Jump to content

"Problema" masinilor inmatriculate pe Bulgaria


euadicabobo

  

250 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

avocatuleee :laugh: keanu reeves esti, in pact cu diavolul :laugh: just kiddin'..."vanityy is my favourite sin" :Devil:

 

in alta ordine de idei, care stiti cum se circula pe splaiul unirii? tre' sa plec de la munca sa ma duc la autokarma sa imi ridic piesele noi :laugh:

Edited by max83
Link to comment
Share on other sites

pai cine a zis asa ceva? eu sigur nu...daca aveam bani, luam si eu e92 nu 90.

 

in cazul meu:

 

mi-am luat masina acum trei ani, prima masina. am strans 3000e in vreo 2 ani, din salariu, plus inca vreo 2 din ce am castigat si eu la pariuri sportive (nu cu bulan).

 

am zis, ok, imi trebuie o masina la vreo 3000-3500 sa o si inmatriculez, am studiat piata, nu stiam foarte multe despre e36, mai aveam variante golf 3, corrado etc...e36 coupe mi-a rupt gura, exterior/interior, dotari, motorizari etc...si mi-am luat o frumusete, cu motor mic 1.6 ffind prima masina si cu carnet abia luat.

 

ce masina luam la 5000e noua? aici luand in considerare si preferintele fiecaruia, deci si ale mele.

Nu stiu de ce o luati personal, daca am expus niste situatii, nu inseamna ca faceam referire la noi, in caz ca nu ai vazut, si masina mea este una veche, are 11 ani, dar o intretin asa cum trebuie. Nu am spus ca masina ta ar fi un cazan, doar pentru ca e veche, am spus ca majoritatea masinilor vechi din romania sunt cazane ... daca cineva o ia personal, inseamna ca se simte, altfel nu-mi explic ...

 

Haideti sa ne mai bucuram si de vremea frumoasa de afara, ne mai racorim un pic...

 

Deja unii o luati prea personal. Relax...

Va astept la mare la o plaja, si asa anunta astia temperaturi record :laugh: Eu am facut plaja acum 2 saptamani

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu de ce o luati personal, daca am expus niste situatii, nu inseamna ca faceam referire la noi, in caz ca nu ai vazut, si masina mea este una veche, are 11 ani, dar o intretin asa cum trebuie. Nu am spus ca masina ta ar fi un cazan, doar pentru ca e veche, am spus ca majoritatea masinilor vechi din romania sunt cazane ... daca cineva o ia personal, inseamna ca se simte, altfel nu-mi explic ...

 

 

Va astept la mare la o plaja, si asa anunta astia temperaturi record :laugh: Eu am facut plaja acum 2 saptamani

 

nu e personal boss, nicidecum...e o linie fina intre cazan si ok.

 

uite a mea, exterior nu e excelenta (lovita n bot in parcare), bandouri furate, eleron furat, proiectoare furate etc...dar tehnic e spre foarte bine.

 

iar in trafic ma intalnesc cu melteni in X5/6 care se suie pe tine pe banda, ca ma vad pe mine intr-un "cazan", iar lor le-a cumparat mortii mamililor lor sosea....

Link to comment
Share on other sites

nu e personal boss, nicidecum...e o linie fina intre cazan si ok.

 

uite a mea, exterior nu e excelenta (lovita n bot in parcare), bandouri furate, eleron furat, proiectoare furate etc...dar tehnic e spre foarte bine.

 

iar in trafic ma intalnesc cu melteni in X5/6 care se suie pe tine pe banda, ca ma vad pe mine intr-un "cazan", iar lor le-a cumparat mortii mamililor lor sosea....

Comportamentul celor de la volanul x5-6 nu are nici o legatura cu masina, iar linia intre ok si cazan nu mi se pare deloc fina ...

Link to comment
Share on other sites

Comportamentul celor de la volanul x5-6 nu are nici o legatura cu masina, iar linia intre ok si cazan nu mi se pare deloc fina ...

 

ee nu are, hai ma ce naiba. da, una e ca sunt ei melteni, si a doua, daca eram intr-un M3 e93 nu se mai urca peste mine.

 

iar cand masina era estetic app impecabila, primeam "prioritate" si de la tipi cu M5uri, 7are...

 

fina = inselatoare

 

ex: vezi o masina in trafic prafuita, cu elemente lipsa (ornamente), si lovita usor in bot...tu ce zici? e cazan sau nu? desi are discuri noi, placute noi, rulmenti noi, amortizoare noi, filtre etc...dar asta nu se vede!

Link to comment
Share on other sites

ee nu are, hai ma ce naiba. da, una e ca sunt ei melteni, si a doua, daca eram intr-un M3 e93 nu se mai urca peste mine.

