Jump to content

Zgomot enervant - suierat de curent aer la geam


emy_blue90

Recommended Posts

am observat ca la viteze mai mari in partea dreapta se aude cum ar intra aerul inauntru...face zgomotul ala urat,m-am uitat la cheder pe la parbriz si nimic ..chederul pare a fi bun ..si ce e mai rau e ca nici nu se simte pe unde intra aerul iar de auzit nici atat.se poate sa intre pe la oglinda ? tin sa spun ca masina este coupe si are partea de sus a geamului libera...astep cva pareri
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 58
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Sa nu ai vreo problema la macaraua geamului si sa nu mai ridice perfect sau sa ridice intr-o parte.

daca nu ridica geamul complet cind se inchide usa pe acolo poate sa fisie.

ar mai fi daca ai avut vro data parbrizul schimbat sa nu il fi lipit total si sa iti fisie.

 

sa nu fie problema la legatura dintre plafon si partea de deasupra parbrizului,sa nu se uneasca bine cand o "capotezi". se vorbeste cica , ca masinile coupe sunt o mica pacoste pentru romania datorita drumurilor cu denivelari ,respectiv gropi care,de la vibratii, descentreaza plafonul si creaza probleme la inchidere. ai putea verifica si asta.

Link to comment
Share on other sites

Eu am avut problema ta si tot pe partea dreapta. Problema a fost de la macara la mine asa ca s-ar putea ca si la tine sa fie la fel. Gasesti de inlocuit la dezmembrari. Sper ca ti-am fost de folos

..ok mc de sfaturi o sa incerc sa schimb macaraua sa vad dak mai face

 

 

Sa nu ai vreo problema la macaraua geamului si sa nu mai ridice perfect sau sa ridice intr-o parte.

daca nu ridica geamul complet cind se inchide usa pe acolo poate sa fisie.

ar mai fi daca ai avut vro data parbrizul schimbat sa nu il fi lipit total si sa iti fisie.

 

sa nu fie problema la legatura dintre plafon si partea de deasupra parbrizului,sa nu se uneasca bine cand o "capotezi". se vorbeste cica , ca masinile coupe sunt o mica pacoste pentru romania datorita drumurilor cu denivelari ,respectiv gropi care,de la vibratii, descentreaza plafonul si creaza probleme la inchidere. ai putea verifica si asta.

 

masina e doar coupe(in 2 usi) nu decapotabila...iar in romania nu a fost niciodata pana acum :twoup: :)

 

ca sa vad sigur ca e de la macara cum as putea sa fac o proba??? ca imi e sa nu o schimb si sa imi faca la fel

Edited by emy_blue90
Link to comment
Share on other sites

- Cum sa faca zgomot din cauza macaralei ? :twoup:

- Incearca cu palmele sa ridici de el. Daca nu il ridica macaraua pana sus...o sa il poti ridica cu palmele.

Ai grija cand il ridici cu palmele cineva sa actioneze si comanda din buton in acelasi timp!

ok o sa incerc..oricum numai dupa ce trec de 100 incepe sa faca ca atunci are putere aeru sa intre...faza e ca nu se simte pe nicaieri pe unde intra curentu..maine incerc asa si va spun ce am reusit mc mult

 

- Cum sa faca zgomot din cauza macaralei ? :)

- Incearca cu palmele sa ridici de el. Daca nu il ridica macaraua pana sus...o sa il poti ridica cu palmele.

Ai grija cand il ridici cu palmele cineva sa actioneze si comanda din buton in acelasi timp!

ok o sa incerc..oricum numai dupa ce trec de 100 incepe sa faca ca atunci are putere aeru sa intre...faza e ca nu se simte pe nicaieri pe unde intra curentu..maine incerc asa si va spun ce am reusit mc mult

Link to comment
Share on other sites

Prinde de portiera [cu scotch 3M] un prieten. Cand ajungi la 100km/h ii spui sa ridice cu palmele geamul. Cand nu mai auzi suieraturi...opresti :)

La ce foame e si in Spania...sigur o sa gasesti pe cineva sa te ajute :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Prinde de portiera [cu scotch 3M] un prieten. Cand ajungi la 100km/h ii spui sa ridice cu palmele geamul. Cand nu mai auzi suieraturi...opresti :)

La ce foame e si in Spania...sigur o sa gasesti pe cineva sa te ajute :twoup:

nici nu tre sa caut:)) ca am destui care fac orice imediat...hai k incerc diseara sa vad dak mai face

Link to comment
Share on other sites

da... Se regleaza macaraua dintr-un surub pus pe o gaura ovala... Dai fata de usa si o vezi . E aproape de centrul usii surubul ala pus pe gaura ovala...

Nu-i nici-o inginerie.

ok ..o sa incerc sa vad cum o fac sa nu mai suiere ca la un drum lung te dispera.. :twoup: ma gandeam sa ii schimb si chederul dak tot mai face dupa ce o reglez...acu sa vad !mc mult ,bafta!!

Link to comment
Share on other sites

To asa imi face si mie, dar si la viteze mici, de pe la 40 km/h in sus se aude un suierat enervant pe la usa de la sofer, si nu-mi dau seama pe unde vine, pentru ca nu se simte deloc aer pe nici-unde. A mai facut la cineva asa, si cum a rezolvat? de precizat ca eu am berlina .. cea din semnatura.

 

Scuze initiatorului topicului, am postat aici pentru a nu mai deschide alt topic.

Link to comment
Share on other sites

To asa imi face si mie, dar si la viteze mici, de pe la 40 km/h in sus se aude un suierat enervant pe la usa de la sofer, si nu-mi dau seama pe unde vine, pentru ca nu se simte deloc aer pe nici-unde. A mai facut la cineva asa, si cum a rezolvat? de precizat ca eu am berlina .. cea din semnatura.

 

Scuze initiatorului topicului, am postat aici pentru a nu mai deschide alt topic.

pai incearca si tu cu reglaju ala de la macara ...sau asteapta sa incerc eu si iti zic dak am rezolvat ca sa nu demontezi degeaba usa

Link to comment
Share on other sites

la mine a fost chederul...dar suieratul venea de la usa, mai exact partea dinspre aripa fata...

asa si la mine..e greu de schimbat chederul???il pot schimba eu sau tre sa o duc la atelier??zi si mie mai mult sau mai putin cat e un cheder nou..mc

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.