Jump to content

Functia "Leaving home"


Adrian001

Recommended Posts

Sunt posesorul unui E65 din 2003, si mi-am pus des intrebarea, oare cum activez si eu functia "Leaving home"... Mi se pare total incorect sa nu o am... Stie cineva cum se activeaza? Prin combinatii de butoane... ? sau altfel.... Mai ales ca am vazut cu ceva timp in urma un filmulet cum niste "angel eyes" care se deconecteaza de la cheie, dupa o perioada de cateva secunde, scazand ca intensitate...

Da, si mai era o chestie cu ridicatul oglinzelor de la cheie cand inchizi masina, automat se ridica...

Cunoaste cineva despre aceste fite ???

Link to comment
Share on other sites

:twoup: :) :( :)

 

Cu farurile stinse, dă un flash, şi-ţi va lumina faza lunga o perioadă predefinită . . .

 

te corectez.. e vb de faza scurta. deci dupa ce ai scos cheia din contact dai un flash... si se aprinde faza scurta timp de 15 secunde parca.. nu am numarat niciodata :D... timp in care tu poti sa ajungi la usa.. pe alee luminata sau unde vrei tu. functia "follow me home".. (sau poti sa ii spui cum vrei... get in the car.. where the phuck are you.. is that my bmw... dupa cum ti-am spus.. cum vrei) :)

 

 

 

 

 

ca oglinzile sa se inchida.. trebuie sa improvizezi o instalatie.. pe scurt trase niste fire de la inchiderea centralizata la butonul de inchidere/deschidere oglinzi. un electrician te poate ajuta.

 

bafta

Edited by CuzKo
Link to comment
Share on other sites

oglinzile sunt legate cum ti-am spus la inchiderea centralizata...

iar angel-urile sunt legate la lumina interioara.

 

practic atunci cand inchizi usile se inchid si oglinzile... iar odata cu inchiderea centralizata lumina interioara face un "fade out"... atunci daca ai legate angel-urile la lumina interioara or sa faca si ele acel fade out.

cand deschizi masina se deschid oglinzile si se aprinde si lumina in masina.. implicit angel-urile pt ca sunt alimentate de aceeasi sursa.

 

e o kestie ok insa recomand sa o faci la un electrician priceput care sa iti garanteze si pt ceea ce face.

 

p.s. din fabrica masina nu vine cu optiunea asta.. nici e38 postat de tine nici e65-ul... repet, e o improvizatie.

 

succes

Link to comment
Share on other sites

oglinzile sunt legate cum ti-am spus la inchiderea centralizata...

iar angel-urile sunt legate la lumina interioara.

 

practic atunci cand inchizi usile se inchid si oglinzile... iar odata cu inchiderea centralizata lumina interioara face un "fade out"... atunci daca ai legate angel-urile la lumina interioara or sa faca si ele acel fade out.

cand deschizi masina se deschid oglinzile si se aprinde si lumina in masina.. implicit angel-urile pt ca sunt alimentate de aceeasi sursa.

 

e o kestie ok insa recomand sa o faci la un electrician priceput care sa iti garanteze si pt ceea ce face.

 

p.s. din fabrica masina nu vine cu optiunea asta.. nici e38 postat de tine nici e65-ul... repet, e o improvizatie.

 

succes

 

Da...? Dar cum ramane in cazul in care urca cineva in masina, deschide portiera... si se aprinde lumina in salon, automat se aprind si angels-urile, nu?

 

Cat privitor la oglinzi asa am auzit si eu.. se poate din soft... iar cat despre functia "comming home" - scaderea treptata a intensitatii luminii... se poate de facut tot din soft, insa va fi conectata si faza scurta... ceea ce va fi cam naspa... cel putin asa mi-a lamurit unul care spune ca ar putea...

