Jump to content

CE MASINI PREFERAM : IEFTINE SAU NEMASLUITE


Recommended Posts

Ce speri sã câºtigi cu topicul ãsta, de ce eºti aºa Încrâncenat?

In primul rand afla despre mine ca sunt sanatos si relaxat. In al doilea rand M-AI PRINS. Vreau sa castig. Ce ? Am spus la inceputul topicului -schimb de idei, pareri pro si contra (eventual argumentate), in nici un caz flame. Ce dracu sa castig ? Am niste idei pe cere le puteti combate ( cu limbajul adecvat) sau imbratisa. Socializare. Comunicare. Nimic neobisnuit. De ce esti asa suspicios ?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 66
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Timpul tău este atât de puţin valoros ĂŽncât merită să-l pierzi ĂŽntr-un mod atât de puţin constructiv şi enervant?

 

Nu e vorba de suspiciune, mai degrabă de neĂŽnţelegere.

Nu ĂŽnţeleg ce rost are discuţia.

 

Şi mie ĂŽmi place să comunic cu diverşi oameni, ĂŽnsă nu pe subiecte total derizorii şi inutile pentru mine la nivel personal.

 

Cu ce mă influenţează pe mine că diverşi ţărani ĂŽşi cumpără maşini pe care nu şi le permit, că apoi ajung să trăiască adevărate drame personale pentru că se ĂŽndatorează la bănci şi că au o existenţă atât de penibilă?

 

E ca şi cum faci un topic ĂŽn care să ĂŽntrebi de ce există manelişti.

 

Bănuiesc că nu eşti ĂŽn faţa unei dileme şi ştii sigur că a cumpăra o maşină ieftină şi cu diverse probleme ascunse reprezintă o afacere proastă, o ţeapă.

 

Românul va continua să fie necivilizat indiferent dacă ne place sau nu, va cumpăra maşini proaste cu km daţi ĂŽnapoi şi ca crede ĂŽn cel mai sincer mod că a făcut afacerea vieţii cu maşina pe care tocmai a luat-o, fabricată ĂŽn 2001 şi cu 120 000 km la bord.

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

Ce speri sã câºtigi cu topicul ãsta, de ce eºti aºa Încrâncenat?

In primul rand afla despre mine ca sunt sanatos si relaxat. In al doilea rand M-AI PRINS. Vreau sa castig. Ce ? Am spus la inceputul topicului -schimb de idei, pareri pro si contra (eventual argumentate), in nici un caz flame. Ce dracu sa castig ? Am niste idei pe cere le puteti combate ( cu limbajul adecvat) sau imbratisa. Socializare. Comunicare. Nimic neobisnuit. De ce esti asa suspicios ?

 

aka mIRC

Link to comment
Share on other sites

Am vrut si eu sa vand masina, zic eu destul de bine intretinuta. Vad ca in 3 luni am primit doar doua mesaje cu schimb terenuri :twoup: asa ca in momentul asta am cam renuntat. Intradevar lumea se ia dupa talcioc si nu se mai uita daca masina e in regula. Decat sa o dau pe mai nimic si sa am o pierdere de 50% din valoare in 2 ani mai bine o tin si mai astept. Probabil ca peste doi ani o sa faca tot atata daca timpurile or fi mai bune.
Link to comment
Share on other sites

Cand am avut bani de dacia 1310 am cumparat dacia; cand am avut bani de super-nova la fel. Cand am avut bani de masina noua am mers in showroom si am luat masina noua. (vreo 2 din grupul VAG). In mod sigur banii de care dipui au o influenta covarsitoare in achizitie.

Restul tine mai mult de experienta si mai putin de mentalitate. Eu am luat BMW-ul cu 2-3.000 euro peste pretul pietei pentru ca am dorit sa fie mai dotat decat media si cu istoric la BMW + fara accident. Poate daca aveam 3-4000 peste pretul pietei imi luam unul cu pachet M si volan in 3 spitze si xenon + 70.000 km.

Un tanar este mai probabil sa dea toti banii pe masina fara sa se gandeasca la costurile pe termen lung. Un proprietar cu experienta - mult mai putin probabil.

Link to comment
Share on other sites

To Ciupanezu: Sa o luam punctual: As prefera sa combatem idei legate de un anumit subiect, dar vad ca nu se poate decat cu referire la persoana. Ai vreun ascendent asupra mea incat sa-ti dai cu parerea despre timpul meu ? Tu esti de 10 ori mai prezent pe forum dar eu nu mi-am permis sa te judec pe tine sau timpul tau. Discutia intre noi doi tu ai deschis-o, eu doar ti-am raspuns. Daca nu ai inteles subiectul, poti cere lamuriri sau poti trece peste (pari un tip inteligent, cred ca ai inteles subiectul,dar tonul tau poate deranja ). Daca subiectul este derizoriu si inutil de ce te-ai obosit sa tot postezi pe el (pana la un moment dat chiar on-topic ) ? Da , iti pot influenta viata niste tarani, pt ca, fara sa iti doresti, te vei intalni cu ei in trafic, pe strada. Da, se poate face un topic despre existenta manelistilor, ei exista. Nu sunt in fata unei dileme, chiar deloc ( prima masina acum 18 sau 19 ani, ultima acum un an , toate pe banii mei). On topic: Subiectul l-am deschis ca semnal de alarma pt cei ce intentioneaza sa cumpere si nu stiu ce achizitioneaza ; despre mentalitatile (zic eu , balcanice ) care ne dicteaza actiunile din social, inclusiv achizitia unei masini ; titlul topicului este retoric, raspunsurile le stim cu totii, doar ca, in practica , actionam cateodata diferit. PS. In rest, revenind in subiect, parerile noastre coincid. Culmea. PS2. Promit solemn ca nu mai raspund decat on topic.
Link to comment
Share on other sites

