Jump to content

schimb E36 coupe ///M


the_rider

Recommended Posts

  • Replies 68
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Eu am vazut masina, in mare este ok, dar are mici defecte.

Oferta mea este valabila in continuare, 2.800 EUR !

 

bine, atunci cresc pretul masinii inapoi la 3.300 E si pot zice ca e "usor" negociabil ....

 

cat despre mici defecte... !!!! masina care o vand NU E fabricata dupa anul 2000 si nu ti-am cerut nici 13.000 E pe masina...

 

SI ai face bine sa zici si acele mici defecte pe forum (sunt sigur ca multe masini trecute de anul 2000 au aceste defecte) pentru ca ceilalti useri sa faca comparatie cu celelalte masini de pe site-uri de vanzari ...

 

Bafta la cautare ....

Link to comment
Share on other sites

Imi pare rau ca ma provoci la astfel de discutii, si nu-mi place sa las lucrurile in coada de peste. N-as fi vrut sa vin pe forumul BMW, in cautarea unei masini, si sa intru in aceasta comunitate in tam-tam din start. Dar tu ceri asta si lasam oamenii sa judece.

Inca odata, din punctul meu de vedere discutia este deschisa, am vazut masina, imi place, insa daca esti inflexibil nu ne putem intelege. Ai lasat la pret la 3.000, ti-am demonstrat cu masina pe rampa, in service, ce probleme are, ma asteptam sa mai lasi din pret...

Pun lista cum vrei tu :

- Bieleta directie stanga;

- Pivot inferior stanga;

- Placute frana spate;

- Simering cardan inspre cutie (pierde ulei cutia);

- Flanse si rulmenti amortizoare fata, stanga si dreapta;

- Motorul intrerupe la ralanti.

Fa un calcul si gandeste-te bine ce inseamna chestiile astea. Chiar daca nu par mari la prima vedere, se aduna. Umbli la bielete si pivot, flanse, etc., faci geometria, alti bani, alta distractie. Umbli la cardan in partea dinspre cutie, iar nu stii ce gasesti, si cat trebuie sa dai jos.

Motorul daca il pui pe tester, iar poti gasi probleme.

 

In plus fata de devizul de la service (care nu sunt "baieti de-ai mei" sa zica minciuni ca sa imi lasi la pret - putem repeta diagnosticarea la alt service daca vrei), mai sunt si alte chestii marunte, dar se aduna :

- vopsea sarita pe aripa dreapta fata la evazare;

- protectiile la aripa nu acopera evazarea, si toata mizeria se aduna in prag, si apoi... rugina;

- lovita pe burta in dreapta, arata urat lovitura, reparata cam nasol, si deja era rugina pe acolo;

- far si proiector aburite;

- pe masina anvelope de iarna, uzate destul de mult, si nu dai alte jante si alte anvelope;

- sistemul audio nu prea face nimic, ceva rugina in portbagaj - astea chiar sunt lucruri minore, daca erau doar astea discutam fara nicio problema;

- OBC-ul imi lasa impresia ca nu este conectat, afisa numai prostii;

- aerul conditionat nu merge (nu prea cred ca n-ai bagat 100 RON in el doar pentru completat freon - mi-e frica de alte chestii mai nasoale - compresor, pierderi conducte, etc.)

- kilometrajul merge doar la bobarnac - oare ce alte sunt nasoale in bord ?

 

S.a.m.d....

Imi pare rau ca m-ai calcat pe coada, dar ti-am raspuns cu aceaesi moneda.

Mai gandeste-te, si poate ne intelegem, eu inca vreau masina.

Link to comment
Share on other sites

- Bieleta directie stanga;

- Pivot inferior stanga;

- Placute frana spate;

- Simering cardan inspre cutie (pierde ulei cutia);

- Flanse si rulmenti amortizoare fata, stanga si dreapta;

- Motorul intrerupe la ralanti.

DIN CE AN CREZI CA CUMPERI MASINA ASTA ???? TOATE AU FOST SCHIMBATE IN TOAMNA ANUL TRECUT DAR AU FOST DE VINA JANTELE PE 18 CU BALON PE 35...

 

Fa un calcul si gandeste-te bine ce inseamna chestiile astea. Chiar daca nu par mari la prima vedere, se aduna. Umbli la bielete si pivot, flanse, etc., faci geometria, alti bani, alta distractie. Umbli la cardan in partea dinspre cutie, iar nu stii ce gasesti, si cat trebuie sa dai jos.

