Jump to content

Sfaturi achizitionare


Nate

Recommended Posts

Nu-mi place diesel , mai ales la un BMW chiar nu arata bine diesel deloc , singuru model diesel care i-mi place e 730d modelu din 96-97 dar din pacate deocamdata nu-mi permite bugetu sa intretin ditamai seria 7 , chiar daca e destul de eftina masina

 

Da , bine gandit , si nu e nici o jena sa mergi in targ sa incerci , nu-ti da nimeni in cap . Numa ca in targuri auto nu sunt masini bune , mai ales la mine la baia mare , si sunt o gramada de baietasi cu impresii care vnd masini forjate si refacute si tot asa ....... Deci din targ nu prea ma arunc sa-mi cumpar . Bmw asta automatik nu prea o umblat cu el arata foarte bine , pacat ca e 1.6 dupa mine e motor mic pentru un bmw , da mai caut eu ca am vazut vreo 5-6 in oras de vanzare care aratau bine

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 96
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Sunt surprins cum arata citroen-ul ala la interior,imi imaginez cum va arata bemveu'  :)

 

:twoup: Ms ms , i-ti place ? in 4 saptamani am terminat tot interioru , mai trebe un volan si e gata . Binenteles ca bmw-ul il fac luna si bec , dar crem nu alb ca e putin sensibil :)

Link to comment
Share on other sites

Sfat : Nu cumpara 316i Automat .

 

Nu visa la 7 consum , nu incerca sa te amagesti sigur . O sa iti ia 11-12 . daca erai din Bucuresti iti luam chiar mai mult . Toti care au 316 manual iti zic ca le consuma in jur de 10 - 11 , gandeste ca o automata (din '94 ) o sa ia mai mult .

 

Iati un Logan daca zici ca nu te intereseaza cum arata masina . Un 1.5 Dci chiar consuma putin !

Link to comment
Share on other sites

Iati un Logan daca zici ca nu te intereseaza cum arata masina . Un 1.5 Dci chiar consuma putin !

 

 

Decat logan prefer mult mai mult sa raman la masina mea credema . logan e praft din toate punctele de vedere

Link to comment
Share on other sites

Iati un Logan daca zici ca nu te intereseaza cum arata masina . Un 1.5 Dci chiar consuma putin !

 

 

Decat logan prefer mult mai mult sa raman la masina mea credema . logan e praft din toate punctele de vedere

 

 

Gresit , loganul este indraver o masina proasta , dar o masina foarte ieftina care iti poate oferii minimul de confort . Pe langa asta este o masina conceputa pt Romania cu o suspensie rudimentara , uneori barbara , dar care nu pica ; poate iti sar plombele la gropi , dar masina merge .

 

Credema vb din fapte , nu din auzite , Loganul NU sta bine pe drum , NU are o viteza impresionanta , Nu pleaca bine de pe loc , dar nici nu te va lasa niciodata in Drum .

 

Decat sa dau 2000 de euro pe un E36 , prefer un Logan .

 

Trebuie sa te gandesti si dupa ce cumperi masina la ce cheltuiele sa te astepti .

Link to comment
Share on other sites

prea multe nu ai sa afli , nu prea sunt 316iA pe aici , sincer esti primul de la care aud ca exista cutie automata pe 316i E36 . Insa cutiile automate de pe E36 nu prea sunt privite bine de catre nimeni . Insa nu trebuie sa asculti pe nimeni , poate doar cineva care conduce o automate si are o parere subiectiva(adica o persoana care nu spuna ca e buna cutia automata de pe E36 doar pt ca sa pacalit el cand a cumparat masina si acum incearca sa se scoata)

 

Insa cum tiam mai spus si mai sus la 2000 E eu nu mas arunca la un E36 , sunt multe alte variante mult mai economice , Loganul a fost doar prima care mia venit in cap si singura despre care chiar iti pot spune ceva chestii(am Loganul de 3 ani) .

