Jump to content

Merita un 740 d


EuSTAkE

Recommended Posts

mie mi-ar fi rusine sa-mi iau BMW si sa-l tin pe Bg,dar asta e alta poveste

 

iti zic consumurile la masinile mele

 

320d intre 9,5-11% (buc),afara mers lejer 5,4%,tare peste 7%

golf 1.9tdi 4x4 9-10,5% (buc),afara 5,6% lejer,tare peste 7%

a4 3.0tdi 4x4 12-14% buc,afara 6,4% lejer,tare 9% :twoup:

 

toate manuale,intr-un oras mic,sa zicem piatra NT bmw-ul consuma intre 8-10%,golful la fel

 

probabil tu scoti consum de 8% doar daca mergi la 2-3;00am,doar daca pt tine orasul inseamna periferie - comune apropiate orasului

 

@keddy cum sa schimbe intre 1000 si 1700rpm,pai daca schimba la 1200rpm pica sub relanti

inseamna ca nu ai avut bmw in 6 pistoane benzina la relantiu sta la 450-500 rpm daca ai probleme cu vacumurile sta mai turat

 

 

adica tu vrei sa zici ca la 20-25km/h masina schimba din tr a3a in a4a

tine-o pe Romania si plateste o gramada de bani atunci.Laa motor de 4000 impozitul in Rom am impresia ca e 40 de mil iar asigurarea in jur de 20 de mil deci in total 1500 de euro iar in bg ma costa in jur de 500 de euro.deci fa diferenta...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 165
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Pai si nu e asta un criteriu in calcularea politei RCA, adica cilindreea ?

 

plafonul maxim la RCA e la 2000, respectiv 2500cmc, functie de asigurator. ce este peste, valoarea politei este aceiasi.

 

 

Nivel taxa impozit anual:

Autoturisme, motorete, scutere si motociclete cu capacitatea cilindricĂŁ L 1600 cm3..........................8*

 

Autoturisme cu capacitatea cilindricĂŁ ĂŽntre 1601 cm3 Âşi 2000 cm3, inclusiv.................................... 18*

.

Autoturisme cu capacitatea cilindricĂŁ ĂŽntre 2001 cm3 Âşi 2600 cm3, inclusiv..................................... 36*

 

Autoturisme cu capacitatea cilindricĂŁ ĂŽntre 2601 cm3 Âşi 3000 cm3, inclusiv...................................... 72*

 

Autoturisme cu capacitatea cilindricĂŁ peste 3001 cm3.................................................................. 145* :twoup: :) :)

 

Autobuze, autocare, microbuze.......................................................................

............................ 24*

 

Alte vehicule cu tracĂžiune mecanicĂŁ cu masa totalĂŁ maximĂŁ autorizatĂŁ <= 12 tone ..........................30*

Tractoare Inmatriculate ................................................................................

..............................18 *

 

*(lei/200 cmc sau fracĂžiune 200 cmc)

Edited by unvicont
Link to comment
Share on other sites

mie mi-ar fi rusine sa-mi iau BMW si sa-l tin pe Bg,dar asta e alta poveste

 

iti zic consumurile la masinile mele

 

320d intre 9,5-11% (buc),afara mers lejer 5,4%,tare peste 7%

golf 1.9tdi 4x4 9-10,5% (buc),afara 5,6% lejer,tare peste 7%

a4 3.0tdi 4x4 12-14% buc,afara 6,4% lejer,tare 9% :twoup:

 

toate manuale,intr-un oras mic,sa zicem piatra NT bmw-ul consuma intre 8-10%,golful la fel

 

probabil tu scoti consum de 8% doar daca mergi la 2-3;00am,doar daca pt tine orasul inseamna periferie - comune apropiate orasului

 

@keddy cum sa schimbe intre 1000 si 1700rpm,pai daca schimba la 1200rpm pica sub relanti

inseamna ca nu ai avut bmw in 6 pistoane benzina la relantiu sta la 450-500 rpm daca ai probleme cu vacumurile sta mai turat

 

 

adica tu vrei sa zici ca la 20-25km/h masina schimba din tr a3a in a4a

tine-o pe Romania si plateste o gramada de bani atunci.Laa motor de 4000 impozitul in Rom am impresia ca e 40 de mil iar asigurarea in jur de 20 de mil deci in total 1500 de euro iar in bg ma costa in jur de 500 de euro.deci fa diferenta...

 

daca vreau fite,imi permit fite,vreau motor de 4000cm inseamna ca imi permit sa-l tin,daca nu ma limitez la 2000cm si gata

 

RCA aprox 700ron,impozit aprox 3000ron

 

3700ron vs 2100ron,pt 16mil cum sa umblu cu seria7 inmatriculat pe BG ??

Link to comment
Share on other sites

exista si exceptii... 540i e39 automat .. consuma mai putin decat ala manual. :) Cred ca e singura exceptie din cate stiu eu...

