Jump to content

[Vand] 320d E90


hornetb

Recommended Posts

O vand doar daca castig ceva la ea...daca nu...nu :twoup:

Despre masina puteti citi mai multe aici: http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?sho...&hl=hornetb

De ce as vinde-o:

1. m-am gandit sa mai fac ceva bani...sa aduc alte masini...etc

2. n-are pilot automat, ceea ce ma intristeaza (cand am luat-o am crezut ca are )

3. n-are incalzire in scaune

4. n-are navigatia aia PROFESSIONAL, e doar cea BUSINESS

 

De ce ce n-as vinde-o...nu stiu daca ar conta...ca vreau s-o vand

 

Ce probleme are...

1. nu prea-i merge butonul ala de la IDRIVE...nu merge cand e sa apesi pe el, ba merge...ba nu merge...

2. nu mai merge curentu` de la bricheta...s-a ars siguranta...i'll fix it :P

3. trebuie sa-i schimb uleiul de frana...curand

4. trebuie sa-i schimb 2 burdufi de pe spate...doua chestii care protejeaza telescopul de praf...asa am inteles

5. bieletele antiruliu ar cam trebui schimbate...dar nu e urgent, nu bat...nu nimic

6. cauciucurile sunt praf

7. bara din fata a fost zgaraiata in stanga de-un dobitoc...am gasit-o in parcare asa

8. mai are mici zgaraieturi...pe ici pe colo...unele asa erau de cand am luat-o...altele au mai aparut pe parcurs...cred ca orice masina are...mai ales una neagra...in sensul ca se vad mai mult/bine :)

 

Gata, nu mai zic alte defecte ca nu mai vand masina :) Glumesc, desigur:)

 

Lucruri bune despre masina:

1. nu a fost lovita

2. are km reali ...pot demonstra asta, ceea ce cred ca este foarte foarte important

3. am pus-o pe tester si nu da nicio eroare (la 127 000 km au fost ceva probleme cu EGR-ul, dar l-am curatat intre timp).

4. nu are alte probleme, accept orice test, oriunde vrea cumparatorul :(

 

Nu-mi imaginez ca am mari sanse sa o vand...mai ales c-am spus si ce probleme are, ca oamenii in general nu apreciaza sinceritatea :(

Oamenilor in general le plac tepele, vor masini bune si ieftine si cu 90 000 km sau 120 000 km, masini de 5 ...6 ani sau mai mult...cu nr asta de km, etc :D

 

Totusi...am zis sa incerc, asa ca sa vedem :D

 

PRET: 16 700 E negociabil - ce curaj am sa pun un asemenea pret dupa ce-am mai zis si "defectiunile" masinii :D Abia astept s-aud carcotasii care-mi vor zice ca-s masini ca asta si la 12 000 E :punk:

post-19129-1275492715_thumb.jpg

post-19129-1275492863_thumb.jpg

post-19129-1275492881_thumb.jpg

post-19129-1275492911_thumb.jpg

Edited by hornetb
Link to comment
Share on other sites

de unde scoti ma nene preturile astea ?Cred ca tu nu ai ce face pe acasa !

 

Sa stii...ma plictisesc si de aia iti raspund tie :twoup:

Ia zi...cat merita masina ...sau cat n-ai da pe ea ?:)

Vreau sa-ti stiu parerea :)

 

Si inafara de discutii si/sau pareri inutile...te-astept sa vii sau sa vina cineva cu banii jos...sa-mi spun...uite ...iti dau atat pe masina ...si vorbim altfel, desigur...in rest...restul e tacere :(

Edited by hornetb
Link to comment
Share on other sites

De apreciat sinceritatea si tupeul pentru un asa pret :twoup:

 

Multumesc...pentru aprecierile de sinceritate :)

De tupeu...unde e vorba...sau zici ca am tupeu sa pun un asemenea pret ?:)

 

De apreciat sinceritatea si tupeul pentru un asa pret :(

 

Probabil s-au speriat toti si-au fugit cand au vazut "cate probleme" are masina :( Alea toate se rezolva cu cateva sute de euro :D

Ii las pe cei care vor sa-si ia masini "IMPECABILE" la super preturi de 12 - 14 000 E :D

Pe-a mea sa n-o cumparati va rog momentan, ca e stricata :D

Oricum...cateva dintre probleme o sa le rezolv vineri :punk:

Link to comment
Share on other sites

De apreciat sinceritatea si tupeul pentru un asa pret :twoup:

 

Probabil s-au speriat toti si-au fugit cand au vazut "cate probleme" are masina :) Alea toate se rezolva cu cateva sute de euro :)