Edited by Valentin_LMB
Link to comment
Share on other sites

prea multe nu ai sa afli , nu prea sunt 316iA pe aici , sincer esti primul de la care aud ca exista cutie automata pe 316i E36 . Insa cutiile automate de pe E36 nu prea sunt privite bine de catre nimeni . Insa nu trebuie sa asculti pe nimeni , poate doar cineva care conduce o automate si are o parere subiectiva(adica o persoana care nu spuna ca e buna cutia automata de pe E36 doar pt ca sa pacalit el cand a cumparat masina si acum incearca sa se scoata)

 

Insa cum tiam mai spus si mai sus la 2000 E eu nu mas arunca la un E36 , sunt multe alte variante mult mai economice , Loganul a fost doar prima care mia venit in cap si singura despre care chiar iti pot spune ceva chestii(am Loganul de 3 ani) .

Deja gasesti ''Golan ''la 2k euro... :)

Link to comment
Share on other sites

Pretul masinii e dat de motor, dotari, stare tehnica, etc. Nu numai de anul de fabricatie.

Eu unul pe un 316 nu as da mai mult de 2000E.

 

 

De ce vrei sa-ti iei Bmw dc nu iti trebe cercuri si sprinturi?

Poti sa-ti iei Audi, Mercedes....

Asta e un fel de lege nescrisa? Bmw e doar pentru cerculete si liniute? Sincer eu nu l-am folosit niciodata la asa ceva, oare trebuia sa-mi iau Audi sau Mercedes (Mercedes care e tot cu tractiune spate)?

Link to comment
Share on other sites

Eu unul mi-am luat Bmw pt performantele dinamice si comportamentul sportiv, dc vroiam eleganta si comfort imi luam Merc.

Deci am facut si cerculete, si liniute si ii dau si sprinturi de cate ori am ocazia.

In opinia mea dc iti iei Bmw si mergi cu el numai incet si frumos nu o sa te bucuri niciodata de ce inseamna Bmw.

Asta se aplica cel putin la seria 3.

Edited by r0n1n
Link to comment
Share on other sites

Eu unul mi-am luat Bmw pt performantele dinamice si comportamentul sportiv, dc vroiam eleganta si comfort imi luam Merc.

Deci am facut si cerculete, si liniute si ii dau si sprinturi de cate ori am ocazia.

In opinia mea dc iti iei Bmw si mergi cu el numai incet si frumos nu o sa te bucuri niciodata de ce inseamna Bmw.

Asta se aplica cel putin la seria 3.

Sunt de acord cu prima afirmatie a ta, de asta mi-am luat-o si eu.

Dar cu a doua afirmatie a ta nu sunt total de acord. Dar se completeaza cu finalul, cel putin la seria 3. Pentru ca BMW face masini si pentru alte categorii de oameni, care nu fac cerculete si liniute in fiecare zi, masini ca X5, seria 7 si altele.

Link to comment
Share on other sites

De ce vrei sa-ti iei Bmw dc nu iti trebe cercuri si sprinturi?

Poti sa-ti iei Audi, Mercedes....

 

Sa se plimbe cu el, d'aia ia 316. Ce te face sa crezi crezi ca toate Bmw-urile sunt e ptr asa ceva luate?(cercuri liniute).

Daca ai un Bmw cu peste 200-250 cai mai zici ca faci o liniuta un cerculet, dar altfel cu 100 si ceva de cai mi se pare caraghios sa te bagi in asa ceva.

 

PS: Un audi din 1998-1999 scoate dintrun motor de 1,8 cca 225 cp,cu 55 mai mult fata de 170 cp din 320 L6.

Link to comment
Share on other sites

Nu am spus ca Bmw-urile sunt luate pt cercuri, liniute. Am spus ca eu am facut cu masina mea asa ceva si cred ca si multi alti posesori de Bmw.

Asta nu inseamna ca in fiecare seara sunt la liniute sau fac cerculete, doar atunci cand am ocazia.

 

Voi de ce v-ati luat masina, doar sa mergeti la piata si la munca cu ea? Retoric. E clar.

 

Nu stiu ce legatura are cu ce am spus eu, dar esti cam pe dinafara dc compari un motor aspirat cu unul turbo, probabil cel de pe TT.

Nu am vazut alte masini care sa scoata mai mult de 170cp dintr-un motor aspirat de 2.2.

Dc e asa bun 1.8 de la Audi de ce ti-ai luat Bmw 1.8?

 

Oricum aceasta este prima masina, doar nu era sa incep din prima cu M3, si asa mi-au zis multi ca 170cp e mult pt inceput.

