Jump to content

O intrebare


tibiking

Recommended Posts

Noteaza pe o hartie exact cum se scrie acel cuvant, sa fa o poza cu telefonul, mergi frumos pe google si traduci... E posibil la grupuri de cuvinte sa mai dea pe langa, dar cu siguranta vei deduce ceea ce inseamna.

 

Sau poti sa intri pe google din masina de pe tel mobil si rezolvi pe loc.

 

Sau, mergi la o reprezentanta si le zici sa iti puna limba romana, te va costa pretul unei diagnoze...sau poate te intelegi cu electricianul si scapi mai ieftin...

Link to comment
Share on other sites

Si eu pe E39 am avut meniul in germana si am schimbat limba in engleza. Masina (E39) nu are disponibila decat o singura limba. Din cate stiu, doar cele care au navi isi pot schimba limba, daca au mai mult de o limba stocata in memorie. La cele fara navi doar cu un tester sau la reprezentanta. Poti sa-ti pui si chineza sau araba atata timp cat tester-ul are optiune de scriere si detine si limbile respective.
Link to comment
Share on other sites

da... am inteles.... va multumesc pentru ca v`ati batut capul cu mine si mashina mea .... numa`bine.... am sa ma duc la reprezentanta... aveti idee cam cat m`ar costa?

 

Daca cunosti pe cineva cu tester Carsoft se rezolva intr-un minut. La reprezentanta o sa te coste mult mai mult. Daca eram acasa te rezolvam eu :)

 

are toate limbile internationale inscrise in cap UK, USA, franceza, spaniola, germana, italiana parca sunt 7 standard daca nu ma insel la absolut toate bmw-urile.

 

Si cum selectezi limba daca tot are atatea in cap? Ca eu nu am gasit. S-a mai discutat pe tema asta. Numai cele cu navi stiu ca poti sa schimbi limba, altfel nu.

Se rescrie limba peste cea existenta, nu se adauga.

Link to comment
Share on other sites

da... am inteles.... va multumesc pentru ca v`ati batut capul cu mine si mashina mea .... numa`bine.... am sa ma duc la reprezentanta... aveti idee cam cat m`ar costa?

 

Daca cunosti pe cineva cu tester Carsoft se rezolva intr-un minut. La reprezentanta o sa te coste mult mai mult. Daca eram acasa te rezolvam eu :)

 

are toate limbile internationale inscrise in cap UK, USA, franceza, spaniola, germana, italiana parca sunt 7 standard daca nu ma insel la absolut toate bmw-urile.

 

Si cum selectezi limba daca tot are atatea in cap? Ca eu nu am gasit. S-a mai discutat pe tema asta. Numai cele cu navi stiu ca poti sa schimbi limba, altfel nu.

Se rescrie limba peste cea existenta, nu se adauga.

 

optiunea 10 din meniul ascuns-cel putin acolo este la e34, e39.. google pentru how to..

 

http://www.docstoc.com/docs/24133513/BMW-E...Hidden-OBC-Menu

Link to comment
Share on other sites

aaa .. shefu... domnu` gago ... dar nu am e60... eu posed e39 ..... scz ...

 

scuze, cred ca te-am incurcat cu batman, e similar si la e39 si daca nu are, nu are :), carsoft si se rezolva :) succes!

 

http://www.europeantransmissions.com/Bulle...%20Language.pdf

 

http://www.ideaphile.com/bmw/540-obc.html

 

p.s. nu cred ca am fost ironic cu tine si nici nu am facut misto, nu prea meriti sa fi ajutat din punctul meu de vedere!

Edited by Gago
Link to comment
Share on other sites

eh ... cred ca te`a deranjat faptul ca tzi`am spus "shefu , si domnu" .... nu vreau sa ma intzelegi greshit Gago ... eu asa ma exprim ... adica presupun eu ...tu probabil ai peste 25-30 ani .. .iar eu am 20 de ani ... nu imi place sa ma trag de sireturi .... si sa vorbesc urat sau de sus ...

 

 

Imi cer mii de scuze daca te`am deranjat ....

Link to comment
Share on other sites

si ... domnu` batman .... ma poti ajuta si pe mine ... cand ai u timp .... ? ... imi lasi si mie un nr de tel ... sau nush ... eu stau la galeriile soveja... cine stie ... poate suntem vecini..