 

iar cand masina era estetic app impecabila, primeam "prioritate" si de la tipi cu M5uri, 7are...

 

fina = inselatoare

 

ex: vezi o masina in trafic prafuita, cu elemente lipsa (ornamente), si lovita usor in bot...tu ce zici? e cazan sau nu? desi are discuri noi, placute noi, rulmenti noi, amortizoare noi, filtre etc...dar asta nu se vede!

Ma refeream la masina lui, nu la a ta.

Starea tehnica nu se vede mereu, dar se aude!

Cateodata iti dai seama si dupa aspect, cand vezi un E36 cu SPOTURI in loc de proiectoare, te cam pune pe ganduri, asa-i ?

Edited by rain
Link to comment
Share on other sites

Ma refeream la masina lui, nu la a ta.

Starea tehnica nu se vede mereu, dar se aude!

Cateodata iti dai seama si dupa aspect, cand vezi un E36 cu SPOTURI in loc de proiectoare, te cam pune pe ganduri, asa-i ?

 

eu vorbesc de a mea...nu stiu ce au facut altii la masinile lor.

 

se aude, da...dar unele se aud frumos! si merg frumos si regulamentar...

 

hai sa fim seriosi, iti plac loganurile cu xenon pe far fara lupa? MIE NU, si ii orbesc cat pot cand imi vine unu d astea din fata...

Link to comment
Share on other sites

eu vorbesc de a mea...nu stiu ce au facut altii la masinile lor.

 

se aude, da...dar unele se aud frumos! si merg frumos si regulamentar...

 

hai sa fim seriosi, iti plac loganurile cu xenon pe far fara lupa? MIE NU, si ii orbesc cat pot cand imi vine unu d astea din fata...

Nu imi place nici un fel de masina cu xenon fara lupa, fie logan, bmw, audi, dric samd ... si sunt MULTE bmw-uri cu asa ceva, slava Domnului.

Link to comment
Share on other sites

Ai fost tu de curand in germania? Ca despre ea e vb, te contrazici cand habar n-ai ca 50% din masinile de pe strada sunt golf 1,2,3, si altele din vremea lor. Macar daca ai fi fost, n-ai mai fi vorbit de 90%. Tu din ce basme vorbesti, ti-am zis ca realitatea ta e alta, si sincer cred ca postezi doar sa te contrazici cu unul si altu.

 

ahahahahah sigur ca da, in ce sat uitat de lume ai vazut asta? ti-am spus media varstei e sub 10 ani, alti colegi zic ca e 8

Link to comment
Share on other sites

tu chiar crezi ca aia o ard acolo in masini de 20 de ani?? eu de cate ori am fost am vazut peste tot masini relativ noi, nu zic ca nu mai era una mai veche dar rar, mai ales pe autostrada.italia la fel,cei cu masini mai vechi erau de alte natii care lucrau acolo. In anglia acelasi lucru, din ce vad pe strada media e undeva sub 10 ani. Edited by Viper05
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

chill!! ba baieti, ca nu e nici un premiu :rolleyes:

 

vechi, mai noi sau noi, ne luam masinile pe care ni le permitem, din prisma salariilor pe care le avem.

 

iar salariile in medie, sunt in jur de 400-500 de euro. daca ai mai multa materie cenusie/noroc/vointa si ai 5000e asta nu inseamna ca tre' sa-i arati cu degetul p'astialalti.

 

hai sa bem o bere, ca de aia avem bani toti! :drinks:

Link to comment
Share on other sites

Sa vezi ce fita de 2 lei o sa fie cand o sa te pocneasca unu cu numere de BG, atunci distractie!

 

 

Serios?Eu am asigurarea obligatorie la Generali la masina mea de Bg.Marea majoritate a masinilor inscrise pe Ro au rca-uri la cele mai ieftine societati rau platnice gen Carpatica sau Euroins.Tu la ce societate ai spre ex,la a ta pe Romania?Cine ai prefera sa nu te loveasca mai mult dintre mine si un roman cu Carpatica?

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu de ce o luati personal, daca am expus niste situatii, nu inseamna ca faceam referire la noi, in caz ca nu ai vazut, si masina mea este una veche, are 11 ani, dar o intretin asa cum trebuie. Nu am spus ca masina ta ar fi un cazan, doar pentru ca e veche, am spus ca majoritatea masinilor vechi din romania sunt cazane ... daca cineva o ia personal, inseamna ca se simte, altfel nu-mi explic ...

 

 

+1

 

iar in trafic ma intalnesc cu melteni in X5/6 care se suie pe tine pe banda, ca ma vad pe mine intr-un "cazan", iar lor le-a cumparat mortii mamililor lor sosea....

 

In ro. sunt melteni care conduc masini incepand cu dacia si terminand cu bolizi(ca e la moda in presa) de peste 100k euro.