Ii las pe cei care vor sa-si ia masini "IMPECABILE" la super preturi de 12 - 14 000 E :(

Pe-a mea sa n-o cumparati va rog momentan, ca e stricata :(

Oricum...cateva dintre probleme o sa le rezolv vineri :D

Link to comment
Share on other sites

masina e 320d adica 2000cm3 si 163 cai? Apropo e cam cheluta, singura optiune e navigatia care si aia e cea mica :(. bafta la vanzare

 

Da, 320d 1995 cmc si 163 de cai. Si da...asa-i, e foarte cheluta, n-are decat navigatia aia "mica" de care zici tu, volan sport, comenzi volan, xenon, proiectoare, senzori ploaie + lumini, stropitor faruri, TRAPA... si...cam atat :twoup:

Daca asta inseamna la tine "cheluta"...ce sa mai zic de altele :)

Ce n-are...din ce-ar trebui sa aiba...dupa parerea mea...incalzire in scaune si pilot automat...astea-s regretabile ca nu sunt...parerea mea.

Ca n-are parktronic...asta se poate pune, np.

 

Dar daca tu zici ca-i "cheluta" e parerea ta cea avizata si ti-o respect enorm :)

 

masina e 320d adica 2000cm3 si 163 cai? Apropo e cam cheluta, singura optiune e navigatia care si aia e cea mica :D. bafta la vanzare

 

Prezinta-ne tu celelalte "lipsuri esentiale" te rog :(

Ms

Edited by hornetb
Link to comment
Share on other sites

Tu cred ca nu cunosti piata auto deloc in momentul de fata. O sa stai mult si bine cu ea la vanzare.

Bafta!

 

Tu cred ca habar n-ai ce vorbesti :twoup:

Daca tu gasesti in Germania masina ca asta si face mai putin ca a mea, eu reduc pretu` :)

Referitor la piata din Romania...asa-i, aici se vor gasi masini mai ieftine decat asta.

 

Eu stiu ca masina avea pretul in lista cand am luat-o 16 990 E si ca m-a ajuns 16 000 E in tara, cu inscris cu tot.

De ce-as da o masina super buna tot cu 16 000 E sau mai putin ? N-am niciun motiv. Ah, daca-mi ies ceva bani, da, o dau.

Daca nu...stau cum zici tu "mult si bine cu ea la vanzare" si-o s-o vand cand o sa aiba peste 200 000 km ca altele...la un alt pret.

Desigur, ar mai trebui sa iau in calcul ca totusi din 2009 pana-n 2010 a mai trecut un an, dar in acelasi timp iau in calcul si ca daca se ducea altcineva s-o ia n-o luat cu aproximativ 15 000 E cu cat am luat-o eu ...de la 16 990 ...

 

Oricum, nu tin neaparat s-o vand acum. Daca se gaseste cineva care sa stie si sa aprecieze masina si s-o vrea...mai discutam si la pret, omeneste, desigur.

 

Daca nu...repet...sunt dispus s-o tin "mult si bine". :)

 

 

Si referitor la "piata" de care zicea omul mai sus...il citez pe-un coleg de pe forum care are o alta masina la vanzare:

 

"Piata in Romania e facuta de toti samsarii rupti in fund de foame care au umplut piata cu cazane ieftine si in disperare le scad la pret doar sa scape de ele.O masina buna isi tine pretul indiferent de asa zisa "piata" formata la noi."

 

Luati de pe piata, mergeti in autovit...sau cum am gasit eu una inainte de a o lua pe asta...pe autovit...am povestit mai pe larg in alt topic, daca e o sa pun link-ul aici...dar pe scurt, masina era cu mai multe optiuni decat asta (navi cea mare mare, etc), avea pe autovit 89 000 km, la el pe site 139 000 km si cand l-am sunat imi zice 149 000 km reali. Si baga proasta vrajeala - "2006, model 2007" - asta-i pentru prostovani, care sunt destui :(

 

Cand ajung la fata locului masina era 2005, nu 2006...(adevarat, 2005 a 12-a, dar bmw-ul ramane tot 2005) ...asta era atunci (cu o luna inainte s-o iau eu pe asta a mea) era 14 900 pe autovit si-o lasa la 14 500...desi chiar lasa prea mult, zicea el :(

Si cand am ajuns la BMW s-o verific...avea 220 000 km ...nu 89 000 ca pe autovit, etc.

