Jump to content

Constatarea Amiabila


MuadDib

Recommended Posts

Habar n-aveam ca trebuie facute si poze dupa ce completezi constatarea aia amiabila! Exista undeva expusa clar o lista cu tot ce este necesar in astfel de cazuri?

Oricum, cu RCA-uri facute la asiguratori de 2 lei, gen: Euroins, Astra ...etc (ca deh, sunt mai ieftine) o sa ajungem sa ne facem toti masinile pe casco sau din banii nostri.

 

A ajuns sub orice critica sistemul asta al asigurarilor auto. Citisem pe undeva ca vor sa oblige acum asiguratorii sa-ti plateasca banii pt reparatie inainte de a baga masina in service, asta ca sa nu o mai lalaie cu acceptul de plata ...etc. Vom vedea ...

 

PS: am gasit acum un pliant pe care mi l-au dat cand am facut RCA-ul si scrie acolo ca "puteti opta pentru solutionarea accidentului pe cale amiabila". Sa inteleg ca, daca unul dintre noi nu este de acord, putem merge si la politie?

Edited by EQUANT
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 50
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Imi imaginez cum e sa ai o masina lovita serios, un E60, un E90 si sa iti propuna tot felul de solutii cu bara lipita, sau la mana a 2-a iar reparatia sa fie facuta de mantuiala.

 

Ai dreptate si tu in felul tau dar e clar ca si firmele se sustrag de la plata daunelor acolo unde se poate si invoca tot felul de motive care de care mai ciudate.

 

Pai daca ar incerca scamatorii de astea i-as trage una in bot si i-as spune ca atat a costat pumnul ala exact reparatia , acum sa plece la spital sa-i lipeasca falca cu ceva adeziv ieftin , sa nu-i mai puna sarme

Link to comment
Share on other sites

Din nefericire saptamana asta am avut si eu un eveniment neplacut in trafic. Mai exact, un....(cuvant urat) m-a lovit din spate in timp ce eu ma oprisem sa dau prioritate in sensul giratoriu. Dau sa trag masina deoparte si incerc sa o pun pe Parcare(cutie steptronic), sa ma pot da jos din masina si sa constat cat de mare e buba. Nu mai vroia sa intre pe P. :) , o las pe N. si ma dau jos la scandalizat cu .... soferul imprudent :) ca sa vorbesc frumos. Daune vizibile, bara spate putin deformata,zgariata si usor deplasata.Omu, un cascat, si-a recunoscut vina, si zic sa mergem sa scriem intelegerea amiabila.

Problema care ma durea cel mai tare era faptul ca de la impact, nu stiu ce a putut sa se intample dar nu mai vroia sa intre pe "P", am mers cu ea asa pana la asigurare, am facut harĂžoaga aia de i se spune Constatare Amiabila in care am consemnat frumos faptul ca, cutia de viteze prezinta defecte.

Inspectorul s-a uitat lung la mine si a spus sa ma intorc urmatoarea zi, ca tocmai ce s-a terminat programul. Trec si peste asta, si revin urmatoarea zi.

De data asta era altu, prezint hartiile, cu copie dupa RCA-ul aluia, se uita si asta lung, si ma intreaba ce legatura are bara din spate cu cutia de viteze. Incerc sa-i explic "domnului" ca masina nu avea absolut nici-o problema inainte de tamponare, si ca din cauza socului probabil ceva s-a dereglat. Incerc sa-l linistesc spunandu-i ca nu am de gand sa-mi schimbe cutia de viteze, doar sa o verifice, sa vada ce s-a intamplat de nu-mi mai intra in "P". Si-l invit sa iasa si sa constate el insusi defectul.

Iese sa faca poze... se uita la bara, scrie pe hartie, revopsit, ... mi se ridica sangele la cap, si-l intreb cum ramane cu deformatul?? ramane asa... tunata? zice ca se indreapta cu aer cald. pfff... mai sa fie. O las moale cu bara ca nu ma ardea asa tare ca si cutia, se urca in masina sa probeze cutia.

Tipul, dragul de el... era ca la primele ore de condus, nu cred ca mai vazuse o automata, cauta ambreiajul, tragea de maneta fara sa apase pe butonul de blocaj. in fine, pt cateva secunde m-am simtit ca la scoala de soferi, de data asta eu in rolul de instructor. Il lamuresc... si pana la urma scrie pe hartie sa-mi verifice si cutia de viteze.

