Jump to content

Sfat achizitie E90 - 320d (163 CP) - 2007 - Merita ?


Guest Shobo

Recommended Posts

Guest Shobo

Salutare,

Asa cum spune si titlul, vreau sa cumpar un E90, 320d, motorol de 163CP, dupa 2007 (ar merge si un 2008, dar nu prea sunt finante).

Bugetul alocat - 13.000 - 15.000 Euro

Din cate am observat, marea majoritate a masinilor ccu aceste specificatii, au in jur de 100.000 - 130.000 Km.

Merita sa iau o astfel de masina la acest kilometraj ?

Este mult ? Este OK ?

Am auzit pareri sipareri.

Din cate stiu eu, la acest model, se fac reviziile la 30.000, deci practic ar insemna o masina cu 3-4 revizii.

Daca te gandesti la alte masina, la kilometrajul asta le poti casa deja.

Unii spun, ca la 100.000 un BMW diesel abia si-a facut rodajul.

Nu stiu ce sa fac, va rog sa imi spuneti cateva pareri.

Daca avem si utilizatori de E90 320d 163 CP, parerile lor ar fi foarte bine venite.

Va multumesc.

S

Link to comment
Share on other sites

Salutare,

Asa cum spune si titlul, vreau sa cumpar un E90, 320d, motorol de 163CP, dupa 2007 (ar merge si un 2008, dar nu prea sunt finante).

Bugetul alocat - 13.000 - 15.000 Euro

Din cate am observat, marea majoritate a masinilor ccu aceste specificatii, au in jur de 100.000 - 130.000 Km.

Merita sa iau o astfel de masina la acest kilometraj ?

Este mult ? Este OK ?

Am auzit pareri sipareri.

Din cate stiu eu, la acest model, se fac reviziile la 30.000, deci practic ar insemna o masina cu 3-4 revizii.

Daca te gandesti la alte masina, la kilometrajul asta le poti casa deja.

Unii spun, ca la 100.000 un BMW diesel abia si-a facut rodajul.

Nu stiu ce sa fac, va rog sa imi spuneti cateva pareri.

Daca avem si utilizatori de E90 320d 163 CP, parerile lor ar fi foarte bine venite.

Va multumesc.

S

 

Salut, fratele meu are seria 3 E90 din 2005 163 caii, masina a cumparat-o din Germania la 120.000 de km anul trecut in Februarie , pana acuma nu a schimbat absolut nimic la ea in afara de consumabile.

Link to comment
Share on other sites

Da, la 100k un diesel abia incepe sa se dezmorteasca...motorul.

In cazul in care are 100k in Ro, motorul ala a baut numai rachiu si a calcat in cele mai bizare gropi posibile, sasiul ala a luat pumni in gura cat un boxer de categoria grea, deci la 100k in Ro in 3-4 ani...grija mare de unde-l iei. Nu zic sa nu iei din Ro, doar ca ar trebui facuta o verificare la sange, fara sa se supere vanzatorul.

Sunt oameni care isi intretin masinile corespunzator si cu interventii la timp.

Sfatul meu e sa-l iei de pe forum, de la un baiat care-l vinde din motive financiare desi nu ii surade ideea....un istoric al masinii ar fi bine venit, poate si un feed-back de la ceva useri care cunosc masina. Sunt multi bani si trebuie cheltuiti cu grija si pricepere.

 

Bafta si sa ne-o prezinti la sectiunea ''Masina mea''

Link to comment
Share on other sites

L-am ajutat pe un prieten sa ia e90 sapt trecuta. a luat unul din 2006, 12 500 euro, dupa ce i-am facut test complet, dar km nu putem fi siguri ca sunt reali, 130 000 km. am vazut mai multe masini si am ales-o pe cea care am crezut ca e cea mai buna. ca masina eu cred ca merita am 2 prieteni care au si nu au probleme cu ele. insa, ca sfat doar ai grija de unde o cumperi....am ramas neplacut surprins sa vad cati incearca sa dea tzeapa(era una care fusese lovita si reparata in curte...nu-i mergea nici macar AC,nu se deschideau usile decat de afara, pierdea antigel si ala nu a zis nimic la telefon) Si sa ai grija daca iei din Vitan...sunt f multi care le aduc din Germania sau Belgia cu cate 350.000km si le dau inapoi,asta iti zic sigur 100 la suta, pentru ca l-am prins pe unu cu minciuna... cel mai indicat ar fi sa iei direct din Germania,chiar daca te costa 1000 euro in plus.
Link to comment
Share on other sites

