Jump to content

Merita un 740 d


EuSTAkE

Recommended Posts

adica 5,7 % ? cat ai facut 5 zile ?

 

in oras 8 % eu nu cred ca exista la 530d. Iti spun si de ce, seria 1 120d consuma 9-10 in oras.

 

vrea sa zica 18% in forja prin oras dar nu ii merge tasta "1" ...

glumeam.530 d nu consuma 8%...consuma 40%.

Sa revenim la intrebarea initiala merita sa dau 530 d pe 740 d si 1000 de euro diferenta.Ambele masini sunt impecabile,ambele pe bulgaria

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 165
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Cam 12-13 in oras si 6-7 afara la un mers calm. Totusi vorbim de un motor mare si o masina pe masura. Dar gandeste-te si la urmatorul aspect. Iti permiti sa o intretii? Asta e nava amiral a BMW-ului chiar daca e mai veche iar costurile sunt cam piperate.
Link to comment
Share on other sites

Sa revenim la intrebarea initiala merita sa dau 530 d pe 740 d si 1000 de euro diferenta.Ambele masini sunt impecabile,ambele pe bulgaria

 

Si "impecabile" si "pe bulgaria" nu pare plauzibil.

Merita sa iei "7-arul", dupa cum zicea si pole, mai mult de 8.5 in oras, in forja, nu o sa iti consume, avand in vedere ca a ta ia doar 8 cu tuning nemtesc in debitmetru si in turbina.

Edited by Barbierul din Sevilla
Link to comment
Share on other sites

Depinde si in ce stare e,daca e ok din punct de vedere tehnic si nu stai in Bucuresti ar trebui sa consume cam cat da producatorul,nu stiu cat da insa eu zic ca sub 14-15 asta daca nu stai in Bucuresti nu prea vezi consum,totusi e v8 bi-turbo chiar daca e el diesel.

a venit barbieru cu motor 1.8 sa vorbeasca de motoare de 4.0 .In locul tau nu mi-as pune numele unei carti celebre ci mi-as pune numele atribut ca esti mereu pe langa subiect.Ai prins-o?

Link to comment
Share on other sites

Te-ai suparat,bine ok consuma 9.Vezi ca exista instalatii bio-diesel dupa ce termini de mancat cartofii prajiti pui uleiul acolo si tot asa si te faci de combustibil,sau gpl (da exista si pentru motorina,nu glumesc)...

 

Sunt multe alternative sa-ti iasa mai ieftin raportat la pretul actual al motorinei ca si cum ar consuma 5 in loc de 9,eu zic ca nu e rau pentru un 740D

Link to comment
Share on other sites

Sper sã-ºi ia 740d sã vadã cât consumã de fapt. :twoup:

In 3 luni pe combustibil si pe intretinere corespunzatoare Mai plateste cat costa e39

sa va arat acum consumul in 182 de km de mers in oras sportiv..

 

Te-ai suparat,bine ok consuma 9.Vezi ca exista instalatii bio-diesel dupa ce termini de mancat cartofii prajiti pui uleiul acolo si tot asa si te faci de combustibil,sau gpl (da exista si pentru motorina,nu glumesc)...

 

Sunt multe alternative sa-ti iasa mai ieftin raportat la pretul actual al motorinei ca si cum ar consuma 5 in loc de 9,eu zic ca nu e rau pentru un 740D

am auzit de uleiurile astea dar nu m-am interesat foarte bine si inainte de a baga orice in motor trebuie studiat in amanunt

post-30799-1276436363_thumb.jpg

post-30799-1276436377_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Eu am un E39 525d resoftat. Inainte sa fie resoftat in bord imi arata consumul 10% . Dupa resoftare nu a mai trecut de 8.5% inclusiv iarna. Acum imi arata 7.5 la mersul in oras. Si in realitate ia pe undeva pe la 9-10% si asta cu mers frumos. Mi-e greu sa cred ca un 530d ia 8%.
Link to comment
Share on other sites

merita ... dar si intretinerea este pe masura la acel model.

ca si consum ... : 7.0 / 9.8 / 14.7 (datele sunt din carte).

 

este o motorizare care si-ar dori-o cativa(multi) dintre noi. :twoup:

eu unul nu prea cred ca iti vei permite sa mergi sportiv intr-un oras aglomerat.

masina este grea... standard, fara optiuni cantareste 2035 kg.

are steptronic ... si vei vedea cat se tureaza in oras pe D sau pe S.

pe S la 3000 ture trebuie sa fii primul la semafor ... altfel te urci pe cei din fata ta!

daca vrei sa mergi pe manual... o sa iti consume.

s-au produs un numar de 3450 bucati... deci sansele de piese sh sunt minime.

 

p.s.

eu cu motor de 3000d, in oras, ora de varf, nu ajung la 2000rot/min in D. am incercat dar ... nu am loc de cei din fata! :)

Edited by unvicont
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.