Jump to content

ANGEL EYES BMW E60


MERSOIUIONUT

Recommended Posts

@Andrei, eu ma refeream doar la culoare, mi-am dat seama ca nu e xenon pentru ca nici macar nu sunt faruri LCI , ziceam ca la 10000K , cam aia e culoarea (probabil nu m-am exprimat cum trebuie).

Cele din filmuletzul tau, cred ca sunt 8000K.

Andrei as vrea sa te rog sa-mi spui ce ar mai trebuie sa cumpar pe langa kitul de xenon si releul ala ca sa pot pune Xenon pe AE.

Link to comment
Share on other sites

Andrei as vrea sa te rog sa-mi spui ce ar mai trebuie sa cumpar pe langa kitul de xenon si releul ala ca sa pot pune Xenon pe AE.

E suficient,nu-ti mai trebuie altceva. Dar daca vrei sa faci treaba ca lumea mai bine cauta pe cineva care se pricepe la codare cu NCS sa-ti creasca voltajul la 12V pe pozitie sa nu mai fie nevoie de releul ala.

Dar daca nu gasesti pe nimeni priceput la NCS atunci releul il poti lua de aici Xenon HID Conversion Kit Relay Wiring Harness.

John le ia tot din China la pretul asta modic desi el se lauda ca sunt modificate si facute de el , vrajeala. Profita de americani care sunt paraleli cu tehnica.

Edited by Andrei_VUV
Link to comment
Share on other sites

Sunt tutoriale destule. In cateva zile inveti.

Interfata cand o comanzi trebuie sa aiba si pachetul cu NCS,DIS..etc.

Nu sunt sigur daca e compatibila interfata asta http://www.ebay.co.uk/itm/BMW-INPA-K-DCAN-D-CAN-OBD2-II-USB-INTERFACE-PROGRAMMING-DIAGNOSTIC-CABLE-UK-SHIP-/290714569835?pt=UK_Diagnostic_Tools_Equipment&hash=item43aff04c6b.

Majoritatea sunt compatibile cu modele pana in 2008 iar la restul descrierea e cam bizara , adica nu-ti dai seama daca se poate face codare pentru una din 2009 ca a mea de exemplu desi in josul paginii mai scrie " Suitable for all BMWs from Year 2007/2008 to 2011 with DCAN transfer protocol (not the new F-models)" . Mai sus scrie "With 1998 for 03/2007 years on all models". De aici pare cam ciudat. De aia am si dat un mail sa intreb care-i faza.

Link to comment
Share on other sites

Mi-a zis ca se poate doar ca mai trebuie facut un update firmware pentru anumite module cu ajutorul SSS sau WinKfp dar in principiu e compatibila pentru codare NCS la ce vreau eu sa fac.Probabil un update ar avea legatura cu ceva serios gen resoftare sau eu stiu...aici e mai greu dar nu ma intereseaza.

 

Am mai gasit ceva interesant despre ledurile alea de 20W. Se pare ca o firma le-a testat si intensitatea lumioasa e de 1200Lm dupa spusele lor. Cel stock H8 35W al masinii are 800Lm (vezi catalog Osram). Celelalte leduri de 10W sau 6W sunt cam la jumatate (~420-600Lm).

http://www.precision-lightings.com/ProductsView.asp?id=1263&Str=LED%20Angel%20eyes&Pid=2&PStr=LED%20series

Iar aici apare tot ce tine de angel eyes http://www.precision-lightings.com/ProductsListB.asp?id=42&Str=LED%20Angel%20eyes&Pid=2&PStr=LED%20series

Edited by Andrei_VUV
Link to comment
Share on other sites

am tot recitit acest topic ...vad ca majoritatea aveti farurile cu xenon si pozitiile acelea misto puternice pt angel eyes. Veniti cu o parere si pt cei cu faruri fara xenon model pre LCI, care au 2 + 2 becuri T10 W5W. Daca la acest model o sa vin cu leduri smw superflux de 9 smd sa incapa acolo in gaura, lumina se va disipa doar in acel cerculet la angel eyes sau se va disipa in toata lupa ? Care a pus becuri mai puternice? pt ca cele stock nu se vad deloc bine !!!

