Jump to content

"Problema" masinilor inmatriculate pe Bulgaria


euadicabobo

  

250 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

@Ice_man: esti in eroare totala. Habar n-ai cum se radiaza o masina. Ce spui tu se intampla in cazul radierii definitive din circulatie, ceea ce nu e cazul in discutia de fata.

@turnerbj: e posibil. Adica are logica, insa eu stiu cazuri in care sistemul nu functioneaza. Adica administratia care a radiat masina nu trimite administratiei financiare ce apartine cumparatorului instiintare. Au radiat-o, ii doare la vasile ce se intampla mai departe. Asta pt ca nu este automatizat sistemul. Normal ar fi la vanzare, automat in sistemul lor sa se faca schimbarea de proprietar si sa intre noul proprietar pe impozit.

Link to comment
Share on other sites

@Ice_man: Radierea din circulatie nu are a face cu radierea dn evidentele fiscale.

@rmg: De regula, asa se procedeaza, vanzatorul fiind in mod direct interesat de treaba asta, dar, dupa cum spuneam, sistemul nu functioneaza tot timpul. Oricum, nu ai cum sa fentezi decat temporar, la o noua vanzare trebuie certificat fiscal, asa ca platesti tot din urma.

Link to comment
Share on other sites

Imi puteti spune va rog cum trebuie sa procedez pentru a radia masina inscrisa pe numele unui bulgar? Am cumparat masina din Spania apoi la intoarcerea in tara am inmatriculat-o la bulgari. Am contract de vanzare-cumparare si procura. Stiu ca la politia bulgara masina inca figureaza pe numele bulgarului si as dori sa stiu cum trebuie procedat pentru a o radia si a o reinmatricula in Spania si mai ales care sunt costurile. Daca se radiaza de la bulgari de ce documente am nevoie pentru a putea circula cu ea pana in Spania unde doresc sa fac reinmatricularea? Multumesc!
Link to comment
Share on other sites

Imi puteti spune va rog cum trebuie sa procedez pentru a radia masina inscrisa pe numele unui bulgar? Am cumparat masina din Spania apoi la intoarcerea in tara am inmatriculat-o la bulgari. Am contract de vanzare-cumparare si procura. Stiu ca la politia bulgara masina inca figureaza pe numele bulgarului si as dori sa stiu cum trebuie procedat pentru a o radia si a o reinmatricula in Spania si mai ales care sunt costurile. Daca se radiaza de la bulgari de ce documente am nevoie pentru a putea circula cu ea pana in Spania unde doresc sa fac reinmatricularea? Multumesc!

 

Poti preda actele originale bulgaresti + contractul de vanzare cumparare. Actele se vor intoarce in Bulgaria si masina va fi scoasa din sistem. Dar mai bine intreaba in Spania daca e ok asa, eu zic ca da.

Sau dai de bulgar si mergi cu el si faci radierea pentru export.

 

PS. Evident predai si nr de Bulgaria.

Edited by rmg
Link to comment
Share on other sites

pai daca la e3 ajunge la 21.000 e pt 3000 cmc, la e2 de 2500 ajunge la caty?30.000 euro?

 

 

o sa ajungem (Doamne fereste) sa ne transferam casele (constructia in sine) a bulgari, si sa platim doar impozit pe teren in romania. deja cunosc firme care au sediul social in bg, parcul auto pe bg, acum se discuta cea cu casele avute de firma (o casa cumparata prin firma si declarata la fisc : aporx 100.000 euro/an)

Link to comment
Share on other sites

legat de comentariile facute la adresa asigurarilor pe bulgaria...nu inteleg ce e asa de mirare daca se plateste sau nu o dauna facuta de o masina inmatriculata pe bulgaria....sa-mi spuna si mie cineva de aici care cu cine se lauda cu societatile de asigurari din romania...nu vi s-a dat peste nas cu "dinamica accidentului??" sau eu mai stiu ce prostii invoca astia de la asigurari...spun asta pt ca sunt patit,am avut masini inmatriculate pe romania una dintre ele cu motor mai maricel 3000cmc si am vazut ce inseamna asigurari,impozit si toate cele.si in momentul de fata am un e36 pe bulgaria.si nu sunt nici cocalar nici nesimtit in trafic.mai nesimtiti i's astia cu loganurile lor luate la "promotie" de ii vezi zmei prin oras cu muzica la maxim si "scarturi", si cand sunt in afara orasului daca depasesc 100km/ora deja se ingrijoreaza ca ii se tureaza prea rau motoru.....

ce vreau eu sa spun cu toata morala asta este ca nu neaparat ca nu imi pot permite sa intretin o masina in romania,morala este ca TOTUL E ABSURD!ASTIA NU SE MAI SATURA!SI PRIN FELUL ASTAINTR-O mica MASURA ATAC STATUL STATUL ROMAN.masina in romania de oricare ar fi ea,insemana bani aruncati pe fereastra sau la gunoi sau poti face focul cu ei ca e acelas lucru.daca ar fu sa generalizam ca toti care au maisni pe bulagaria sunt niste cocalari neispraviti,atunci sa ne aducem aminte de fenomenul BMW VS TIGAN...cand mai toti blamau si injurau ca cine are bmw e un cocalar nenorocit prin trafic.....deci inaite de a scoate pasarici din gura=gandire mai multa.

