit, frine etc...)

#2 Audi A6

#3 masina Japoneza, destul de in urma cu toate superdotarile electronice la transmisie etc...

 

Cauta si pe internet, cred ca vei gasi cite ceva destul de usor.

 

Vezi ca exista si forumuri si de Audi, dar in toata lumea cele de BMW-uri sunt foarte multe. De ce oare?

Link to comment
Share on other sites

ieri a fost pusa pe autovit masina, azi deja era vanduta . Cu siguranta era 13.000 inmatriculata., 2.0 TD neagra. stai linistit ca apar destul de des si super-oferte. Cine vrea sa vanda lasa la pret ... doar e criza. Am mai prins acu vre-o sapt jumate un 520i din 2004 la 10.000 euroi neg. S-a dat in doua zile masina. Vanzatorii ziceau ca sunt perfecte masinile ... acuma cat de perfecte or fi foasta ... Ambele erau pe autovit

 

mai e una pe autovit din 2007 cu 112.000 km motor 2.7 tdi,tiptronic,quatrro ,bixenon,etc la 13.900 cere ,limuzina . Si pe cea de ieri cerea 13.850 si a ajuns la 13.000. Deci .... nu sunt baliverne ceea ce mai sus ziceam. Aia de ieri era mai dotata ,,asta iar e quatrro si tiptronic si 2007 an ... so

Asa gandeam si eu acum 2 luni cand am inceput sa`mi caut masina , si eu credeam in super oferte , insa o sa vezi dupa ce te intalnesti cu cu vanzatorul si o verifici putin sau o pui pe tester... o sa ai multe surprize la cati samsari sunt prin RO. O masina buna si ingrijita,cu dotari, fara accident, km reali,carte service, inca isi pastreaza un pret mare si pe criza.

Cum iti explici ca ce zici tu mai sus gasesti si la 18-20.000 euro?

LE: Uitasem , luna trecut un prieten a dat un A6 stare exceptionala 3.0 quatro tiptronic destul de dotat din 2005 , 200.000km cu 16.000 euro .

Asa ca mare grija daca vrei sa`ti cumperi o masina ieftina...

Bafta!

 

Locul de cumparare oricum cu siguranta nu va fi romania ci Germania, desi acolo nu gasesc asemenea "super-oferte" ci preturi eventual putin mai mari ca aici dar macar stiu ca e circulata in locuri mult mai bune. Ceea ce ziceai tu ca a dat un a6 cu 200.000 km la 16.000 euro ... aici deja e chestia sa iti gasesti fraieru. Masina cu 200.000 km nu as lua nici cu 11.000 de euro , sincer.Ce caut e maxim 100-115.000 km si daca e pretul mai mare. Peste 200.000 incep pe 90% din masini ca tot pice piese si sa pice si sa pice. Am zis pe 90 % nu pe toate . Eu pe toti care ii stiu cu asa multi km baga o caruta de bani in masini in reparatii (si masini relativ noi, 4-7 ani,diesel). Nu zic ,una circulata doar in Germania o fi totusi mai buna (combustibil mai bun,drumuri), dar oricum 200.000 km sunt ceva . Mda acuma o sa dea toti exemple cu masini cu 300-400.000 km care merg ca un ceas elevetian ... parerea e personala din vazute nu din auzite.

 

ieri a fost pusa pe autovit masina, azi deja era vanduta . Cu siguranta era 13.000 inmatriculata., 2.0 TD neagra. stai linistit ca apar destul de des si super-oferte. Cine vrea sa vanda lasa la pret ... doar e criza. Am mai prins acu vre-o sapt jumate un 520i din 2004 la 10.000 euroi neg. S-a dat in doua zile masina. Vanzatorii ziceau ca sunt perfecte masinile ... acuma cat de perfecte or fi foasta ... Ambele erau pe autovit

