Jump to content

Final ars la statie E39, solutii ?


Tetsuzan

Recommended Posts

Nici eu nu am decat tweeterele din dreptul oglinzii adica 1, exista vreo modalitate fara a trage cabluri de instalare si a celorlalte? Pentru ca presupun ca se aude mult mai bine cu toate montate pe masina. Tin sa mentionez ca eu am casetofon pe masina.
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 92
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Nici eu nu am decat tweeterele din dreptul oglinzii adica 1, exista vreo modalitate fara a trage cabluri de instalare si a celorlalte? Pentru ca presupun ca se aude mult mai bine cu toate montate pe masina. Tin sa mentionez ca eu am casetofon pe masina.

 

Pai asta urmeaza sa fac eu acuma doar ca imi trebuie tweeterele pe portiera fata e usor ca legi in paralele tweeter 1 cu 2 pe cea din spate nu stiu ca n-am desfacut sa vad daca exista fir sau mufa ca sa legi difuzorul in caz ca nu este trebuie tras fir eu voi trage si foi lega in parelel cu difuzorul din luneta cred ca e ok.

Link to comment
Share on other sites

Pai ma intereseaza si pe mine cam ce dimensiuni au tweeter-ele respective, pentru ca mai mult ca sigur daca merg sa iau pe original am sa dau niste bani in plus fara sa fie justificati.

 

Imediat ce pun in aplicare totul o sa postez daca a mers cum se aude si cand voi avea tweeterele in mana o sa-ti zic tot ce intereseaza + poza momentan ma chinui sa le gasesc am gasit la cineva insa sa mai discut si vad poate le iau saptamana viitoare !

Link to comment
Share on other sites

Pai asta urmeaza sa fac eu acuma doar ca imi trebuie tweeterele pe portiera fata e usor ca legi in paralele tweeter 1 cu 2 pe cea din spate nu stiu ca n-am desfacut sa vad daca exista fir sau mufa ca sa legi difuzorul in caz ca nu este trebuie tras fir eu voi trage si foi lega in parelel cu difuzorul din luneta cred ca e ok.

 

pozitia 2 sunt medii nu tweetere, la e39 cu hifi sau tophifi, fiecare difuzor merge direct in amplificator, nu sunt legate impreuna in nicio combinatie

Link to comment
Share on other sites

Pai asta urmeaza sa fac eu acuma doar ca imi trebuie tweeterele pe portiera fata e usor ca legi in paralele tweeter 1 cu 2 pe cea din spate nu stiu ca n-am desfacut sa vad daca exista fir sau mufa ca sa legi difuzorul in caz ca nu este trebuie tras fir eu voi trage si foi lega in parelel cu difuzorul din luneta cred ca e ok.

 

pozitia 2 sunt medii nu tweetere, la e39 cu hifi sau tophifi, fiecare difuzor merge direct in amplificator, nu sunt legate impreuna in nicio combinatie

 

da stiam asta, au mufa, dar eu vreau sa improvizez avand in vedere ca nu am dsp-ul.

Link to comment
Share on other sites

da, cele standard.. nu ma refer la cele cu 10 difuzoare... eu am 2 in fata si 2 in spate si sunt de 13. dak iau niste jbl uri de 13 s ar auzi mai bine? mai clar ma refer... apropo... cat e o magazie de cd uri sh ?

jbl nu lua,iti recomand infinitty :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Au mufa dar nu stiu daca mufa si exista acolo sar putea sa trebuiasca luat si cablurile care duc in DSP, difuzoarele originala au mufa intradevar cele de pe portiera fata sunt de medii, dar daca leg un difuzor de medii in paralel cu unul de inalte are ceva ? ele au filtre separat ca sa nu emita decat inalte/joase/medii daca nu este un lucru bun sa le leg asa am sa iau doar cele de spate care sunt tweetere si le leg in paralel cu cele din fata, asta pana ma hotarasc ce fac cu masina, daca vine foame mare de la anu ( asa se aude pe la tv ) si nu-mi mai permit sa o schimb o sa iau un sistem dsp complet, subwoofer, cabluri, toate difuzoarele si mi-l fac calumea pana atunci insa merg asa cu ce am se aude bine.
Link to comment
Share on other sites

...dar daca leg un difuzor de medii in paralel cu unul de inalte are ceva ?

 

daca vrei sa auzi ceva trebuie legat printr-un filtru de cel de joase

 

...am sa iau doar cele de spate care sunt tweetere si le leg in paralel cu cele din fata...

 

cam complicat de facut asta in ce priveste cablurile/pinii din mufele de usi...

Link to comment
Share on other sites

...dar daca leg un difuzor de medii in paralel cu unul de inalte are ceva ?

 

daca vrei sa auzi ceva trebuie legat printr-un filtru de cel de joase

 

...am sa iau doar cele de spate care sunt tweetere si le leg in paralel cu cele din fata...

 

cam complicat de facut asta in ce priveste cablurile/pinii din mufele de usi...

 

Da pai cu filtru si voiam sa leg dar trebuie de cel de joase am inteles ! daca leg la dif 4 cel de pe portiera de jos ala mare e ok ? pare intradevar o chestie complicata ce vreau eu sa fac aici insa caut si DSP intre timp doar statia deocamdata daca o gasesc la un pret cat de cat decent si voi lua ulterior si wooferul !

Link to comment
Share on other sites

Stai ca nu ne intelegem am mai facut o poza poate e mai explicativ acum:

 

vad ca si pe realoem tot asa apar: piesa 1 si 2

la mine lipsesc difuzoarele 2-3 am doar la 1, si mai am cea de bass care e jos nu se vede in poze.

 

http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?mo...hg=65&fg=20

 

De fapt se vede si a patra cea de bass:

 

 

Am ĂŽnţeles acum.

Adică tu vrei să pui tweetere acolo unde ĂŽn mod normal sunt difuzoare pentru medii.

 

Ăn opinia mea, te oboseşti degeaba.

 

Adevăratul upgrade ar fi adăugarea unui subwoofer, ĂŽn rest nu vei simţi mari diferenţe.

 

Iar asta presupune să iei şi un amplificator.

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

Da cam asta voiam sa fac de fapt ! dar m-am razgandit cred ca nu prea are rost fara amplificator sa fac toata treaba asta, mapuc sa caut DSP si woofer si pe urma voi lua si restul de difuzoare dar ma mai gandesc pana una alta las asa se aude bine e complicat ce vreau eu sa fac si nu stiu daca voi reusi poate pierd timpu degeaba.
Link to comment
Share on other sites

Nu merge nici aÂşa.

 

Degeaba iei doar amplificatorul Âşi subwooferul, ai nevoie de un sistem complet ca sĂŁ fie totul uÂşor de montat.

 

Headunit-ul tĂŁu nu e bun, nu e pentru DSP, prin urmare nu vei putea seta sistemul dacĂŁ doar vei adĂŁuga un amplificator, un subwoofer cu DSP Âşi niÂşte difuzoare, sistemul va fi ĂŽn cel mai bun caz mediocru.

 

Prin urmare, ori bagi vreo 500 € ori mai bine te laÂşi pĂŁgubaÂş.

Link to comment
Share on other sites

Tot ai nevoie de piese de vreo 400 €.

 

Subwoofer + amplificator + restul de difuzoare Âşi tweetere

 

Deci am nevoie de urmatoarele piese:

 

Statie DSP

Subwoofer

2x tweetere pt spate

2x medii pe fata

cabluri pt conectica

 

Mai trebuie si altceva ? pot pastra actualele tweetere si difuzoare sau trebuie sa schimb tot ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.