Maine ma duc la service sa faca si ei o expertiza. La Contempo Brasov. Sper ca totul sa se termine cu bine, ca o data cu venirea primaverii mi-au iesit si mie ghiocei de suparare.

Multe drumuri bune. fara incidente la toti colegii!

Link to comment
Share on other sites

nu stiu daca e la fel la tine , dar in manualul pt E90 am vazut o masura pt situatiile astea , mai exact se ridica mansonul de la schimbator si undeva in dreapta schimbatorului e un soi de switch pe care apesi , un overide manual al pedalei de frana apasate , apesi pe ala si misti maneta . nu stiu cat te ajuta dar poti incerca .
Link to comment
Share on other sites

nu stiu daca e la fel la tine , dar in manualul pt E90 am vazut o masura pt situatiile astea , mai exact se ridica mansonul de la schimbator si undeva in dreapta schimbatorului e un soi de switch pe care apesi , un overide manual al pedalei de frana apasate , apesi pe ala si misti maneta . nu stiu cat te ajuta dar poti incerca .

 

Esti demn de cinste colegu. :)

Azi-dimineata, inainte sa plec la service am citit post-ul tau si zic sa incerc ce mi-ai zis tu. Ridic mansonul frumusel si incep sa ma benoclez pe acolo in cautara unui "soi de switch". N-am vazut nimic ce sa semene cu un "swich", dar am vazut altceva care este cel putin bizar. Aruncati o privire in poza asta.

post-10184-1269247600_thumb.jpg

 

O moneda de 50 centi nu ma lasa sa bag in Parcare maneta.

post-10184-1269247710_thumb.jpg

 

Nu ma intrebati cum a ajuns acolo ca eu n-am bagat-o. Singura explicatie plauzibila este ca, posibil fostul proprietar sa fi umblat cu scrumiera plina de fise si cele doua, care sunt vizibile(cine stie cate au cazut jos? !! ) sa fi trecut prin luftul dintre scrumira si usita aceea. luft care este exact cat o fisa de 50 centi. :)

Respir usurat acum ca nu are alte bube cutia.

Link to comment
Share on other sites

Bineinteles ca asta am cerut, dar inspectorul a zis ca "se repara". Azi am fost la service, au facut si ei o verificare si au zis ca o sa ceara si ei inlocuirea barii, pentru ca este deformata si nu se poate indrepta. Plus ca, asa cum ma si asteptam, si sub bara e ceva indoit. Asta s-a intamplat la Contempo. Am fost si la alt service recomandat de ei si au zis: "nici-o problema, azi o vopsim. Dar nu putem sa va ajutam la problema cu cutia. " Evident ca am preferat sa merg la Contempo, si sper sa-mi dea accept de plata pentru schimb de bara.
Link to comment
Share on other sites

probabil de la socul accidentului a ajuns moneda in spatiul ala mic.

 

Monedele erau cazute acolo de mult timp, cine stie de cand.Iar in momentul impactului s-au asezat in asa fel incat nu mai permitea manetei sa ajunga in pozitia P. Orcium, nu ma asteptam la asa ceva. Multe multumiri user-ului Myx, daca el nu-mi zicea sa bag un ochi acolo cine stie ce mai faceau inginerii din service, dadeau cutia jos aveau de lucru nu gluma :).

Link to comment
Share on other sites

In mod normal la tine nu ar trebui sa comenteze e clar culpa a fost a soferului care te-a lovit de la spate si ar trebui sa iti dea banii sa-ti faci masina cu bara noua, exact cazul asta l-am avut si eu acum vre-o 2 ani.

 

Tu spune-i la inspector ca nu vrei chit si alte artificii tehnice pe masina.

 

Mergi la Contempo spune ca ai masina pe asigurare. Daca domnul inspector o face pe-a grozavul, ca nu vrea sa inlocuiasca piesele cei de la Contempo vor face nota tehnica si vor inlocui pana la urma toate piesele. Nu mai vorbesc de faptul ca o constatare de dauna la Contempo e 700 de lei si intra in devizul facut catre asigurare.

Link to comment
Share on other sites

Super tare faza cu moneda in "ghilimele", n-am mai auzit asa ceva :))

Bine ca nu are cutia nimik, si cum zice trafic2k dute doar unde stii ca e service bun.

Mhs militari mi se par cei mai seriosi si cinstiti din bucurestiu asta "la tzeapa"

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Am trecut si eu prntr-un accident usor anul trecut .Un baiat din Brasov, fiind pe banda 2 din 3, m-a frecat pe partea dreapta,aripa fata +usa fata+carcasa oglinda, eu fiind pe banda 3.