 

Si pe mine ma deranjaza meletenii care merg pe banda 2 cu 50km/h fara motiv,chiar daca limita este mult mai mare,depasesc pe dreapta si aia e,unii mai si accelereaza :pirate: :pirate:

 

Serios?Eu am asigurarea obligatorie la Generali la masina mea de Bg.Marea majoritate a masinilor inscrise pe Ro au rca-uri la cele mai ieftine societati rau platnice gen Carpatica sau Euroins.Tu la ce societate ai spre ex,la a ta pe Romania?Cine ai prefera sa nu te loveasca mai mult dintre mine si un roman cu Carpatica?

 

Tu ai,insa multi nu au,mai ales cei care tot isi vand intre ei masinile pe 4tuning.

Link to comment
Share on other sites

+1

 

 

 

In ro. sunt melteni care conduc masini incepand cu dacia si terminand cu bolizi(ca e la moda in presa) de peste 100k euro.

 

Si pe mine ma deranjaza meletenii care merg pe banda 2 cu 50km/h fara motiv,chiar daca limita este mult mai mare,depasesc pe dreapta si aia e,unii mai si accelereaza :pirate: :pirate:

 

 

 

Tu ai,insa multi nu au,mai ales cei care tot isi vand intre ei masinile pe 4tuning.

 

sper ca te refereai la drumuri extraurbane, nu in oras.

 

ps: the "meltean" kind is everywhere...keep you eyes opened.they're undercover.

Link to comment
Share on other sites

Serios?Eu am asigurarea obligatorie la Generali la masina mea de Bg.Marea majoritate a masinilor inscrise pe Ro au rca-uri la cele mai ieftine societati rau platnice gen Carpatica sau Euroins.Tu la ce societate ai spre ex,la a ta pe Romania?Cine ai prefera sa nu te loveasca mai mult dintre mine si un roman cu Carpatica?

Ala cu rca romanesc, cu siguranta!

Link to comment
Share on other sites

am eu un prieten care a dat statul in judecata pentru taxa.nu a platit taxa inainte ca apoi sa o recupereze.a castigat procesul si a durat in jur de 9 luni.chestia nasoala e ca are pe talon ditamai stampila fara taxa auto.nu stiu ce se intampla daca vrea sa o vanda.noul propietar trebuie sa dea la randul lui statul in judecata pt taxa? sau se vinde normal ca orice masina inmatriculata in ro? Edited by Viper05
Link to comment
Share on other sites

am eu un prieten care a dat statul in judecata pentru taxa.nu a platit taxa inainte ca poi sa o recupereze.a castigat procesul si a durat in jur de 9 luni.chestia nasoala e ca are pe talon ditamai stampila fara taxa auto.nu stiu ce se intampla daca vrea sa o vanda.noul propietar trebuie sa dea la randul lui statul in judecata pt taxa? sau se vinde normal ca orice masina inmatriculata in ro?

Wow ce discriminare?Si cu avocatu cum a facut...adica cat a costat?Iar eu daca vreau sa dau in judecata statu'(masina mea are numere de Bg) trebuie sa scot numere rosii pe durata procesului sau pot circula cu alea de Bulgaria?Si inca o chestia,eu ca sa inscriu masina in Ro trebuie sa fac autentificare la RAR, de unde imi dau un CIV(parca se numeste) care este valabil 2 luni de zile,iar daca procesul dureaza 6 luni dupa proces trebuie sa mai fac odata RAR-ul?

 

Toata treaba asta e o mare bataie de cap...si pe urma mai esti si discriminat... in orice caz mai bine decat sa dau 2800E

Link to comment
Share on other sites

Wow ce discriminare?Si cu avocatu cum a facut...adica cat a costat?Iar eu daca vreau sa dau in judecata statu'(masina mea are numere de Bg) trebuie sa scot numere rosii pe durata procesului sau pot circula cu alea de Bulgaria?Si inca o chestia,eu ca sa inscriu masina in Ro trebuie sa fac autentificare la RAR, de unde imi dau un CIV(parca se numeste) care este valabil 2 luni de zile,iar daca procesul dureaza 6 luni dupa proces trebuie sa mai fac odata RAR-ul?

 

Toata treaba asta e o mare bataie de cap...si pe urma mai esti si discriminat... in orice caz mai bine decat sa dau 2800E

 

Daca stai sa analizezi situatia mai bine realizezi ca pana la urma tot ajungi sa platesti taxa de prima inmatriculare. Fie ca o platesti ca atare, fie prin inmatriculat in BG+nr provizorii+timp pierdut+avocat+bla/bla/bla. Se merita varianta cu BG doar la taxe de peste 2000e din punctul meu de vedere. :twitch:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.