 

PS: Tot el mi-a spus ca aceasta functie cu "angels"-urile va functiona numai in cazul in care va fi butonul pus pe pozitia "Automat lights" - caci e logic, la ce bun mie ziua in amiaza mare asa "fita")...

Edited by Adrian001
Link to comment
Share on other sites

eu am incercat cand am intrat in softul masinii sa fac treaba cu angelurile.. si nu s-a activat nimik.. cu toate ca acolo am bifat ce trebuia. acum ca nu s-a scris sau ca era varza programul nu stiu. la fel am incercat si cu oglinzile si nu am reusit.

 

si da, daca aprinzi lumina in masina se aprind si angelurile... la fel si cu oglinzile daca se inchid usile pana in viteza de 20km/h... acestea se pliaza. insa dupa 20 nu se mai pliaza... deci trebuie setata inchiderea centralizata automata sa se activeze duppa viteza de 20km/h.

 

mai multe info nu pot oferi despre activare din soft. am incercat, nu mi-a mers.. urmatoarea solutie ar fi fost improvizatul.

o zi buna.

Link to comment
Share on other sites

Multumesc, Andrei... Am avut marea rabdare si am citit toate postarile... daca n-ar mai fi si erorile la care suntem supusi sa le suportam din cauza acestor fite... ar fi cu totul supeeeerrr...

1.la mine la E90 daca las butonul pt luminii pe pozitia automat-senzor luminia-atunci cand descui masina se aprind angel-eyes pt cateva sec.daca incui masina la fel se sting dupa ceva timp.faza e ca atunci cand merg pe automat<A> se poate face setarea din comp de bord ca ziua sa ramana aprinse luminile<faza scurta> sau sa se stinga,in cazul asta se aprind doar daca este intuneric.

atunci cand sunt setate sa stea aprinse si ziua<cum este si la mine>dupa ce opresc masina ,scot cheia si deschid usa,engel-eyes se stinge instantaneu.

Nu stiu daca si la tine este la fel.doar ti-am explicat cum este la mine

2.pentru folow me home:opresti motorul,scoti cheia din contact,deschizi usa si abia dupa ce ai deschis usa,dai flash.atunci ramane faza scurta aprinsa in functie de cat este setata<10,20,40 sec etc.>

Edited by Alex_wly
Link to comment
Share on other sites

Multumesc, Andrei... Am avut marea rabdare si am citit toate postarile... daca n-ar mai fi si erorile la care suntem supusi sa le suportam din cauza acestor fite... ar fi cu totul supeeeerrr...

1.la mine la E90 daca las butonul pt luminii pe pozitia automat-senzor luminia-atunci cand descui masina se aprind angel-eyes pt cateva sec.daca incui masina la fel se sting dupa ceva timp.faza e ca atunci cand merg pe automat<A> se poate face setarea din comp de bord ca ziua sa ramana aprinse luminile<faza scurta> sau sa se stinga,in cazul asta se aprind doar daca este intuneric.

atunci cand sunt setate sa stea aprinse si ziua<cum este si la mine>dupa ce opresc masina ,scot cheia si deschid usa,engel-eyes se stinge instantaneu.

Nu stiu daca si la tine este la fel.doar ti-am explicat cum este la mine

2.pentru folow me home:opresti motorul,scoti cheia din contact,deschizi usa si abia dupa ce ai deschis usa,dai flash.atunci ramane faza scurta aprinsa in functie de cat este setata<10,20,40 sec etc.>

 

Din pacate, la mine nu-i asa de dotat... BMW-ul :)

Link to comment
Share on other sites

Multumesc, Andrei... Am avut marea rabdare si am citit toate postarile... daca n-ar mai fi si erorile la care suntem supusi sa le suportam din cauza acestor fite... ar fi cu totul supeeeerrr...

