Jump to content

"Problema" masinilor inmatriculate pe Bulgaria


euadicabobo

  

250 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Daca stai sa analizezi situatia mai bine realizezi ca pana la urma tot ajungi sa platesti taxa de prima inmatriculare. Fie ca o platesti ca atare, fie prin inmatriculat in BG+nr provizorii+timp pierdut+avocat+bla/bla/bla. Se merita varianta cu BG doar la taxe de peste 2000e din punctul meu de vedere. :twitch:

Pai,cand am inscris masina in Bg aveam 3300E taxa,iar acum am 2800E,deci alta solutie nu prea am daca dau astia legea.Iar ptr un E46 din 2002 sa platesti 2800E taxa,numai in ciuda romanilor sa te duci la bulgari

Link to comment
Share on other sites

@euadicabobo habar nu am, mai multe detalli nu stiu.pe avocat nu a dat o caruta de bani, din ce imi amintesc vag cred ca ar fi fost vorba de 1500ron.cred ca masina trebuie sa fie radiata din bulgaria. si iti spun de ce.tu la proces trebuie sa te prezinti cu hartia aia cum ca statu nu vrea sa-ti inmaticuleze masina fara taxa.pentru asta tu trebuie sa ai dosarul complet pt inmatriculare, nu ai cum sa depui un dosar pt inmatriculare in ro cand masina este deja inmatriculata in alta tara.numere rosii nu primesti pe perioada procesului, poti scoate doar 3 randuri, cu proces sau fara.
Link to comment
Share on other sites

sa postez ca si as fi interesat sa o inmatriculez pe romania si am acceasi problema taxa este prea mare pentru in e46 320d taxa este inca o data cat am dat pe masina,dar din ce stiam de la un prieten statul iti acorda nr rosii cat timp tine procesul si procesul stia ca tine unde la 6 luni,3 luni la prima infatisare si daca castiga statul face recurs si mai dureaza inca trei luni, si legat de un avocat am auzit ca unde la 150euro la proces pentru un onorariu pentru taxa auto. Edited by valentyno
Link to comment
Share on other sites

sa postez ca si as fi interesat sa o inmatriculez pe romania si am acceasi problema taxa este prea mare pentru in e46 320d taxa este inca o data cat am dat pe masina,dar din ce stiam de la un prieten statul iti acorda nr rosii cat timp tine procesul si procesul stia ca tine unde la 6 luni,3 luni la prima infatisare si daca castiga statul face recurs si mai dureaza inca trei luni, si legat de un avocat am auzit ca unde la 150euro la proces pentru un onorariu pentru taxa auto.

 

nu iti acorda nimic.de ce ti-ar acorda? ti-ar acorda numere doar daca ar fi invers, adica ei te-ar da in judecata sa-ti ridice dreptul de circulatie, atunci da iti acorda numere rosii, pt ca esti nevinovat pana la pierderea procesului. dar asa de ce ti-ar acorda numere rosii? tu oricum nu ai drept de circulatie cu masina, dai in judecata statul ca sa-ti castigi acest drept. dar ce se intampla daca pierzi? cine ar plati pentru numerele alea? iti garantez ca nu-ti da nimeni nici un fel de numere pe perioada procesului, doar cele 3 randuri care le poti scoate cu proces sau fara.

Link to comment
Share on other sites

Tot va mai citesc pe topicul asta, asa, pe sarite.

Dar mie in cap imi suna un clopotel care-mi spune ca pe foamea asta, bulgarii sunt cei mai castigati cu masinile astea inmatriculate la ei si care circule pe alte meleaguri.

 

Pai intra bani din alta tara la ei in tara. Cetatenii lor mai fac si ei un banut acolo. Autoritatile gen RAR sau statii ITP, asemenea. Plus ca masinile alea, indiferent de starea lor tehnica, nu la ei fac rau ci la altii, recte, li se rupe in paispe de multe aspecte. Ei au numai de castigat.

 

Parerea mea e ca vor lua niste masuri care sa fie praf in ochi in fata omologilor apartinand statului roman si cam atat. "Bulgarii" de la noi sigur vor avea portita deschisa undeva sa poata sa continue ceea ce frumos s-a inceput.

 

Mai ganditi-va ca daca se schimba legislatia si se cere alt tip de procura sau mai des, ori ca romanasii sa-si faca docomente cum ca o ard pe acolo, alte surse de venituri suplimentare.