 

Deci eu peste o luna, mi-am luat o masina cu 107 000 km si 2006 a 8-a cu aproximativ 15 000 E (desi in lista lor era 16 990)...in loc sa iau cum ar fi luat un tip care apreciaza "piata" de care spunea omul mai sus...una cu 89 000 km (in realitate 220 000) si 2006, model 2007 ...in realitate 2005 :D

 

Cam asta e piata...

Link to comment
Share on other sites

Asa e, habar nu am.

Am avut un A3 foarte frumos cu care am stat la vanzare jumatate de an si l-am dat pe nimic.

Eu am cumparat masina acum 6 luni, de la un cunoscut, luata de noua de el, un 318i din 11.2006 cu 47.800km la bord(cele 2 revizii la reprezentanta aici in Romania) cu 10.700 euro. E ca noua interior-exterior. Ai in plus navigatia Business, care e cam inutila, plus ca a ta nu prea merge, xenon(singurul pe care il regret) si trapa(inutila), dar eu am pilot automat si PDC. Si in plus, masina nu are absolut nici o problema. Iar tu ceri 16.700 euro. Si mai ai si o lista consistenta cu ce trebuie inlocuit. Atunci bine!

La pretul asta vei avea clienti garla, iti spun sigur...

Link to comment
Share on other sites

Eu stiu ca-s putin nebun sa vreau sa mai si castig la aceasta masina, dupa ce m-am si plimbat cu ea un an aproape si/sau 40 000 km :twoup:

Dar in acelasi timp stiu si ca e o masina super buna, pe care n-am de ce s-o dau altfel...daca nu iau macar cat m-a ajuns...minim minim :)

Link to comment
Share on other sites

Asa e, habar nu am.

Am avut un A3 foarte frumos cu care am stat la vanzare jumatate de an si l-am dat pe nimic.

Eu am cumparat masina acum 6 luni, de la un cunoscut, luata de noua de el, un 318i din 11.2006 cu 47.800km la bord(cele 2 revizii la reprezentanta aici in Romania) cu 10.700 euro. E ca noua interior-exterior. Ai in plus navigatia Business, care e cam inutila, plus ca a ta nu prea merge, xenon(singurul pe care il regret) si trapa(inutila), dar eu am pilot automat si PDC. Si in plus, masina nu are absolut nici o problema. Iar tu ceri 16.700 euro. Si mai ai si o lista consistenta cu ce trebuie inlocuit. Atunci bine!

La pretul asta vei avea clienti garla, iti spun sigur...

 

Lasa A3...aici e alt site.

Si-a mea arata foarte bine interior-exterior.

E inutila...dar bordul arata super frumos cu ea, te poti juca pe-acolo la tot felul de setari cu idrive-ul (care se repara, chiar daca nu merge acum prea mult:) ).

TRAPA - inutila...lol...ma rog, fiecare cu preferintele lui...eu nu luam masina fara trapa sub nicio forma, i-am spus tipului de cand am plecat din tara...sa nu incerce sa ma combine ca nu iau fara trapa, pentru mine trapa e ceva deosebit, iti da o senzatie de mai mult spatiu, o poti tine intre deschisa si cand ploua fara sa intre apa (decat foarte rar, depinde cum ploua...mici picaturi mai dau din cand in cand, dar e placut ) ...plus ca masina arata altfel, mai frumoasa, mai agresiva cand deschizi trapa in sus...plus ca poti scoate fetele cu sanii-n vand pe trapa...etc

 

Pentru mine trapa e inutila...pentru altii e ceva deosebit, pentru mine...nici nu concep fara !

 

Referitor la probleme...hai s-o luam altfel, ca-mi tot scoateti ochii cu asta...asa ca sa vedem care-s defapt MARILE PROBLEME:

 

1. nu prea-i merge butonul ala de la IDRIVE...nu merge cand e sa apesi pe el, ba merge...ba nu merge... - SE REPARA SAU SE INLOCUIESTE, COSTA CEL MULT 200 E

 

4. trebuie sa-i schimb 2 burdufi de pe spate...doua chestii care protejeaza telescopul de praf...asa am inteles - AI VERIFICAT-O TU PE A TA PESTE TOT, PE SUB EA...ETC SI N-AI NICIO PROBLEMA ? Si ar fi chiar culmea sa ai la 47 000...nu uita ca asta are 147 000...dar nu uita ca e 318i...benzinarele sunt cu vreo 2000 E mai ieftine decat diesel-urile...intotdeauna

Ah...era sa uit...ma costa cel mult 100 RON sa inlocuiesc acesti burdufurile astea doua ...lucru pe care-l voi face vineri

 

5. bieletele antiruliu ar cam trebui schimbate...dar nu e urgent, nu bat...nu nimic - CHESTIE CARE SE REZOLVA CU 100 E toate 4 chiar

