Jump to content

"Problema" masinilor inmatriculate pe Bulgaria


euadicabobo

  

250 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

M-am uitat acum pe protv la "romania te urasc"....autosttrazile din romania...am ramas prost.anca boagiu e ministrul transporturilor....deci? regii asfaltului freaca p....basita aia e boagiu iti intoarce portofelul in fata, alba i neagra...

 

Deci banii nostrii...aia de care nu ar trebui sa ne mai plangem ca tre sa i platim, le umfla burtile unora, ca progeniturile lor sa se plimbe in veyroane!!!!

 

suntem smecheri, nu? :sick: :sick: :sick:

Link to comment
Share on other sites

@domi,daca gandim doar din punct de vedere economic,G4 tdi si vechi de 8-10ani nu este alegerea perfecta si sa fie taxa zero ar fi mai preferabil un G4 1.6(de fapt o fabie 1.4 16v ar fi si mai buna),pt ca pretul de achizitie este mai mic si pt ca sunt sanse reale sa cumpar una cu 150k km,pe cand la diesel va fi f greu sa gasesti una cu 250k,sa nu zic 300k km.In fond scapi de pb cu turbo,injectoare,etc.In fond exista si GPL si atunci devine mult mai economica decat un 1.9tdi.

 

Si eu sunt de parere ca taxele sunt mari si ca salariile prea mici pt un trai decent,insa taxa asta ar trebui sa ne afecteze cat mai putin,numai ca romanul vrea sa para ce nu este,vrea bmw chiar daca castiga 3-400e/luna si nu orice bmw ci 6L benzina sau V8,de parca intrteinerea unei masini consta doar in taxe si impozite.

 

@increatul,masina de 3k euro poate inseamna si fabia si matiz si e36 si e32,poate fi in 3clindri insa si V8,masina cu cat face parte dintr-o clasa mai mica si cu cat nu are pretentii de premium cu atat va fi mai ieftin de intrteinut,incepand cu (anvelope,brate,amortizoare,ambreiaj si ce mai doresti),in fond cu cat este mai noua si mai putin rulata cu atat sunt sanse sa se strice mai greu.

Edited by ionut_marius
Link to comment
Share on other sites

@domi,daca gandim doar din punct de vedere economic,G4 tdi si vechi de 8-10ani nu este alegerea perfecta si sa fie taxa zero ar fi mai preferabil un G4 1.6(de fapt o fabie 1.4 16v ar fi si mai buna),pt ca pretul de achizitie este mai mic si pt ca sunt sanse reale sa cumpar una cu 150k km,pe cand la diesel va fi f greu sa gasesti una cu 250k,sa nu zic 300k km.In fond scapi de pb cu turbo,injectoare,etc.In fond exista si GPL si atunci devine mult mai economica decat un 1.9tdi.

 

Si eu sunt da parere ca taxele sunt mari si ca salariile prea mici pt un trai decent,insa taxa asta ar trebui sa ne afecteze cat mai putin,numai ca romanul vrea sa para ce nu este,vrea bmw chiar daca castiga 3-400e/luna si nu orice bmw ci 6L benzina sau V8,de parca intrteinerea unei masini consta doar in taxe si impozite.

 

@increatul,masina de 3k euro poate inseamna si fabia si matiz si e36 si e32,poate fi in 3clindri insa si V8,masina cu cat face parte dintr-o clasa mai mica si cu cat nu are pretentii de premium cu atat va fi mai ieftin de intrteinut,incepand cu (anvelope,brate,amortizoare,ambreiaj si ce mai doresti),in fond cu cat este mai noua si mai putin rulata cu atat sunt sanse sa se strice mai greu.

+1 ... asta nu se prea intelege pe aici, ca BMW este o marca premium, si nu este musai sa detii una ...

Link to comment
Share on other sites

De fapt asa a si calculat statul prin OG, sa iasa taxa mare la motorasele astea, care sunt cele mai cautate, si uite asa fura de la romanul de rand, cel amarat cu o masina cumparata cu 3000eur, economii stranse cine stie in 2-3 ani, sa nu zic mai mult.