L-am ajutat pe un prieten sa ia e90 sapt trecuta. a luat unul din 2006, 12 500 euro, dupa ce i-am facut test complet, dar km nu putem fi siguri ca sunt reali, 130 000 km. am vazut mai multe masini si am ales-o pe cea care am crezut ca e cea mai buna. ca masina eu cred ca merita am 2 prieteni care au si nu au probleme cu ele. insa, ca sfat doar ai grija de unde o cumperi....am ramas neplacut surprins sa vad cati incearca sa dea tzeapa(era una care fusese lovita si reparata in curte...nu-i mergea nici macar AC,nu se deschideau usile decat de afara, pierdea antigel si ala nu a zis nimic la telefon) Si sa ai grija daca iei din Vitan...sunt f multi care le aduc din Germania sau Belgia cu cate 350.000km si le dau inapoi,asta iti zic sigur 100 la suta, pentru ca l-am prins pe unu cu minciuna... cel mai indicat ar fi sa iei direct din Germania,chiar daca te costa 1000 euro in plus.

 

+1 mai bine din Germania chiar daca e mai scump, cauta un dealer BMW sau la un autohouse nemtesc nu la arabi sau turci, vei gasi o masina sa fii multumit.

 

 

Unii spun, ca la 100.000 un BMW diesel abia si-a facut rodajul.

 

Astea-s expresii d-alea comuniste de dacieri :)

 

Tot "unii" spun ca pe la 100 de mii cam pica turbina!

 

In principiu motorul abia se "dezmorteste" dar cad agregatele, turbina pompa de injectie :)

Link to comment
Share on other sites

si eu mi-am cumparat acum o luna un e90 din 2007.am vazut citeva aici si intradevar toate erau de la baieti care le aduceau de afara si le preparau de vinzare.aveau 90-100,120 mii.cica reali.cind sa mergem la reprezentanta cica e scump,ca nu are rost sa cheltui atitia bani,sa mergem la alte ateliere mai ieftine.am ales sa merg in germania,intradevar am avut pe cineva acolo care a stat dupa mine,dar a meritat.am luat un 320d din 06.2007cu 150mii verificati la reprezentanta,masina fiind scoasa la vinzare doar de trei zile.avionul,drumul de intoarcere plus taxa de inmatriculare,m-au cam costat,dar am luat masina din curtea omului asa cum era.
Link to comment
Share on other sites

Salutare,

Asa cum spune si titlul, vreau sa cumpar un E90, 320d, motorol de 163CP, dupa 2007 (ar merge si un 2008, dar nu prea sunt finante).

Bugetul alocat - 13.000 - 15.000 Euro

Din cate am observat, marea majoritate a masinilor ccu aceste specificatii, au in jur de 100.000 - 130.000 Km.

Merita sa iau o astfel de masina la acest kilometraj ?

Este mult ? Este OK ?

Am auzit pareri sipareri.

Din cate stiu eu, la acest model, se fac reviziile la 30.000, deci practic ar insemna o masina cu 3-4 revizii.

Daca te gandesti la alte masina, la kilometrajul asta le poti casa deja.

Unii spun, ca la 100.000 un BMW diesel abia si-a facut rodajul.

Nu stiu ce sa fac, va rog sa imi spuneti cateva pareri.

Daca avem si utilizatori de E90 320d 163 CP, parerile lor ar fi foarte bine venite.

Va multumesc.