 

Te ajut, nu asta este problema. Ti-am zis ca nu sunt acasa, dar n-am precizat faptul ca nu ma aflu in tara. O sa ajung abia dupa 20 aprilie :)

 

Sunt pe mare, momentan ma dau cu vaporul...mai am pana o sa ma dau cu bmw-ul :)

 

Daca te grabesti, cauta un tester si se rezolva. Daca nu, te rezolv cand revin in tara. :twoup:

Link to comment
Share on other sites

eh ... cred ca te`a deranjat faptul ca tzi`am spus "shefu , si domnu" .... nu vreau sa ma intzelegi greshit Gago ... eu asa ma exprim ... adica presupun eu ...tu probabil ai peste 25-30 ani .. .iar eu am 20 de ani ... nu imi place sa ma trag de sireturi .... si sa vorbesc urat sau de sus ...

 

 

Imi cer mii de scuze daca te`am deranjat ....

 

ok, nu e vb de varsta..

 

incearca cu asta in meniul 10 si vezi ce ai pe acolo:

 

http://www.ideaphile.com/bmw/540-obc.html

Link to comment
Share on other sites

am sa te astept pe tine ..... pentru ca tu mai mult ca sigur nu vrei sa imi strici masina sau sa ma jegmanesti ... asa cum fac multi altii ...

 

Am un foarte mare ghinion la electricieni si mecanici ... toti imi dau buleala .... .si stiu de ce .... pentru ca eu nu ma pricep in domeniul electric sunt urs...

Iar cand este vreo problema mecanica mi`o repar singurel ... ma duc la un magazin de piese auto .. imi cumpar piesa , ma duc la curte si mi`o schimb adica vreau sa spun ca pe partea mecanica nu prea dau bani pe manopera .. ma refer in sensu de schimbat o bucsa , un pivot, o placutza etc. dar in afara de pompa de injectie

Nu vreau sa ma laud... am zis doar cam ce stiu ...

 

 

Totushi sunt fericit ca dau de oameni care ma ajuta si nu imi impun un pretz anume... asa as face si eu daca mi`ar cere cineva ajutorul si as putea sa il ajut...

 

 

Tot respectul din partea mea .... putini oameni asa ca tine...

 

eh ... cred ca te`a deranjat faptul ca tzi`am spus "shefu , si domnu" .... nu vreau sa ma intzelegi greshit Gago ... eu asa ma exprim ... adica presupun eu ...tu probabil ai peste 25-30 ani .. .iar eu am 20 de ani ... nu imi place sa ma trag de sireturi .... si sa vorbesc urat sau de sus ...

 

 

Imi cer mii de scuze daca te`am deranjat ....

 

ok, nu e vb de varsta..

 

incearca cu asta in meniul 10 si vezi ce ai pe acolo:

 

http://www.ideaphile.com/bmw/540-obc.html

 

da... m`am prins de treaba .. am sa incerc..... maine am sa incerc ..... si am sa intru si pe forum sa iti/va spun daca merge sau nu ... multumesc...

Link to comment
Share on other sites

da... la aia ma refeream...

 

 

deci pana la urma tot cu un teste trebuie ....

 

 

dar vreau sa mai spun ceva... acum cateva zile am avut probleme cu cheia adica cu deschiderea centralizata din cheie ... si mi`a bagato pe tester , nu a putut sa o faca din tester dupa care i`am spus " auzi nu poti sa imi schimbi si mie limba masinii ca e trist tare in germana " la care el imi spun pai nu pot pentru ca nu ai limba engleza ... ci doar germana ... este adevarat?

Edited by tibiking
Link to comment
Share on other sites

TEST-NR. 10

LAND: 02 US (country of sale?)

 

La asta te referi? Nu are nici o legatura cu limba meniului masinii.

 

esti sigur? ai incercat pana acum? la mine se pare ca a avut legatura si la e34 si la e39, limbile pe care le-am enumerat mai sus nu le-am scos din burta...

nu spun ca nu e posibil sa aiba doar o singura limba, depinde cum e codat instrument cluster-ul..

Edited by Gago
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.