 

mai e una pe autovit din 2007 cu 112.000 km motor 2.7 tdi,tiptronic,quatrro ,bixenon,etc la 13.900 cere ,limuzina . Si pe cea de ieri cerea 13.850 si a ajuns la 13.000. Deci .... nu sunt baliverne ceea ce mai sus ziceam. Aia de ieri era mai dotata ,,asta iar e quatrro si tiptronic si 2007 an ... so

Asa gandeam si eu acum 2 luni cand am inceput sa`mi caut masina , si eu credeam in super oferte , insa o sa vezi dupa ce te intalnesti cu cu vanzatorul si o verifici putin sau o pui pe tester... o sa ai multe surprize la cati samsari sunt prin RO. O masina buna si ingrijita,cu dotari, fara accident, km reali,carte service, inca isi pastreaza un pret mare si pe criza.

Cum iti explici ca ce zici tu mai sus gasesti si la 18-20.000 euro?

LE: Uitasem , luna trecut un prieten a dat un A6 stare exceptionala 3.0 quatro tiptronic destul de dotat din 2005 , 200.000km cu 16.000 euro .

Asa ca mare grija daca vrei sa`ti cumperi o masina ieftina...

Bafta!

 

Locul de cumparare oricum cu siguranta nu va fi romania ci Germania, desi acolo nu gasesc asemenea "super-oferte" ci preturi eventual putin mai mari ca aici dar macar stiu ca e circulata in locuri mult mai bune. Ceea ce ziceai tu ca a dat un a6 cu 200.000 km la 16.000 euro ... aici deja e chestia sa iti gasesti fraieru. Masina cu 200.000 km nu as lua nici cu 11.000 de euro , sincer.Ce caut e maxim 100-115.000 km si daca e pretul mai mare. Peste 200.000 incep pe 90% din masini ca tot pice piese si sa pice si sa pice. Am zis pe 90 % nu pe toate . Eu pe toti care ii stiu cu asa multi km baga o caruta de bani in masini in reparatii (si masini relativ noi, 4-7 ani,diesel). Nu zic ,una circulata doar in Germania o fi totusi mai buna (combustibil mai bun,drumuri), dar oricum 200.000 km sunt ceva . Mda acuma o sa dea toti exemple cu masini cu 300-400.000 km care merg ca un ceas elevetian ... parerea e personala din vazute nu din auzite. Iar despre masinile de pe autovit super-ieftine ce sa spun ... cu una mie semne de intrebare sunt. Doar si ei te avertizeaza clar pe site ca un pret bun nu inseamna si o masina buna ( desi toti isi lauda marfa ca doar e normal) :)

 

 

Locul de cumparare oricum cu siguranta nu va fi romania ci Germania, desi acolo nu gasesc asemenea "super-oferte" ci preturi eventual putin mai mari ca aici dar macar stiu ca e circulata in locuri mult mai bune. Ceea ce ziceai tu ca a dat un a6 cu 200.000 km la 16.000 euro ... aici deja e chestia sa iti gasesti fraieru. Masina cu 200.000 km nu as lua nici cu 11.000 de euro , sincer.Ce caut e maxim 100-115.000 km si daca e pretul mai mare. Peste 200.000 incep pe 90% din masini ca tot pice piese si sa pice si sa pice. Am zis pe 90 % nu pe toate . Eu pe toti care ii stiu cu asa multi km baga o caruta de bani in masini in reparatii (si masini relativ noi, 4-7 ani,diesel). Nu zic ,una circulata doar in Germania o fi totusi mai buna (combustibil mai bun,drumuri), dar oricum 200.000 km sunt ceva . Mda acuma o sa dea toti exemple cu masini cu 300-400.000 km care merg ca un ceas elevetian ... parerea e personala din vazute nu din auzite. Iar despre masinile de pe autovit super-ieftine ce sa spun ... cu una mie semne de intrebare sunt. Doar si ei te avertizeaza clar pe site ca un pret bun nu inseamna si o masina buna ( desi toti isi lauda marfa ca doar e normal) :lol:

Link to comment
Share on other sites

Audi am vazut ca sunt ma ieftine (am gasit din 2006 S line full masina inafara de piele ,inclusiv radar in bara,tv, full de senzori ,etc la 13.000 de euroi cu 110.000 km

Venea la pachet cu marmota care invelea staniolul in ciocolata? :) Ciudat cum toate masinile din targ au ~ 100-110-119k km, nu? In realitate multe sar si de 3-400.000km. Cuta pe Mobile.de o masina cu dotari similare si cu km aia si vezi cam cat costa acolo. La 13000E s-ar putea nici un A4 in mintile lui sa nu-ti iei.