Am oprit dupa intersectie, i-am facut semn sa opreasca si el si primul lucru care l-am facut a fost sa-l intreb unde are asig. Imi raspunde ca la Unica(fosta Unita) apoi i-am zis sa ma urmeze pana acolo sa rezolvam problema.

Ajunsi la sediul Unica, am completat formularul aman2,s-au facut poze, copii dupa tot ce trebuia .Aveam si o zgarietura de cheie pe aripa fata + ambele usi, zgarieturi pe care agentul asig. mi-a zis ca le rezolva si alea cerand vopsirea intreaga a elementelor.Nu mi-a ramas decat sa ma bucur.

Fiind toate actele facute, i-am zis baiatului ca din partea mea poate sa-si vada de drum.Eu am luat lista de service-uri ce mi-au dat-o, am sunat la un service din lista, despre care stiam ca e bun si am facut programare pentru a 2-a zi.

Am mers la service, am predat masina si mi s-a zis ca in 2 zile sa merg dupa ea.Zis si facut.

Masina a iesit neasteptat de bine, mi-au dat actele si ca sa nu mai fac un drum pana la asig, D-nul de la service a sunat la asig. pt a i se confirma acceptul de plata si sa pot pleca.

 

Nu pot sa zic decat ca, exista si cazuri fericite in ceea ce priveste ''amiabila''.Depinde cred, de societatea de asig. , starea de spirit a inspectorului de daune, suma la care se ridica devizul, starea vremii etc :)

Oricum, nu doresc nimanui sa aiba de-a face cu asigurarile...e joc de noroc

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 6 months later...

Stefan , cum s-a rezolvat pana la urma situatia ta ?? ca exact asta mi s-a intamplat mie azi de dimineata, la fel era soferul baut , am mers la politie , e caz penal , asigurare carpatica ......in cat timp s-a terminat "circul" ????? :twoup:

 

Nasol de tot ce a ajuns sa se intemple, sa fii lovit fara nici o vina si sa platesti tu paguba...

Asiguratorii isi bat joc.

 

Mie mi-a fost lovita masina in spate in timp ce era parcata de catre un sofer de dacia papuc beat cu care nu m-am putut intelege si am fost nevoit sa chem politia.

Dupa probele de etilotest si probe de sange la INML si doua pagini de mana scrise cu intamplarea am ajuns la un centru de accidente usoare unde s-a intocmit procesul verbal si anexa 2 care constata ca i se deschide dosar penal.

 

Dupa bataia de joc de la centrul de daune Carpatica, unde am pierdut 3 zile aiurea la cozi si liste improvizate care se faceau cu pixu pe usa si care se respectau sau nu se mai respectau am ajuns sa imi deschid dosarul de dauna.

 

Dupa 10 zile de la deschiderea dosarului de dauna eram tot plimbat pentru ca ei puneau la incercare veridicitatea informatiilor, adica la anexa 2 intocmita de politie si au cerut copii suplimentare dupa procese verbale si au urmat alte zile .... in care mi se raspunde sau nu dupa ce sun din ora in ora ... sa mi se spuna ca ... nu stim.

Dupa 14 zile de la deschiderea dosarului de dauna, mi se raspunde SEC de catre inspectorul Carpatica care se ocupa de dosarul meu ca NU VOI FI DESPAGUBIT decat dupa ce se solutioneaza in instanta dosarul penal a celui care m-a lovit...

.....deci cu alte cuvinte repara-ti masina pe banii tai .....

 

intre timp ...de cand am masina lovita mi-au furat si bandourile de pe bara spate.....

Am o luna de la accident si deja ma pregatescsa imi repar singur masina cum oi putea si sa vad ce scot de la ei.... :)

 

 

Stefan , cum s-a rezolvat pana la urma situatia ta ?? ca exact asta mi s-a intamplat mie azi de dimineata, la fel era soferul baut , am mers la politie , e caz penal , asigurare carpatica ......in cat timp s-a terminat "circul" ????? sad.gif

Link to comment
Share on other sites

Salut acum 2sptamani am patit si eu un incident mergand acasa in spatele blocului a dat unul cu spatele din parcare fara sa se asigure si m-a lovit sifonundumi masina (capota ,far,aripa ) si nu am acceptat amiabila ca am auzit ca e o mare teapa cu ea acum astept comfirmarea de la aia de la asigurari la reconstatarea facuta la service sa comande piesele sa repar masina timp pierdut alergatura etc :) :twoup: Edited by bnd
Link to comment
Share on other sites

