Jump to content

Montreal - Canada GP


ionatan

Recommended Posts

Rezultatele variate din acest sezon, arata clar mediocritatea pilotilor...sau mai frumos spus, "egalitatea" intre echipe si intre piloti... De aceea a scazut si audienta si au fost nevoiti sa-l scoata pe Schumi de la naftalina, Formula 1 nu mai are SUPER-Piloti (Senna, Prost, Mansel, Villeneuve, Schumi, etc), iar echipele se tot schimba.
Link to comment
Share on other sites

Pai nu stiu daca ai nimerit-o aici Alonso, Hamilton, Vettel, Button, Webber sunt foarte buni, tineri si plini de ambitii. De aici si suspansul care este in campionat, de fapt ce-ti poti dori mai mult decat un campionat transat in ultima etapa, cu 3-4 piloti posibili candidati la titlu. Dupa parerea mea acum F1 arata asa cum ar trebui.

 

Tie ti-a placut era Schumacher? Cand Ferrari monopoliza 80% din campionat? Sa stii ca Schumacher a ajuns mare si datorita vafului de forma a lui Ferrari, intro perioada in care FIA si Bernie Eclestone le era mai mult decat favorabili.

 

De fapt Schumacher si acum a beneficiat de clementa, ce a facut in ultima cursa nu denota un talent formidabil ci incapacitatea de a accepta faptul ca se afla intr-o masina mult mai slaba.

Link to comment
Share on other sites

Poate in momentul asta Renault e la nivelul lui Mercedes dar la incput de campionat erau clar sub cele 4 echipe de top: RedBull, McLaren, Ferrari, Mercedes.

 

Explicatia e simpla, schimbarile majore de regulament de la inceputul sezonului 2009 si 2010.

 

Practic fiecare echipa a transpus in practica cum a priceput mai bine regulamentul. Unii au reusit sa exploateze la maxim regulamentul altii mai putin. In F1 se proiecteaza un monopost contra cronometru iar despre masina de la inceput de sezon nu ai prea multe informatii, nu stii cat de competitiva e in raport cu ceilalti. Daca ai omis ceva pe structura de baza a monopostului va fi greu sa remediezi in 2-3 saptamani cat iti ramane intre curse. Unele upgrade-uri reusesc sa imbunatateasca performanta dar nici concurnta nu sta pe loc.

 

 

Renault nu a dezvoltat bine partea de sasiu si aerodinamica pentru ca motorul lor este destul de bine cotat, cei de la RedBull sunt mult peste ei.

Link to comment
Share on other sites

Pai nu stiu daca ai nimerit-o aici Alonso, Hamilton, Vettel, Button, Webber sunt foarte buni, tineri si plini de ambitii. De aici si suspansul care este in campionat, de fapt ce-ti poti dori mai mult decat un campionat transat in ultima etapa, cu 3-4 piloti posibili candidati la titlu. Dupa parerea mea acum F1 arata asa cum ar trebui.

 

Tie ti-a placut era Schumacher? Cand Ferrari monopoliza 80% din campionat? Sa stii ca Schumacher a ajuns mare si datorita vafului de forma a lui Ferrari, intro perioada in care FIA si Bernie Eclestone le era mai mult decat favorabili.

 

De fapt Schumacher si acum a beneficiat de clementa, ce a facut in ultima cursa nu denota un talent formidabil ci incapacitatea de a accepta faptul ca se afla intr-o masina mult mai slaba.

 

Sunt buni, dar nu indeajuns de buni sa faca istorie...ca Senna-Prost-Mansell sau Hill-Villeneuve-Schumi....Nu stiu care dintre pilotii actuali vor face ceva pt a ramane in F1 Wall of Fame? Deocamdata nici unul nu a excelat!

Edited by tiberiuenache
Link to comment
Share on other sites

Villeneuve a facut istorie? Hill?? hai sa fim seriosi, Hamilton este peste amandoi

 

M-am referit la triple...nu la piloti in sine... Acum pilotii castiga numai pt ca au masini bune...Ba apar pe podium, ba dispar spre coada...Ba sunt in forma, ba nu sunt, ....

Cat despre Hamilton, nu stiu ce sa zic, nu-s fan...Webber e mult mai pilot...mai agresiv, mai orientat catre victorie... Are putin din personalitatea nebuna a lui Schumi si Senna.

 

Ma rog, vom vedea cine va face legenda, deocamdata e doar frumos de privit pt ca sunt mereu schimbari de podium...te poti astepta si de la Force India sa castige...

Link to comment
Share on other sites

Pai nu stiu daca ai nimerit-o aici Alonso, Hamilton, Vettel, Button, Webber sunt foarte buni, tineri si plini de ambitii. De aici si suspansul care este in campionat, de fapt ce-ti poti dori mai mult decat un campionat transat in ultima etapa, cu 3-4 piloti posibili candidati la titlu. Dupa parerea mea acum F1 arata asa cum ar trebui.

 

Tie ti-a placut era Schumacher? Cand Ferrari monopoliza 80% din campionat? Sa stii ca Schumacher a ajuns mare si datorita vafului de forma a lui Ferrari, intro perioada in care FIA si Bernie Eclestone le era mai mult decat favorabili.

 

De fapt Schumacher si acum a beneficiat de clementa, ce a facut in ultima cursa nu denota un talent formidabil ci incapacitatea de a accepta faptul ca se afla intr-o masina mult mai slaba.

 

Sunt buni, dar nu indeajuns de buni sa faca istorie...ca Senna-Prost-Mansell sau Hill-Villeneuve-Schumi....Nu stiu care dintre pilotii actuali vor face ceva pt a ramane in F1 Wall of Fame? Deocamdata nici unul nu a excelat!

 

Hill-Villeneuve-Schumi - din perechea asta doar Schumacher a fost cel care a alergat foarte bine si cu masina mai slaba. Pe cand Hill-Villeneuve au alergat bine datorita performantelor foarte bune de care era capabil monopostul lor, practic Williams-ul era in plina forma. Dupa ce au alergat pe alte masini deja talentul lor s-a diluat, mai ales Villeneuve s-a zbatut in mediocritate.

 

Senna Mansell si Prost sunt piloti care au ramas in istorie datorita regulamentelor si a echipelor din acea perioada. Totul se disputa pe pista atunci. Pilotii erau mult mai importanti.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.