Jump to content

oglinzi rabatabile electric, bmw e39


Recommended Posts

am fost nevoit sa-mi schimb oglinziile, am avut cu brat rabatabil manual, modelul mai mare, rotunjit, am primit o oferta cu acelasi model dar cu brat rabatabil electric.

va rog sa-mi dati ceva informatii, nu stiu daca o sa se potriveasca sau nu, nu vreau sa le cumpar degeaba.

mentionez faptul ca am un buton patratos in partea stanga a reglajelor de la oglinzi si geamuri, care nu stiu pentru ce este. este posibil sa aiba functia de rabatarea electrica a oglinziilor? :)

Edited by ciauder
Link to comment
Share on other sites

am fost nevoit sa-mi schimb oglinziile, am avut cu brat rabatabil manual, modelul mai mare, rotunjit, am primit o oferta cu acelasi model dar cu brat rabatabil electric.

va rog sa-mi dati ceva informatii, nu stiu daca o sa se potriveasca sau nu, nu vreau sa le cumpar degeaba.

mentionez faptul ca am un buton patratos in partea stanga a reglajelor de la oglinzi si geamuri, care nu stiu pentru ce este. este posibil sa aiba functia de rabatarea electrica a oglinziilor? :)

exact pentru aia e butonul

Ce-i de mirare e faptul ca oglinzile mari rotunjite erau cele cu rabatare electrica.Nu cumva si ale tale la fel doar ca au probleme cu rabatarea, mai ales ca ai si butonul :)

Link to comment
Share on other sites

am fost nevoit sa-mi schimb oglinziile, am avut cu brat rabatabil manual, modelul mai mare, rotunjit, am primit o oferta cu acelasi model dar cu brat rabatabil electric.

va rog sa-mi dati ceva informatii, nu stiu daca o sa se potriveasca sau nu, nu vreau sa le cumpar degeaba.

mentionez faptul ca am un buton patratos in partea stanga a reglajelor de la oglinzi si geamuri, care nu stiu pentru ce este. este posibil sa aiba functia de rabatarea electrica a oglinziilor? :)

exact pentru aia e butonul

Ce-i de mirare e faptul ca oglinzile mari rotunjite erau cele cu rabatare electrica.Nu cumva si ale tale la fel doar ca au probleme cu rabatarea, mai ales ca ai si butonul :)

 

posibil, sai ai dreptate

pe cea din stanga a lovit-o un pusti cu piciorul, in parcare si mi-a distrus-o complect. cea din dreapta am incercat sa o rabatez manual si nu merge e intepenita parca (de aia am zis ca o tot schimb si pe asta). cand apasam butonul se miscau putin ogliziile(corpul oglinzii), bratele ramaneam nemiscate.

Link to comment
Share on other sites

am fost nevoit sa-mi schimb oglinziile, am avut cu brat rabatabil manual, modelul mai mare, rotunjit, am primit o oferta cu acelasi model dar cu brat rabatabil electric.

va rog sa-mi dati ceva informatii, nu stiu daca o sa se potriveasca sau nu, nu vreau sa le cumpar degeaba.

mentionez faptul ca am un buton patratos in partea stanga a reglajelor de la oglinzi si geamuri, care nu stiu pentru ce este. este posibil sa aiba functia de rabatarea electrica a oglinziilor? :)

exact pentru aia e butonul

Ce-i de mirare e faptul ca oglinzile mari rotunjite erau cele cu rabatare electrica.Nu cumva si ale tale la fel doar ca au probleme cu rabatarea, mai ales ca ai si butonul :)

 

posibil, sai ai dreptate

pe cea din stanga a lovit-o un pusti cu piciorul, in parcare si mi-a distrus-o complect. cea din dreapta am incercat sa o rabatez manual si nu merge e intepenita parca (de aia am zis ca o tot schimb si pe asta). cand apasam butonul se miscau putin ogliziile(corpul oglinzii), bratele ramaneam nemiscate.

