Jump to content

nu am avut actele la mine


cipi_g

Recommended Posts

Guest poleposition

In sfarsit este o prostie sa te iei in gura cu ei, oricum ai da-o, daca te iau la puricat, sigur gasesc ceva, in final tot la mana lor esti, poti sa fii si fiu de presedinte, iar de obicei, cand te opresc, chiar te opresc ca ai facut ceva, nu doar asa ca ai "bemveu" si ce ineptii am mai citit pe aici. Astea-s basme. eu nu am intalnit asa ceva de cand am permis din 98.

 

Eu am renuntat de mult la atitudinea asta virulenta fata de politia rutiera, am avut intotdeauna de castigat cand m-am purtat cu "saru-mana", le-am vorbit frumos si i-am respectat, asa cum e si firesc de altfel, iar asemenea episoade cum a avut colegul nu am avut niciodata cu politia, dimpotriva, intodeauna au fost civilizati si respectuosi, iar eu i-am tratat la fel, mai ales ca daca m-au oprit, au facut-o pentru eu am incalcat legea, deci la ce sa fac tot eu scandal si gura mare ?

 

Chestia aia ca, sun pe nu stiu cine si vai sa vezi ce smecher sunt, agitati din aia... e o imbecilitate, chiar daca as avea relatii in politie nu m-as preta la asa ceva pentru un radar, o depasire interzisa etc.

 

Incerc sa ma descurc "loco" cu ei si de multe ori, doar vorbind frumos si aratand respect, mi-au trecut cu vederea diferite abateri, chiar si fara spaga, in alte dati am adaugat si "spaga", insa niciodata nu mi s-a cerut de la obraz. Iar cine chiar are relatii in politie nu face circ ieftin de genul asta si in nici un caz nu si le foloseste pentru orice rahat de abatere in trafic.

 

Cand m-au ars nasol (singura data cand am ramas fara permis), am contestat sanctiunea pe cai legale si cu asta basta, daca m-am considerat neindreptatit in vreun fel, si da, atunci am apelat la relatii.

Edited by poleposition
Link to comment
Share on other sites

nu am avut nici macar telefonul la mine,ca sunam sa imi aduca actele

iar episodul a decurs asa:

m-au oprit,am deschis geamul,si a cerut actele.i-am explicat care e treaba,ca stau 4 case in spate si merg la garaj,care e chiar acolo,la urmatoarea casa.m-a intrebat cum ma cheama.

mi-a spus sa stau in masina

dupa 3-4 minute a venit si mi-a dat sa semnez procesul verbal.

nici nu ma asteptam la asa ceva.ce reactii sa fi avut?normal ca am innebunit de nervi

si nu,nu m-a oprit pt ca am facut ceva.cam ce se poate intampla in linie dreapta de mers,cam 60 de m?

si nu erau de la circulatie,ci de la o sectie care nici macar nu raspunde de zona unde stau

post-15133-1269089675_thumb.jpg

Edited by cipi_g
Link to comment
Share on other sites

nu am avut nici macar telefonul la mine,ca sunam sa imi aduca actele

iar episodul a decurs asa:

m-au oprit,am deschis geamul,si a cerut actele.i-am explicat care e treaba,ca stau 4 case in spate si merg la garaj,care e chiar acolo,la urmatoarea casa.m-a intrebat cum ma cheama.

mi-a spus sa stau in masina

dupa 3-4 minute a venit si mi-a dat sa semnez procesul verbal.

nici nu ma asteptam la asa ceva.ce reactii sa fi avut?normal ca am innebunit de nervi

si nu,nu m-a oprit pt ca am facut ceva.cam ce se poate intampla in linie dreapta de mers,cam 60 de m?

si nu erau de la circulatie,ci de la o sectie care nici macar nu raspunde de zona unde stau

 

ok. si care-i problema. ce-i asa greu sa recunosti ca e , pana la urma vina ta. legea-i lege si asa cum e ea, buna, proasta trebuie respectata. daca hotarasti sa o incalci iti asumi riscurile.

inteleg ca tu o iei ca pe un exces de zel si moral ai dreptate, dar legal nu.

Link to comment
Share on other sites

ceva de genul asta e scris

 

textul exact scris este:

a condus autoturismul marca...cu nr de inmatriculare....pe str.... din timisoara neavand asupra certificatul de inmatriculare al autoturismului.in momentul opririi acesta se afla singur in masina.

fapta prevazuta de 147 r11 (cred) din HG 1391/02R (cred ca asa scrie,nu se intelege bine) si sanctionata de ..(neinteligibil)

 

stabilesc

amenda,suma de 360 lei

6 puncte amenda,in valoare de 360 lei

dedesubt la puncte penalizare e necompletat

 

la Alte mentiuni am scris ca Nu recunosc

apoi sunt semnaturile Agent constator si Contravenient

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
daca nu au scris punctele , inseamna ca nu ai luat si puncte , ci doar amenda . Dar martor nu au ... Pana la urma au si ei dreptate la faza cu actele lipsa , dar sincer mi se pare o porcarie mare , pentru ca sa uiti ceva acasa este omeneste , deci daca tot au posibilitatea sa verifice , de ce mai fac atata caz ? Eventual te chemau a doua zi cu actele la sectie si le verificau . Parca pe timpul lui ceasca asa faceau . Daca ascundeai actele ca ai facut vre-o prostie in trafic , mai era ceva , dar tu nu facusei nimic , deci actiunea lor oare la ce a folosit ?
Link to comment
Share on other sites

- daca erai aproape de casa, ii lasai acolo, inchideai masina si te intorceai cu actele.

- in 48 de ore se plateste jumatate din minimul amenzii (in pv se trece separat - daca nu e trecut e motiv de anulare).

- daca vrei sa faci misto de ei, dai alt nume, al unui coleg. La verificare prin radio nu au poza ;)

 

Ce poti face acum

- contesti amenda, ori anulare - e cam greu decat daca e incomplet ori ceri transformarea in avertisment pt motivele enumerate de tine.

Link to comment
Share on other sites

Eu tocmai am lasat pe cineva in centrul Brasovului, am oprit 10 sec, cat a coborat din masina. Sunt 2 benzi acolo, dar si semnul de oprire interzisa :)

 

Ma costa 60 de ron in 48 de ore ...

Nu se consideră oprire:

imobilizarea vehiculului atât timp cât este necesară pentru îmbarcarea sau debarcarea unor persoane, dacă prin această manevră nu a fost perturbată circulaţia pe drumul public respectiv

 

 

:twitch:

Link to comment
Share on other sites

 

- daca vrei sa faci misto de ei, dai alt nume, al unui coleg. La verificare prin radio nu au poza ;)

 

 

Hehe, te asigur eu ca au jucarii noi prin care iti arata chiar poza din buletin, pe langa celelalte date. Nu le trebuie decat numele si prenumele.

 

Iti spun sigur, m-au oprit pe mine intr-o seara ca sa le verifice. :turned:

Link to comment
Share on other sites

Hehe, te asigur eu ca au jucarii noi prin care iti arata chiar poza din buletin, pe langa celelalte date. Nu le trebuie decat numele si prenumele.

 

Iti spun sigur, m-au oprit pe mine intr-o seara ca sa le verifice. :turned:

 

au primit de la UE , cam depasite ce-i drept , isi prind degetele prin ele dar vad poza si alte informatii

Edited by ex0rcistu
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.