Jump to content

Vreau sa imi cumpar BMW din germania


Omu

Recommended Posts

Vreau sa imi cumpar un BMW din Germania, exclus Romania la 12.000 euro cu tot cu vama, ce credeti ca pot sa iau in bani astia!! Bineinteles ca vreau ce e ma bun!

110804[/snapback]

 

318i 2002 cu facelift. :blink:

Acuma depinde de ce optiuni vrei/gasesti pe masina.

Link to comment
Share on other sites

Am cautat si pe mobile.de si pe autoscout24.de, dar pe mine ma intereseaza din punct de vedere al seriei si model, adica m-ar tenta un 525 td de exemplu, voi ce spune-ti?

Care ar fi mai avantajos avand in vedere ca nu ma mai tenteaza ceva sport, deoarece am devenit familist convins.

Link to comment
Share on other sites

Am cautat si pe mobile.de si pe autoscout24.de, dar pe mine ma intereseaza din punct de vedere al seriei si model, adica m-ar tenta un 525 td de exemplu, voi ce spune-ti?

Care ar fi mai avantajos avand in vedere ca nu ma mai tenteaza ceva sport, deoarece am devenit familist convins.

110853[/snapback]

 

Ti as recomanda un 530 D e39 , este super , consuma putin , etc

Ti l recomanda pe asta pt k am avut si eu unu , l am luat de nou si vreau sa ti spun k timp de 4 ani cat l am tinut nu am avut aproape nici o problema cu el .

Dupa parerea mea este masina perfecta :blink:

Link to comment
Share on other sites

incercati sa dati exemple de masini care intra in suma aia nu 530d E39 ca nu intra nici pe aproape :blink:

110873[/snapback]

De ex un 530 D e39 din 2001 este 8.850 http://www.mobile.de/SIDQi1Bh1absRc4NBkekY...11111217333910&

Are Km cam multi ; oricum in Germania nu prea gasesti masini cu km putini :)

 

 

 

P.S. vama nu cred k e mai mult de 2500 Eu

Edited by vadim_braia
Link to comment
Share on other sites

nu toate au TVA recuperabil,cele ce au,au trecut MwST.(16%) recuperabil la iesire din UE.da` cred ca trebuie sa iei un calcul cateva cheltuieli.........drum(avion/autocar/etc) cazare,mancare,taxi,testare,taxi,combustibil intoarcere,inmatriculare.....sper ca n`am omis nimic.
Link to comment
Share on other sites

Intrebare suplimentara pentru cei ce cunosc!

Persoanele fizice din ziare cam cu cat au preturile mai mici fata de autohaus-uri?

110905[/snapback]

 

Persoanele fizice din ziare nu au preturile mai mici fata de autohaus-uri.

:blink:

M-am interesat si eu atunci cand mi-am luat masina. Cele mai mici preturi le gasesti pe net, nici la persoane fizice, nici in parcuri auto.

Link to comment
Share on other sites

:blink:

Ma refeream la persoanele fizice care pun anunturi in ziare. Iar ofertele cele mai bune ale autohausurilor de gasesc tot pe net. Nu gasesti un pret mai bun daca te apuci sa cauti parcuri auto prin diverse orase.

Link to comment
Share on other sites

Eu am luat Bmw 320d (100kw)cu 11900 euro din germania...shi cu accize shi tot ce a mai trebuit dat la vama....vreo 13500..din care imi recuperez mai incolo VATu...in fine ...ideea e ca mi-am cam luat tzeapa...sa shti ca potzi lejer taia 2000 de euro dak mergi pana in belgia...olanda...vorbeam la un moment dat cu un olandez care acu sta mai mult prin anglia despre un 320Ci din 2003 cam cu tot ce vrei pe ea... la 10500 de euro...ca omu la cat venea pe continent mai bine ishi lua cu volan pe dreapta...dar era un pik cam prea departe...ideea e ca in germania au cam stricat romanii piatza shi-tzi recomand sa cautzi shi in Belgia-Olanda shi chiar Franta...nu te chinui cu Spania ca acolo sunt shi mai multzi romani :blink:
Link to comment
Share on other sites

vorbeam la un moment dat cu un olandez care acu sta mai mult prin anglia despre un 320Ci din 2003 cam cu tot ce vrei pe ea... la 10500 de euro...ca omu la cat venea pe continent mai bine ishi lua  cu volan pe dreapta...dar era un pik cam prea departe...

