Jump to content

pozitie defecta


seven

Recommended Posts

am o problema cu becul de pozitie de pe partea dreapta si anume: la inceput se aprindea/stingea la intervale neregulate si imi aparea mesaj in bord. in ultimul timp insa, este tot timpul stins si cu mesaj in bord. la service au schimbat becul si problema persista. au spus ca probabil e modulul de lumini. este posibil asa ceva? sau trebuie reprogramat doar?
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
am o problema cu becul de pozitie de pe partea dreapta si anume: la inceput se aprindea/stingea la intervale neregulate si imi aparea mesaj in bord. in ultimul timp insa, este tot timpul stins si cu mesaj in bord. la service au schimbat becul si problema persista. au spus ca probabil e modulul de lumini. este posibil asa ceva? sau trebuie reprogramat doar?

Aceeasi problema o am si eu ! Eu cand aprind farurile imi apare eroarea dupa 10-15 secunde si se stinge angel eyes-ul din dreapta (parking light front right failure) ! Am schimbat si becul dar face la fel, becul nu e ars ! Ai rezolvat ceva ??? Ai schimbat blocul de lumini ??? Stie cineva care ar fii rezolvarea acestei probleme ???

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Pff....de la modulul de lumini este ?

 

Acum 3 zile mi-a afisat pe iDrive o eroare, (parking light front left failure). Am aprins pozitiile, m-am dat jos si evident AE-ul de pe partea soferului nu mai mergea. Daca tot era in drumul meu spre casa, m-am oprit la MHS si am luat un bec nou, urmand sa-l montez cand imi faceam timp. Ieri, dupa ce am pus contactul, spre surprinderea mea nu a mai aparut eroarea pe iDrive. Am aprins pozitiile, m-am dat jos din masina...si...becul de AE se aprinsese iar. WTF ?!

Astazi, dupa ce am trecut peste o cale de tramvai, iar mi-a dat eroarea si evident pozitia din stanga iar nu mai mergea. O sa inlocuiesc totusi becul si daca nu rezolv nimic, m-a vazut si pe mine fericirea. :twoup:

Edited by GabiSap
Link to comment
Share on other sites

Si mie mi-a facut in dreapta spate asa. Prima data licarea pozitia cand dadeam semnalizare, apoi au inceput sa nu mai mearga deloc unu dupa altul. Am desfacut contactele si erau oxidate! Si masa era neagra acolo. Am rezolvat cu spray de contacte, si schimbat becul de pe frana pentru ca era topit.
Link to comment
Share on other sites

poate cu un up-date de soft se rezolva.

 

Daca nu a facut asta de la inceput, e putin probabil sa fie din soft.

 

Trebuie in primul rand sa fie curatate contactele cu spray de contact. Apoi dupa ce acestea (inclusiv conectorii) sunt curate se mai pot trage concluzii.

 

Blocul de lumini este autoprotejat si e destul de greu sa se strice. Asa ca pare a fi de la contacte murdare/ozidate.

Link to comment
Share on other sites

O sa cumpar atunci un spray de contacte, sa ma interesez care ar fi mai bun. Aveti ceva recomandari ?

 

Multe sunt bune dar sa nu asculti de "meseriasii" care zic ca si WD 40 e bun pt curatat. Sa dai cu spray dedicat pentru contacte. Atat.

Edited by Bala
Link to comment
Share on other sites

O sa cumpar atunci un spray de contacte, sa ma interesez care ar fi mai bun. Aveti ceva recomandari ?

 

Multe sunt bune dar sa nu asculti de "meseriasii" care zic ca si WD 40 e bun pt curatat. Sa dai cu spray dedicat pentru contacte. Atat.

 

Ok, multumesc.

Link to comment
Share on other sites

am si eu o problema identica. dar la mine se stinge angelu` drept o data la luna cateva zile... acu de vreo 4 zile nu mai vrea sa se aprinda deloc. faza e ca nu stiu ce model de bec e sa cumpar, si faza 2 unde sa merg sa mi`l schimbe. eu am incercat acum sa dau faru jos, dar m-am chinuit vreo 30 de minute dar nu am reusit, m-am lasat pagubas.

 

deci am nevoie de model de bec, am xenon, si ma intereseaza cum il schimb, cat e de complicat, sau eventual cat ati platit voi la un service pt un schimbat.

 

raman dator, noroc

Link to comment
Share on other sites

Nu poti cumpara doar bec-ul, trebuie sa iei cu soclu cu tot. La reprezentanta costa 102 lei parca, destul de mult oricum.

 

Porblema la mine a fost apa, care nu stiu cum a ajuns pe firele ce alimenteaza farul. Probabil din cauza ploilor sau ca am luat eu vreo balta mai in viteza, a ajuns apa acolo si nu a apucat sa se usuce. Am dat jos farul, [se da relativ usor, desurubezi cele 4 suruburi, apoi desfaci capacelul acela rotund din plastic care-ti permite accesul la Angel Eyes si faza lunga pe halogen, scoti intai partea de sus a farului(cu cele 4 led-uri), dupa cea de jos, iar la sfarsit scoti mufele de alimentare], am sters si uscat firele, apoi am montat farul la loc, iar acum merge totul perfect.

 

Gasesti pe reaoem modelul de bec care-ti trebuie sau mai usor poti suna la reprezentanta si ii intrebi pe ei, ar trebui sa stie.

Edited by GabiSap
Link to comment
Share on other sites

Da, acele suruburi. Cele din spate sunt ceva mai dificile, dar nu imposibile.

 

Iti trebuie o surubelnita mai lunga, sau una cu o prelungire in plus, cum am pus in poza de mai jos.

 

post-13637-1277810926_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.