Am atasat poza cu pozitii w5w t10 default... as dori unele mai puternice...

Edited by jonnyy_b
Link to comment
Share on other sites

Singura solutie pentru non LCI este http://www.ebay.com/itm/Car-Auto-7-5W-T10-12V-High-Power-LED-License-Door-Light-Plate-White-Bulb-Lamp-/251000686955?pt=Motors_Car_Truck_Parts_Accessories&hash=item3a70ce896b&vxp=mtr.

Dar trebuie si testate. Cert e ca sunt cele mai puternice leduri existente momentan , asta daca intradevar au putere de 7.5W.

Ori daca nu sunt bune nici astea atunci iei unele standard de 80 smd http://www.ebay.com/itm/2x-12V-80-SMD-T10-168-194-3020-LED-Car-Side-Lights-Wedge-Bulb-white-/290729357630?pt=Motors_Car_Truck_Parts_Accessories&hash=item43b0d1f13e&vxp=mtr. Si astea cu siguranta fac o lumina destul de puternica , numai sa intre in far ca la cat sunt de lungi...

Edited by Andrei_VUV
Link to comment
Share on other sites

Cele de 7.5W se zaresc cat de cat si ziua la cele care au becul in far pentru pozitie de exemplu? Eu am bagat la e90 unul cu 28smd-uri mici si facea lumina mai buna decat 13smd 5050. Ce sa zic de 80smd...oricum astea sunt mai mult pentru mersul pe seara...ziua orice led sub 15-20W nu prea e vizibil.

 

Si am observat ca lumina alba nu prea e vizibila mai deloc ziua , de aia pe cele H8 20W (4x5W cree) le-au facut mai albastrui (~7000k) , asemanator F10. Eu cred ca sunt > 6000k cele de la F10. Daca ar fi fost albe nu se vedeau asa bine si clar.

Link to comment
Share on other sites

Eu am incercat cele rosii. Am si acum pe masina.

Comparatia am facut-o cu becurile de 21W. Sunt aproximativ la fel de luminoase.

Nu se ridica la nivelul celor H8 de 35W, dar decat W5w care au 5W CATEGORIC sunt mai puternice.

Link to comment
Share on other sites

Am dat un e-mail celui din Texas (USA) care vinde ledurile H8 20W si mi-a raspuns:

 

If your car uses H8 bulbs then these will fit. No flickering guaranteed. No, the resistor boxes do not go inside the headlight. They go on the outside. Yes, according to the manufacturer the LEDs are 5w each. They are very very bright and hurt your eyes to look directly at them. Please be careful. The smaller box is the resistor. The larger box is the canBUS circuit and the driver circuit. Both are sealed with epoxy and are water tight. After several minutes of testing the resistor box only gets warm to the touch. It does not get hot.

 

Ce vrea sa zica? Rezistentele se pun in afara farului? Sau n-a inteles el bine. Cand zici in far inseamna tot ce e in interior. Adica trebuie sa dau gaura in capac exact ca si cand as pune HID? :) E cam aiurea.

 

Nu stiu ce sa mai inteleg. Unii zic ca nu s-ar potrivi,asta zice altceva. Probabil ca difera capacul ala de la far in functie de motorizare. Ziceau diversi pe 5series.net ca la unele modele gen M5 trebuie dat farul jos pentru a schimba becul H8 de angel eyes. Inseamna ca difera mai multe componente pe acolo sau eu stiu....

Link to comment
Share on other sites

Da, asta vrea sa spuna, ca alea vin in exteriorul farului si dai gaura in capace. Parerea mea ca oricum au loc si in far.

Nu difera nici un far. Pe 5series nu toti stiu sa schimbe un bec. Ai vazut si tu ca da nu te pricepi cat de cat, nu reusesti sa schimbi becurile de la Angel decat daca tragi farul in afara.

 

Acum sincer... alea merita chiar daca gauresti capacele de la faruri. E vreo 30 de lei un capac nou, in caz ca renunti la LED. :)

Link to comment
Share on other sites

Niste halogene de 55W (stage 2) NOKYA H8 7000K 55W STAGE 2.