 

ps.legat de alte problema vis a vis de inmatricularea pe bulgaria...nu face-ti contract de VC intre bulgar si posesorul de drept.si atentie la omul care ti-o inatriculeaza....nimeni nu face munca silnica.inmatricularea costa 400eur si 100eur banul lui(cel putin asa a fost).cine spune ca face tot cu 400eur..ori face cu asigurare pe 3 luni,ori e javra si ti-o radiaza si cand iesi din bg isi ia banii pe asigurare.oamenii care fac asa ceva acolo se cunosc de la distanta,nici nu au curaj sa intre in curte la rar-ul lor.lucreaza numai cu intermediari pe acolo....

 

PS tot ce am avut de spun legat de inmatriculare in BG, spun pt ca am vazut cu ochii mei si nu din auzite. Precizez in acelas timp(ca sa nu vina vreunu cu vreo idee...) ca eu nu inmatriculez masini pe bg,deci spun realitatea nu indemn pe nimeni.

 

BAFTA TUTUROR!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
legat de comentariile facute la adresa asigurarilor pe bulgaria...nu inteleg ce e asa de mirare daca se plateste sau nu o dauna facuta de o masina inmatriculata pe bulgaria....sa-mi spuna si mie cineva de aici care cu cine se lauda cu societatile de asigurari din romania...nu vi s-a dat peste nas cu "dinamica accidentului??" sau eu mai stiu ce prostii invoca astia de la asigurari...spun asta pt ca sunt patit,am avut masini inmatriculate pe romania una dintre ele cu motor mai maricel 3000cmc si am vazut ce inseamna asigurari,impozit si toate cele.si in momentul de fata am un e36 pe bulgaria.si nu sunt nici cocalar nici nesimtit in trafic.mai nesimtiti i's astia cu loganurile lor luate la "promotie" de ii vezi zmei prin oras cu muzica la maxim si "scarturi", si cand sunt in afara orasului daca depasesc 100km/ora deja se ingrijoreaza ca ii se tureaza prea rau motoru.....

ce vreau eu sa spun cu toata morala asta este ca nu neaparat ca nu imi pot permite sa intretin o masina in romania,morala este ca TOTUL E ABSURD!ASTIA NU SE MAI SATURA!SI PRIN FELUL ASTAINTR-O mica MASURA ATAC STATUL STATUL ROMAN.masina in romania de oricare ar fi ea,insemana bani aruncati pe fereastra sau la gunoi sau poti face focul cu ei ca e acelas lucru.daca ar fu sa generalizam ca toti care au maisni pe bulagaria sunt niste cocalari neispraviti,atunci sa ne aducem aminte de fenomenul BMW VS TIGAN...cand mai toti blamau si injurau ca cine are bmw e un cocalar nenorocit prin trafic.....deci inaite de a scoate pasarici din gura=gandire mai multa.

 

ps.legat de alte problema vis a vis de inmatricularea pe bulgaria...nu face-ti contract de VC intre bulgar si posesorul de drept.si atentie la omul care ti-o inatriculeaza....nimeni nu face munca silnica.inmatricularea costa 400eur si 100eur banul lui(cel putin asa a fost).cine spune ca face tot cu 400eur..ori face cu asigurare pe 3 luni,ori e javra si ti-o radiaza si cand iesi din bg isi ia banii pe asigurare.oamenii care fac asa ceva acolo se cunosc de la distanta,nici nu au curaj sa intre in curte la rar-ul lor.lucreaza numai cu intermediari pe acolo....

 

PS tot ce am avut de spun legat de inmatriculare in BG, spun pt ca am vazut cu ochii mei si nu din auzite. Precizez in acelas timp(ca sa nu vina vreunu cu vreo idee...) ca eu nu inmatriculez masini pe bg,deci spun realitatea nu indemn pe nimeni.

 

BAFTA TUTUROR!

 

 

Din cite am inteles, ideea sa existe si un contract de vanzare-cumparare era mai mult ca sa ai tu un as in mineca. Contractul acela de vanzare-cumparare nefiint "activ" in acel moment, avand in vedere ca nu se trece pe el data. In cazul in care ai avea probleme ( ex.: vine una banca si zice ca cetateanul bulgar X a garantat cu aceea masina si eu au venit sa o ridice...) tu ai trecut data pe contract, le dai peste nas cu el, si astfel demonstrezi ca masina i-ti apartine, ramanand sa "plateasca" bulgarul pentru ilegalitatea facuta. Eu cam asa ceva am inteles. In rest, atita timp cit se plateste impozitul in Bulgaria (pentru ca masina este inmatriculata acolo) iar bulgarul(persoana fizica, juridica...) ia comisionul, banuiesc ca totul ar trebui sa fie bine. Oricum , inteleg ca sint aici persoane care au masina inmatriculata in Bulgaria si merg fara probleme de ani de zile.