1.la mine la E90 daca las butonul pt luminii pe pozitia automat-senzor luminia-atunci cand descui masina se aprind angel-eyes pt cateva sec.daca incui masina la fel se sting dupa ceva timp.faza e ca atunci cand merg pe automat<A> se poate face setarea din comp de bord ca ziua sa ramana aprinse luminile<faza scurta> sau sa se stinga,in cazul asta se aprind doar daca este intuneric.

atunci cand sunt setate sa stea aprinse si ziua<cum este si la mine>dupa ce opresc masina ,scot cheia si deschid usa,engel-eyes se stinge instantaneu.

Nu stiu daca si la tine este la fel.doar ti-am explicat cum este la mine

2.pentru folow me home:opresti motorul,scoti cheia din contact,deschizi usa si abia dupa ce ai deschis usa,dai flash.atunci ramane faza scurta aprinsa in functie de cat este setata<10,20,40 sec etc.>

As fi foarte recunoscator daca ai posta si un filmulet...

Link to comment
Share on other sites

http://www.youtube.com/watch?v=oX4eFfiv1yQ

uite asa mi-as dori si eu la E65-ul meu... Sa se conecteze Angels-urile (cand deschid masina de la cheie - vezi chiar primele secvente ale filmuletului), iar cand inchid masina sa stea vreo 10 sec. faza scurta ca apoi sa dispara... iar peste vreo 5 sec. dupa ce dispare faza scurta sa se stinga si angels-urile dar micsorandu-si intensitatea... (iar luminile sa-mi fie pe automat si totul sa fie la nivel de soft...) ... da si inca ceva: + rabatarea oglinzilor... Nici mai mult nici mai putin...

Oare e capabil cineva sa elaboreze un astfel de program? Cine ma poate ajuta...???

Edited by Adrian001
Link to comment
Share on other sites

As fi foarte recunoscator daca ai posta si un filmulet...

o sa fac un filmulet si il pun pe youtube....

 

http://www.youtube.com/watch?v=oX4eFfiv1yQ

uite asa mi-as dori si eu la E65-ul meu... Sa se conecteze Angels-urile (cand deschid masina de la cheie - vezi chiar primele secvente ale filmuletului), iar cand inchid masina sa stea vreo 10 sec. faza scurta ca apoi sa dispara... iar peste vreo 5 sec. dupa ce dispare faza scurta sa se stinga si angels-urile dar micsorandu-si intensitatea... (iar luminile sa-mi fie pe automat si totul sa fie la nivel de soft...) ... da si inca ceva: + rabatarea oglinzilor... Nici mai mult nici mai putin...

Oare e capabil cineva sa elaboreze un astfel de program? Cine ma poate ajuta...???

rabatarea oglinzilor din cheie se poate face din soft......dar nu este prea indicat iarna cand sunt inghetate.eu cel putin cand maisna este inghetata nu rabatez oglinzile.

 

ma duc s aincerc sa fac un filmulet cu luminile...

Link to comment
Share on other sites

 

filmarile sunt facute cu un 6500...deci calitatea este slaba,dar prinzi ideea.nu am facut cu functia folow me home,dar aia o au toate masinile cred.si este descrisa mai sus.

scoti cheia,deschizi usa,tragi de maneta spre volan.

Edited by Alex_wly
Link to comment
Share on other sites

La oglinzi se face din tester ? Acum vad ca se rabateaza la a doua apasare pe inchis , se poate sa se rabateze de la prima apasare si de asemenea sa inchida geamuri , trapa ?

nu stiu daca din prima sau a 2-a se inchid oglinzile.la mine nu este facuta setarea deci nu se inchid din cheia si nici nu vreau,in cazul in care se inchid la fiecare inchidere a masinii.am spus mai sus de ce.daca vreau s ale inchid le inchid din buton si gata.

referitor la geamuri si trapa:daca apesti lung pe deschis se deschid geamurile si apoi trapa.tine mult apasat pe inchis si se inchid geamurile apoi trapa.asta merge sigur.dar trebuie sa apesi lung.nu doar impuls.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.