Jump to content

Achizitionare E36 din 97


Recommended Posts

Salut ,

 

Sunt din orasul ploiesti ,detin un renault clio bicorp ,fabricatie 2001 si sunt pe punctul de a face schimb cu un bmw e36 316i din 1997.as vrea si eu niste sfaturi de la posesorii de e36 sau de la cunoscatorii in materia acestui model.daca se merita ,ce consum are ,ce pica cel mai repede ,diverse ...

 

as pune si un link cu masina sa o vedeti ,poate o cunoasteti si puteti sa imi dati o parere..dar e de pe un alt forum care incepe cu 4 ( nu stiu daca e concurent ,dar nu vreau sa deranjez pe cineva). daca pot pune rog sa ma anuntati si pe mine.sa vedeti despre ce e vb.

 

astept detalii.

 

 

multumesc anticipat!

Link to comment
Share on other sites

De picat eu unul nu poti sa iti spun ce pica pentru ca mie imi 30.000km nu mi-a facut nici o figura majora. In afara de consumabile nu am schimbat nimic la ea. A mea e din 1996 si are 215.000 km.

 

La consum pot spune asa: in oras la schimbat pana in 3000 rpm consum de 10-11l/100km, la 3500-4000 undeva la 13-14 iar afara la mers constant 100-120km/h cam la 7l. In rest e rezistenta si fiabila daca ai noroc sa o iei in stare buna.

Link to comment
Share on other sites

si..daca nu sunt prea obraznic atasez si link cu adresa unde imi vand eu masina sa va faceti o idee. http://forum.4tuning.ro/191-bazar-auto-mas...nault-clio.html

 

multumesc pentru sustinere si sfaturi si inca astept in continuare doar sunt numai printre experti aici :twoup:.

 

 

sper sa intru si eu in echipa voastra sunt fan BMW inca de cand eram tzanc.

Edited by Undercover
Link to comment
Share on other sites

si..daca nu sunt prea obraznic atasez si link cu adresa unde imi vand eu masina sa va faceti o idee. http://forum.4tuning.ro/191-bazar-auto-mas...nault-clio.html

 

multumesc pentru sustinere si sfaturi si inca astept in continuare doar sunt numai printre experti aici :twoup:.

 

 

sper sa intru si eu in echipa voastra sunt fan BMW inca de cand eram tzanc.

 

salut, nici eu nu am schimbat la e36 nimic major intr-un an si 50 000 de km. al meu e din 98 iar acum are 236 000 km.

daca vrei ne vedem maine sa te dai putin si sa mai vorbim. Eu cand ajung in ploiesti il duc direct pe rudului la spalatorie ptr ca e murdar...daca vrei ne putem vedea in zona pe la 17.30

Link to comment
Share on other sites

Cunosc masina, intrebal pe propietar daca a luat-o din bucuresti , masina a fost avariata in partea din fata,insa nu foarte foarte grav. A fost masina unui fost coleg de munca,pacat ca numai lucreaza la noi ca-ti dadeam mai multe dealii.

 

 

mi s-a parut mie putin dubios luciul ala la vopsea ,insa daca nu se observa nimic si masina merge ok ,fara batai ,vibratii si altele nu ma deranjeaza ca a fost vopsita din nou.

 

si..daca nu sunt prea obraznic atasez si link cu adresa unde imi vand eu masina sa va faceti o idee. http://forum.4tuning.ro/191-bazar-auto-mas...nault-clio.html

 

multumesc pentru sustinere si sfaturi si inca astept in continuare doar sunt numai printre experti aici :twoup:.

 

 

sper sa intru si eu in echipa voastra sunt fan BMW inca de cand eram tzanc.

 

salut, nici eu nu am schimbat la e36 nimic major intr-un an si 50 000 de km. al meu e din 98 iar acum are 236 000 km.

daca vrei ne vedem maine sa te dai putin si sa mai vorbim. Eu cand ajung in ploiesti il duc direct pe rudului la spalatorie ptr ca e murdar...daca vrei ne putem vedea in zona pe la 17.30

 

 

mi-ar face placere.unde pe rudului o speli ,acolo in spate la cris ,in intersectie sau dupa inchisoare?poate ne vedem pe acolo ca si eu ies de la munca pe la 5 si as putea sa trec.

Link to comment
Share on other sites

Colegul meu era un om pe la 45 de ani,insa masina o mai folosea si fiul acestuiea..el a si lovit-o din pacate,oricum este foarte frumoasa,si destul de ingrijita,considera aceasta informatie drept un atu. bafta

 

multumesc ,observ ca e lumea buna pe aici nu ca pe alte forumuri (renault) .daca mai afli ceva ti-as fi recunoscator daca mi-ai spune.dau o bere cand se face meeting ,daca se face :twoup:

 

pe rudului apropae de puscarie, la portile portocalii cu grafiti.

daca esti in zona ne putem vedea

imi dai un tel( iti dau nr intr-un PM)

 

ok.te sun

Link to comment
Share on other sites

10-11% nu mi se pare un consum exagerat pentru atata balena ..buburuza mea consuma in medie 8.5% in oras.

 

are cineva idee cat costa intretinerea la o masina d-asta ? ma refer la consumabilele de 9000-10000 de km (filtru aer ,filtru polen ,filtru combustibil, ulei ,filtru de ulei...etc)

Edited by Undercover
Link to comment
Share on other sites

10-11% nu mi se pare un consum exagerat pentru atata balena ..buburuza mea consuma in medie 8.5% in oras.

 

are cineva idee cat costa intretinerea la o masina d-asta ? ma refer la consumabilele de 9000-10000 de km (filtru aer ,filtru polen ,filtru combustibil, ulei ,filtru de ulei...etc)

Te costa cam asa:

~220lei ulei+filtru

~50 lei filtru aer

~80 lei filtru polen

~80 lei filtru benzina

Link to comment
Share on other sites

10-11% nu mi se pare un consum exagerat pentru atata balena ..buburuza mea consuma in medie 8.5% in oras.

 

are cineva idee cat costa intretinerea la o masina d-asta ? ma refer la consumabilele de 9000-10000 de km (filtru aer ,filtru polen ,filtru combustibil, ulei ,filtru de ulei...etc)

Te costa cam asa:

~220lei ulei+filtru

~50 lei filtru aer

~80 lei filtru polen

~80 lei filtru benzina

 

La ulei poti iesi si mai ieftin...undeva la 30 lei/litrul Castrol Magnatec 5W-40 - 120 lei 4l + 30 lei filtrul de ulei Bosch = 150 de lei

 

In rest cam pe acolo sunt preturile.

 

Ce am mai schimbat sunt curelele de la alternator si aerul conditionat. 150 de lei amandoua. Eu am facut cu ele aproape 30.000km. Neamtul cine stie cat.

 

@roco123 - eu schimb si filtrul de benzina la fiecare schimb de ulei. Benzina noastra stii cum e...

Edited by michael
Link to comment
Share on other sites

adunat fac vreo 430 fata de 350 cat ma costa la clio nu e mare diferenta... :twoup:

DAK ESTY DIN BUCURESTI MERGI CU MINE SI TI LE IAU MAI IEFTINE....

FILTRU ULEI-15 RON

FILTRU BENZINA-45 RON

FILTRU AER-30 RON

AM REDUCERE LA AUTOPLUS.....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.