Jump to content

Visul meu


djxhouse

Recommended Posts

Am sa scriu un pic despre visul meu, dupa care salivez in ultima vreme.

 

sa cumpar un BMW 320D cu 163 sau 177CP limuzina cu 4 usi (nu coupe), de culoare argintie, si km cam pana-n 100.000km

ca optiuni sa aiba navigatie mare, incalzire scaune si sac schii (merg la schii destul de des)

si cam atat sa aiba

 

dupa care

1. un tuning la motor aprox pana la 200CP

 

 

tuning optic

2. Faruri BMW E90 angeleyes CCFL

adica vreau sa am faruri cu angeleyes.. dar sa aiba culoarea alba de 7000K eventual faruri cu xenoane .. imi plac la nebunie

3. Body kit Vorsteiner

http://www.vorsteiner.com/b/images/e90m3-1.jpg

http://www.vorsteiner.com/b/images/e90m3-2.jpg

http://www.vorsteiner.com/b/images/e90m3-3.jpg

4. Jante - inca nu m-am gandit, dar ceva asemanator cum arata pozele cu tuningul vorsteiner, sau jante de M3

5. geamuri fumurii - cu autorizatia RAR

 

toata treaba m-ar costa ~1000euro

 

din pacate toata treaba va avea loc undeva in 2011. pana atunci trebuie sa-mi termin casa si alte treburi mai importante.

 

 

cam asta ar fi visul meu, sa cumpar un BMW SH in stare buna, dar cu km putini. nu prea ma intereseaza daca are jante aliaj, sau altele... ca oricum le schimb

eventual stopurile le-as schimba ceva cu LED-uri

 

la toata treaba asta.. undeva in jur de 13.000 de euro ma gandesc sa investesc.

eventual intre timp poate imi dati alte idei bune, de unde sa cumpar, ce si cum...

va multumesc

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 65
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

toata treaba m-ar costa ~1000euro

Cu toata simpatia, dar cred ca jantele singure vor costa peste 1000Euro :twoup: La 13,000Euro nu te incadrezi la modelul de 177CP (>2008).

Pandesc si eu un E90, insa modelul facelift (dupa 2009). Inca n-am gasit unul care sa-mi placa si sa se si incadreze in buget, dar nu-i graba.

Edited by EQUANT
Link to comment
Share on other sites

pai haideti sa luam asa

masini de prin 2005-2006 cu 163CP se poate gasi pe la 11.000 - 11.500 euro, iar aceste preturi vor mai scadea pana in 2011.

tuningul

1. la motor ~ 350 euro

2. faruri ~ 250 EURO

3. bodykit-ul costa ~ 500euro

4. jante ~ SH M3 gasesc la 250euro, poate chiar si mai ieftin http://www.wheels-and-rims.com/images/ALY59368U.jpg

5. geamuri fumurii ~ 150 euro

 

deci am gresit.. toata treaba ma costa ~1500 euro, nu 1000. dar hai sa rotunjim in sus, sa ma coste 2.000 euro...

si masina sa ma coste 12.000 euro.. total ajung la 14.000 euro

 

eventual niste propuneri ?

Link to comment
Share on other sites

bodykit cu 500 euro !?!?! (in jur de 200 de euro te costa numai vopsirea bodykit-ului)

de asemenea nici jantele nu cred ca o sa le gasesti in 250 euro.

 

nu uita un lucru. cand cumperi o masina SH , bagi bani in ea!! (bineinteles daca vrei sa o tii cat de cat)

Edited by leoberti
Link to comment
Share on other sites

bodykit-ul are pretul mai exact de 449 euro tva inclus (include praguri, spoilere fata, spate), nu dau link-ul, nu vreau sa fie ca fac reclama. da un search pe google si gasesti firme si din romania

cat despre vopsire. stai calm ca nu ma costa 200 euro. toata treaba il rezolv din 300 lei

 

jantele. din pacate nu gasesc linkul. era un tip din brasov care avea jante m3 cu 200 euro setul.

 

iar despre masina SH, normai ca mai trebuie sa bag bani, schimbat, verificat, reparat ce mai trebuie.