To Ciupanezu: Sa o luam punctual: As prefera sa combatem idei legate de un anumit subiect, dar vad ca nu se poate decat cu referire la persoana. Ai vreun ascendent asupra mea incat sa-ti dai cu parerea despre timpul meu ? Tu esti de 10 ori mai prezent pe forum dar eu nu mi-am permis sa te judec pe tine sau timpul tau. Discutia intre noi doi tu ai deschis-o, eu doar ti-am raspuns. Daca nu ai inteles subiectul, poti cere lamuriri sau poti trece peste (pari un tip inteligent, cred ca ai inteles subiectul,dar tonul tau poate deranja ). Daca subiectul este derizoriu si inutil de ce te-ai obosit sa tot postezi pe el (pana la un moment dat chiar on-topic ) ? Da , iti pot influenta viata niste tarani, pt ca, fara sa iti doresti, te vei intalni cu ei in trafic, pe strada. Da, se poate face un topic despre existenta manelistilor, ei exista. Nu sunt in fata unei dileme, chiar deloc ( prima masina acum 18 sau 19 ani, ultima acum un an , toate pe banii mei). On topic: Subiectul l-am deschis ca semnal de alarma pt cei ce intentioneaza sa cumpere si nu stiu ce achizitioneaza ; despre mentalitatile (zic eu , balcanice ) care ne dicteaza actiunile din social, inclusiv achizitia unei masini ; titlul topicului este retoric, raspunsurile le stim cu totii, doar ca, in practica , actionam cateodata diferit. PS. In rest, revenind in subiect, parerile noastre coincid. Culmea. PS2. Promit solemn ca nu mai raspund decat on topic.

 

To Ciupanezu: Sa o luam punctual: As prefera sa combatem idei legate de un anumit subiect, dar vad ca nu se poate decat cu referire la persoana. Ai vreun ascendent asupra mea incat sa-ti dai cu parerea despre timpul meu ? Tu esti de 10 ori mai prezent pe forum dar eu nu mi-am permis sa te judec pe tine sau timpul tau. Discutia intre noi doi tu ai deschis-o, eu doar ti-am raspuns. Daca nu ai inteles subiectul, poti cere lamuriri sau poti trece peste (pari un tip inteligent, cred ca ai inteles subiectul,dar tonul tau poate deranja ). Daca subiectul este derizoriu si inutil de ce te-ai obosit sa tot postezi pe el (pana la un moment dat chiar on-topic ) ? Da , iti pot influenta viata niste tarani, pt ca, fara sa iti doresti, te vei intalni cu ei in trafic, pe strada. Da, se poate face un topic despre existenta manelistilor, ei exista. Nu sunt in fata unei dileme, chiar deloc ( prima masina acum 18 sau 19 ani, ultima acum un an , toate pe banii mei). On topic: Subiectul l-am deschis ca semnal de alarma pt cei ce intentioneaza sa cumpere si nu stiu ce achizitioneaza ; despre mentalitatile (zic eu , balcanice ) care ne dicteaza actiunile din social, inclusiv achizitia unei masini ; titlul topicului este retoric, raspunsurile le stim cu totii, doar ca, in practica , actionam cateodata diferit. PS. In rest, revenind in subiect, parerile noastre coincid. Culmea. PS2. Promit solemn ca nu mai raspund decat on topic .

Link to comment
Share on other sites

Am fãcut aceastã referire pentru cã atâta timp cât ÎnÞelegi cã nu vei schimba vreo mentalitate prin acest topic, totuºi l-ai deschis ºi vrei neapãrat sã se posteze ontopic, de parcã un scop nobil ar fi În spatele sãu.

 

Nu, ĂŽnsĂŁ trebuie sĂŁ ai ceva timp liber ca sĂŁ-Ăži permiĂži sĂŁ-l iroseÂşti astfel.

 

ÂŞi eu am destul de mult timp liber Âşi nu-l folosesc foarte inteligent, recunosc asta.

 

Aceºti Þãrani ÎÞi influenÞeazã viaÞa doar dacã le permiÞi.

Ăi poĂži ignora sau depĂŁÂşi, ĂŽi poĂži marginaliza.