 

Rezolvarea masinilor pe bulgaria (intentionat cu b mic) este la noi, la autoritatile romane si nu la cele bulgare. Pacat ca suntem condusi de niste prostanaci.

Link to comment
Share on other sites

daca prostanacii aia (in speta ministrul mediului) ar fi ceva mai putin prostanac, ar putea gasi modalitati (in privinta taxei) sa ii atraga pe "bulgari" sa isi inmatriculeze masina in RO, ca putini nu sunt (peste 100000?), asta insemnand ceva venituri dintr-o taxa de poluare (mai mica normal), identificari, impozite, asig etc.
Link to comment
Share on other sites

daca prostanacii aia (in speta ministrul mediului) ar fi ceva mai putin prostanac, ar putea gasi modalitati (in privinta taxei) sa ii atraga pe "bulgari" sa isi inmatriculeze masina in RO, ca putini nu sunt (peste 100000?), asta insemnand ceva venituri dintr-o taxa de poluare (mai mica normal), identificari, impozite, asig etc.

+10

Link to comment
Share on other sites

Pai asta zisei si io, asta e ideea dar... nu ai cu cine. D-aia i-am facut prostanaci. Si cu siguranta nu tine doar de ministrul mediului. Ala e doar portavocea.

 

Ce naiba, cu un pres. ca Besinica si un premier ca Boc-poc, ne-am facut de rasul lumii. Rad bulgarii de noi si cu fundul.

Link to comment
Share on other sites

Pai asta zisei si io, asta e ideea dar... nu ai cu cine. D-aia i-am facut prostanaci. Si cu siguranta nu tine doar de ministrul mediului. Ala e doar portavocea.

 

Ce naiba, cu un pres. ca Besinica si un premier ca Boc-poc, ne-am facut de rasul lumii. Rad bulgarii de noi si cu fundul.

Nu ne-am facut de ras din cauza lui base sau boc, stai linistit, crezi ca era mai bine cu marioneta geoana sau alcoolistul de crinulet? de ras ne facem in primul rand cu maretul popor roman, si cu mentalitatea lui...

Link to comment
Share on other sites

Pai asta zisei si io, asta e ideea dar... nu ai cu cine. D-aia i-am facut prostanaci. Si cu siguranta nu tine doar de ministrul mediului. Ala e doar portavocea.

 

Ce naiba, cu un pres. ca Besinica si un premier ca Boc-poc, ne-am facut de rasul lumii. Rad bulgarii de noi si cu fundul.

 

Cuma zicea Stoichkov? mamalinski... :laugh:

 

Ei (baselu/boccila si restu) stiu doar sa taie...un dr ciomu guvernamental.

 

@rain: tii minte cum isi lua baselu flegme de la sarkozy si berlusconi, putin? si altii..ce vrei mai mult de atat?

 

poporul roman? hai mai bine 50% dintre votanti...

Edited by max83
Link to comment
Share on other sites

AIci eu am o alta viziune.

Presedintele unei tari, primul ministru, nu au voie sa fie prosti. Indiferent ce fel e poporul.

La noi insa, ei sunt etalonul in materie de prostie si rautate fata de cei care i-au ales.

 

Consider ca e putin gresit sa luam ca alternativa Crin si Mircea Geoana. Cu siguranta nu reprezentau o alternativa sanatoasa.

Din pacate, viitorul tot pe cei ca ei ni-i rezerva.

Link to comment
Share on other sites

AIci eu am o alta viziune.

Presedintele unei tari, primul ministru, nu au voie sa fie prosti. Indiferent ce fel e poporul.

La noi insa, ei sunt etalonul in materie de prostie si rautate fata de cei care i-au ales.

 

Consider ca e putin gresit sa luam ca alternativa Crin si Mircea Geoana. Cu siguranta nu reprezentau o alternativa sanatoasa.

Din pacate, viitorul tot pe cei ca ei ni-i rezerva.

pe base poti sa-l faci cum vrei numai prost, pentru ca nu este cu siguranta, de boc ma abtin :laugh:

CE alta alternativa era? cu PSD nu voi vota in vecii vecilor, poate sa vina sa candideze si domnul Ratzinger. Acest partid este principalul vinovat pentru situatia in care se afla romania, dar cred ca deja deviem de la subiect intrand in politica si alte rahaturi.

@max: tot ce ai spus tu sunt doar urmari normale ale parerii strainilor despre poporul roman, si iti aduc aminte ca sunt destule faze in care base a dat peste nas unora cu "10 clase" peste el, iar francezii ne-au facut un popor de tigani si cersetori, crezi ca basescu este de vina pentru asta? sa nu aduc in discutie italienii ...