 

Acum, sincer, daca strangi 2-3 ani 3000 de euro, parerea mea este ca nu ai ce sa iti cumperi masina.

 

Eu cu 520d, care consuma extrem de putin dar trag de ea toata ziua, numai motorina pe luna este minim 100eur. Daca mai pun si RCA si rovigneta (ca doar nu o tin bibelou) iesi in peste 1000eur pe an.

 

Aici nu includ lunile in care plec in concediu, sau schimbul de piese consumabile/neconsumabile. La o masina veche, iti mai cad unele piese. Consumul este mai mare...

 

Deci clar, daca doar atat poti sa-ti pui deoparte pe an, nu ai ce sa cauti cu masini. Apoi ne mai miram ca auzim de discuri de frana luate la strung pentru a taia din buza...

Link to comment
Share on other sites

Da, dar unii inteleg altfel toata treaba: daca muschiu' meu lucrat la sala vrea sa aiba masina cu motor cat Casa Poporului, de ce sa platesc eu taxa la stat, cand pot cu banii aia sa-mi iau cauciucuri, placute+discuri de frana, toate sh?
Link to comment
Share on other sites

Da, dar unii inteleg altfel toata treaba: daca muschiu' meu lucrat la sala vrea sa aiba masina cu motor cat Casa Poporului, de ce sa platesc eu taxa la stat, cand pot cu banii aia sa-mi iau cauciucuri, placute+discuri de frana, toate sh?

 

ee, acum de ce dai cu stangul in dreptul, cand eu am spus clar ca tot ce tine de frane, articulatii, mecanica tre sa fie nou? pui vorbe n gura aiurea...

 

 

nu imi vine sa cred ca VA DATI CU PAREREA CINE AR TREBUI SI CINE NU, SA DETINA O MASINA!!!!!

 

Cat de aroganti, si de la ce inaltime, de pe ce piedestale priviti voi, p'astia care strang din c... sa puna 3000 deoparte, din salariul ala de 300e, sa isi cumpere o masina, si chiar daca veche, cu ceva dotari acolo, si cu o motorizare cat de cat performanta?!

 

CINE SUNTETI VOI, SI CU CE DREPT, JUDECATI PE ALTII?!!

Link to comment
Share on other sites

CINE SUNTETI VOI, SI CU CE DREPT, JUDECATI PE ALTII?!!

 

Suntem:

 

- participanti la trafic;

- pietoni;

- persoane care ne inecam in fumul altora;

- deranjati de lipsa tobei unor masini;

- disperati din lipsa de locuri de parcare deoarece sunt persoane care au masina pentru a o tine in fata casei

 

Chiar astazi am vazut pe un nene cu un ford care era sa clce o femeie pe trecerea de pietoni. Eram in spatele lui si aveam cam 35-40k/h. a pus ala cu fordul o frana si era sa dea peste ea. Eu in spatele lui numai usor am piscat frana. Ala, cu scartait de roti, pe o singura roata cel mai probabil, era sa o calce.

 

Sa nu ma iei ca acel nene este un rebel, si de aia nu isi repara epava... :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Cine castiga 300,poftim 400e nu isi permite sa intretina corespunzator o masina de firma,de ce ? pai mai trebui sa si manace,sa-si plateasca darile lunare,mai trebuie sa se si imbrace sa mai scoata iubita la un film/terasa,sa mai faca macar un full la masina...de unde bani ?

 

Mie mi se pare normal ca ar trebui sa simti si ca traiesti,nu sa bgai banii intr-o masina veche,dar de firma.

 

Ar fi penibil sa nu mai iesi toata vara la terasa pt ca trebuie sa strangi bani de bascule :drinks:

Edited by ionut_marius
Link to comment
Share on other sites

ok, eu nu ma mai bag, dar e aiurea sa generalizezi la modul ca mainile sub 3-4000 sunt epave din pctdvr tehnic, iar proprietarii niste "high class wanna be's"...cum zicea cineva, de gama premium, iar astia cu "vechituri" strica firma....penibil!

