Jump to content

schimbul de ulei la 320d automat E90


laur_drummer

Recommended Posts

salutare.mi am luat de curand un bmw 320d e 90 din 2005,masina a fost luat de noua de la bavaria dar a facut multe drumuri in afara.acum are 118000 km si vreau si eu o parere despre schimbul de ulei al cutiei,ea fiind automata.cei de bmw spun ca producatorul nu spune ca ar trebui schimbat dar ca de preferat e sa l schimb,altii spun sa nu l schimb deloc.ajutatima cu o parere cine s a mai confruntat cu asta.multumesc.
Link to comment
Share on other sites

salutare.mi am luat de curand un bmw 320d e 90 din 2005,masina a fost luat de noua de la bavaria dar a facut multe drumuri in afara.acum are 118000 km si vreau si eu o parere despre schimbul de ulei al cutiei,ea fiind automata.cei de bmw spun ca producatorul nu spune ca ar trebui schimbat dar ca de preferat e sa l schimb,altii spun sa nu l schimb deloc.ajutatima cu o parere cine s a mai confruntat cu asta.multumesc.

schimba-l pe la 150.000.a mea s-a terminat din cauza ca nu a fost schimbat uleiul niciodata,ce-i drept are 270.000.

Link to comment
Share on other sites

schimba-l pe la 150.000.a mea s-a terminat din cauza ca nu a fost schimbat uleiul niciodata,ce-i drept are 270.000.

cum ai ajuns la concluzia asta, ca s-a terminat din cauza ca nu ai schimbat uleiul? ce s-a intamplat mai concret la cutia ta?

Link to comment
Share on other sites

Cam asta e intervalul maxim intre schimburi la cutiile "lifetime". S-a discutat mult pe tema asta, oricum, oficial, cel putin in State se recomanda schimbul la 100k mile, adica ~ 160k.km. NU si in Europa, unde garantia e doar de 100k km. Nu exista ulei lifetime.

Cauta si tu pe forum. Daca tii la masina si ai de gand sa o pastrezi fa schimbul. Eu fac la 50k, dar am alt model.

In topicul asta e lista cu diverse tipuri de transmisii si schimburi. E si e90 acolo, desi motorizarea diesel nu e tratata, dar iti poti face o idee. De exemplu la toate motorizarile pe benzina la e90 e recomandat schimbul.

http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?showtopic=78873

Link to comment
Share on other sites

schimba-l pe la 150.000.a mea s-a terminat din cauza ca nu a fost schimbat uleiul niciodata,ce-i drept are 270.000.

cum ai ajuns la concluzia asta, ca s-a terminat din cauza ca nu ai schimbat uleiul? ce s-a intamplat mai concret la cutia ta?

discurile se uzeaza in timp,si daca nu e schimbat uleiul la timp,ceia ce cade de pe discuri se aduna in ulei si nu mai trece prin filtru si daca merge cu ulei mai putin ,se ard,pompa nu mai baga ca nu mai are ulei si gata ,nu mai merge.

Link to comment
Share on other sites

eu iti recomand sa mergi la filaret. e o operatiune ce nu e foarte complicata si nu dureaza mult. in plus, nici nu cred ca te va costa foarte mult.

la filaret poti sta langa masina cat se face schimbul. eu am fost foarte multumit de ei pana acum.

eu ti-as recomanda sa il schimbi, gandeste-te ca ai niste angrenaje ce sufera niste frecari cosntante, asadar o lubrifiere buna este necesara.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.