S

 

 

 

pe ea!!! prietena mea are un e90 ,l-a luat din germania la 100 000 km,e impecabila,doar consumabile a schimbat pana acum (130 000) si reviziile desi se pot face doar la 30 000 sunt multi care le fac pe la 20 ca e mai bine si mai indicat(neoficial sa zic asa) eu zic sa nu mai stai pe ganduri ,de un bmw o sa te convingi dupa ce o sa-l conduci si o sa vezi cat de rezistent e.eu am un e90 de nou si am schimbat pana acum la 70 000 de km vreo 3 seturi de anvelope,adica nu am menajat-o si in afara de consumabile nu am schimbat nimic.si cu bugetul tau ,daca ai rabdare sa cauti e90-ul potrivit,l-ai putea gasi cu optiuni frumoase la km convenabili. mult noroc si ar fi cea mai buna alegere,parerea mea.

Edited by SM07PRM
Link to comment
Share on other sites

Incep sa am incredere in masina.

Turbine cazute, ceva? Nu are nimeni nimic sa ii reproseze? :)

 

 

acum depinde, ca nu sunt toate perfecte,se mai intampla .depinde si de noroc.a mea are 75 000 nu are nici o problema,nu bate nimic la ea pana acum si majoritatea km sunt facuti in oras , iar la cea de 130 000 la fel se comporta.daca o luam asa iti poate "pica" motorul si la 70 000.dar nu poti generaliza.spre exemplu la Volvo XC90 al fratelui meu a "picat" motorul la 90 000 si cica e "volvo for life" ,tot felul de probleme poti avea,dar fiecare cu norocul lui. :)

Edited by SM07PRM
Link to comment
Share on other sites

Incep sa am incredere in masina.

Turbine cazute, ceva? Nu are nimeni nimic sa ii reproseze? :)

si eu am un e90 din 03.2007.l-am luat din germania de la neamt cu 67.000 km.nu am bagat absolut nici un ban in plus in afara de consumabile.si revizile le fac la maxim 15.000 km.poate chiar la 10.000 pe viitor.

in rest nu ai probleme.este o masina foarte rezistenta.basmele cu turbina si ce mai pica .........mai tine sid e noroc.daca unu' merge numai subturat cu masina e normal sa ii pice.eu nu prea o menajez si nu am nici o problema.

 

era sa uit acum am 160.000 km.

Edited by Alex_wly
Link to comment
Share on other sites

Incep sa am incredere in masina.

Turbine cazute, ceva? Nu are nimeni nimic sa ii reproseze? :)

si eu am un e90 din 03.2007.l-am luat din germania de la neamt cu 67.000 km.nu am bagat absolut nici un ban in plus in afara de consumabile.si revizile le fac la maxim 15.000 km.poate chiar la 10.000 pe viitor.

in rest nu ai probleme.este o masina foarte rezistenta.basmele cu turbina si ce mai pica .........mai tine sid e noroc.daca unu' merge numai subturat cu masina e normal sa ii pice.eu nu prea o menajez si nu am nici o problema.

 

era sa uit acum am 160.000 km.

 

 

bmw-urile sunt printre cele mai practice masini,avand in vedere cat se trage de ele.doar daca ai vreun ghinion,ceea ce se mai intampla oricui,poti avea probleme.eu daca aveam vren peugeot 406 sau vreo alta masina de genu,nu cred ca ducea atat fara nici o schimbare ,avand in vedere ca am folosit-o la capacitati mari.si prietenilor care vor sa-si cumpere o masina , si oricui o recomand .

Edited by SM07PRM
Link to comment
Share on other sites

si eu mi-am adus jucaria din germania de 1.5 ani am luat-o cu 75000km si acuma are 94000km. nu am avut probleme la ea deloc pana acuma decat consumabilele.....a si am facut experimente iarna cu cauciucuri de vara sa vedem cum se tine ......dar sincer sunt fff multumit pana acum... sper sa fie si de acum in colo
Link to comment
Share on other sites

Merita sa-ti iei un e90, eu am un 320d 163cp 2006 luat de 6 luni la 95.000km din Germania, iar acum am 110.000km si totul e ok. Insa grija mare de unde il cumperi, care e istoricul masinii etc., eu l-am luat de la BMW deci am o garantie ca masina a fost ok cand am luat-o... Bafta si tine ochii larg deschisi :)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.