Link to comment
Share on other sites

Dar...

 

Baselu il tine pe Boc prim-ministru...Boc (prin partidul pe care il conduce) pune un ministru la externe COMPLET INCOMPETENT ca baconsky (ca si altii), iar politica noastra de externe e ZERO BARAT.

 

Presedintele in loc sa apere interesul si imaginea tarii, prin toate mijloacele, apare la diferite posturi de TvPDL, sa spuna ca el nu sustine monarhia, ca daca se naste un urmas handicapat?!!! sau merge in USA ca un favor ptr lobby-ul pe care l face ptr Gabriel resources ptr Rosia Montana (care din punctul meu de vedere ar fi UN MARE JAF ptr Romania).

Link to comment
Share on other sites

Plus ca masinile alea, indiferent de starea lor tehnica, nu la ei fac rau ci la altii, recte, li se rupe in paispe de multe aspecte. Ei au numai de castigat.

 

 

Nu-i chiar asa domnu' drive, si va explic imediat de ce: romanul cand se duce acolo alaturi de intermediarul de incredere pleaca cu RCA valabil 12 luni. Ceea ce nu stie el e ca la ei se poate plati si trimestrial RCA. Asa ca intermediarul din dorinta de a-si maximiza profitul plateste doar primul trimestru si restul il palmeaza. Asa ca in cazul unui accident care se intampla dupa primele 3 luni plateste Fondul de Garantare din Bg...

 

Uite ce zice nenea asta:

 

"Cand eu platesc o despagubire pentru un accident cu autoturism inmatriculat in Bulgaria, imi cer banii de la Fondul de garantare din Romania care la randul sau se adreseaza fondului respectiv din Bulgaria", a declarat pentru Agerpres, Ionel Dima, vicepresedinte al companiei AVUS Austria. "Problema este ca trebuie sa astept un an pana cand imi primesc banii inapoi", a precizat Dima. El a mentionat ca biroul din Bucuresti pe care il conduce a platit, dar nu a incasat, aproximativ 500 mii de euro pentru daune provocate de vehicule inmatriculate in Bulgaria.

Link to comment
Share on other sites

:offtopic:

 

Situatia din tara are un singur vinovat: POPORUL.

 

Clasa politica, este oglinda poporului.

 

Cand:

 

- moare primarul seara, se afla in sat ca a murit si a doua zi la alegeri iese cu 70-80% primar

- in orase mari ai salariul MINIM ! pe economie si tu injuri statul pe motiv ca nu esti bine platit

- Iriga Login este parlamentar, idem Ion Dolanescu, sau functia dobandita de A.C. Minune

- ieri au aratat protestul pensionarilor care a vut... un singur participant pe motiv ca ceilalti nu au avut timp :rolleyes:

- la proteste se iese cu dansul pinguinului

- majoritatea persoanelor de la sat merg la vot pentru ca este eveniment si nu pentru votul in sine

 

vina nu este a clasei politice.

 

Este extrem de usor si este in firea omenilor de a da vina pe altii. Se practica de mii de ani...

Link to comment
Share on other sites

:offtopic:

 

Situatia din tara are un singur vinovat: POPORUL.

 

Clasa politica, este oglinda poporului.

 

Cand:

 

- moare primarul seara, se afla in sat ca a murit si a doua zi la alegeri iese cu 70-80% primar

- in orase mari ai salariul MINIM ! pe economie si tu injuri statul pe motiv ca nu esti bine platit

- Iriga Login este parlamentar, idem Ion Dolanescu, sau functia dobandita de A.C. Minune

- ieri au aratat protestul pensionarilor care a vut... un singur participant pe motiv ca ceilalti nu au avut timp :rolleyes:

- la proteste se iese cu dansul pinguinului

- majoritatea persoanelor de la sat merg la vot pentru ca este eveniment si nu pentru votul in sine

 

vina nu este a clasei politice.

 

Este extrem de usor si este in firea omenilor de a da vina pe altii. Se practica de mii de ani...

 

 

Eu unul nu ma consider vinovat.Eu ma duc la vot, votez cu simt de responsabilitate, de protestat nu ma pot duce singur sa ma urc pe un stalp de nebun, ca ma baga aia la racoare, si da, dau vina pe altii...cine a votat PDL in ultimii 5,6 ani , din partea mea sa chitaie pana fac spume la gura de foame acum...