Da am fost la politie am uitat sa prcizez lucrul asta ,nu eu sunt vinovatul pe ala la gasit politistul vinovat ca nu sa asigurat la iesirea din parcare la mersul cu spatele in fine cert e ca eu trebui sa pierd timp si sa imi fac nervi ,el nu a avut decat bara de la jeep zgariata :twoup:
Link to comment
Share on other sites

12 tamponari in 2 ani de zile :twoup: din care la 2 mi-am luat teapa , 3 le-am facut cu directie ! si mereu am fost nevinovat . am avut si parte de amiabile unde a contat mult societatea de asigurare a celui vinovat. de la Carpatica imi ies bube pe mine iar judecand dupa cat de putine serviceuri deconteaza de la Euroins sunt si ei destul de suciti . Thumbs up ptr Uniqa si Omniasig

 

din experienta acum cand fac accident ies din masina cu telefonul pe recording

 

bafta :)

Edited by xalexutzu
Link to comment
Share on other sites

Da am fost la politie am uitat sa prcizez lucrul asta ,nu eu sunt vinovatul pe ala la gasit politistul vinovat ca nu sa asigurat la iesirea din parcare la mersul cu spatele in fine cert e ca eu trebui sa pierd timp si sa imi fac nervi ,el nu a avut decat bara de la jeep zgariata :twoup:

Pfff! Ai avut parte si de un Jeep! Ce "noroc"... :)

Link to comment
Share on other sites

Buna tuturor. Ideea cu "amiabila" a fost infintata dupa tarile vecine, numai ca acestia au uitat sa preia si modul de rezolvare. Ideea ar fi buna daca asiguratorii te-ar despagubi la timp si chiar te-ar ajuta, ca de aceea platim asigurarile obligatorii etc. Sfatul meu (sper sa nu aveti nevoie niciodata) este ca dupa orice tamponare sa mergeti la politie, deoarece procesul verbal si autorizatia de reparatie conteaza mult la asigurare. Cunosc caz in care sa mers pe intelegere amiabila iar dupa mult timp de asteptare cei de la asigurari au spus ca nu cred ca a existat acest accident deoarece nu exista nici un preoces verbal etc. (ulterior s'a rezolvat problema, prin incheierea procesului verbal).
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Accident usor pe vremea cand aveam masina veche lovit de culmea de un X3:

 

In parcare la Grand Arena pe drumul cu sens unic mergeam usurel spre iesire.

Din stanga (parcare) iesea un X3, l-am vazut am zis ca ma vede si el, dar cand cand a iesit cu botul masinii pe sensul unic, capul era indreptat spre dreapta, in stanga fata nu s-a uitat unde mergeam eu, bineinteles ca m-a lovit, si acum parca aud parca a fost o bomba in masina.

 

Eu am avut aripa stanga spate infundata si bara desprinsa din surub, X3-ul ceva urme pe bara si un far sau proiector crapat.

 

Conducatoare o duduie de 50-60 de ani, care culmea avea masina iesita din Reparatie cu 2 zile inainte pentru alt accident care-l avuse.

 

A venit fiul acesteia (cu S600 cred) , am fost cu el am facut toate actele Amiabile.

Nemaifiind in situatia asta eu m-am dus la service cu masina a 2-a zi pentru reparatie, aici receptionerul imi spune ca prima data trebuie sa ma duc la un punct de lucru al asigurarii "agresorului".

M-am dus la Tiriac unde avea asigurare, s-a uitat unul pe desene, bineinteles ca mi-a spus sa mai modific.

Cum femeia nu venise, a facut o parte din acte, si pana nu vine si aceasta nu-mi pot repara masina.

Am dat telefon am vorbit cu fiul, i-am explicat situatia a spus ca se rezolva.

 

Bineinteles ca au inceput sa treaca zilele si sa nu mai raspunda la telefon, dupa aproximativ 2 saptamani incerc norocul, sun si imi spune ca in 15 min sa ma intalnesc cu maicasa sa mergem la asigurare.

S-a rezolvat cu asigurarea, am fost la un service propus de ei (care sa se incadreze intr-o suma stabilita de ei-2500 Lei), iar lucrarea nu a iesit asa bine.

 

AA, si faza este ca femeia a venit cu masina reparata, in timpul in care eu sunam sa ne intalnim, masina era cosmetizata.

Edited by ioan314
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.