Motorul daca il pui pe tester, iar poti gasi probleme.

ORICE MASINA AI CUMPARA .. TOT MAI TREBE SA BAGI BANI IN EA ...

 

- vopsea sarita pe aripa dreapta fata la evazare;

AM PROBAT NISTE JANTE MAI LATE SI MI-A DAT BUZA ARIPII PESTE CAP INTR-O CURBA .. DECI SE POATE FACE CU MAXIM 100E .. DE AIA AM LASAT LA PRET ....DIN PRIMA ...

 

protectiile la aripa nu acopera evazarea, si toata mizeria se aduna in prag, si apoi... rugina;

ASTA SA FIE PROBLEMA ... O REZOLVA BAIETII TAI DE LA TEAM ....

 

lovita pe burta in dreapta, arata urat lovitura, reparata cam nasol, si deja era rugina pe acolo;

ASTA AM VAZUT SI EU ... NU AM CE SA ZIC DESPRE ASTA DECAT ... NASOL !!!

 

far si proiector aburite;

FARUL E ASA DE CAND AM PUS ANGEL EYES SI PROIECTORUL MI-A FOST FURAT SI AM LUAT ALTUL SECOND ...

 

pe masina anvelope de iarna, uzate destul de mult, si nu dai alte jante si alte anvelope

DE ASTA SI ARE PRETUL ASTA ....

 

sistemul audio nu prea face nimic,

E SISTEMUL AUDIO DIN FABRICATIE ... NU MA FASCINEAZA ZGOMOTUL ...

 

ceva rugina in portbagaj

E MASINA DIN 94' ... NEINGRIJITA ... STI POVESTEA ...

 

OBC-ul imi lasa impresia ca nu este conectat, afisa numai prostii;

ESTE CONECTAT TOT ASA CUM ERA MASINA ... DOAR CA AFISEAZA NISTE ERORI DE LUMINI IN GERMANA, DACA NU ERA CONECTAT NU MAI AFISA NIMIC .... SI NU MI-AM MAI BATUT CAPUL SA LE STERG...

 

aerul conditionat nu merge (nu prea cred ca n-ai bagat 100 RON in el doar pentru completat freon - mi-e frica de alte chestii mai nasoale - compresor, pierderi conducte, etc.)

LA ASTA RECUNOSC ... SI EU SUNT CURIOS SA VAD DACA MERGE ... DAR VOI BAGA FREON SAPTAMANA VIITOARE... NORMAL AR TREBUII SA MEARGA ... SI NU AM MAI BAGAT BANI IN EA SI CEI MAI APROPIATI DE LA INTRUNIRI STI CATI BANI MI-A SUPT SI DE CATE ORI AM VRUT SA-I DAU FOC...

 

kilometrajul merge doar la bobarnac - oare ce alte sunt nasoale in bord ?

"KILOMETRAJUL" ???? SAU DISPLAY-UL DE AFISARE KILOMETRI ??? SE TOT INTRERUPE CA AU FOST SCHIMBATE LEDURILE IN ALBASTRU ... DECI NU E NIMIC ARS ... DOAR CA NU FACE CONTACT PERFECT...

 

SI IN LEGATURA CU TAM-TAM-UL DE PE FORUM AI MARE DREPTATE...

 

PRETUL MASINII ESTE DE 13.000 RONI + UMPLERE AER CONDITIONAT .... TE-AM PUPAT...

 

CAT DESPRE URSULETUL DIN CONCURENTA ARATA BINE .... SUNA BINE LA MODIFICARI DAR ANUL MA SPERIE PE MINE ... ACUMA DACA TABLA E BUNA SI NU ARE RUGINA ... !!!!

Link to comment
Share on other sites

Cred ca daca vrei sa vinzi o masina, mai faci un efort si investesti in ea o suma rezonabila, ca sa nu ai probleme de genul asta si sa te faci de ras (intr-un fel) cand urci masina pe platforma de fata cu cumparatorul. Eu unul daca as vinde o masina, ori o vand fara bielete, pivoti, flanse, etc. cu probleme (si cer un pret, fara negociere), ori macar avertizez cumparatorul dinainte, ca s-ar putea sa aiba probleme masina, si sunt dispus sa negociez. Macar daca platesc diagnosticarea ma astept sa gasesc o masina asa cum mi-a fost prezentata...

Revin cu o oferta mai mica, am vazut si alte masini. 11.000 RON banii jos, cash. Cu inca 2.000 RON o fac cum trebuia sa fie pentru vanzare...

Edited by BGeo
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.