Jump to content

"Problema" masinilor inmatriculate pe Bulgaria


euadicabobo

  

250 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

tara are la conducere un smecher /manevrar..cam ce-si doresc romanii , sa faca o manevra si sa se imbogateasca repede , sa fie corupti si sa dea spaga cand au probleme ca sa si le rezolve, romanii vor ca politisti sa-si faca datoria ,dar daca acea datorie ii vizeaza pe ei ,marca repede o spaga ca sa fie bine,daca nu vrea sa primeasca inseamna ca nu ia ghicit pretul*de exemplu radarele sunt puse la misto daca te prind trebuie neaparat sa dai politia in judecata*, in spitale daca te duci desi sunt de stat este imposibil sa nu dai spaga desi teoretic nu-ti cere nimieni.., iar cel mai important romanii nu gresesc niciodata !:rolleyes: tara tuturor posibilitatilor ..

 

Superb! Cum ziceam si eu de popor...

Link to comment
Share on other sites

cand spuneti "romanii/popor" se subintelege si va si autoincludeti, nu?

 

recunosc, eu in spital am dat, ca altfel nu te baga nimeni in seama.

 

la gabori in schimb nu, daca am facut ceva, sa imi dea amenda, sa imi ia permisul etc.

 

manevre peste noapte nu fac, eu sunt adeptul mai degraba a "cate putin si sigur"..

 

aa, si eu chiar nu im doresc ca presedinte un BORFAS BETIV...

 

Bravo mai Poyut - cam asta stau de fapt lucrurile dar stii tu cum e aia cu paiul din ochi...cam asa fac majoritatea, nu prea vor sa-l vada, ci doar sa arate cu degetul....

 

Dar in schimb ii dadeai dreptate lui pissi_spaga, cand zicea ca oricine are un pret, iar spaga isi are scopul si beneficiile ei...

 

pai ori cu dansa-ntransa, ori cu sufletul in rai...

Link to comment
Share on other sites

 

 

Dar in schimb ii dadeai dreptate lui pissi_spaga, cand zicea ca oricine are un pret, iar spaga isi are scopul si beneficiile ei...

 

pai ori cu dansa-ntransa, ori cu sufletul in rai...

 

si unde vezi contradictia? majoritatea au aratat cu degetul pe topicul celalalt ca ce corupti sunt ei, politistii in speta, dar unul nu a zis de ce le da spaga...atat darea cat si luarea de mita sunt infractiuni...dar toti arata spre aia care iau uitand cine le-o da...

Edited by mik15
Link to comment
Share on other sites

din punct de vedere administrativ, romania este un furuncul pe curul europei.

Si asta nu tine nici de bani nici de buget, nici de nimic.. Ci de atitudine si coruptie. Si este cea mai rea forma, sunt multe locuri unde nu dai ceva sa scapi ca ai facut ceva ilegal, sau ca vrei o autorizatie perfect legala mai rapida care poate iesi in 3 luni sau 3 zile, ci pur si simplu esti santajat.

 

Modelul politic romanesc e fix la fel cu cel grecesc, corutie, mita electorala si programe economice si politice bazate pe pomeni. Si uite in ce rahat au ajuns.

 

Ieri Abramurica, ( Andronescu aia fost ministru al educatiei) , sprijinita de USL sau cum se numeste constructia asta neverosimila si fara cap, propunea un proiect de lege ca frecangii care nu au bac sa pot fi admisi la facultate, sa salveze de faliment toate fabricile de diplome...

 

Asa ca sa nu vorbuim de PDL, ca cei care se pregatesc sa vina sunt fix la fel, poate ceva mai profesionali, o idee mai discreti si cam aici se opresc deosebirile..

Iar taxa asta a fost creatie PNL/PSD, tinuta in brate de PDL ca un ou..

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

si unde vezi contradictia? majoritatea au aratat cu degetul pe topicul celalalt ca ce corupti sunt ei, politistii in speta, dar unul nu a zis de ce le da spaga...atat darea cat si luarea de mita sunt infractiuni...dar toti arata spre aia care iau uitand cine le-o da...

 

si aia care dau sunt guilty. gaborii mai ales ptr ca ei reprezinta o autoritate a statului.

 

si in CP se pedepseste mai aspru luarea de mita de catre functionarii publici, 12 sau 15 ani parca.

Link to comment
Share on other sites

si aia care dau sunt guilty. gaborii mai ales ptr ca ei reprezinta o autoritate a statului.

 

si in CP se pedepseste mai aspru luarea de mita de catre functionarii publici, 12 sau 15 ani parca.