Eu asa stiu, ca cele mari rotunjite sunt cele rabatabile electric iar cele patratoase nu

Pune-le sus ca merg, garantez

Link to comment
Share on other sites

pune poza cu oglinda care mai e intreaga pe masina. mai mult ca sigur ca e cu rabatare electrica, de aia opune rezistenta cand vrei sa o rabatezi manual si plus de asta ai si butonul in masina care nu e de forma si mai zici ca erau si modelul ala mare rotunjit
Link to comment
Share on other sites

pune poza cu oglinda care mai e intreaga pe masina. mai mult ca sigur ca e cu rabatare electrica, de aia opune rezistenta cand vrei sa o rabatezi manual si plus de asta ai si butonul in masina care nu e de forma si mai zici ca erau si modelul ala mare rotunjit

 

oglinda care mi-a fost distrusa, avea bratul rabatabil rupt in doua (a fost in iarna si era inghetata cand nenorocitul ala mi-a rupt-o),nu am vazut nici un motoras pe acolo, in schimb are doua seturi de cabluri, unu din 2 fire si unul din 4 parca. o sa pun si niste poze cu oglinda.

Edited by ciauder
Link to comment
Share on other sites

eu ma refeream la oglinda care inca mai e intreaga. la mine mufa de la oglindaa are 12 pini, am oglinzi cu rabatare electrica

 

 

tot 12 pini am si eu la cealalta oglinda. poze nu pot pune inca pt ca nu sunt acasa, dar o sa fie si poze.

am mai incercat o oglinda cu rabare electrica, dar nu a mers, nici macar partea electrica a corpului oglinzii, tot cu 12 pini era. sticla oglinzii era de o culoare galbuie, parea f uzata, posibil era defecta.

Link to comment
Share on other sites

am montat oglinzile pe masina, si nerabdator fiind am pus contactul si dupa ce am verificat motorasele, am apasat butonu cu pricina pt rabatarea electrica si surpriza, oglinzile se rabateaza singure printr-o forta nevazuta :)

singura chestie ce ma deranjeaza f putin este ca oglinda din partea dreapta se rabateaza cam sacadat, iar cea din staga cand e rabatata parca nu are facuta cursa completa, fiind putin mai deschisa fata de cea din dreapta. e normal?

Edited by ciauder
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

pai daca incerci si chiar vrei sa reusesti , sunt in comert (nu cred ca pot sa dau nume) spray-uri cu vaselina , are un tubulet prelungitor si cu ala ajungi in cele mai stramte locuri . sunt foarte bune si pentru balamale,pentru sinele pe care culiseaza scaunul ...etc etc

 

nici la mine nu se inchid la fel ... nu am dat mare importanta...

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
Am achizitionat de curand un E39 din 2003 care are ca optiuni oglizi rabatabile (am butonul pe usa soferului).

Problema e ca ele nu se rabat. Cand apas butonul la oglinda din drapta se aude zgomot si atat.

E drept ca oglinda drapta e diferita de cea din stanga si nu functioneaza nici la reglajul pentru vizibilitate (reglaj unghi de vizibilitate).

Primul pas cred ca e sa iau doua oglinzi de E39, dar conteaza tipul sticlei?

Cum pot verifica oglinzile daca sunt functionale sa se rabata.

Mentionez ca pe cea din dreapta am culcat-o fortat.

trebuie sa verifici motorasele de rabatare. e frecvent int problema, si anume ca se blocheaza de multe ori din cauza murdariei acumulate. initial eu zic sa incerci cu un sprei dedicat(sau cu ulei), gasesti in orice mag de piese sau chiar in mall-uri. daca ai butonul respectiv sigur ai comanda, insa nu e neaparat ca sa ai si bratele rabatabile(asta in eventualitatea in care au fost schimbate cele originale). Oricum daca zici ca se aude zgomot ins ca ai si motorasele doar ca ele nu functioneaza corect sau sunt blocate. Se pot si rabata fortat atat in partea pliabila normal cat si invers(asta ca metoda de siguranta in cazul in care nu incape cineva de tine :twoup: ).Sper sa ai noroc numai cu un sprei. Lasa-l sa isi faca treaba cateva minute bune si apoi icearca de la buton. Poti eventual sa il si ajuti manual daca vezi ca are initiativa de rabatare. In cazul meu a functionat. Bafta!!

