Jump to content

achizitionare bmw 320


dacian san

Recommended Posts

320 d

 

as prefera sa merg in koln stie cineva cum sunt preturile?

 

 

daca nu mergi mult pe an... cu masina....cumpara-ti benzinar...... primeste sfatul acesta de la cineva care nu vorbeste din carti..... doar din propria experienta..... intretinerea unui diesel.. costa foarte mult ... comparativ cu benzinarul...

Link to comment
Share on other sites

in jur de 35000 -40000 km

 

ce ziceti gasesc ceva bun la 13000 euro

 

sa caut parcuri care au doar patroni nemti, am inteles ca turcii sunt tepuitori

 

Pai daca tot ai pe cineva in KĂśln, spune-le sa caute in presa scrisa locala ceva ziar de anunturi auto sau sa investigheze putin zona sa vada ce parcuri auto sunt, ce patroni turci sau nemti, daca au masini de care vrei tu sa-ti cumperi.... etc etc.

Posibil sa gasesti la 13000, acum daca tu mergi chitit numai pe KĂśln, scad foarte mult variantele de unde sa alegi.

Asa daca mergi pe o arie mai mare de cautare, sa zicem 300-400 km, sta altfel situatia.

 

De exemplu in apropiere de KĂśln mai ai orase destul de mari, precum: DĂźsseldorf, Essen, Dortmund, Duisburg, Bonn si lista poate continua.

Totul depinde de flexibilitatea ta si daca are cine sa mearga cu tine peste tot.

Link to comment
Share on other sites

cunostinta mea nu se pricepe,o sa roage pe cineva sa mearga cu mine,dar nu stiu cit timp are la dispozitie asta e marea problema

 

Nu trebuie sa se priceapa la masini, doar sa te plimbe pe unde vrei tu.

Tu ar trebui sa mergi doxa de cunostinte cu privire la modelul asta, intelegi.

Nu ai niciun prieten ceva care sa-ti explice una alta, sa-ti arate ce si cum pentru un 320d E90?

Link to comment
Share on other sites

PRimul test relevant la achiziĂžionarea unei maÂşini ar fi diagnoza cu testerul.Astfel vei vedea dacĂŁ sunt erori si dacĂŁ sunt probleme cu maÂşina.Apoi inspectarea vizuala a caroseriei,cineva priceput ĂŽÂşi va da seama de diferente de culoare si imperfectiuni la imbinarea elementelor de caroserie,dacĂŁ exista.Plus simptome la test-drive,zgomote,defecte etc. Dar pentru asta trebuie sa mai fi mers cu o alta maÂşina identica.

Sunt multe chestii care ar putea sa fie verificate la o maºina,eu am dat câteva exemple.

Succes!

Link to comment
Share on other sites

va multumesc si mai astept si alte sfaturi

 

Din ce oras esti?

Poate ar fi dispus un coleg de aici de pe forum care are o masina similiara cu ce vrei tu sa-ti cumperi, sa te ajute, sa va intalniti si sa-ti detalieze masina din multe puncte de vedere.

Link to comment
Share on other sites

m-am cam speriat am citit despre intretinerea unui 320d,despre problemele cu turbina si cit costa una noua, tind sa optez catre un 320i,nu cred ca la un consum mixt sare de 10%. ce parere aveti de 320i ?

Daca nu faci mulĂži km pe an,ai putea sa te orientezi cĂŁtre 320i.

Turbina la un 320d mai pica si din proasta exploatare.Una noua e acum 3400lei dacĂŁ nu mĂŁ insel,vinde colegul Groza Dan.eu am cumparat-o acum un an cu 4000lei.DacĂŁ exploatezi turbina corespunzĂŁtor,te tine mult si bine.

Eu Ăži-as recomanda diesel pentru ca am unul la fel si-mi place la nebunie.Cuplu mai mare ca la benzinar,putere mai mare(163cp fata de 150cp ai lui 320i),consum mai mic.Iar la preĂžul de revizie dacĂŁ achizitionezi filtre Mann te duc toate la 500-600lei,fĂŁrĂŁ manopera.

Oricum decizia ĂŽĂži aparĂžine.

Link to comment
Share on other sites

cu km nu se stie niciodata,in principiu nu fac multi tinind cont ca am alta cu care merg zi de zi,dar oricum multumesc pt sfat m-am mai linistit

Dupã pãrerea mea,ia-þi ce-þi place.Ideal ar fi sa faci un test-drive cu ambele motorizari,si sa-þi iei ce-þi place.Într-adevãr pot apãrea costuri de întreþinere diferite in functie de km parcursi,dar eu as lãsa asta pe plan secund.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.