Jump to content

ce motorizare sa aleg?520,525,530 diesel


Gabytxk

Recommended Posts

salutare,

as dori sa imi cumpar un e 60 si nu stiu ce motorizare sa aleg.

ma oprisem asupra unui 2500 diesel si cineva mi-a spus ca ar avea probleme cu temperatura la apa.

ati avut asemenea probleme?stie cineva cat este impozitul?

cam care ar fi problemele la aceasta masina?

eu o vreau din 2004-2005,cam atatia bani am!

va multumesc pentru raspunsuri!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 75
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

si eu am cam inceput sa ma uit dp un E60 , pt ca nu am gasit seria 3 ok . Sa-ti zic ce stiu eu.

520d are motor de 2000 si 163 cai , demaraj 8.6 sec , si este doar cu 80 kg mai grea decat un 320d ( asta ma face sa cred ca nu este puturoasa chiar daca are motor de 2000) nu ?

525d are motor de 3000( nu 2500) si are 197 cai , demaraj 7.6 parca

si 530d are motor de 3000 si are 225 sau 235 cai.

 

Eu as fi interesat de un 520d pt ca pare ok la 8.6 sec demaraj , si avand in vedere ca este doar cu 80kg mai grea decat seria 3 , si nici nu prea vreau sa dau mult la impozit / inmatriculare.

Link to comment
Share on other sites

535d clar. Nu e mare diferenta fata de 530d ( ca consum si intretinere ) impozitul si taxele sunt la fel ca ambele au motor de 3000cm3 si anume:

-impozit: 900 RON

-rca: 864 RON

-schimb ulei + filtru ulei/aer: 600 ron, trebuie schimbate odata pe an

-filtru motorina + polen: 400 ron, se schimba la 2 ani ( cel de polen nu e obligatoriu doar daca ai probleme cu aeru si sigur vei avea eu am schimba 2 intr-un an ! depinde pe unde mergi )

 

consum in orasele mai aglomerate 14-15, la drum intins 7-9 mers bine, La mine in oras 530xd consuma 11-12litri si e un oras aglomerat cat de cat deci estimez ca un 535d cam tot peacolo.

Masina e o pur bestie: 580nm cuplu, 286cai, 0 - 100: 6.4sec, are sistem twinturbo 2 turbine, si vin destul de dotate. Eu voi cauta una cu cutie de viteze sport. Mi se pare cea mai buna alegere pentru ca dif sunt mici fata de 530d. Dar depinde si de buget daca ai un buget mai mic 525d pre-facelift este cea mai buna alegere nu lua 520d.

 

la 525d ai cam acelasi taxe ca la 535d la ulei, filtre si rca doar impozitul e 416 RON. Si intretinerea putin mai scumpa dar nu cu mult. Consumurile cu max 1 litru mai putin, dotari mai putine dar orienteazate in buget. Sfatul meu ori 525d ori 535d

Edited by Tetsuzan
Link to comment
Share on other sites

si eu am cam inceput sa ma uit dp un E60 , pt ca nu am gasit seria 3 ok . Sa-ti zic ce stiu eu.

520d are motor de 2000 si 163 cai , demaraj 8.6 sec , si este doar cu 80 kg mai grea decat un 320d ( asta ma face sa cred ca nu este puturoasa chiar daca are motor de 2000) nu ?

525d are motor de 3000( nu 2500) si are 197 cai , demaraj 7.6 parca

si 530d are motor de 3000 si are 225 sau 235 cai.

 

Eu as fi interesat de un 520d pt ca pare ok la 8.6 sec demaraj , si avand in vedere ca este doar cu 80kg mai grea decat seria 3 , si nici nu prea vreau sa dau mult la impozit / inmatriculare.

conteaza mai multe nu doar greutatea. distanta intre axea , ampatamentul suspensii , manevrabilitate..........

eu daca ar fi sa mai aleg as alege intre 530 si 535 d. si doar automat, la manuala nu stiu cat rezista volanta si ambreiaju la cuplul pe care il are.