 

dar totusi eu zic ca in maxim de 14.000 euro pot rezolva toata treaba

Link to comment
Share on other sites

mi se pare incredibil de mic pretul la bodykit. nu neg .. nu am facut researching ... stiam doar ca pachetele M (bodykit) .. se vindeau cu peste 1000 euro.

 

din experienta iti spun ca lucrurile facute cu bani putini lasa de dorit. daca tu vopsesti cu 300 ron o treime din masina ... vopseaua aia iti va crapa intr-o luna de zile (sau poate ai pile la vopsitorie...), cat despre jante .. ma indoiesc ca acele jante M SH la 200 de euro sunt intr-o conditie buna.

Link to comment
Share on other sites

vezi ca socoteala de acasa nu prea se potriveste cu aia din targ... Asa am zis si eu acum 2 ani cand mi-am luat motanul: dau 3000 pe ea in germania, mai dau 500 la adus si 500 taxa+acte, deci in 4000 m-am facut cu masina. Numai ca dupa ceva alergatura, timp pierdut si bani dati prin toate partile, dupa ce am tras linie am constatat ca m-a dus vreo 5500 :twoup:. Asta in conditiile in care inafara de consumabile am schimbat doar o bieleta de directie si i-am facut geometria, deci bani multi in ea pe partea tehnica n-am bagat.

Cat despre jante de M3 sh la 250e, ma abtin, eu n-am gasit sub 400e....

Vopsitul , in mod normal nu cred ca o sa gasesti sub 350lei DE ELEMENT(deci dupa calculele mele doar vopsitul de costa 1050 lei, in conditiile in care ambele praguri se pun 1 element), asta daca nu cumva esti mecanic si ai tu cunostiinte, combinatii, etc

cred ca 200-300e te costa doar consumabilele+manopera (gen ulei, filtre,placute, si alte fluide)

DAR repet, astea in conditii normale, dac ai tu combinatii, e partea a doua :)

 

mi se pare incredibil de mic pretul la bodykit. nu neg .. nu am facut researching ... stiam doar ca pachetele M (bodykit) .. se vindeau cu peste 1000 euro.

 

din experienta iti spun ca lucrurile facute cu bani putini lasa de dorit. daca tu vopsesti cu 300 ron o treime din masina ... vopseaua aia iti va crapa intr-o luna de zile (sau poate ai pile la vopsitorie...), cat despre jante .. ma indoiesc ca acele jante M SH la 200 de euro sunt intr-o conditie buna.

 

 

Kitul o fi din fibra de sticla, de se sparge la prima lovitura, si apoi stai cu superglue in portbagaj, sa mai lipesti cate o bucatica :))

Link to comment
Share on other sites

1. Jantele alea sunt de M3 E46, nu de E90.

 

2. Vopsirea unui reper costă 100 €. Ce găseşti sub acest preţ denotă calitate ĂŽndoielnică, vopsea de proastă calitate.

 

3. Kit-ul acela sigur este din fibră, iar fibra e casantă. Un kit din plastic ABS ar trebui să fie un pic mai scump, 600-700 € fără transport.

 

Jantele pe care le-ai găsit tu erau mai mult ca sigur replici şi pe 16, altfel n-ar fi costat aşa puţin.

 

Kit-urile din fibră sunt nişte gunoaie: http://piese-auto.anunturi-auto.4tuning.ro...bmw-309033.html

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

e posibil, dar pe ceva mai multi bani.

Nu uita ca o sa cumperi o masina sh diesel, iti trebuie lejer inca un 1000-1500 de "doamne fereste" si de bagat in ea repede.

Daca sa zicem ca o rezolvi cu una cu alta, gen vosit la 300 de RON, CASCO ai de gand sa ii faci ? Vezi si tu cat costa un far de exemplu, care se poate sa il gasesti spart intr-o parcare foarte usor..

Link to comment
Share on other sites

Foarte optimiste calculele tale. O sa vezi ca nu o sa iesi nici pe departe asa ieftin cum crezi acum.