Edited by EQUANT
Link to comment
Share on other sites

Audi am vazut ca sunt ma ieftine (am gasit din 2006 S line full masina inafara de piele ,inclusiv radar in bara,tv, full de senzori ,etc la 13.000 de euroi cu 110.000 km

Venea la pachet cu marmota care invelea staniolul in ciocolata? :) Ciudat cum toate masinile din targ au ~ 100-110-119k km, nu? In realitate multe sar si de 3-400.000km. Cuta pe Mobile.de o masina cu dotari similare si cu km aia si vezi cam cat costa acolo. La 13000E s-ar putea nici un A4 in mintile lui sa nu-ti iei.

 

Pai asta e manareala cea mai simpla pe care o pot face romanii : datul kilometrilor inapoi. Nu zic ca in Germania nu s-o mai practica asa ceva , dar oricum aici ... e plina piata de de-astia . De-aia si preturile sunt cum sunt aici . Dar desi de aici "cica" as lua mai ieftin prefer sa merg la o plimbarica pana in Germania dupa masina. totusi

 

Audi am vazut ca sunt ma ieftine (am gasit din 2006 S line full masina inafara de piele ,inclusiv radar in bara,tv, full de senzori ,etc la 13.000 de euroi cu 110.000 km

Venea la pachet cu marmota care invelea staniolul in ciocolata? :lol: Ciudat cum toate masinile din targ au ~ 100-110-119k km, nu? In realitate multe sar si de 3-400.000km. Cuta pe Mobile.de o masina cu dotari similare si cu km aia si vezi cam cat costa acolo. La 13000E s-ar putea nici un A4 in mintile lui sa nu-ti iei.

 

Pai asta e manareala cea mai simpla pe care o pot face romanii : datul kilometrilor inapoi. Nu zic ca in Germania nu s-o mai practica asa ceva , dar oricum aici ... e plina piata de de-astia . De-aia si preturile sunt cum sunt aici . Dar desi de aici "cica" as lua mai ieftin prefer sa merg la o plimbarica pana in Germania dupa masina. totusi

 

Mai e o super-oferta pe autovit ,un 525i din 2005 cu incredibilul nr de km de 82.500 la doar 10.999. EURO 4; CUTIE MANUALA 6+1; 4 GEAMURI ELECTRICE; OGLINZI ELECTRICE INCALZITE HELIOMATE; SERVO-DIRECTIE; 8 AIRBAGURI; DUBLU CLIMATRONIC; TRAPA; PILOT AUTOMAT; COMPUTER BORD; XENON; JANTE ALIAJ; PROIECTOARE; TAPISERIE PIELE; INCHIDERE CENTRALIZATA; ALARMA;

SISTEM DE NAVIGATIE,GPS,DSC,ABS,TELEFON BLUETOOTH,BI-XENON ADAPTIV,SCAUNE ELECTRICE CU MEMORII SI INCALZITE,PARCTRONIK FATA -SPATE,TRAPA 2 POZITII,SENZORI PLOAIE-LUMINI-OGLINDA...