impozitul la motor dew 3000 in bucuresti s-a majorat este 1080ron

Edited by baronu25
Link to comment
Share on other sites

Nu exista 535d manual, toate sunt automat. La mine in Bacau am intrebat la primarie si mi-aspus 890 ceva de genul asta oricum rotunjit 900 RON. 535d e prea mafa de masina, masina adevarata dar nici 530, 525 nu sunt rele pt Romania e ok ! la urma urmei nu mergi la curse ca n-ai unde
Link to comment
Share on other sites

salutare,

as dori sa imi cumpar un e 60 si nu stiu ce motorizare sa aleg.

ma oprisem asupra unui 2500 diesel si cineva mi-a spus ca ar avea probleme cu temperatura la apa.

ati avut asemenea probleme?stie cineva cat este impozitul?

cam care ar fi problemele la aceasta masina?

eu o vreau din 2004-2005,cam atatia bani am!

va multumesc pentru raspunsuri!

 

 

n-am auzit!

incearca sa nu-ti iei masina de toti banii, ca e pacat de ea apoi.

Link to comment
Share on other sites

daca il iei pt fataiala de pe strazile din romania e supersuficient 520d cel de 163cp.nici pe autostrada nu se face de ras ca e in 6 trepte si motorul merge relaxat la viteze destul de inalte.depinde de ce ai tu nevoie,insa o sa ai surpriza sa nu prea gasesti e60 520d la vanzare,cel putin pe net sunt mai rare ca surorile mai mari,iar care sunt au preturi de vremuri bune
Link to comment
Share on other sites

520d e ok insa e dif destul de mare intre el si fratele mai mare 525d merge altfel e alta situatia mare dif de costuri nu e si chiar n-o sa regreti 525d e o masina cu care o sa-ti faci treaba mai mult decat suficient in Romania. Eu am E39 care e mai slab tot 525 dar am benzina 192 de cai si de multe ori nu am ce face cu atata putere insa ma folosesc de ea in afara ii dau bine si chiar ar merge si mai mult de aia vreau sa imi iau 535d iar in oras ma fac destul de simtit cand ii vezi pe unii ca ia curba, franeaza, pana schimba viteza pana merge masina eu cand iau curbele nu franez decat daca am viteza f mare si ma bag repede, la semafor plec destul de repede o sa vezi ca o sa-ti ajute puterea mare si in oras o sa injuri mereu pe altii ca se misca greu, eu mereu fac asta insa nu ma gandesc ca, ce motor puternic am, cand calc pedala is dus de mult altii cand pleaca cred ca trebuie sa se uite pe geam sa vada daca sau miscat de pe loc sau nu. Cred ca toata lumea care a condus mai multe bmw-uri o sa-ti recomande 525d, cine iti recomanda 520d probabil ca ori nu are gusturi ori nu a condus alta masina decat aia.
Link to comment
Share on other sites

"cine iti recomanda 520d probabil ca ori nu are gusturi ori nu a condus alta masina decat aia."

 

 

nu e chiar asa eu am 525d e39 si totusi daca ar fi sa iau un e60 nu as lua mai mare de 2000d chiar daca circul 70%din km pe autostrada.ca nici pe autostrada nu poti merge cu cat vrei

163cp si 6 viteze satisfac cerintele unui sofer normal care nu alearga mereu pe autostrada de la 200km in sus

sigur sunt si soferi mereu grabiti care pe autostrada alearga de zici ca ar fi pe circuit,pt acea categorie sunt 525,530 etc...

nu oricine vrea e60 pt a putea pleca primul de la semafor sau sa se tina dupa ferary pe autostrada.unii vor e60 doar pt confortul oferit

Link to comment
Share on other sites

"cine iti recomanda 520d probabil ca ori nu are gusturi ori nu a condus alta masina decat aia."

