Jump to content

eroare centura siguranta si airbag


adymxs

Recommended Posts

ajutati-ma va rog , am un e60 din 2005 si de 2 zile nu se mai sting becurile din bord ale centurii de siguranta si airbag, tin sa mentionez ca centura sta tot timpul in functiune, s-a mai intalnit cineva cu aceasta problema? ce este de facut ? va multumesc
Link to comment
Share on other sites

ajutati-ma va rog , am un e60 din 2005 si de 2 zile nu se mai sting becurile din bord ale centurii de siguranta si airbag, tin sa mentionez ca centura sta tot timpul in functiune, s-a mai intalnit cineva cu aceasta problema? ce este de facut ? va multumesc

iti zice in idrive: restrain system failure ? vezi la check control

Link to comment
Share on other sites

mai mult ca sigur ti s-a defectat si tie senzorul de prezenta din scaunul pasagerului. poti alege sa o schimbi 400 ron plasa + 400 manopera (la bavaria) sau sa faci un by-pass si sa "pacalesti" senzorul.

cred ca ,cat de curand fac eu un diy,pentru acest by-pass .am gasit pe un site italian si am sa il traduc si il pun pe forum

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
ajutati-ma va rog , am un e60 din 2005 si de 2 zile nu se mai sting becurile din bord ale centurii de siguranta si airbag, tin sa mentionez ca centura sta tot timpul in functiune, s-a mai intalnit cineva cu aceasta problema? ce este de facut ? va multumesc

 

Am aceeasi problema ca si tine. Am fost la BMW la diagnoza si rezultatul a fost clar si dureros: modulul de air bag (AIRBAG ECU WITH GATEWAY MODULE) s-a ars. Sunt 2 vesti proaste:

1. Doamne Fereste, in caz de impact nu ti se deschid airbag-urile.

2. pretul modulului (se cumpara numai nou) este la BMW 2772 lei fara manopera. Ideea este ca BMW-ul ti-l aduce doar daca ti-l si monteaza. Am sunat chiar la BMW Koln si acolo costa fara manopera vreo 670 de euro.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

o intrebare .....la mine situatia se prezinta in felul urmator

 

cand nu am pusa centura de la pasager imi apare in bord acel indicator cu "un om si o centura" (deci nu imi pare cel cu airbag-ul) si ma beep-aie....dar nu tot timpul ..cand se stinge cand se aprinda si tipa ; in momentul cand conectez centura nu se mai intampla nimic .....

 

deci ???? care sa fie problema (detin un e 90 din 2005) ??

Link to comment
Share on other sites

o intrebare .....la mine situatia se prezinta in felul urmator

 

cand nu am pusa centura de la pasager imi apare in bord acel indicator cu "un om si o centura" (deci nu imi pare cel cu airbag-ul) si ma beep-aie....dar nu tot timpul ..cand se stinge cand se aprinda si tipa ; in momentul cand conectez centura nu se mai intampla nimic .....

 

deci ???? care sa fie problema (detin un e 90 din 2005) ??

 

la tine cred ca este normal, te anunta ca nu ai centura pusa si te beep-uie pana o pui

 

ajutati-ma va rog , am un e60 din 2005 si de 2 zile nu se mai sting becurile din bord ale centurii de siguranta si airbag, tin sa mentionez ca centura sta tot timpul in functiune, s-a mai intalnit cineva cu aceasta problema? ce este de facut ? va multumesc

 

prima data incearca sa le stergi si poate numai revin

Link to comment
Share on other sites

Am resetat de doua ori cu ajutorul unui prieten care se ocupa cu asa ceva si are si scule si programe. A aparut eroarea de 2 ori. Nu stie care este cauza deoarece este ceva neobisnuit, apare eroarea dar nu spune de unde pe aparatul prietenului. Asa ceva nu a mai intalnit. O fi din soft.
Link to comment
Share on other sites

ajutati-ma va rog , am un e60 din 2005 si de 2 zile nu se mai sting becurile din bord ale centurii de siguranta si airbag, tin sa mentionez ca centura sta tot timpul in functiune, s-a mai intalnit cineva cu aceasta problema? ce este de facut ? va multumesc

Cu aceeasi problema m-am intalnmit si eu..Senzorul de airbag mi s-a aprins din senin si-mi statea aprins mereu desi nu se intamplase nimik deosebit...La tester cum o reseta, se aprindea instantaneu din nou...Se pare ca e senzorul de rezistenta al centurii, aceea de la capsa pirotehnica.. eroarea pe tester era ceva de genul: "ignition driver belt tension circuit - fault". Se rezolva destul de usor cu o reziostenta de 3 OHm pe circuitul capsei pirotehnice..cel putin asa a mers la mine...

