Jump to content

E46 - Senzor de pozitie al axului cu came


gabit25

Recommended Posts

Salut,

 

stie cineva unde se afla senzorul de pozitie al axei cu came òa 316i E46 1.9l ? Asta e ceea ce se numeste "knock senzor" si de fapt e unul pt 2 cilindri si unul pentru ceilalti 2?

104154[/snapback]

 

Knock (sau ping) sensor e senzorul ( de fapt sunt 2, cate unul pentru fiecare grup de 2 cilindrii) pentru detectarea detonatiilor si este diferit de senzorul de pozitie al axei cu came.

 

Senzorul de pozitie al axei cu came este piesa 4 de AICI

Edited by paul
Link to comment
Share on other sites

ok super! Stii cumva daca e greu de schimbat? e doar un senzor, il desfaci, pui pe cel nou si gata sau trebuie facut si altceva?

 

Multumesc,

 

Gabi

104237[/snapback]

practic da,se schimba si gata insa din cate stiu eu eroarea ramane in calculator si trebuie resetata la un tester.

Link to comment
Share on other sites

practic da,se schimba si gata insa din cate stiu eu eroarea ramane in calculator si trebuie resetata la un tester.

104247[/snapback]

 

Da stiu ca eroarea imi ramane, important e sa nu trebuiasca ceva reglat dupa ce schimb piesa ca am vazut ca are doar un surubel.

Link to comment
Share on other sites

Da stiu ca eroarea imi ramane, important e sa nu trebuiasca ceva reglat dupa ce  schimb piesa ca am vazut ca are doar un surubel.

104293[/snapback]

trebuie sa recunosc ca nu am schimbat nici un senzor pana acuma insa am mai citit din experienta altora.Totusi,daca vrei 100% siguranta du-te la AB si ti-l schimba ei plus ca-ti reseteaza si eroare.

Link to comment
Share on other sites

trebuie sa recunosc ca nu am schimbat nici un senzor pana acuma insa am mai citit din experienta altora.Totusi,daca vrei 100% siguranta du-te la AB si ti-l schimba ei plus ca-ti reseteaza si eroare.

104297[/snapback]

cam greu pana la AB.... eu sunt cam la exact 1600 km :)

oricum am fost si mi l-am luat, 80 de euro, acuma sa vedem cum se prezinta dupa operatie :blink:

Link to comment
Share on other sites

ok super! Stii cumva daca e greu de schimbat? e doar un senzor, il desfaci, pui pe cel nou si gata sau trebuie facut si altceva?

Multumesc,

Gabi

 

Se schimba usor cu un imbus de 5 sau 6 nu mai stiu exact, eu l-am schimbat pe al meu si dupa 2-3 saptamania m-am dus la BMW-ul de la Filaret sa-mi stearga eroarea si nu mai avea nici o eroare :blink:

 

PS - vezi ca mie mecanicii imi spuneau ca este senzorul de la arborele cotit, l-am cumparat, l-am schimbat, si cand colo era senzorul de la axa cu came, asa ca ai grija.

Link to comment
Share on other sites

ok super! Stii cumva daca e greu de schimbat? e doar un senzor, il desfaci, pui pe cel nou si gata sau trebuie facut si altceva?

Multumesc,

Gabi

 

Se schimba usor cu un imbus de 5 sau 6 nu mai stiu exact, eu l-am schimbat pe al meu si dupa 2-3 saptamania m-am dus la BMW-ul de la Filaret sa-mi stearga eroarea si nu mai avea nici o eroare  :blink:

 

PS - vezi ca mie mecanicii imi spuneau ca este senzorul de la arborele cotit, l-am cumparat, l-am schimbat, si cand colo era senzorul de la axa cu came, asa ca ai grija.

104443[/snapback]

 

Pai senzorul nu era 100% bulit, doar ca zicea ceva de genul "semnal disturbat". Acum astept sa se raceasca motorul ... :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
Salut,

 

stie cineva unde se afla senzorul de pozitie al axei cu came òa 316i E46 1.9l ? Asta e ceea ce se numeste "knock senzor" si de fapt e unul pt 2 cilindri si unul pentru ceilalti 2?

 

Knock (sau ping) sensor e senzorul ( de fapt sunt 2, cate unul pentru fiecare grup de 2 cilindrii) pentru detectarea detonatiilor si este diferit de senzorul de pozitie al axei cu came.

 

Senzorul de pozitie al axei cu came este piesa 4 de AICI

 

Salut, am fost cu m,asian al un tester si imi zice ca amandoi senzori (Knock (sau ping),de fapt sunt 2, cate unul pentru fiecare grup de 2 cilindrii) pentru detectarea detonatiilor) sunt defecti, dau eroare adik si nu s epot reseta, masina merge destul de ok, catd e importanti sunt acestia>>

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.