 

 

nu e chiar asa eu am 525d e39 si totusi daca ar fi sa iau un e60 nu as lua mai mare de 2000d chiar daca circul 70%din km pe autostrada.ca nici pe autostrada nu poti merge cu cat vrei

163cp si 6 viteze satisfac cerintele unui sofer normal care nu alearga mereu pe autostrada de la 200km in sus

sigur sunt si soferi mereu grabiti care pe autostrada alearga de zici ca ar fi pe circuit,pt acea categorie sunt 525,530 etc...

nu oricine vrea e60 pt a putea pleca primul de la semafor sau sa se tina dupa ferary pe autostrada.unii vor e60 doar pt confortul oferit

 

Inseamna ca nu stii pt ce sau facut bmw-urile in cazul asta poti sa-ti ei WV Golf probabil vei fi satisfacut. E destul de confortabila si aia. Ce rost are sa dai atatia bani in plus pt confort ? si ce mare confort are 520d ? mai bine iau un Mercedess daca ma acsez pe confort. BMW-urile sunt masini inclinate spre sportivitate.

Edited by Tetsuzan
Link to comment
Share on other sites

"cine iti recomanda 520d probabil ca ori nu are gusturi ori nu a condus alta masina decat aia."

 

 

nu e chiar asa eu am 525d e39 si totusi daca ar fi sa iau un e60 nu as lua mai mare de 2000d chiar daca circul 70%din km pe autostrada.ca nici pe autostrada nu poti merge cu cat vrei

163cp si 6 viteze satisfac cerintele unui sofer normal care nu alearga mereu pe autostrada de la 200km in sus

sigur sunt si soferi mereu grabiti care pe autostrada alearga de zici ca ar fi pe circuit,pt acea categorie sunt 525,530 etc...

nu oricine vrea e60 pt a putea pleca primul de la semafor sau sa se tina dupa ferary pe autostrada.unii vor e60 doar pt confortul oferit

 

 

+1

 

Am un Opel Astra Sedan de 105 cai si un E60 de 177 cai.

Multa vreme am mers numai cu E60-ul si incepuse sa mi se para ca se misca greu, ca nu mai trage, ca nu mai are atata forta cat vroiam eu.

A fost o perioada(am avut E60-ul la vopsit la autobayern ) cand am mers numai cu Opelul.

Opelul e o masina buna(cei drept are doar 2 ani) si ma obisnuisem de el. Trebuia sa schimb viteze, trageam mai mult de volan..dar a fost ok.

Acum am trecut din nou pe E60 si mi se pare un OZN.

 

 

Concluzia:

E60 525d e mai mult decat suficient atat pentru oras cat si in afara.

Conteaza foarte mult obisnuinta.(daca ai 525 normal ca iti pute si vrei 535 si tot asa)

Link to comment
Share on other sites

nu stiu zi-mi tu!

pt ce e facut un E60?pt viteza?pt circuit?da, dar atunci iti iei M5 si ai rez problema nu 525d nici macar 535d

in opinia ta 520d e facut degeaba sau cum?

uite nu!e facut pt soferi normali care vor spatiul dintr-un e60,un motor econom,mai ieftin de intretinut si cu taxe net mai mici.

comparatia ta cu golf4 e dea dreptul rusinoasa.probabil nici macar nu ai intrat intr-un golf4.

eu cred ca bmw-uri sunt pt toate gusturile.fiecare is alege motorul in funtie de necesitati

Link to comment
Share on other sites

nu stiu zi-mi tu!

pt ce e facut un E60?pt viteza?pt circuit?da, dar atunci iti iei M5 si ai rez problema nu 525d nici macar 535d

in opinia ta 520d e facut degeaba sau cum?

uite nu!e facut pt soferi normali care vor spatiul dintr-un e60,un motor econom,mai ieftin de intretinut si cu taxe net mai mici.

comparatia ta cu golf4 e dea dreptul rusinoasa.probabil nici macar nu ai intrat intr-un golf4.

eu cred ca bmw-uri sunt pt toate gusturile.fiecare is alege motorul in funtie de necesitati

 

 

sunt de acord cu tine.

Dupa mine 520d pare ok , 8.6 sec demaraj mi se pare suficient pt sprinturi si pt o depasire in conditii mai "dificile" , etc . adica pt un sofer normal care merge prin Bucuresti marea majoritate a timpului si mai calca si el pedala din cand in cand.

 

eu voiam sa stiu totusi altceva . a spus cineva mai sus: "conteaza mai multe nu doar greutatea. distanta intre axe , ampatamentul suspensii , manevrabilitate.........." care e practic diferenta ? si ce conteaza mai mult?