Cica au 1050Lm cele de 55W si 1000Lm cele de 35W. Nu stiu daca e adevarat. Scrie aici unde e setul fara fire http://www.ebay.com/itm/NOKYA-H8-7000K-X-1-SET-BULB-NOK7223-55W-HEAD-FOG-LIGHT-STAGE-TWO-LAMP-HIGH-WATT-/160705486600?pt=Motors_Car_Truck_Parts_Accessories&hash=item256acb1f08&vxp=mtr.

Totusi ce mare diferenta intre 35w si 55w astfel incat sa trebuiasca niste fire mai groase? Eu am testat un bec H11 de 55W pe angel in locul celui H8 si nu am observat nici o diferenta. E adevarat,nu se potriveste,adica nu merge invartit desi e 99% idem. Difera cele 3 tablite de pe margine,de fapt una e mai mare.

Edited by Andrei_VUV
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Jonyy_b , am mai gasit un T10 http://www.ebay.com/itm/2x-Canbus-No-Error-White-12W-OSRAM-T10-194-168-SIde-Door-Number-Plate-Light-Bulb-/290732723198?pt=Motors_Car_Truck_Parts_Accessories&hash=item43b1054bfe&vxp=mtr.

Cel care le vinde mi-a zis:

The company says it is 12w. But maybe really is about 6w.

It is a new design curcuit board to avoid melted by neighbour HID.

It is a canbus bulbs (additional resistors inside the bulbs) almost fit all T10 W5W.

Thank you!

 

In mod sigur nu sunt de 12W.

 

S-au mai folosit si de numele "OSRAM" ca sa dea bine :)

 

Inca unii care spun ca au de 3w,6w si 9w http://www.ebay.com/itm/2x-White-9W-OSRAM-LED-T10-W5W-194-168-Interior-Dome-Map-License-Plate-Light-Bulb-/300708478614?pt=Motors_Car_Truck_Parts_Accessories&hash=item46039f3e96&vxp=mtr.

 

In orice caz conteaza luminozitatea.

Link to comment
Share on other sites

De azi zicem PA la xenon-ul pe angel eyes la LCI chiar daca sunt ceva mai puternice.

 

UMNITZA a lansat produsul de 20W (se gasesc pe 5series mai multe info, titlul e gresit, sunt de 20W) si se pare ca intr-adevar sunt puternice singura problema fiind la instalare unde am inteles ca ar trebui taiata o bucata din far. Asteptam instructiunile complete sa vedem daca putem comanda.

post-39609-0-98605400-1341012436_thumb.gif

post-39609-0-32770300-1341012441_thumb.gif

Link to comment
Share on other sites

De azi zicem PA la xenon-ul pe angel eyes la LCI chiar daca sunt ceva mai puternice.

UMNITZA a lansat produsul de 20W (se gasesc pe 5series mai multe info, titlul e gresit, sunt de 20W) si se pare ca intr-adevar sunt puternice singura problema fiind la instalare unde am inteles ca ar trebui taiata o bucata din far. Asteptam instructiunile complete sa vedem daca putem comanda.

Trebuie taiata o bucata din capac mai mult ca sigur din cauza lungimii radiatorului.

Unde sunt cele de 20W pe umnitza? Eu n-am gasit decat de 10W.

 

Eu am mai testat inca o data aseara o instalatie H8 35W 6000K pe angel eyes. Intradevar cam orbesc pe timpul noptii dar nu exagerat. Totusi se vad super , mai ales ca lumineaza foarte bine ambele inele.

Link to comment
Share on other sites

Astea se potrivesc la E60 LCI http://www.precision-lightings.com/ProductsView.asp?id=1224&Str=LED%20Angel%20eyes&Pid=2&PStr=LED%20series.

 

Aici ai toata lista http://www.precision-lightings.com/ProductsListB.asp?id=42&Str=LED%20Angel%20eyes&Pid=2&PStr=LED%20series . Primele din lista de 20W nu se potrivesc la E60 (vezi descrierea). Fluxul luminos e de 1200Lm , dublu fata de cele de 10W, chiar daca puterea reala e de 8.64W (cele de 10W avand 10.32W).

 

Nu stiu nici eu ce sa mai cred. Fara o testare in prealabil nu poti sa crezi ce se spune pe net.

Edited by Andrei_VUV
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.