Link to comment
Share on other sites

ajutati-ma va rog , am un e60 din 2005 si de 2 zile nu se mai sting becurile din bord ale centurii de siguranta si airbag, tin sa mentionez ca centura sta tot timpul in functiune, s-a mai intalnit cineva cu aceasta problema? ce este de facut ? va multumesc

Cu aceeasi problema m-am intalnmit si eu..Senzorul de airbag mi s-a aprins din senin si-mi statea aprins mereu desi nu se intamplase nimik deosebit...La tester cum o reseta, se aprindea instantaneu din nou...Se pare ca e senzorul de rezistenta al centurii, aceea de la capsa pirotehnica.. eroarea pe tester era ceva de genul: "ignition driver belt tension circuit - fault". Se rezolva destul de usor cu o reziostenta de 3 OHm pe circuitul capsei pirotehnice..cel putin asa a mers la mine...

sau schimbi lacatul de centura cu tot cu capsa pirotehnica, mai elegant, in jur de 450 RON

Link to comment
Share on other sites

Asa cum am promis va spun ce au gasit la diagnostic: Senzor arirbag stilp 65 77 6 974 364 defect - pret senzor 786,10 RON

 

Problema este ca masina mea are softul original din 2004 si daca ei (AB - Otopeni) inlocuiesc acest senzor trebuie sa o resofteze. In acest caz nu-mi mai garanteaza ca toate calculatoarele masinii vor mai functiona, ei incearca resoftarea dar sa semnez eu ca daca cedeaza ceva va fi pe raspunderea mea (mai clar orice defectiune apare in urma acestui proces, de resoftare, va fi platit de mine).

 

Afirmatia asta a lor + lipsa de siguranta care mi-au inspirat-o m-au facut sa iau masina de acolo cu pretul diagnosticarii 202.35 RON. Sper sa gasesc si alte solutii. Prima va fi sa demontez acest senzor sa-i curat cupla electrica cu un contact cleaner, apoi mai vedem.

 

Cred ca experienta noastra zi de zi impartasita ne poate ajuta.

Edited by nene
Link to comment
Share on other sites

Salut

 

Aceeasi prblema am avut-o si au schimbat o capsa pirotehnica de la scau sofer, cica de la tetiera dar nu stiu. De atunci nu mi-a mai dat eroare

 

Ar fi bine sa fie numai capsa asta. Eu am pus-o pe tester la BMW Pitesti si a aparut defect/ars modulul AIRBAG ECU WITH GATEWAY MODULE...care la modelul meu (E61 din 2005) costa nu mai putin de 2800 de lei! Plus manopera...deci atentie, ca sunt mai multe tipuri de defecte la centurile si airbag-urile astea...Mie imi apare pe iDrive (imediat ce pun contactul) mesajul "restraint system failure" + martorul rosu de pe display-ul din centrul bordului cu centura si pasagerul sta cateva zeci de secunde aprins + raman permanent cele 2 becuri rosii mici tot in bord (cu centura si airbag-ul).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 months later...
Prima va fi sa demontez acest senzor sa-i curat cupla electrica cu un contact cleaner, apoi mai vedem.

 

 

Daca nu ma insel la modelul tau airbagul este pe byteflight, pe fibra optica.

Nu este bine sa dai cu contact cleaner pe contactele electrice de la airbag deoarece ele sunt tratate cu o solutie speciala, contact cleaner-ul va diminua eficienta acestuia.Daca contactele sunt curate nu este bine sa dai cu nimic pe ele, iar daca este vorba de fibra optica nici atat.

Contact cleaner-ul se foloseste aiurea de cele mai multe ori.Nu se gaseste nici o problema la masina si se da cu contact cleaner, poate ajuta...

Senzorul respectiv se poate testa daca este defect sau nu, este foarte posibil sa fie o problema de sotft si sa nu fie nevoie sa il schimbi.

Edited by Bavaria
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.