Jump to content

probleme vopsitorie auto


stranger

Recommended Posts

Sal. Am o problema, acum 10zile mi-a zgariat un dobitoc bara la masina (e60), am dus-o la un service sa o vopsesc si mi se pare ca a iesit umpic diferit culoarea, mi s-o parea mie ca e prospat vopsita fatza de restul masinii care s-o mai fi matuit dealungu anilor..nustu da sunt curios daca exista mai multe culori asemanatoare cu asta(am atasat poza), in acte scrie Oliv Green Metallic . In afara de aripa dreapta mai e vreun loc unde e afisata culoarea masinii?

mersi

post-10716-1270159407_thumb.jpg

Edited by stranger
Link to comment
Share on other sites

scuze, nu am fost eu explicit. poza e pt a vedea culoarea masinii(e facuta inaintea vopsirii). Ma interesa daca mai sunt culori asemanatoare cu olive gen oliv mai deschis sau mai inchis sau cu diferite tente..

De vopsit am vopsit bara fatza da nu i-am facut poze dupa vopsire. De aripa fatza zic ca e scris pe interior culoarea da ma gandeam sa nu fie mai multe modele cu aceiasi tenta de culoare..au facut baietii de la service mai multe gafe si dasta intreb..(nu le dau numele ca au zis ca vom remedia greselile..

Edited by stranger
Link to comment
Share on other sites

culoarea de obicei la bmw este pe placuta cu seria masinii(de obicei am vazut o montata pe oala dr)......ideea este alta.....poate baietii de la service au facut aripa culoarea care trebuie dar nuanta difera la firma la firma(PPG ,Du Pont , De beer , Spies Lehler ,etc).......deci problema cea mai mare consta in firma de vopsea cu care lucreaza service ul respectiv........si eu lucrez in vopsitorie si am patit acelasi lucru:P......nu cred ca baietii de la service au fost rau-intentionati sau dezinteresati....bafta
Link to comment
Share on other sites

Rau-intentionati nu sunt, doar nepriceputi sau slab dotati...Si eu trebuie sa-mi vopsesc spoilerul si ma gandesc unde sa merg ca sa nu o scot ca un clown de acolo...!

 

 

 

pai ar fi mai multe variante.......ori te duci la un service auto(presupun ca te duce undeva la 100 euro cu totul....asta daca ar fi si ceva chit inclus)......sau sa o rezolvi problema cu un vopsitor....presupun ca te costa undeva la 300 ron......

serive uri auto nu pot sa scriu aici....dar daca doreste careva o recomandare din partea mea (adica service uri cu vopsitori experimentati.....carea au cel putin 5-7 ani in domeniu)....pot fi gasit pe mess la "Snoup_godfather" sau la 0760348074

Link to comment
Share on other sites

ma duc miercuri iar la ei cu bara ca mi-au lasat niste urme ce nu imi plac si un senzor de parcare care cred ca lau gazat ca are momente cand merge si momente cand nu merge.. au feedback bun pe site daia nu leam dat numele, poate au avut o zi proasta si se indreaprta gresala..

greu, foarte greu sa gasesti o vopsitorie 100% ok.

Link to comment
Share on other sites

Da, codul culorii masinii mai este scris pe o tablita in partea stanga a motorului cum privesti spre motor cand ridici capota. Vezi ca exista o tablita, iar codul este scris pe partea interioara a acesteia, deci daca privesti normal spre ea nu se vede, ci pe verso. Tablita nu este evidenta, trebuie sa te uiti atent. Daca masina a fost vopsita este posibil ca acest cod sa nu mai corespunda. Codurile culorilor le gasesti pe un tot aici, cautale.
Link to comment
Share on other sites

zilele trecute am avut la vopsit un 318xd 2005 (nu stiu sigur care este modelul)si am cautat codul de culoare o gramada prin fata pe la oala...se pare ca mai nou....codul de culoare se lipeste pe un patratel negru de pe prag la usa sofer(un actibild)......e cam acelasi tip de actibild care se punea pe oala din stanga......dar mai nou se afla pe prag la sofer.....
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Sal. Am o problema, acum 10zile mi-a zgariat un dobitoc bara la masina (e60), am dus-o la un service sa o vopsesc si mi se pare ca a iesit umpic diferit culoarea, mi s-o parea mie ca e prospat vopsita fatza de restul masinii care s-o mai fi matuit dealungu anilor..nustu da sunt curios daca exista mai multe culori asemanatoare cu asta(am atasat poza), in acte scrie Oliv Green Metallic . In afara de aripa dreapta mai e vreun loc unde e afisata culoarea masinii?

mersi

sal

as dupa poza nu pot sa dau seama ca daca egista mai multe variante dac imi dai cum se numeste vopseaua si din ce an e masina pot sa ma uit daca egzisa mai multe variante de culoare

+ exista modalitatea ca nu este numai o singura variant de culoare de acea se invata la vopsitorie cum trebuie sal pierzi sposeaua asta din mare inseaman ca daca trebuie so vopsesti o bara fata toatal no vopsesti numai bara ci mai inrti si in aripa si in capota binenteles metoda este mai scuma ca normal tre lucrat mai mult dar dupa vopsire nu se vede diferenta.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Sal. Am o problema, acum 10zile mi-a zgariat un dobitoc bara la masina (e60), am dus-o la un service sa o vopsesc si mi se pare ca a iesit umpic diferit culoarea, mi s-o parea mie ca e prospat vopsita fatza de restul masinii care s-o mai fi matuit dealungu anilor..nustu da sunt curios daca exista mai multe culori asemanatoare cu asta(am atasat poza), in acte scrie Oliv Green Metallic . In afara de aripa dreapta mai e vreun loc unde e afisata culoarea masinii?

mersi

sal

as dupa poza nu pot sa dau seama ca daca egista mai multe variante dac imi dai cum se numeste vopseaua si din ce an e masina pot sa ma uit daca egzisa mai multe variante de culoare

+ exista modalitatea ca nu este numai o singura variant de culoare de acea se invata la vopsitorie cum trebuie sal pierzi sposeaua asta din mare inseaman ca daca trebuie so vopsesti o bara fata toatal no vopsesti numai bara ci mai inrti si in aripa si in capota binenteles metoda este mai scuma ca normal tre lucrat mai mult dar dupa vopsire nu se vede diferenta.

 

Salutare, eu sunt vopsitor, in situatia asta exista mai multe posibilitati care conduc la un rezultat nesatisfacator:

1. cel care a preparat vopseaua a gresit la preparare sau la alegerea nuantei, chiar daca are codul vopselei se poate gresi, unele coduri dau 2-3 nuante pe computer foarte apropiate si trebuie ales intre ele, diferenta fiind mica dar vizibila dupa vopsire, "Oliv Green Metallic" nu reprezinta codul vopselei.

2. presiunea de aplicare a vopselei conduce la schimbarea nuantei, poate fi mai deschisa sau mai inchisa.

3. vopseaua este buna, aplicarea este buna dar se vede o diferenta de nuanta datorita deteriorarii lacului in timp, lacul se matuie, se ingalbeneste, murdareste, piesa fiind proaspat vopsita pare mai deschisa sau mai inchisa in functie de culoare, problema se poate rezolva cu polish

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.