Pai cand IEI mita practic ai 2 bube in cap: 1 ca nu denunti tentativa de dare de mita, 2 ca o iei.

Link to comment
Share on other sites

sau ca vrei o autorizatie perfect legala mai rapida care poate iesi in 3 luni sau 3 zile, ci pur si simplu esti santajat.

 

 

 

cand imi trebuia o autorizatie legala scoasa normal, termenul era de 1 luna si ceva..cu o mica spaga..am primit-o pe loc...ce trebuia ,doar o stampila si semnatura pe o foaie pe care o aveam deja scrisa..:rolleyes:

Edited by POIUYT
Link to comment
Share on other sites

daca nu o ia cu ce poate dovedi ca ai vrut sa il mituiesti? Tocmai din cauza asta in luarea si darea de mita cea mai buna proba este flagrantul cu bani marcati! Ideea este ca legal nu este tentativa, te incadreza la dare de mita! Edited by mik15
Link to comment
Share on other sites

daca nu o ia cu ce poate dovedi ca ai vrut sa il mituiesti? Tocmai din cauza asta in luarea si darea de mita cea mai buna proba este flagrantul cu bani marcati! Ideea este ca legal nu este tentativa, te incadreza la dare de mita!

Ia de citeste: 2. tentativa - nu este posibila, darea de mita fiind o infracĂžiune cu consumare anticipata;

3. fapt consumat - aceasta infracĂžiune se consuma ĂŽn momentul ĂŽn care faptuitorul promite, ofera sau da funcĂžionarului public bani sau alte foloase. Ea poate avea Âşi o forma continuata.

SANCĂIUNI: ĂŽnchisoarea de la 6 luni la 5 ani, iar daca pedeapsa efectiv aplicata este mai mare de 2 ani, se poate dispune Âşi pedeapsa complementara a interzicerii unor drepturi. Banii, valorile sau orice alte bunuri care au facut obiectul darii de mita se confisca.

Cauza de nepedepsire: Mituitorul nu se pedepseÂşte daca denunĂža autoritaĂžii fapta mai ĂŽnainte ca organul de urmarire sa fi fost sesizat pentru acea infracĂžiune. Acesta trebuie sa se faca ĂŽn faĂža unei autoritaĂži, chiar Âşi ĂŽn faĂža unei autoritaĂži necompetente a efectua urmarirea penala ĂŽn aceasta materie.

Link to comment
Share on other sites

 

 

 

Ce ai de gand sa faci cu rezultatul polului? Il trimiti la factorii decizionali?

 

Votat DA, fiecare este liber sa fenteze sistemul, daca fentarea are loc in limitele legalului.

 

Fara suparare, dar polul acesta este ceva de genul: "Mi-a murit capra, in timp ce a vecinului este sanatoasa si a fatat doi iezi. Sunteti de acord sa moara capra vecinului si sa iau eu iezii?"

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Fara suparare, dar polul acesta este ceva de genul: "Mi-a murit capra, in timp ce a vecinului este sanatoasa si a fatat doi iezi. Sunteti de acord sa moara capra vecinului si sa iau eu iezii?"

 

Aha, de parca sa inmatriculezi o masina pe BG, la fel cum a facut vecinul, e ca si cum ti-ai lua un Veyron, la fel ca vecinul !

Link to comment
Share on other sites

Am votat nu.

Nu e normal ceea ce se intampla dar vina in niciun caz nu apartine celor care au recurs la solutia asta ci statului roman.

 

Daca o masina circula preponderent in Romania, atunci trebuie sa fie sub incidenta ITP, asigurari, etc din Romania si nu din alt stat.

Nu vorbim de cazuri particulare ci de fenomenul de masa care s-a petrecut la noi.

Link to comment
Share on other sites

Am votat nu.

Nu e normal ceea ce se intampla dar vina in niciun caz nu apartine celor care au recurs la solutia asta ci statului roman.

 

Daca o masina circula preponderent in Romania, atunci trebuie sa fie sub incidenta ITP, asigurari, etc din Romania si nu din alt stat.

Nu vorbim de cazuri particulare ci de fenomenul de masa care s-a petrecut la noi.

 

Aprob ...pozitiv!:laugh:

Link to comment
Share on other sites

Votat DA! Fiecare este liber sa faca ceea ce vrea atata timp cat este legal iar pentru a stabili acest aspect sunt organe abilitate, care din pacate nu isi fac cum trebuie treaba, dar asta e alta discutie si implica nu numai masinile imnatriculate in BG ci si pe cele in GB, ESP, IT, etc...si bineinteles RO!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.