Jump to content

ANGEL EYES BMW E60


MERSOIUIONUT

Recommended Posts

Andrei, asa se innegresc ele, nu are nimic. Si eu am avut unul asa. Am facut rocada cu unul de la proiectoare.

 

Referitor la GP Thunder... esential e ca au sticla albastra, de o intensitate potrivita sa dea bine, nu infoliate ca si chinezariile.

"Xenon filled" e poveste. Dar nu conteaza asta, cei care au montat au o parere foarte buna despre ele.

Eu am incercat ceva chinezarii albastre ce se gasesc pe la noi... dezamagire totala. S-a topit si soclul becului. Noroc ca l-am observat la timp si n-a apucat sa-mi faca si alte belele.

 

Soryn, ce model sunt? Un link eventual?

Eu deja m-am fript cu LED-urile de nu mai cred decat dupa ce le vad instalate pe masina.

Edited by C_o_s_m_i_n
Link to comment
Share on other sites

HID pe angel eyes. Asa mai zic si eu. Ce ziceti , merita incercat? E nevoie doar de o amarata de instalatie HID H8 35W 6000K la ~30,40$ (pretul ebay desigur). Decat sa dai 50,60$ pe niste leduri chioare sau alte becuri H8 normale cu halogen.....

Edited by Andrei_VUV
Link to comment
Share on other sites

Becul de la angel nu primeste 12V ci de la 5 la 9V.

se poate mari din soft voltajul la angel eyes si peste 9 volti si chiar sa sara peste 12 volti,insa trebuie calculate atent valorile inlocuite sa nu se arda ceva.

Edited by severus_phantom
Link to comment
Share on other sites

Am verificat cu multimetrul. Valoarea tensiunii pe H8 de la angel eyes cu pozitia aprinsa e de ~4.3V iar cu DRL activate si pe pozitia neutra e de 12V , nu 9V. Cel putin asa e la mine.

 

Intradevar , cu NCS se poate modifica voltajul astfel incat sa aibe 12V permanent.

Pe http://bmwcoding.com e explicat pe larg cum se face.

 

Sunt slabe ca intensitate , mai slabe ca becurile de halogen. Si in nici un caz nu se compara cu HID.

 

Sunt multi care au testat ledurile alea si concluzia este ca singura solutie e HID pe angel eyes daca vrei ceva apropiat gen F10.

 

daca pui xenon, o sa se vada mult prea tare

Nu e chiar asa. Vezi http://forums.5series.net/topic/96740-diy-lci-hid-angel-eyes-v2/.

 

Cred ca v-ati prins , cine a citit atent tot DIY facut de respectivul din USA , de ce a folosit releul ala.

 

E exact problema cu voltajul. Avea nevoie de 12V permanent pentru balast.

 

Balastul HID functioneaza de la 9V in sus , asa ca la 4.3V era imposibil sa mearga. El a rezolvat problema fara codare cu NCS.

Link to comment
Share on other sites

Eu am povestit in privat cu John, desi e cam zgarcit cu informatiile.

Asa este cu releul.

La HID nu e nevoie sa codezi nimic cu NCS-ul. Doar daca montezi LED.

Insa la HID daca vrei sa eviti releul, codezi si cresti tensiunea la 12V (13.4V maxim).

Edited by C_o_s_m_i_n
Link to comment
Share on other sites

Cel care vinde kitul ala HID zice ca l-a modificat personal. Dar nu cred. Se gaseste si pe ebay setul ala de fire cu releu Xenon HID Conversion Kit Relay Wiring Harness H1 H8 H9 H11 9005 9006 9140 9145.

Si mai ai nevoie de 2 balasturi chioare , 2 decodoare si 2 becuri si aia e. Mare branza a facut el , mai cere si 230$ pentru kit desi nu face mai mult de ~70$. Doar le ia din China si ii pacaleste pe aia ca cica sunt modificate de el :)

Edited by Andrei_VUV
Link to comment
Share on other sites

Modificarea facuta de el e partea cu releul de comanda.

Desi daca era profesionist, modifica direct in LMA cu NCS-ul si nu-i mai trebuia nici un releu. ;)

Dar ii pacaleste pe aia pentru ca sunt ei praf la tehnica. Si daca apare unul care face un LED sa vibreze, e magie.

Se gaseste si pe e-bay pentru ca mai inteleg si altii care-i treaba acolo, nu a facut el gaura-n macaroana.

 

Decodoare pentru ce? Daca sunt balasturi de calitate, nu ai nevoie de nimic in plus.

Edited by C_o_s_m_i_n
Link to comment
Share on other sites

Am montat saptamana trecuta kit xenon Philips FARA CANBUS pe 2 masini cu CANBUS.

Merge de minune. :)

Deci aia cu CANBUS-ul e marketing. Eventual are o rezistenta in plus sau componente mai gurmande.

Link to comment
Share on other sites

La LCI daca-ti da eroare, SIGUR nu merge. LMA-ul opreste alimentarea. Testat pe masina mea.

Si sunt aproape convins ca si la nonLCI e tot asa. Daca la tine nu era asa, o fi un caz particular.

La nici o alta masina n-am intalnit sa iti dea eroare, dar in acelasi timp sa fie alimentat becul respectiv.

 

PS: la masinile de care discutam mai devreme nu erau erori, iar becurile functionau normal. Si functioneaza in continuare.

Edited by C_o_s_m_i_n
Link to comment
Share on other sites

eu pe e60-ul meu am led marker alb de 10w luat de aici de pe topic. se vad foarte bine si nu dau eroare. intradevar, ziua lumina nu e chiar asa vizibila dar noaptea se vad foarte bine in combninatie cu sprancenele

 

voi ce tip de leduri aveti la numar fara sa va dea eroare pt ca mi-as pune si eu

 

si inca ceva, daca stiti sa ma indrumati cum sa folosesc NCS ca sa dezactivez check-ul pe o pozitie

Link to comment
Share on other sites

becurile din interior de la plafoniera si cele de citire sunt de tipul w5w T10?

 

merg inlocuiter becurile de faza lunga cu unele pe led? h7 e becul si am gasit pe net dar nu stiu cum o sa se vada

Edited by adi_fox07
Link to comment
Share on other sites

Da, toate de la plafoniere sunt W5W. Dar nu prea merg becuri cu LED conventionale. Eu mi-am construit unele personalizate, altfel era departe de lumina becurilor normale.

 

Daca vrei pentru faza lunga, nu-ti indic LED. Nu vei vedea nimic cu ele.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.