Jump to content

ANGEL EYES BMW E60


MERSOIUIONUT

Recommended Posts

Mai intreb si eu odata aici...daca am modelul 2006 fara xenon, si pt angel eyes am becuri clasice de pozitie stock w5w , cate 1 bec la fiecare cerc ...adica 4 becuri...ce ii pot face? Pt a se vedea puternic? Daca voi lua smd-uri 13 flux se va vedea mai tare? sau imi va umple de lumina toata lupa si nu doar acel inel? Am incercat cu unele de 5 flux, se vad mai tare putin, insa vreau culoarea acea galbena cum au ele de fabrica..nu prea as vrea albe. Aveti alte idei?
Link to comment
Share on other sites

Mai intreb si eu odata aici...daca am modelul 2006 fara xenon, si pt angel eyes am becuri clasice de pozitie stock w5w , cate 1 bec la fiecare cerc ...adica 4 becuri...ce ii pot face? Pt a se vedea puternic? Daca voi lua smd-uri 13 flux se va vedea mai tare? sau imi va umple de lumina toata lupa si nu doar acel inel? Am incercat cu unele de 5 flux, se vad mai tare putin, insa vreau culoarea acea galbena cum au ele de fabrica..nu prea as vrea albe. Aveti alte idei?

La tine ar merge niste cree led ca astea 6w cree T10. Plus ca nu dau eroare si lumineaza mult mai bine.

Astea sunt singurele de pe net care au diametrul de 11mm si intra in locasul W5W.

Cele de 7W sunt T10/T15 si au diametrul cam de 14,15mm si nu intra in locul W5W (am testat eu la E90 faruri halogen).

Edited by Andrei_VUV
Link to comment
Share on other sites

Bec cu tot cu soclu de 20w stiu ca nu exista, dar se poate schimba becul din soclu, am testat pe cel ars si merge.

Referitor la luminozitate, din ce am citit este o diferenta mai mult decat dubla, atasat o poza cu valori:

 

 

Ma mai documentez si poate o sa fac un test.

 

Eroare n-o sa dea. Si nici de ars ceva nu cred.

De la 10 la 20W nu e diferenta mare, din punctul de vedere al caldurii disipate. :)

 

Cosmin, stii tu sigur ca nu o sa dea eroare?

Link to comment
Share on other sites

Andrei, dar unde gasesc la noi asemenea becuri de care imi arati tu? Si dc zici ca nu dau eroare pt ca vad ca au soclu de plastic...si stiam ca astea nu ar fi canbus. Si inca o chestie, astea lumineaza doar in capat , oare nu e mai bine pt angel eyes sa imprastie lumina si in laterale/?
Link to comment
Share on other sites

Bec cu tot cu soclu de 20w stiu ca nu exista, dar se poate schimba becul din soclu, am testat pe cel ars si merge.

Ma mai documentez si poate o sa fac un test.

Atunci e bine ca se poate schimba. Eu la vechiul E60 din 2004 nu puteam sa schimb becul ala. Era cu totul.

Dar bine ar fi sa intre in locul celui de 10W si sa aiba aceleasi forme si dimensiuni ale fasungului.

 

Andrei, dar unde gasesc la noi asemenea becuri de care imi arati tu? Si dc zici ca nu dau eroare pt ca vad ca au soclu de plastic...si stiam ca astea nu ar fi canbus. Si inca o chestie, astea lumineaza doar in capat , oare nu e mai bine pt angel eyes sa imprastie lumina si in laterale/?

Merita testate. La noi nu le gasesti.

Link to comment
Share on other sites

Cosmin, stii tu sigur ca nu o sa dea eroare?

Da. Eroarea apare in cazul consumului mai mic (bec ars sau LED). In cazul consumului mai mare, merge cat permite siguranta.

 

Johnny, de genul ala dar rosii am pus eu in lampile de ceata. Merg foarte bine. Insa nu stiu cum se comporta in AE. N-am avut rabdare sa alimentez soclul diferit pentru a testa.

Edited by C_o_s_m_i_n
Link to comment
Share on other sites

Aceleasi becuri ca cele de pe okazii dar pe soclu H8 pentru Angel Eyes la modelele cu faruri xenon

http://www.ebay.com/itm/7-5W-Super-Bright-SMD-H8-Car-Vehicle-LED-White-Day-Driving-Fog-Light-Bulb-Lamp-/130694062431?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item1e6df9215f#ht_5575wt_3062

 

Asa cum a zis si Andrei_VUV becurile au 330LM

 

Credeti ca pentru Angel Eyes ar fi bune astea?

