Jump to content

BMW e36 2.5i automatic


rebelkid

Recommended Posts

  • Replies 61
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

As aprecia un consum concret , nu pareri generale sau inchipuiri.

 

Cat costa o revizie la un 325i ?

 

Cat costa filtru + ulei cutie la un 325 automat?

 

Produsele care sunt trecute in carte nu luate din port sau bazar.

 

P.S. Cat va consuma 325-ul automat?

 

Ulei Castol 10w-60 - parca -13 euro /l intra vreo 5 ,6 litrii

Filtru aer + ulei maxim 30-40 euro

ulei cutie ~ 15 euro x 5 ~75 euro

filtru+garnitura+suruburi ~ 60 euro

diferential 2l x 10 euro ~ 20 euro

arcuri + amortizoare Monroe spate - vreo 220 euro noi

flansa cardan - 80-90 euro ( e mai scumpa cu vreo 5 euro la automata)

curele + role vreo 100 euro originale

radiator AC - 120 euro pe producator

switch frana - 30 euro

 

Astea sunt preturile pe care mi le aduc aminte. Evident ca se pot gasi si mult mai ieftine, pe producator.

Edited by DSF
Link to comment
Share on other sites

ca de obicei se ajunge la liniute..:) La 0-100 e mai lent ca unul manual cu o secunda. Sfatul meu e sa faci un drive test. Dar sa mergi cu ea, nu sa calci de 2 ori frana intr-o parcare cautand ambreiajul si sa iti bagi picioarele...

Mai ales ca spui ca o vei folosi in oras mai mult.

Link to comment
Share on other sites

Nu imi doresc ca acest topic sa duca la discutii in contradictoriu.

Cum v-am spus si mai sus nu ma intereseaza in cat prinde suta ca nu sunt TheTransporter:)

1. Ce inseamna Vanos si din ce an a aparut , e bun , nu`i bun ?

2. Cum se desteaza o cutie automata? Ce trebuie sa faca , ce trebuie sa NU faca ?

3.TImisoara este mult mai aerisit ca Bucurestiul , deci ma voi astepta la un 15% condus babeste ?

4.Modelul acesta se poate pune pe calculator sa vezi ce probleme are ? sau e prea veche ?

 

 

Va multumesc inca o data tuturor.

Edited by rebelkid
Link to comment
Share on other sites

Vanos= distributia variabila ce actioneaza asupra axului cu came de pe admisie si este un sistem mecanic-hidraulic care inchide/deschide o supapa in functie de turatia motorului.

 

 

Tradu`mi pe intelesul meu te rog , nu sunt inginer mecanic de profesie. (no offence) E bun sau nu ?

Edited by rebelkid
Link to comment
Share on other sites

Vanos= distributia variabila ce actioneaza asupra axului cu came de pe admisie si este un sistem mecanic-hidraulic care inchide/deschide o supapa in functie de turatia motorului.

 

 

Tradu`mi pe intelesul meu te rog , nu sunt inginer mecanic de profesie. (no offence) E bun sau nu ?

 

Da, e foarte bun. Plaja cuplului e ceva mai larga, si teoretic consumul imbunatatit fata de acelasi motor fara vanos.

Nu stiu exact din ce an s-a pus, dar cred ca 95-96.

 

 

Si da, masina se poate pune si pe tester.

Link to comment
Share on other sites

E o chestiune funny.Cum multe persoane aduc contrargumente dar totusi si-ar lua un 325i automat.

 

Din asta inteleg ca are minusuri care sunt compensate iar per ansamblu merita ?

 

Merita schimbata cutia intr`una manuala? Scade consumul ? Creste fiabilitatea ?

 

Repet , nu ma intereseaza in cat prinde suta.

Link to comment
Share on other sites

Performante in raport cu consumul sau performante in general ? Intreb ptr. ca la conditiile de trafic din Romania nu prea ai unde sa te bucuri de performantele unei masini sport la adevarata ei valoare.Nu ai spatiu propriu zis si nu ai conditii (drumuri , benzi etc)

 

Crede-ma as trece la un 15% cu ochii inchisi pt 190 CP decat 11.5% pe golf 4 motor 1.4 16 valve cu roti pe 17".

 

Vreau insa sa nu ma trezesc cu un consum de 20% in oras condus normal.

 

La Golf mai bine schimb viteza decat sa`l turez.

Edited by rebelkid
Link to comment
Share on other sites

Uite aici un link unde poti sa-ti faci o idee cat consuma intradevar un 325 (134 masini 325, 328 consumuri pe minim 1500 km). Adica 3.317.106 km si 328.783 l benzina consumati.

 

Mai relevant de atat nu se poate.

 

Si e consum real mediu raportat 9.91 l /100km. (inclusiv 328-uri).

Mai pui un litru , hai 2 ca e Romania si poate e orasul mai aglomerat ca altele si iti da consum mediu 12 l/ 100 km.

 

Povesti din astea cu 18 l in oras si minim 12 afara , sunt vrajeli de scara blocului. E un intreg folclor tesut in jurul consumurilor de la BMW, cand de fapt sunt unele din cele mai eficiente masini comparativ cu puterea pe care o dezvolta.

Edited by DSF
Link to comment
Share on other sites

E o chestiune funny.Cum multe persoane aduc contrargumente dar totusi si-ar lua un 325i automat.

 

Din asta inteleg ca are minusuri care sunt compensate iar per ansamblu merita ?

 

Merita schimbata cutia intr`una manuala? Scade consumul ? Creste fiabilitatea ?

 

Repet , nu ma intereseaza in cat prinde suta.

 

De ce nu cauti un 320i,are motor tot in 6cil. :)

Link to comment
Share on other sites

Nu caut ptr. ca masina asta are foarte multe dotari si stiu cum a fost intretinuta, iar la banii astia nu gasesc ce vreau eu.Prefer o masina veche cu dotari si cai decat una noua lipsita de dotari si vlaguita.

tu vezi ce scrii?veche?

 

cand o vei cumpara vei regreta ce ai scris,o s-o iubesti ca pe ochii din cap.

 

2.5ul este foarte ravnit...

Link to comment
Share on other sites

Trebuie sa lamuresc detaliile cu inmatricularea , nu am de gand sa pompez un sac de bani in bugetul romanilor platind taxa de inmatriculare.

 

Nu stiu cum , dar ati reusit sa ma faceti sa mi-o doresc.

 

 

De astazi de cand mi`am facut user si am intrat pe forum numai pe "aici" ma plimb.

 

O comunitate unita si cu simtul umorului .

 

Felicit cu ocazia asta administratorii , moderatorii si nu in ultimul rand userii seriosi cu caracter.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.