 

Muncesc cu carte de munca, platesc impozite, cas etc (mai putin ala auto), taxe, accize etcdeci ce vina am eu ca altii voteaza ca niste oligofreni? pe 2l de ulei?

 

Si chiar si asa, aia din parlament/guvern inseamna ca pot face orice? ca n-ar trebui sa ii traga nimeni la raspundere????

Link to comment
Share on other sites

Eu unul nu ma consider vinovat.Eu ma duc la vot, votez cu simt de responsabilitate, de protestat nu ma pot duce singur sa ma urc pe un stalp de nebun, ca ma baga aia la racoare, si da, dau vina pe altii...cine a votat PDL in ultimii 5,6 ani , din partea mea sa chitaie pana fac spume la gura de foame acum...

 

Numai ce ti-am atras atentia ca esti foarte agresiv in limbaj. Cred ca realizezi ca sunt si aici pe forum persoane care au votat PDL-ul. Nu?

Link to comment
Share on other sites

Numai ce ti-am atras atentia ca esti foarte agresiv in limbaj. Cred ca realizezi ca sunt si aici pe forum persoane care au votat PDL-ul. Nu?

 

eu sper sa nu fie, sau cat mai putine :unsure:

 

reformulez:

 

cei care au votat PDL in ultimii ani, acum culeg exact ce au sadit. (exprimarea difera, ideea e aceeasi, dar in mare eu ma refeream la cei care au votat pe niste sacose, bani etc, si mai putin la cei care au votat de buna credinta).

Link to comment
Share on other sites

eu sper sa nu fie, sau cat mai putine :unsure:

 

reformulez:

 

cei care au votat PDL in ultimii ani, acum culeg exact ce au sadit. (exprimarea difera, ideea e aceeasi, dar in mare eu ma refeream la cei care au votat pe niste sacose, bani etc, si mai putin la cei care au votat de buna credinta).

Ceea ce spui tu se intampla in CT, dar in tabara adversa, adica primarul PSD-ist are majoritatea voturilor din ulei si orez date la pensionari ... stai linistit ca nu se practica intr-o singura directie, toti fac asta. Si de vina este iar romanul, stii cum e: nu-i prost ala care cere ....

Edited by rain
Link to comment
Share on other sites

Ceea ce spui tu se intampla in CT, dar in tabara adversa, adica primarul PSD-ist are majoritatea voturilor din ulei si orez date la pensionari ... stai linistit ca nu se practica intr-o singura directie, toti fac asta. Si de vina este iar romanul, stii cum e: nu-i prost ala care cere ....

 

stiu, sunt constient si de asta, si e la fel de josnic.

 

eu ii invinovatesc pe toti, si aia care dau, si aia care cer.

Link to comment
Share on other sites

tara are la conducere un smecher /manevrar..cam ce-si doresc romanii , sa faca o manevra si sa se imbogateasca repede , sa fie corupti si sa dea spaga cand au probleme ca sa si le rezolve, romanii vor ca politisti sa-si faca datoria ,dar daca acea datorie ii vizeaza pe ei ,marca repede o spaga ca sa fie bine,daca nu vrea sa primeasca inseamna ca nu ia ghicit pretul*de exemplu radarele sunt puse la misto daca te prind trebuie neaparat sa dai politia in judecata*, in spitale daca te duci desi sunt de stat este imposibil sa nu dai spaga desi teoretic nu-ti cere nimieni.., iar cel mai important romanii nu gresesc niciodata !:rolleyes: tara tuturor posibilitatilor .. Edited by POIUYT
Link to comment
Share on other sites

tara are la conducere un smecher /manevrar..cam ce-si doresc romanii , sa faca o manevra si sa se imbogateasca repede , sa fie corupti si sa dea spaga cand au probleme ca sa si le rezolve, romanii vor ca politisti sa-si faca datoria ,dar daca acea datorie ii vizeaza pe ei ,marca repede o spaga ca sa fie bine,daca nu vrea sa primeasca inseamna ca nu ia ghicit pretul*de exemplu radarele sunt puse la misto daca te prind trebuie neaparat sa dai politia in judecata*, in spitale daca te duci desi sunt de stat este imposibil sa nu dai spaga desi teoretic nu-ti cere nimieni.., iar cel mai important romanii nu gresesc niciodata !:rolleyes: tara tuturor posibilitatilor ..

Si nici n-ai capul mare :flowers:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.