Un motor mare va consuma mult in oras, indiferent ca e diesel sau benzina.

 

 

pai in cazul asta, eu avand consumul cam la fel cu al lui Ciupanezu, un 540iA va consuma un pic mai putin decat un 535iA :twoup:

Link to comment
Share on other sites

inseamna ca nu ai avut bmw in 6 pistoane benzina la relantiu sta la 450-500 rpm daca ai probleme cu vacumurile sta mai turat

 

Ralantiul tre sa stea intre 700-800rpm, poate ai tu probleme.

Link to comment
Share on other sites

impozitul la 4.0l e printre cele mai mari din Europa, nu mai exista asa ceva..nicaieri. E pur si simplu enorm. Nici la nebunii aia de danezi care impoziteaza tot ce misca nu e atat...

Nu as da banii astia si mai ales statului roman nici daca i-as culege din copaci...

Piratu, pe bune, citeste ce am scris apoi si cauta si tu ..

Oricum tu ai manual din cate stiu, nu te doare capul..

Link to comment
Share on other sites

impozitul la 4.0l e printre cele mai mari din Europa, nu mai exista asa ceva..nicaieri. E pur si simplu enorm. Nici la nebunii aia de danezi care impoziteaza tot ce misca nu e atat...

Nu as da banii astia si mai ales statului roman nici daca i-as culege din copaci...

Piratu, pe bune, citeste ce am scris apoi si cauta si tu ..

Oricum tu ai manual din cate stiu, nu te doare capul..

 

 

am inteles ca nici la austrieci impozitele corelate cu rca-urile pentru motorizari mari nu sunt de neglijat

 

si @DOMI, ma poti ajuta cu o mica traducere?

 

863 SERVICE KONTAKT-FLYER EUROPA

877 UEBERKREUZBEDIENUNG ENTFALL

884 ITALIENISCH/BETRIEBSANL./SERVICEH.

915 AUSSENHAUTSCHUTZ ENTFALL

 

multumesc.

Edited by unvicont
Link to comment
Share on other sites

Domi: stai mai ca nu te-am contrazis pe ce zic ei oficial. insa eu cu Ciupanezu am avut discutii legate exact de subiectul asta. el conduce mai brutal, eu mai linistit. per total avem cam acelasi consum . insa in mod real, mi-e greu sa cred ca steptronicul de pe 540iA "induce" un consum mai mic decat 540i manual. poate cel mult egal in realitate. nu stiu ce sa zic, efectiv nu cred ca ar fi posibil, mai ales ca pe vremea aia nu se sinchiseau ca acum de consum. ma gandesc ca a fost o chestie de marketing

 

impozitul e foarte mare intr-adevar. nu merita nimic ce e peste 3l. parca povestea un coleg ca in Olanda e si mai grav, macar ei au alte posibilitati si multe alte avantaje precum autostrazi.

Link to comment
Share on other sites

univont, nu vorbesc mai deloc germana, la munca vorbesc franceza si engleza, eu stiu germana de "supermarket" si ceva piese auto cum le zice si cam atat. Nevasta rupe ceva dar nici ea nu intelege chestiile alea. Culmea e ca am cautat pe un forum german si e ceata si acolo. Pe forum nemtest nici ei nu stiu ce e cu optiunile alea.. :twoup: O sa intreb un coleg neamt totusi maine..

Piratu, nu e chestie de marketing, e confirmata de multi in "viata reala" ... E o diferenta oarecum semnificativa chiar si pentru un V8 de dimensiunea aia..

Colegul tau din Olanda cred ca zice de taxa de prima inmatriculare care e vreo 33% din valoarea masinii, chiar si una noua. Daca masina e sa zicem 60k mai pui un 33%..LA SH au niste tabele parca, accepta si contracte de vanzare cumparare dar nu sub valorile care le au ei..

Impozitul anual e altceva si e mult mai bland...

RCA si CASCO sunt scumpe ca dracu dar scad daca nu ai evenimente. Sunt similare in Europa de Vest si depind mai ales de istoric, locatie si in ce conditii tii masina(garaj sau nu) , chestii dinastea..

. Colegul meu a ajuns sa plateasca CASCO 450 de euro pe an la o masina de 25k dar are peste 12 ani fara evenimente...

Link to comment
Share on other sites

nu stiu daca este cea mai buna comparatie,dar la

 

740d e38 prod da un consum de 14,7% urban,la q7 4.2tdi 14,9% urban,ex urban nu are rost,q7 este la fel de aerodinamic precum un sifonier

 

in buc in trafic masina respectiva haleste cam 21-22%,daca mergi nopatea ai sanse mari sa scoti si 15%,insa consumul real in in cursul saptmanii,ziua,ore de varf este 21-22%

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.