Jump to content

problema frana de mana


mihai vigariu

Recommended Posts

masina e36 318i, tamur pe fata, sabotii schimbati acum ~8000 de km

Am observat un comportament ciudat la frana de mana. In trafic, mergand incet spre semafor cu masina soaca din viteza(~20km/h) am incercat in ultimi 15 metrii sa opresc cu frana de mana. Am tras lejer pana la capat dar masina a franat slab, nu mi-a inspirat incredere si am calcat si frana de picior. Dupa ce o opresc daca incerc sa plec cu frana de mana trasa asa cum a ramasa, nu am nici o sansa.

Asta nu m-a ingrijorat prea mult, citisem cum ca e36-le are un delay la franarea cu frana de mana insa astazi in parcare am mai facut nishte incercari. Bag in viteza, pun masina in miscare , scot din viteza si trag frana de mana si simt cum se lasa masina de spate dar numai pe o parte, se aude si un scartzait. Am pus un observator in spate si mi-a spus ca i-a lasat aceeasi impresie. Am facut apoi alt test, am iesit pe drum drept, am urcat pana la 60km/h, am franat brusc cu frana de picior, masina a stat dreapta, astfel ca tind sa cred ca nu are treaba cu sabotii.

Voi ce ziceti, care sa fie treaba cu comportamentu asta al franei de mana?

Link to comment
Share on other sites

Poate una din roti franeaza mai devreme decat cealalta, si din cauza asta se lasa pe o parte.

Se poate regla fiecare cablu care duce la tamburi de la maneta de frana de mana.

Daca nu e din cauza asta, e posibil sa ai probleme cu un amortizor.

 

Ai putea sa te duci la o statie ITP, si sa-ti faci testul la frana de mana.

Calculatorul iti va spune exact diferentele de franare intre cele 2 roti de pe spate.

Link to comment
Share on other sites

Desfa capitonajul la maneta si vezi ca are 2 piulite in capat la 2 sufe sub maneta,de acolo le reglezi pe fiecare parte stanga sau dreapta.

o sa umblu acolo sa vad ce si cum, daca nu reusesc nimik, merg la un test, asa cum zicea colegu in postul anterior.

O sa revin cu intrebari sau lamurir dupa ce vad cum e cu cablu de la frana de mana, si cum trebuie reglat.

Link to comment
Share on other sites

Una din roti tine mai bine ca cealalta. Nu e nici o problema grava, doar nu te bazezi pe frana de mana in mers... La itp insa poti avea probleme :twoup:

Eu intru in autosesizare la o mica zgaraietura, daramite la chestii functionale. Sigur nu ramane asa, o sa-mi bag nasu pe acolo sa vad ce pot sa fac.

Link to comment
Share on other sites

Una din roti tine mai bine ca cealalta. Nu e nici o problema grava, doar nu te bazezi pe frana de mana in mers... La itp insa poti avea probleme :twoup:

Eu intru in autosesizare la o mica zgaraietura, daramite la chestii functionale. Sigur nu ramane asa, o sa-mi bag nasu pe acolo sa vad ce pot sa fac.

Normal ca nu trebuie sa ramana asa, insa nu e ceva foarte prioritar.

Mie nu-mi tinea deloc pe o roata, cand am luat masina.

Link to comment
Share on other sites

Si eu am fost la AutoKappa in Craiova si mi-au reglat frana de mana din interior la fiecare roata in parte(au umblat cu surubelnita printr-o gaura de prezon ), a mers bine o perioada iar acum tine numai o roata (cealalta foarte putin).
Link to comment
Share on other sites

Si eu am fost la AutoKappa in Craiova si mi-au reglat frana de mana din interior la fiecare roata in parte(au umblat cu surubelnita printr-o gaura de prezon ), a mers bine o perioada iar acum tine numai o roata (cealalta foarte putin).

Am gasit si eu un diY legat de reglarea de la roti : http://www.pelicanparts.com/bmw/techarticl..._Adjustment.htm.

Unde este autokappa, sut profi? eu unu sunt foarte sceptic legat de calitatea manoperei in serviceurile din Craiova.

Link to comment
Share on other sites

Nu am facut lucrare complexa la ei...decat am schimbat un rulment fata si reglat frana de mana...operatiune care a durat cam 25-30 min...timp in care am stat langa masina si am vazut cum lucreaza. Mie mi s-a parut ok pt lucrarea de fata.

 

Ca si locatie sunt pe Bariera Valcii nr. 58

Link to comment
Share on other sites

Nu am facut lucrare complexa la ei...decat am schimbat un rulment fata si reglat frana de mana...operatiune care a durat cam 25-30 min...timp in care am stat langa masina si am vazut cum lucreaza. Mie mi s-a parut ok pt lucrarea de fata.

 

Ca si locatie sunt pe Bariera Valcii nr. 58

sunt ok la mecanica mai ales daca stai langa ei, dar trebuie sa faci programare

Link to comment
Share on other sites

Mie nu-mi tinea deloc pe o roata, cand am luat masina.

 

Acelasi lucru si la mine ! Sunt sigur ca proprietarii au facut intentionat treaba asta, ca sa faca cerculete.

 

Si eu am fost la AutoKappa in Craiova si mi-au reglat frana de mana din interior la fiecare roata in parte(au umblat cu surubelnita printr-o gaura de prezon ), a mers bine o perioada iar acum tine numai o roata (cealalta foarte putin).

 

Asa am patit si eu. Dupa ce am rezolvat problema de mai sus. La o saptamana nu mai tinea roata opusa. Era cablul rupt.

Intr-un final m-am hotarat sa schimb cablurile, pistonasele si conductele de frana cu unele noi.

Acum sunt foarte multumit.

Link to comment
Share on other sites

Mie nu-mi tinea deloc pe o roata, cand am luat masina.

 

Acelasi lucru si la mine ! Sunt sigur ca proprietarii au facut intentionat treaba asta, ca sa faca cerculete.

DACA faci chestia asta nu-ti forteaza planetara pe roata pe care tine mai mult frana de mana? OK, daca nu ai autoblocant o sa vada ca patineaza cea pe care nu tine frana de mana si astalalta oricum se opreste. Ca o a doua concluzie, daca nu ai autoblocant, nu cred ca are vre-un efect sa tina frana d emana doar pe o roata, plus ca tre sa faci cerculete doar intr-unanumit sens=> no fun. Daca ai autoblocant deja totul e rezolvat, cerculetele sunt garantate.

Link to comment
Share on other sites

Ca o a doua concluzie, daca nu ai autoblocant, nu cred ca are vre-un efect sa tina frana d emana doar pe o roata, plus ca tre sa faci cerculete doar intr-unanumit sens=> no fun. Daca ai autoblocant deja totul e rezolvat, cerculetele sunt garantate.

Daca ai motor, atunci fun, altfel poti sa ai si mama blocantelor :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.