 

7. bara din fata a fost zgaraiata in stanga de-un dobitoc...am gasit-o in parcare asa - IESE CRED LA UN POLISH...nu stiu exact cat costa

 

Astea 4 sunt cu adevarat probleme...toate se rezolva foarte simplu si foarte usor si nu costa mai mult de 400 E (la 2 ...e o chestie normala sa se duca burdufii/burdufurile aia/alea sau cum drac le-o zice:) ) Si astea le schimb ca vreau eu, ca tin la masina, sunt curios cine se duce in autovit sau oriunde altundeva si il ia pe samsar cu masina la verificat, la puricat la modu` asta...si chiar crede ca dupa aia o sa-i scada ala din pret.

Dar eu ca-s cinstit si-am spus tot...da...nasoala treaba :)

 

Restul erau:

 

2. nu mai merge curentu` de la bricheta...s-a ars siguranta...i\\\\\\\'ll fix it - PROBLEMA GRAVA SI DUREROASA, PROBABIL O SA MA COSTE 10 RON S-O REZOLV :)

3. trebuie sa-i schimb uleiul de frana...curand - MULTI NU-L SCHIMBA NICIODATA, MULTI NICI NU STIU CA SE SCHIMBA...SI COSTA ORICUM 100 RON CEL MULT...la unii mai scumpi si/sau 70 RON la baieti mai omenosi

6. cauciucurile sunt praf - ASTA CHIAR E O PROBLEMA GROASA/NASOLA...cu 100 E aduc altele din Germania, super bune :( Desigur...nu noi. DAR CINE STIE...POATE FAPTUL CA-S CAUCIUCURILE DUSE (CA LE-AM LUAT SECOND DE IARNA) ...INSEAMNA CA MASINA NU E BUNA :(

 

8. mai are mici zgaraieturi...pe ici pe colo...unele asa erau de cand am luat-o...altele au mai aparut pe parcurs...cred ca orice masina are...mai ales una neagra...in sensul ca se vad mai mult/bine - CAND AM ZIS ZGARAIETURI...NU M-AM REFERIT DE ALEA CU CHEIA...M-AM REFERIT LA DIN ALEA MICI...SAU EFECTUL ALA DE PANZA DE PAIANJEN...CARE AM INTELES CA SE POATE REZOLVA...AM VAZUT CHIAR PE SITE UN TIP DIN BV CARE FACE ASTA...

PLUS CA...DACA VOI IMI ARATATI MASINA NEAGRA CARE SA ARATE PERFECT LA VOPSEA...O MASINA LA 4 ANI...CE SA MAI ZIC :D

 

 

 

 

 

 

:twoup: tu vrei sa dai masina cu acelasi pret cu care ai luat-o cel putin?!?!? vise...

 

placute

 

Da, asa vreau :D

Eh, visele ele...raman cu ele si cu masina :D

 

 

De la voi...toti acesti cunoscatori ...astept preturi "reale" pentru aceasta masina, ca-s curios :P

Ia ziceti-mi, merita macar 12 000 E...sau ?:punk:

Edited by hornetb
Link to comment
Share on other sites

Masina nu e rea,sincer. Dar dupa tot ce s-a scris aici am impresia ca ai facut topicul la misto,n-ai nici un gand de vanzare,doar timp de certat cu lumea.Toti iti vor sarii in cap si va iesii aici ceva de nedescris...
Link to comment
Share on other sites

Masina nu e rea,sincer. Dar dupa tot ce s-a scris aici am impresia ca ai facut topicul la misto,n-ai nici un gand de vanzare,doar timp de certat cu lumea.Toti iti vor sarii in cap si va iesii aici ceva de nedescris...

 

Iti multumesc ca...in ciuda tuturor probleme cunoscute si recunoscute de mine, imi zici asta :twoup:

Nu l-am facut la misto, as vinde-o daca as primi niste bani frumosi pe o masina buna cum o consider eu. Dupa cum ziceam mai sus...altfel de ce sa vand o masina buna ? O vand/as vinde-o daca iau macar cat am dat pe ea...si n-ar strica nici ceva in plus.

N-am fff mult, dar recunosc ca macar ma amuz. :)

Dupa cum ziceam...astept si niste preturi "reale" ...sa vad...si poate cine stie :)

Ms

Link to comment
Share on other sites

Fara niciun misto acum, astept pareri de preturi mai mult sau mai putin reale...daca putem zice asa.

Cat credeti/ziceti ca ar merita aceasta masina asa cum este acum ?