 

Daca astia sunt reali km la pretu asta ... inseamna ca ma pot calugari :) am tot cautat dincolo da la km astia chiar si 525i sare de 13.000 euro. Plus drum,taxa ,etc

Link to comment
Share on other sites

Audi am vazut ca sunt ma ieftine (am gasit din 2006 S line full masina inafara de piele ,inclusiv radar in bara,tv, full de senzori ,etc la 13.000 de euroi cu 110.000 km

Venea la pachet cu marmota care invelea staniolul in ciocolata? :lol: Ciudat cum toate masinile din targ au ~ 100-110-119k km, nu? In realitate multe sar si de 3-400.000km. Cuta pe Mobile.de o masina cu dotari similare si cu km aia si vezi cam cat costa acolo. La 13000E s-ar putea nici un A4 in mintile lui sa nu-ti iei.

 

Pai asta e manareala cea mai simpla pe care o pot face romanii : datul kilometrilor inapoi. Nu zic ca in Germania nu s-o mai practica asa ceva , dar oricum aici ... e plina piata de de-astia . De-aia si preturile sunt cum sunt aici . Dar desi de aici "cica" as lua mai ieftin prefer sa merg la o plimbarica pana in Germania dupa masina. totusi

 

Audi am vazut ca sunt ma ieftine (am gasit din 2006 S line full masina inafara de piele ,inclusiv radar in bara,tv, full de senzori ,etc la 13.000 de euroi cu 110.000 km

Venea la pachet cu marmota care invelea staniolul in ciocolata? :) Ciudat cum toate masinile din targ au ~ 100-110-119k km, nu? In realitate multe sar si de 3-400.000km. Cuta pe Mobile.de o masina cu dotari similare si cu km aia si vezi cam cat costa acolo. La 13000E s-ar putea nici un A4 in mintile lui sa nu-ti iei.

 

Pai asta e manareala cea mai simpla pe care o pot face romanii : datul kilometrilor inapoi. Nu zic ca in Germania nu s-o mai practica asa ceva , dar oricum aici ... e plina piata de de-astia . De-aia si preturile sunt cum sunt aici . Dar desi de aici "cica" as lua mai ieftin prefer sa merg la o plimbarica pana in Germania dupa masina. totusi

 

Mai e o super-oferta pe autovit ,un 525i din 2005 cu incredibilul nr de km de 82.500 la doar 10.999. EURO 4; CUTIE MANUALA 6+1; 4 GEAMURI ELECTRICE; OGLINZI ELECTRICE INCALZITE HELIOMATE; SERVO-DIRECTIE; 8 AIRBAGURI; DUBLU CLIMATRONIC; TRAPA; PILOT AUTOMAT; COMPUTER BORD; XENON; JANTE ALIAJ; PROIECTOARE; TAPISERIE PIELE; INCHIDERE CENTRALIZATA; ALARMA;

SISTEM DE NAVIGATIE,GPS,DSC,ABS,TELEFON BLUETOOTH,BI-XENON ADAPTIV,SCAUNE ELECTRICE CU MEMORII SI INCALZITE,PARCTRONIK FATA -SPATE,TRAPA 2 POZITII,SENZORI PLOAIE-LUMINI-OGLINDA...

 

Daca astia sunt reali km la pretu asta ... eu inteleg ca e mare foamea in ro da totusi . am tot cautat dincolo da la km astia chiar si 525i sare de 13.000 euro. Plus drum,taxa ,etc

 

 

Garantat in Germania cu gasesti masina aia la 13.000Euro

 

Pana la urma se vor da pe de gratis masinile in ro. Yupi ! :)

 

Mai e una super ieftina . Un 318 din 2006 cu doar 94.000 km la 11.000 euroi. CUTIE MANUALA 6+1; 4 GEAMURI ELECTRICE; OGLINZI ELECTRICE INCALZITE HELIOMATE; SERVO-DIRECTIE; 8 AIRBAGURI; AER CONDITIONAT; COMPUTER BORD; XENON; JANTE ALIAJ; PROIECTOARE; TAPISERIE PIELE; INCHIDERE CENTRALIZATA; ALARMA;

KM REALI, CCUMPARAT BAVARIA,NU ACCEPT VARIANTE,PRET USOR DISCUTABIL.

 

Ce spuneti? E de-a moaca masina.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.