 

Referitor la ideea ca probabil in viitorul apropiat vor inventa niste masuri legislative prin care sa restrictioneze cumva accesul, circulatia, cu masini inmatriculate in Bulgaria, eu cred ca este cel putin exagerat in esenta dar foarte posibil. Ar fi aplicabil oricarui alt stat membru UE daca nu ar face referile numai la Bulgaria, ceea a ce va duce la un conflict diplomatic serios cu siguranta, invocandu-se discriminare. Pe de alta parte, avand in vedere ca taxa initlala de inmatriculare pentru masinile folosite si impozitele care devin "anormale" , este mai mult decit evident ca mai bine inmatriculezi in orice alt stat UE ( ex: Ungaria , Polonia, ...etc) atita timp cit taxele din Romania ating valori imense comparativ cu cele precedente dar poate si cu alte state UE(in final nu sintem Elvetia...) . Se remarca aici evident disperarea autoritatilor de a coleca fonduri din orice parte si cu orice metoda ( fie ea una si extrem de exagerata, avand in vedere ca cel putin surprinde pe toata lumea). Mai mult chiar, si faptul ca Bucurestiul este foarte aglomerat nu ar fi un lucru anormal in opinia mea. Oamenii au nevoie de masini. Ar trebui sa investeasca pentru a gasi metode eficiente de fluidizare a traficului(ex.: poduri mici, pasarele pentru pietoni, etc. ... ) .

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
nu stiu daca mai exista sau nu, dar si daca mai este asta nu e problema pana la urma, faci o iesire din tara catre bulgari la fiecare 90 de zile si e suficient, asa faceau si inainte. Referitor la chestiunea asta cu inmatriculatul pe Bulgaria, am si eu un prieten care si-a inmatriculat masina pe o firma romanesca cu sediul acolo si are deja mai bine de 2 ani de cand a facut-o si absolut nicio problema pana acum. Personal consider ca este o alternativa buna insa nu m-as simti chiar in siguranta, dar evident ca decat sa ajungi sa dai statului roman atatia bani nejustificati mai bine alegi optiunea asta. La fel de bine, am auzit ca se mai practica si inmatricularea masinilor cu cilindree mai mare pe persoane cu handicap sau persoane cu certificat de revolutionar care sunt scutite de taxe(impozite, taxa de prima inmatriculare, etc), solutii s-ar mai gasi. Ca si acum vreo 3-4 ani cand la fel se marisera taxele de prima inmatriculare si masinile mai scumpe se aduceau pe foaie consulara.
Link to comment
Share on other sites

Intrebare pt cunoscatori & pasionati:

Sa inteleg ca nu mai exista in codul rutier articolul ala care zicea ca nu poti circula in romania mai mult de 90 zile cu un auto inmatriculat in alta tara?

Am intrat in UE si nu mai este necesar ca odata la 90 de zile sa faci deplasarea la vecini .

 

as vrea si eu sa inmatriculez o masina pe bulgaria,stie careva ce acte imi trebuie? cati bani? etc ... ms

In jur de 650 de euro costa afacerea . La acte nu ma pricep insa ai lipsa vre-un document ?

Link to comment
Share on other sites

Intrebare pt cunoscatori & pasionati:

Sa inteleg ca nu mai exista in codul rutier articolul ala care zicea ca nu poti circula in romania mai mult de 90 zile cu un auto inmatriculat in alta tara?

Am intrat in UE si nu mai este necesar ca odata la 90 de zile sa faci deplasarea la vecini .

 

as vrea si eu sa inmatriculez o masina pe bulgaria,stie careva ce acte imi trebuie? cati bani? etc ... ms

In jur de 650 de euro costa afacerea . La acte nu ma pricep insa ai lipsa vre-un document ?

nu,marti merg dupa masina in elvetia,o sa am numere de zoll si toate actele,insa ma ingrijoreaza faptul ca elvetia nu e in UE si nu stiu cum e la bulgari deoarece la noi,trebuie sa platesc TVA + taxa vamala daca masina o cumpar dintr-o tara NON UE.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
am un prieten caruia i-a fost furat portofelul si printre altele si talonul masinii. aveti idee cat costa sa iti iei un duplicat nou? sau iti face cel care ti-a inmatriculat masina un "pret" ? problema este ca nu mai poate da de acel om .... daca te duci in Bulgaria rezolvi ceva? multumesc.
Link to comment
Share on other sites

in principiu in bg se rezolva. din cate stiu sunt cam scumpi la astfel de chestii, duplicate si altele.

oricum nu e problema mare, ca mai ai ce de al 2-lea talon (sau cartea mare daca vrei sa spiu asa).

 

 

deci sa inteleg ca daca te opreste politia merge sa-i arati in loc de talonul ala mic , cartea mare?

multumesc pentru raspuns :twoup:

Link to comment
Share on other sites

pai da, ca au aceleasi nformati pe ele, doar ca unu este mare si unul este mic.

eu vb. de cartea dupa care iti refaci actele iar pt. un an.

 

pai de ex eu cand imi refac actele ii dau cartea mare ( aia de plastic asa pe care scrie ca e impreuna cu talonu mic ), asigurarea plus cartea verde si cam atat :twoup: Vorbim despre acelasi lucru?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.