 

Am ajuns la concluzia cã aceste tipuri de topicuri sunt inutile pentru cã 90% dintre oameni gândesc exact aºa cum nu ar trebui sã gândeascã, adicã κi cumpãrã maºini pentru ochii lumii ca sã iasã În evidenÞã, n-au bani sã treacã strada dar κi cumpãrã un BMW sau altã marcã premium, iar apoi dau comandã de piese furate.

 

Despre aceste mentalitĂŁĂži se poate vorbi, ĂŽnsĂŁ a vorbi despre ele pe un forum auto este inutil.

Aici posteazĂŁ oameni cu mentalitĂŁĂži deja formate, prin urmare nu ai cum sĂŁ le schimbi mentalitatea.

Mentalitatea Þine În primul rând de educaÞie, de o scarã de valori.

Link to comment
Share on other sites

Prin acest topic este clar ca nu poti acoperi deficientele de educatie, lipsa de experienta;

iluzia ca ai facut o afacere buna cand au cumparat un chilipir poate fi mai puternica decat ratiunea.

 

Cu toate acestea topicul nu este inutil intru totul. Pe cei care cauta un chilipir cu orice pret nu ii va intoarce din drum. (sau pe cei care au bani de super-nova dar vor sa cumpere BMW.) Fie nu prea au optiuni - fie trebuie sa se friga pe pielea lor.

Dar pe cei care au ajuns singuri la concluzia ca e mai bine sa dea niste bani in plus la achizitionare - decat sa bage bani cu lopata intr-o masina ieftina cu multe probleme - ii poate ajuta sa faca ultimul pas.

 

Eu am remarcat in ultimii 2 ani schimbari de mentalitate evidente pe acest forum. La unii membri vechi cel putin.

Cum nu ma identific cu marea majoritate a proprietarilor de BMW - nici nu m-am asteptat sa gandeasca toti ca mine.

 

Apar si multi membrii noi cu care trebuie sa o iei de la capat sau sa ii ignori daca nu mai ai rabdare sa repeti.

Link to comment
Share on other sites

Studiu de caz. Masina asta:

 

http://www.masini2.com/anunturi/fxwio3/

 

 

http://www.masini2.com/images/normal/2/6/2/9/5/4/fxwio3_1.jpg

 

 

... la ce categorie intra? 7300 EU, 2008, inmatriculata. Si -a sunat un amic dupa ea - e vanduta ca "fara incidente majore".

 

Yeah, right:

 

http://video.tion.ro/video/42444/mazda-acc...tata-de-tramvai

 

 

...

Link to comment
Share on other sites

Pai poate pentru om faptul ca a lovit-o un tramvai e doar un incident minor, un fleac, nici nu merita mentionat :twoup: Ceva de genu, aaa, am uitat sa iti spun, mi-am amintit acum, a lovit-o un tramvai mai demult, nimic serios.
Link to comment
Share on other sites

Aproape de mine sta un individ care aduce in mod regulat masini cu dauna totala (foarte scumpe) de-afara, pe care le repara si le vinde la fraieri. E interesant de vazut cum un morman de fiare, ce a fost odata un seria 7 sau un RangeRover Sport, se transforma incet-incet intr-o masina "impecabila, fara accident...etc".

Cumparati cu incredere, in vitan totul e ieftin si bun :twoup:

Link to comment
Share on other sites

mie imi plac masinile ieftine SI nemasluite :)....cam rare

un vecin cu un service (care lucreaza si la skoda ca mecanic) a luat o octavia tour, dauna totala, cap de pod. a refacut-o total, masina mergea bine, a fost cu ea in vitan sa o vanda:

Cumparatorul:a fost lovita?

el: nu domle, uite aici carte service etc...

c:hai la test sa vedem

el:hai!

la teste rezulta: lovita aripa spate ,nimic grav,doar revopsita! :twoup:

 

masina a luat-o respectivul, acum se bucura de ea...

Link to comment
Share on other sites

Majoritatea masinilor din targ aduse recent de-afara sunt masini foarte uzate sau lovite gen paguba totala;reparate cu piese din dezmembrari,kilometrajul dat inapoi,vopsite frumos si gata! La vanzare cu ele! E logic ca dc un samsar ar cumpara o masina buna de-afara+cheltuieli de drum ar depasi cu mult pretul pietei din targ si atunci nu ar mai fi rentabil.Un om cu capul pe umeri inainte sa cumpere o masina s-ar interesa sa vada cam cat costa una identica (an/km/dotari) afara si s-ar convinge singur ca ceva nu este in regula.Masini bune la preturi mici nu prea exista.
Link to comment
Share on other sites

eu zic ca aici depinde de mentaliatea fiecaruia,parerea mea e ca se pot gasi si masini bune la preturi bune in afara,si le poti vinde in Romania fara sa iti patezi obrazul si asa iti faci si o clienteala serioasa,dar cum multi romani vor sa faca bani repede procentajul de a gasi o masina buna la un pret mai mic decat concurenta e destul de scazuta.drumuri bune :twoup:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.