110957[/snapback]

 

Cred ca am vorbit si eu cu olandezul ala... Nu-i din Ramnicu Valcea cumva? :blink:

Link to comment
Share on other sites

Cred ca am vorbit si eu cu olandezul ala... Nu-i din Ramnicu Valcea cumva?  :blink:

110960[/snapback]

 

Stiu si eu cativa olandeji din astia.

:)

Nu sunt in stare sa mai schimbe textele alea cu Anglia - Germania si retur.

Chiar am patit-o acum ceva timp: dupa ce am vorbit cu "vanzatorul" in engleza si a inceput sa imi insire povestea cu mutatul in Anglia, i-am dat mail in romana si i-am zis sa mai schimbe textele, ca toti au aceeasi poveste. A doua zi am primit raspuns de la "neamt": "Ce vrei frate, daca tine ?"

:)

Macar a fost baiat cu bun simt si mi-a raspuns la mail.

:)

Link to comment
Share on other sites

Mai "omule"... Trebuie sa fii realist si sa nu pleci dupa cai verzi. 530d sau 525d bune nu o sa ajunga deocamdata la 12000 cu toate cheltuielile. 520 poate... La ce preturi vezi pe mobile mai adauga de la 3000 in sus in functie de motor si an ca sa nu te trezesti ca nu iti ajung banii. Nu m-am mai uitat pe mobile in ultima vreme, dar cred ca un diesel din 2001 e greu sa aiba sub 180.000 km
Link to comment
Share on other sites

Hi Everybody! (Cause I'm pretty new around!)

 

Am fost si eu in la Germanica dupa masina si pot sa-ti spun urmatoarele:

 

1. Ce vezi in poze pe net nu e intotdeauna ceea ce vei gasi in realitate.

2. Ce gasesti in realitate nu are intotdeauna pretul pe care vrei sa-l dai.

3. Pretul pe care vrei sa-l dai e, de regula, mai mic decat cel pe care il vei da.

4. S-ar putea sa ai ulterior sentimentul ca puteai sa o iei mai ieftin.

5. Daca nu vei avea acest sentiment, cineva o sa-ti spuna lucrul asta.

Daca vrei pot sa detaliez...

Link to comment
Share on other sites

Am vazut pe mobile.de si autoscout24.de cateva 525d la preturi intre 9500 si 10500 cu 160k si 180k km din 2000 si 2001, iar la acestea vama ar fi calculata cu prog. din "taxavamala" si tabelul legislativ de 2300 euro, daca ar fi asa atunci cu o negociere la vanzator si o suma mai mica pe factura m-as incadra in 12000 si un pic euroi! :blink:
Link to comment
Share on other sites

Nu stiu daca o sa mearga link-ul asta, ideea e sa iti faci un cont pe www.carmanager.be si pe www.carsonthenet.com, dureaza in total 5 minute. Astia vand la licitatie masini din Belgia, al doilea site doar masini care provin din leasing, si au preturi bune. Link-ul de mai jos e cu un BMW 525D:

 

17/04/2002, 122.619 km

Price: 10.100 €

Limousine/Berline , Diesel

163 pk, BLACK metallic Internal number: 7695

Manual gearbox

Licence plate : GIJ973

 

http://www.carmanager.be/kdetail.asp?language=eng&id=7695

Link to comment
Share on other sites

MMM, very nice! Multumesc :blink:

O sa incerc ce mi-ai zis cu conturile, ai idee cam cat dureaza licitatia?

 

 

OK, al doilea site nu mi-a mers zicea ca nu este alocata adresa, dar primul este super ok!Ceea ce confirma faptul ca in Belgia poti gasi mai ieftin decat in Germania!Inca o data multumesc!

Edited by Omu
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.