Edited by tosacu
Link to comment
Share on other sites

Da, dau eroare. Si mie mi-au dat, dar am dezactivat checking-ul pe lampile respective.

Consumul e pana in 200mA, fata de 1.5-2A cat au cele clasice.

 

Ok. Multumesc pentru raspuns. O sa dezactivez si eu checking-ul si o sa va anunt cum se vad cand vor sosi

Link to comment
Share on other sites

Aceleasi becuri ca cele de pe okazii dar pe soclu H8 pentru Angel Eyes la modelele cu faruri xenon

http://www.ebay.com/itm/7-5W-Super-Bright-SMD-H8-Car-Vehicle-LED-White-Day-Driving-Fog-Light-Bulb-Lamp-/130694062431?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item1e6df9215f#ht_5575wt_3062

Asa cum a zis si Andrei_VUV becurile au 330LM

Credeti ca pentru Angel Eyes ar fi bune astea?

Luminous flux:300LM-330LM - prea putin.

Cel stock are 800lm. Deci mai puternic de >2x.

 

Trebuie unul >800lm sa se distinga vreo diferenta.

Link to comment
Share on other sites

Revin cu noutati.

 

Tosacule, cunosc pe cineva care vinde astfel de LED-uri si m-a sunat ieri pentru problema asta. Cineva comandase LED-uri de-alea de 7.5W tocmai pentru AE la un E60 2008. Surpriza: NU e ok lumina. Cercul interior (cel mic) e luminat oarecum ok, dar cel exterior mai deloc. Deci e clar nu sunt potrivite, lumina nu e ghidata corespunzator.

 

Am ramas cu un gust amar... Zici ca inelele astea au fost construite special sa nu poti folosi decat bec.

 

Acum... eu mai am ceva experienta in optica si ghiduri de lumina (am si studiat ceva), fiind la baza inginer electronist si avand multe modificari la activ. DACA are cineva un far stricat de LCI cu xenon, mai ales cu geamul spart sau alte probleme - doar partea de AE sa fie intreaga - eu sunt dispus sa fac niste cercetari si experimente cu mai multe tipuri de LED-uri, inclusiv de mare putere. Poate tot iese ceva.

Asta in ideea de a va pune la dispozitie toate rezultatele. :)

Edited by C_o_s_m_i_n
Link to comment
Share on other sites

Revin cu noutati.

 

Tosacule, cunosc pe cineva care vinde astfel de LED-uri si m-a sunat ieri pentru problema asta. Cineva comandase LED-uri de-alea de 7.5W tocmai pentru AE la un E60 2008. Surpriza: NU e ok lumina. Cercul interior (cel mic) e luminat oarecum ok, dar cel exterior mai deloc. Deci e clar nu sunt potrivite, lumina nu e ghidata corespunzator.

 

Am ramas cu un gust amar... Zici ca inelele astea au fost construite special sa nu poti folosi decat bec.

 

Acum... eu mai am ceva experienta in optica si ghiduri de lumina (am si studiat ceva), fiind la baza inginer electronist si avand multe modificari la activ. DACA are cineva un far stricat de LCI cu xenon, mai ales cu geamul spart sau alte probleme - doar partea de AE sa fie intreaga - eu sunt dispus sa fac niste cercetari si experimente cu mai multe tipuri de LED-uri, inclusiv de mare putere. Poate tot iese ceva.

Asta in ideea de a va pune la dispozitie toate rezultatele. :)

 

Mersi pentru informatiile suplimentare. Eu am dat deja comanda pentru acele led-uri si o sa le incerc.

De asemenea o sa reusesc sa fac rost de becurile GP Thunder despre care se vorbea mai sus.

Cand le voi avea o sa va anunt care dintre ele se vede mai bine desi cred ca cele normale vor fi peste acele led-uri.

Link to comment
Share on other sites

Mersi pentru informatiile suplimentare. Eu am dat deja comanda pentru acele led-uri si o sa le incerc.

De asemenea o sa reusesc sa fac rost de becurile GP Thunder despre care se vorbea mai sus.

Cand le voi avea o sa va anunt care dintre ele se vede mai bine desi cred ca cele normale vor fi peste acele led-uri.

Ai dat comanda pe ebay pentru ledurile alea de 7.5W ?

Am mai gasit ceva de genul OSRAM 12W H8.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.