Sincer, sa vedem ...si mai discutam. Poate-s eu prea ciudat :twoup:

 

Sau...cam la ce preturi se gasesc masini asemanatoare?

 

Daca se poate si exemple ...link-uri...ceva...ms :) Ca sa putem face comparatii...

Edited by hornetb
Link to comment
Share on other sites

Nu contest ca e masina buna, dar, in conditiile actuale ale pietii, mai mult de 13.000 nu vei lua niciodata, atata timp cat e plin internetul de masini samsarite, mai noi si mai dotate ca a ta, evident si cu km mai putin dati inapoi, la preturi mult mai mici decat vrei tu !
Link to comment
Share on other sites

Nu contest ca e masina buna, dar, in conditiile actuale ale pietii, mai mult de 13.000 nu vei lua niciodata, atata timp cat e plin internetul de masini samsarite, mai noi si mai dotate ca a ta, evident si cu km mai putin dati inapoi, la preturi mult mai mici decat vrei tu !

 

Ms, cei care vor sa ia masini lovite si reparate sau masini cu 250 000 km dati inapoi la 150 000 ...n-au decat :twoup:

Ca e plin internetul de masini samsarite...ok...de acord, poate cateva si mai dotate...dar multe mai noi nu-s.

Eventual 2007...cateva...2008 nu prea am vazut...

 

Cine vrea sa ia masini cu km dati inapoi...treaba lui :)

 

Eu nu pot sa dau cu 13 000 o masina pe care daca ar fi luat-o cineva anul trecut ar fi luat-o, in cel mai fericit caz cu 16 000 ...si l-ar fi ajuns 17 000. Sa scazi la ea un an...scazi 1000 E...un 16 000 ar merge pe o masina foarte buna :)

 

Parerea mea...

Oricum...iti multumesc pentru a ta :(

Link to comment
Share on other sites

Eu stiu ce zici, dar, din pacate, pretul pietei e dat de samsarii nenorociti cu ale lor cazaturi de masini, pe care le prezinta ca impecabile si cu km putini. Si sunt destui care sa puna botu' la vrajeala lor ! De fapt, cei mai multi cad in plasa samsarilor !

 

Eu zic ca nu are rost sa vinzi o masina buna in perioada asta, fiindca o sa o dai pe un pret de nimic si nu o sa mai gasesti alta in aceeasi bani iar in Germania sunt mai scumpe oricum !

Edited by MihaiC
Link to comment
Share on other sites

Eu stiu ce zici, dar, din pacate, pretul pietei e dat de samsarii nenorociti cu ale lor cazaturi de masini, pe care le prezinta ca impecabile si cu km putini. Si sunt destui care sa puna botu' la vrajeala lor ! De fapt, cei mai multi cad in plasa samsarilor !

 

Da, lasa-i sa dea 14 000 pe o masina cu 250 000 km si cu sau fara alte probleme :twoup:

Daca n-o sa gasesc s-o dau asa, cinstit, unuia care sa aprecieze...o tin pana la 250 000, o dau inapoi la 150 000 si ii astept in autovit...sau o postez pe aici sau altundeva...asa:

 

"OCAZIE!!! IMPECABILA, 137 000 KM, TINUTA IN GARAJ IN ULTIMUL AN DE-O BABUTA NAZDRAVANA! " :))

Link to comment
Share on other sites

Am rezolvat din "problemele" masinii :twoup:

 

Mai exact...problema nr. 2. , 3. si 4. ...adica am inlocuit siguranta de la bricheta si merge, am schimbat uleiul de frana (am pus ATE) si am schimbat cele doua burdufuri care protejeaza amortizoarele de praf (am pus SACHS).

 

In continuare ...masina mai are urmatoarele probleme si vi le zic, ca vreau s-o vand neaparat :) :

 

1. nu prea-i merge butonul ala de la IDRIVE...nu merge cand e sa apesi pe el, ba merge...ba nu merge... - N-A MAI FOST TIMP SA SE UITE BAIATUL LA EL, ERA TARZIU...

5. bieletele antiruliu ar cam trebui schimbate...dar nu e urgent, nu bat...nu nimic - O SA MERG SA LE SCHIMB PE CELE DE PE FATA CURAND

6. cauciucurile sunt praf

7. bara din fata a fost zgaraiata in stanga de-un dobitoc...am gasit-o in parcare asa

8. mai are mici zgaraieturi...pe ici pe colo...unele asa erau de cand am luat-o...altele au mai aparut pe parcurs...cred ca orice masina are...mai ales una neagra...in sensul ca se vad mai mult/bine

 

Cam asta e...:)

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.