 

ps: asta nu inseamna ca nu sunt si multe daramaturi pe strazi, care da, ma deranjeaza si pe mine.dar nu toate "saraciile" sunt asa...

Link to comment
Share on other sites

eu totusi nu ii inteleg pe cei care,asa cum spunea si Bala,strang 3-4mii de euro si isi cumpara,intr-adevar cate o vechitura de bmw,mb sau altele.nu cumva acei oameni,chiar daca au strans acea suma incearca sa para altcineva decat sunt prin cumpararea unei masini doar pt ca are o emblema anume.si astfel sa arate ca 'si eu pot sa am bemveu..'

pt ca daca e sa vb de utilitate,de 3-4 mii iti cumperi o Solenza,Matiz,Tico sau altele..ramai si cu bani sa 'iti scoti prietena la terasa toata vara' si sunt si mai ieftin de intretinut. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

eu unul din punctul meu de vedere sunt si pro si contra pentru ca eu spe exemplu am avut un jeep grand cherokee din 2000 si cu capacitate de 3200cm l-am cumparat din italia ma costat 3300 de euro adusa acasa masina si pentru inmatriculare trebuie sa mai platesc in vreo 7000euro nu este logic ca alternativa ce mai buna era bulgaria ??corect nu ?in prezent am un e 46 din 99 320d care am dat pe el 2900 euro de la bulgari si taxa ma costa in jur de 2000 euro de ce sa il platesc odata este normal ???daca ma lasa si statul roman sa o inmatriculez cu 500 de euro o faceam cu cea mai mare placere dar asa pentru ce sa dau banii degeaba ???asta este parerea mea.
Link to comment
Share on other sites

Cine castiga 300,poftim 400e nu isi permite sa intretina corespunzator o masina de firma,de ce ? pai mai trebui sa si manace,sa-si plateasca darile lunare,mai trebuie sa se si imbrace sa mai scoata iubita la un film/terasa,sa mai faca macar un full la masina...de unde bani ?

 

Mie mi se pare normal ca ar trebui sa simti si ca traiesti,nu sa bgai banii intr-o masina veche,dar de firma.

 

Ar fi penibil sa nu mai iesi toata vara la terasa pt ca trebuie sa strangi bani de bascule :drinks:

 

 

:LMAO: :LMAO: :LMAO:

 

daca zici tu, asa o fi...nu vrei sa imi gestionezi tu banii? ca vad ca te pricepi...

 

@CTS

 

tu vorbesti serios?! :pinch: de gusuri si preferinte ai auzit?

 

deci, pe un forum bmw, se blameaza cumpararea unui automobil BMW, ca e vechi...cu alternative matiz si solenza!!! :laugh: :laugh: :laugh:

 

I'm outta here!

Edited by max83
Link to comment
Share on other sites

:LMAO: :LMAO: :LMAO:

 

daca zici tu, asa o fi...nu vrei sa imi gestionezi tu banii? ca vad ca te pricepi...

 

 

 

Nu am de ce sa iti gestionez banii,tu cunosti mai bine situatia,vb la modul de genral despre un anumit tipar.Repet mi se pare penibil sa imi iau de la gura 3-4luni ca sa-mi permit bascue sau anvelope,nici nu mai zic ca se poate intampla ceva si mai grav.

 

In studentie am avut tico,nu imi este rusine,eram mai smecher decat colegii cu masini mai scumpe,foloseam si Ac-ul si ma plaimbam si mult cu bani putini.

Edited by ionut_marius
Link to comment
Share on other sites

max83,nu la asta m-am referit.

eu ma refeream strict la cei care,probabil,au un venit de 300E pe luna si care in acest context isi iau astfel de masini,nu au bani sa le intretina corespunzator,sunt niste pericole in trafic(vezi nenumaratele exemple de la stiri cu cate un 'bolid' bmw vechi de x ani)si mai fac si firma de ras ca pe langa cele mentionate mai sus si si grozavi in trafic..

Link to comment
Share on other sites

S-a cam deviat prea mult de la subiect. Topic-ul trebuia sa fie despre msinile inmatriculate in BG.