Link to comment
Share on other sites

M-am uitat atent si oglinda stanga parca e de E46. Se regleaza sticla dar nu se aude nimic cand apas butonul de pliere. Sa inteleg ca fostul proprietar a anulat firele de rabatare pe partea stanga?

Pe drapta am scos astazi sticla afara si surpriza: aceasta era prinsa cu silicon alb. Am incercat cu sticla scoasa sa apas pe butonul de rabatere si nimic. Pana la urla am pus oglinda la loc cu izolir band (provizoriu).

Urmeaza sa iau ambele oglinzi cu brat cu tot, cred ca e cea mai buna solutie.

Unde gasesc bratele oglinzii + sticla si la ce pret poate ajunge asa ceva.

Merci!

sincer nush daca ti se merita asa ceva, mai ales ca se fura intr-o veselie si costa f mult. Daca ai rabatare electr,(poti sa ai si heliomat) te duce in jur la 5.800ron toata afacerea(eu le-am schimbat pe casco dar bratele rabatante le aveam, doar oglinzile cu incalzire si heliomat mi-au fost furate). Poti iesi insa mult mai ieftin sa cauti in dezmembrari, doar ca se gasesc f greu pt ca maj masinilor nu au asa ceva(cred ca din cauza costurilor ridicate).Numai sticla m-a costat 1560ron bucata pe original. Numai bine!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
M-am uitat atent si oglinda stanga parca e de E46. Se regleaza sticla dar nu se aude nimic cand apas butonul de pliere. Sa inteleg ca fostul proprietar a anulat firele de rabatare pe partea stanga?

Pe drapta am scos astazi sticla afara si surpriza: aceasta era prinsa cu silicon alb. Am incercat cu sticla scoasa sa apas pe butonul de rabatere si nimic. Pana la urla am pus oglinda la loc cu izolir band (provizoriu).

Urmeaza sa iau ambele oglinzi cu brat cu tot, cred ca e cea mai buna solutie.

Unde gasesc bratele oglinzii + sticla si la ce pret poate ajunge asa ceva.

Merci!

sincer nush daca ti se merita asa ceva, mai ales ca se fura intr-o veselie si costa f mult. Daca ai rabatare electr,(poti sa ai si heliomat) te duce in jur la 5.800ron toata afacerea(eu le-am schimbat pe casco dar bratele rabatante le aveam, doar oglinzile cu incalzire si heliomat mi-au fost furate). Poti iesi insa mult mai ieftin sa cauti in dezmembrari, doar ca se gasesc f greu pt ca maj masinilor nu au asa ceva(cred ca din cauza costurilor ridicate).Numai sticla m-a costat 1560ron bucata pe original. Numai bine!

 

Am reusit sa dau oglinda dreapta jos si am inlocuit motorasul de reglare al unghiului de vizibilitate. Am deschis toata oglinda pana la angrenajul ce trebuie sa rabata bratul si totul pare ok. Cred ca motorasul de rabatere nu face fata, adica cand apas pe buton face un zgomot scurt si atat, nu da semne ca ar vrea sa culce oglinda. O sa cumpar doar motorasul de rabatere sa vad daca merge.

Pentru oglinda stanga am luat una pe producator, cu motoras de rabatere. Ce e diferit la ea e ca sticla nu are rama de plastic pe contur si nu are mufa mare (cu toate ca in oglinda exista mufa pereche).

Asa ca pentru cine e interesat de o oglinda de E46 / E39 sa imi scrie. Mentionez ca oglinda e completa, dar sticla e marcata cu numarul meu de inmatriculare.

eu din cate stiu toate modelele mai noi au marginea aia de plastic, insa nu e important. Sa mearga e mai important.

Link to comment
Share on other sites

tenta albastra nu inseamna antiorbire. E o modalitate de a iti usura treaba pe timp de noapte. Daca ai acel sistem insa, atunci trebuie sa ai pe oglinda interioara doi senzori mici : unul in fata si unul in spate si observi cum ti se inchide la culoare cand ai o masina aproape(numai pe timp de noapte). Daca nu ai atunci schimba-o daca o ai din magazin pt ca ai dat diferenta de bani degeaba.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.