Jump to content

schimbare ulei cardan?


myrcyca

Recommended Posts

Am un 520d-touring/136cp/an2000/cutie manuala/cu 180000km.As dori sa stiu daca trebuie[sau e indicat] sa schimb uleiul la grupul cardan si daca da cu ce tip de ulei.Aceeasi poveste si la servodirectie.Deasemenea la motor e bun 5w30?la cati km se schimba?[eu am auzit ca la 25000km].
Link to comment
Share on other sites

din cate stiu, lichidele se schimba la 2 ani, exceptie facand cele a caror schimbare se face la o anumita limita de km

eu la 2 ani am schimbat: ulei servodirectie, apa+antigel, ulei cutie de viteze, ulei grup cardanic, lichid de frana

la motor schimb uleiul intre 10.000 si 15.000 de km

precizez ca am un seria 3, dar cred ca si la seria 5 se aplica ce am scris mai sus

bafta

Link to comment
Share on other sites

Daca dispui de bani si nu stii cand a fost schimbat uleiul in diferential (haios titlul! :) ) poti sa-l schimbi. Se pune ulei Castrol (nu-i obligatoriu) 75w90. La servodirectie cel mai bine te uiti cum arata, daca e negru ai putea sa-l schimbi insa e mai greu sa dai afara uleiul vechi. Uleiul de servo e de tip ATF, folosit la servo si cutii automate, marca o alegi tu dupa buget. Uleiul la motor se schimba ceva mai des, daca tii la masina ta. Media cred ca se invarte pe la 10kkm. E ok 5w30. Spor!
Link to comment
Share on other sites

Daca dispui de bani si nu stii cand a fost schimbat uleiul in diferential (haios titlul! :) ) poti sa-l schimbi. Se pune ulei Castrol (nu-i obligatoriu) 75w90. La servodirectie cel mai bine te uiti cum arata, daca e negru ai putea sa-l schimbi insa e mai greu sa dai afara uleiul vechi. Uleiul de servo e de tip ATF, folosit la servo si cutii automate, marca o alegi tu dupa buget. Uleiul la motor se schimba ceva mai des, daca tii la masina ta. Media cred ca se invarte pe la 10kkm. E ok 5w30. Spor!

Multumesc!Se poate inchide topicul

Link to comment
Share on other sites

Uleiul la cutia de viteze si diferential sunt lifetime se schimba numai in cazul in care s-a umblat la ele sau exista scurgeri pe care le-ai sesizat altfel... nu vad de ce ai face chestia asta, asta numai daca ai ceva banuti sa ii cheltui aiurea.

Eu cam sunt de aceasi parere, va legati la cap fara sa va doara.

Daca eu nu sunt un tip care are grija de masina, nu mai e nimeni, insa sa ma bag unde BMW scrie ''lifetime'', nu o fac.

Cum e cu '' bmw recomanda uleiul ala, sau antigelul ala, bmw recomanda, asa e bine'' pai daca bmw recomanda, eu nu umblu acolo, ascult.

N-am avut probleme si am un stil de mers care duce spre extrem deseori.

Link to comment
Share on other sites

Uleiul la cutia de viteze si diferential sunt lifetime se schimba numai in cazul in care s-a umblat la ele sau exista scurgeri pe care le-ai sesizat altfel... nu vad de ce ai face chestia asta, asta numai daca ai ceva banuti sa ii cheltui aiurea.

Eu cam sunt de aceasi parere, va legati la cap fara sa va doara.

Daca eu nu sunt un tip care are grija de masina, nu mai e nimeni, insa sa ma bag unde BMW scrie ''lifetime'', nu o fac.

Cum e cu '' bmw recomanda uleiul ala, sau antigelul ala, bmw recomanda, asa e bine'' pai daca bmw recomanda, eu nu umblu acolo, ascult.

N-am avut probleme si am un stil de mers care duce spre extrem deseori.

 

+1

 

e plin forumul de baieti care au facut exces de zel si au schimbat uleiul din cutie si acu sunt nemultumiti...

Link to comment
Share on other sites

Sunt niste clasificari, nu-ti bate capul prea mult cu ele. ai grija doar sa fie uleiul cu gradatia corecta. La LSD daca pui ulei cu gradatie proasta il ciufulesti repede. LSD pe masini ca E30, E34 sau E36 gasesti pe aproape orice motorizare, din fabrica ca optional sau pus dupa aia.
Link to comment
Share on other sites

Imbunatatire dupa schimbarea uleiului in cutie?

Se simte ceva, e putin mai smooth, dar ar trebui sa vad la temperaturi joase cum se comporta.

Pana una alta, uleiul vechi era foarte murdar. Avea "argint" in el si o chestie despre care mecanicul mi-a zis ca ar fi ceva suspensie de la niste piese de alama (nu imi mai amintesc sigur daca a zis alama, s-ar putea sa spun o prostie) din cutie.

Link to comment
Share on other sites

Imbunatatire dupa schimbarea uleiului in cutie?

Se simte ceva, e putin mai smooth, dar ar trebui sa vad la temperaturi joase cum se comporta.

Pana una alta, uleiul vechi era foarte murdar. Avea "argint" in el si o chestie despre care mecanicul mi-a zis ca ar fi ceva suspensie de la niste piese de alama (nu imi mai amintesc sigur daca a zis alama, s-ar putea sa spun o prostie) din cutie.

Ce ulei (specificatii) sa iau pentru cutia de viteze?

Link to comment
Share on other sites

cei de la filaret mi-au dat Aral atf22 pt cutie (la cutie am eticheta orange, cutie manuala). Pt diferential cumparasem Castrol Saf-x (75w140) insa trebuie sa-l vand pt ca ulterior am aflat ca imi trebuie 75w90. Asta dupa ce innebunisem cautand saf-x'ul.

 

in fine, pt diferential cred ca ma duc la Mhs sau la Filaret sami-l schimbe.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.