 

Omul pe de o parte vrea masina "economa" pe de alta parte nu ii place cum arata diesel.(de parca ar fi vreo diferenta de aspect intre benzina si diesel)

Edited by r0n1n
Link to comment
Share on other sites

Motorul ala de H'audi este 1.8 benzina turbo si e o mare diferenta fata de un motor aspirat normal !!! Daca o comparatie cu un S2000 // 2000 cmc - 240 Cp faceai ..... cunoscator ramaneai.

 

Elasticitatea motoarelor pe benzina @ tractiunea spate si confortul dintr-un BMW fac diferenta dintre Bavarezi si concurenta.

Link to comment
Share on other sites

salut prieteni!

sunt nou pe forum. sper ca in cateva zile sa fiu posesorul unui 320d touring,136 cp. 2001. asadar,trebuie sa ma intalnesc cu omul sa vad masina. va rog sa-mi spuneti la ce ar trebui sa fiu atent la aceasta motorizare. adica defecte mari pe care le poate avea motorizarea de 136 cp.

masina are trapa,semi piele,cruise control, 165.000 km.( as vrea eu). am mai avut ocazia sa conduc varianta de 150 cp. e diferenta f. mare intre ele? la ce sa ma astept.

ca diesel mai am acasa un passat 2004 1.9 tdi 101 cp. care e destul de sprinten chiar. insa bmw-ul ala de 150 cp. m-a scos din minti...mi se ridica parul in cap cand acceleram cu a2-a.

inca ceva..5800 euro e mult??

va multumesc! :)

Link to comment
Share on other sites

ai gresit topicul , mai marioopel , admin muta-i te rog topicul :) .

 

ps: Valentin credema ca si eu am cam ramas uimit de motor mic si cutie atuto pe o pisicutza coupe :)

 

ronin . tu ai bmw ........ bmw e tot bmw toata lumea zice asta , dar ai condus vreodata un r32 ? sau un silvia s14 ? e ... uite ca eu am condus si credema ca bmw e pisi mic mic detot pe langa o masina japoneza , daca vroiam drift cercuri si liniutze i-mi cautam ub nisan :( sau un urs cu 4.2 v8 :twoup: . deci repet , i-mi trebe o masina frumoasa ca bmw-l si economa . nu-mi iau masina sa fac cercuri cum faci tu , masina este folosita in primul

rand sa te duca si sa te aduca , sa nu te ploua sa nu te sufle vantul , sa te folosesti de ea nu distractie sau mai stiu io ce visezi tu de la un 170 cai :D

Edited by Nate
Link to comment
Share on other sites

Gresit , loganul este indraver o masina proasta , dar o masina foarte ieftina care iti poate oferii minimul de confort . Pe langa asta este o masina conceputa pt Romania cu o suspensie rudimentara , uneori barbara , dar care nu pica ; poate iti sar plombele la gropi , dar masina merge .

 

Credema vb din fapte , nu din auzite , Loganul NU sta bine pe drum , NU are o viteza impresionanta , Nu pleaca bine de pe loc , dar nici nu te va lasa niciodata in Drum .

 

Decat sa dau 2000 de euro pe un E36 , prefer un Logan .

 

Trebuie sa te gandesti si dupa ce cumperi masina la ce cheltuiele sa te astepti .

forum bmw, topic dedicat achizitionarii bmw iar tu recomanzi loganul. huoo, arunc cu rosii, du-te pe reno.ro! :)

Link to comment
Share on other sites

Bai baiatule tu iti arati oltcitul care nu face nici cat 4 cauciucuri si vorbesti si tu de nissan silvia si r32?

Tu ai oltcit si visezi la 316 dar vorbesti de urs cu motor de 4.2 v8, esti mai penal ca bogdii.

De cand e silvia de 165 de cai mai tare ca 320i de 170cp?

Hai ca esti tare!

Habar nu ai ce vorbesti, care e diferenta vizuala intre un e36 diesel si e36 benzina?

Dc tie, de pe un oltcit, ti se pare ca 170cp sunt fleac inseamna ca ar trebui sa te trezesti si sa nu mai joci nfs.

Edited by r0n1n
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.