Jump to content

Problema 3 46 (apa la sofer)


Recommended Posts

am si eu o problema la un e 46 din 1999... Cred ca mi se scurge apa cand ploua in masina... la fiecare ploaie la sofer se uda mocheta destul de rau... daca a mai patit cineva asa ceva sau are cineva o idee pe unde ar putea curgea apa la sofer sper sa imi zica si mie

 

 

ms

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Am avut si eu aceeasi problema cu apa in masina! Eu am demontat tot bordul, si problema era la burduful care acopera intrarea de la coloana de directie. Adica traseul de la volan si pana la caseta de directie, acea coloana, trece printr-o gaura in caroserie care este acoperita de un burduf. La mine acel burduf nu era pozitionat cum trebuie si la fiecare ploaie imi picura pe acolo si apoi pe lana prinderea pedalei de acceleratie si se scurgea sub mocheta. Aveam piscina in masina!!!

 

Sper sa te ajute, dar spre binele tau sper sa nu trebuiasca sa umbli acolo.

 

Multa bafta.

Link to comment
Share on other sites

da si tu un click aici http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?s=&...st&p=739418

 

Problema este de la izolația de la ușĂŁ.

 

 

 

am inteles... dar de unde pot gasi acel mastic sau ce este cu care se lipeste fata de usa?

Merge folosit silicon de etansare de exterior(costa in jur de 12RON un tub si iti ajunge sa faci toate cele 4 usi) se gaseste in toate magazinele de instalatii sanitare. Ai link aici cu un filmulet foarte bun. Am urmat cam 95% din ce se vede acolo si e super OK.

Uneltele necesare sunt trecute si in filmulet la inceput(foarte important cutitul de unt, care se foloseste ca in filmulet invelit in hartie pentru inlaturarea trim-urilor, eu l-am folosit si pentru a desprinde fata de usa fara sa rup nici un clips de prindere, ar fi bine sa cumperi niste clips-uri din astea inainte sa incepi operatiunea, daca nu cumperi sa fii atent ca au niste garnituri rotunde care pot sa ramana lipite de fata de usa si poti sa le pierzi).

Alta recomandare ar fi sa lasi geamul jos cam la jumatate inainte sa decuplezi bateria, astfel o sa poti sa prinzi mai bine fata de usa(eu am folosit banda adeziva normala si nu sfoara ca in filmulet, plus ca nu am rotit fata de usa decat la 90 de grade , nu am tras de fire cum au tras cei din filmulet).

In film omuletii nu au curatat vechiul adeziv, mastic sau ce o fi el si personal nu cred ca s-a lipit. Deci ai nevoie si de o sticla cu diluant universal(aprox. 6 ron). La mine am avut noroc, vechiul adeziv a ramas lipit pe tabla nu pe izolatia in sine, si l-am dezlipit destul de usor(in film se vede ca a ramas chiar pe izolatia aia si de acolo se dezlipeste mai greu insa se poate dezlipi). Oricum daca nu se respecta pasul cu inlaturarea vechiului adeziv, nu o sa se lipeasca mai mult ca sigur.

E o operatiune simpla si o poate face si un singur om in maxim 1h, cu tot cu montat(se poate prelungi daca nu se curata usor vechiul adeziv).

Bafta

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.