Edited by Marius_B
Link to comment
Share on other sites

nu stiu zi-mi tu!

pt ce e facut un E60?pt viteza?pt circuit?da, dar atunci iti iei M5 si ai rez problema nu 525d nici macar 535d

in opinia ta 520d e facut degeaba sau cum?

uite nu!e facut pt soferi normali care vor spatiul dintr-un e60,un motor econom,mai ieftin de intretinut si cu taxe net mai mici.

comparatia ta cu golf4 e dea dreptul rusinoasa.probabil nici macar nu ai intrat intr-un golf4.

eu cred ca bmw-uri sunt pt toate gusturile.fiecare is alege motorul in funtie de necesitati

 

Mai sunt unii care isi cumpara bmw sa se duca sa-si cumpere o paine si bine inteles nu au nevoie de cine stie ce viteza poate au nevoie de siguranta si isi cumpara cu X. Cumpara-ti frate 520d, folosestel o vreme apoi roaga pe cineva cu 525d sau 530d sa te lase sa faci un test si apoi vino si injurai pe cei care ti-au recomandat motorizarea aia mediocra pt ca e putin mai ieftina si oricum probabil n-au bani sa o intretina nici pe aia cum trebuie. Eu ies de pe topicul asta. Succes orice vei achizitiona.

 

LE: cand aud pe unii ca isi cumpara bmw cu xdrive pt siguranta si 520d pt confort imi vine sa ma las complet de a mai conduce vreun fel de masina si sa merg cu bicicleta. Daca vrei masina pt confort ia-ti Mercedess nici nu se compara confortul din aia cu cel din BMW, vrei siguranta ? Volvo sau stiu eu care sunt blindate mai bine. BMW nu-i nici pe departe masina sigura, are intradevar standardele de siguranta si confort dar ele se remarca prin sportivitate. Nu vad nimic sportiv intr-un motor de 2000cm3 disel poate voi vedeti eu unu mai bine mi-as taia o mana. Daca tie ti se pare ok 520 asta nu inseamna ca e ok, diferentele sunt infime ( ca bani ) intre 520 si 525 cu atat mai mult cat 520 se gasesc greu nu au dotari pt ce ? pt 1000-2000 de euro ? De aia nu cumpara nimeni 550i pt ca mai degraba cumpara un M costuri similare, si in cazul lui 520 ar trebuii sa fie la fel insa vad ca se inghesuie lumea eu vad partea realista a lucrurilor.

Edited by Tetsuzan
Link to comment
Share on other sites

Esti cam deplasat cu ura asta impotriva 520-ului ! Are 163 cp, pana la urma. Vorbesti de parca majoritatea masinilor de pe strada au peste 300 cp sau de parca BMW e fabricant de masini sport si supersport !

 

p.s.: Nu am 520d.

Link to comment
Share on other sites

Daca tie ti se pare ok 520 asta nu inseamna ca e ok

 

Si daca tie ti se pare ca nu e ok, inseamna ca nu e ok ?

 

Probabil ca esti detinatorul adevarului absolut, incepi sa devii de-a dreptul pueril pe masura ce adaugi noi explicatii !

Link to comment
Share on other sites

Daca tie ti se pare ok 520 asta nu inseamna ca e ok

 

Si daca tie ti se pare ca nu e ok, inseamna ca nu e ok ?

 

Probabil ca esti detinatorul adevarului absolut, incepi sa devii de-a dreptul pueril pe masura ce adaugi noi explicatii !

 

Eu am mers si in alta masina decat in 520d

Link to comment
Share on other sites

Bine ma, esti chiar tare. Daca am mers ieri cu un 335i inseamna ca tot ce-i sub motorizarea asta la BMW e prastie ?! :twoup:

 

Nu am spus asta, probabil ca nu esti prea inteligent. Am spus ca 525 e net superior lui 520 iar costurile sunt foarte similare unde mai adaugi si lipsa de dotari pe 520 si raritatea de a gasi una. Prostia va bantuie rau de tot pe unii de trageti concluzii fara sa aveti o sarma in burta.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.