 

Epave, masini intretinute necorespunzator, etc exista la fel de bine inmatriculate si in Romania. Nu au fost cumparate doar masini de 3.000 euro de catre cei care nu le pot intretine corespunzator. Sunt care isi cumpara si masini mult mai scumpe, de peste 20k euro si pe care nu si le pot permite si nici intretine. Primul model de masina care-mi vine in minte pentru a exemplifica aceasta a doua categorie este e60. Vad pe strada o gramada de e60-uri care arata vai de mama lor, cazane. Si nu pot sa ma gandesc ca au ajuns in starea asta doar fiindca au trecut pe la diversi care nu si-au permis intretinerea.

Edited by KIP
Link to comment
Share on other sites

Eu n-am vazut nici macar UN E60 care sa arate a cazan, a cocalar da, cu tunning de rahat ... dar a cazan, n-am vazut unul. Cazane inmatriculate in romania? normal ca sunt, dar intr-o pondere mult mai mica decat cele inmatriculate in BG, iar majoritatea cazanelor din romania sunt conduse de oamni de cel putin a 2a varsta, nu de pusti teribilisti care au bemveu la bulgari si merg numai "blana", dar vorba: doar gaz si talpa e sfanta pentru ei ...
Link to comment
Share on other sites

Daca nu ai vazut tu, inseamna ca nu exista ? Eu am scris despre ce am vazut eu iar in Bucuresti sunt e60-uri care arata ca dracu si nu ma refer la tuning coca-style.

Nu am spus ca nu exista, dar mi-e cam greu sa cred, sincer .... trebuie sa fii FOARTE sarguincios sa aduci un E60 la starea de .. cazan..

Link to comment
Share on other sites

are pana la urma vreo importanta unde e inmatricultata masina??..asta cu BG a devenit o prejudecata, are masina pe BG deci e un sarac sau masina e din start un cazan, etc....e drept ca majoritatea masinilor mai ieftine sau a caror taxa e foarte mare s-au inmatriculat acolo, dar asta si pentru ca acolo si-au permis unii dintre ei sau pentru ca nu au vrut sa dea banii statului roman, stiu persoane care isi permiteau sa plateasca si taxa din RO insa nu au vrut...

 

acum ce discutati voi despre cei care au strans cei cca 3000Eur(generic vorbind, o suma modesta sa ii zicem) sa isi ia o masina si ati ajuns la concluzia ca mai bine nu isi luau...cred ca ati luat-o pe aratura, e dreptul lui sa isi ia o masina, sa circule cu ea cum la fel are si obligatia sa respecte regulile de circulatie, obligatia de-a supune masina unei verificari tehnice la fiecare 2 ani, s.a.m.d...nu ii poti ingradi omului dreptul asta daca nu are bani de altceva! Problema nu sunt ei, problema e sistemul care permite scapari, adica spaga la RAR unde trec de inspectie si masini necorespunzatoare. In Germania si nu numai sunt mii de masini vechi care inca circula pe strazi, sunt si acolo oameni care nu isi pemrit sa dea mai mult pe o masina, dar sistemul isi face datoria si inlatura pe cei nu respecta regulile! Cam greu sa faca omul ceva, mai ales la noi, daca nu e constrans, nu s-ar mai fi inventat legile daca aveam o asa constiinta! Si da, sunt destui si din cei ce si-au luat masini pe leasing si nu au bani de ele, stiu si exemple din astea destule, doar ca fiind mai scumpa automat lumea gandeste ca ala e plin de bani si deci masina e intretinuta cum trebuie, si el sta intr-o garsoniera inchiriata sau plateste rate la ea!

Edited by mik15
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Corect, numai ca o masina in leasing prezinta MULT mai multa siguranta pe strazi decat majoritatea inscrise la bulgari, indiferent ca are ala bani sau nu de leasing, putin imi pasa mie ca ii ia lui masina sau nu, dar macar nu stau cu grija ca ma pocneste vreun texan d-asta ( IAR! ) si nu stiu daca imi voi mai recupera vreodata banii, sau in ce conditii ....
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.