Recomandarea mea e ca in prima faza sa-ti iei masina si sa o pui la punct. Tuning-ul asta (care personal nu-mi place) il poti face si pe parcurs daca il vrei cu adevarat.

Link to comment
Share on other sites

Se pot pune, ĂŽnsĂŁ nu vor arĂŁta prea bine, nu se potrivesc cu linia maÂşinii.

 

Pentru cĂŁ nu eÂşti realist.

 

Ceea ce vrei tu costĂŁ mult mai mult.

 

Jante sh + pneuri sh (deÂşi ar fi mai bine sĂŁ iei noi) -----> 600 € + 200 € = 800 €

Kit aerodinamic din plastic ABS - 7-800 €

Vopsire pachet aerodinamic - 200 €

Resoftare - 200 €

Folii - 150 €

 

===========================

 

~ 2150 € fĂŁrĂŁ angel eyes.

Link to comment
Share on other sites

si din cate vad.. cam toata lumea imi sugerea ca nu reusesc sa fac acest vis posibil.

 

e foarte posibil sa-l realizezi, dar nu cu banii cu care speri tu. asta sigur nu.

 

probabil ar trebui sa ma mai interesez mai indetaliu.. ca s-ar putea sa ma trezesc intr-un cosmar :twoup:

aici ai mare dreptate.

daca te duci sa iei masina cea mai ieftina de pe piata ai sanse mari sa o iei si pe cea mai proasta. daca-ti pica dupa o luna turbina, injectoarele sau filtrul de particule te-ai scos.

Link to comment
Share on other sites

Am sa scriu un pic despre visul meu, dupa care salivez in ultima vreme.

 

sa cumpar un BMW 320D cu 163 sau 177CP limuzina cu 4 usi (nu coupe), de culoare argintie, si km cam pana-n 100.000km

ca optiuni sa aiba navigatie mare, incalzire scaune si sac schii (merg la schii destul de des)

si cam atat sa aiba

masini de prin 2005-2006 cu 163CP se poate gasi pe la 11.000 - 11.500 euro,

Cred ca e doar un vis.... :twoup:

Edited by alexandru_83
Link to comment
Share on other sites

alexandru_83... asta in 2011.. nu in 2010.

in fine.

cat despre alte costuri. ca ma trezesc cu un far spart, sau geamul spart. nu va faceti probleme ca am banuti pusi deoparte pentru orice eventualitate si am un venit indeajuns pentru orice surprize placute si neplacute.

nu stiu de ce are toata lumea impresia ca daca dispun de ex 13.000 euro, atunci trebuie sa cumpar masina la 13.000 euro si sa raman fara bani pusi deoparte.

cum v-am spus, mai intai sa-mi termin casa, dupa care urmeaza masina. deci nu ma ocup cu prostii ca stau in chirie, dar am masina de 'npse mii de euro.

 

dar hai sa punem problema altfel

spuneti voi cat o sa ma coste toata treaba.

masina + faruri (eventual stopuri cu LED) + jante + bodykit + chiptunning = ........ ????

eventual de unde pot achizitiona toate aceste lucruri.

 

oricum.. am timp, .. oricum dupa 2011 februarie - martie - aprilie ma gandesc sa indeplinesc acest vis.

 

cat despre masina.... si eu am gandit in urmatorul fel.

achizitionez masina, inmatriculez, schimb toate consumabilele, ulei, filtre, ... si cu timpul imbunataesc masina.

nu fac toata operatia in 3 zile. ci in 2-3 poate 6 luni.

(imi place la nebunie masina cu tuningul vorsteiner) singura mica mare problema care il vad acuma, este cum fac cu toba de esapament

bmw320d are doar un singur esapament, pe partea stanga. iar bodykit-ul, e facut pt M3

 

sper ca nu am jignit pe nimeni, si astept pareri, opinii constructive...

:twoup:

Link to comment
Share on other sites

alexandru_83... asta in 2011.. nu in 2010.

in fine.

cat despre alte costuri. ca ma trezesc cu un far spart, sau geamul spart. nu va faceti probleme ca am banuti pusi deoparte pentru orice eventualitate si am un venit indeajuns pentru orice surprize placute si neplacute.

nu stiu de ce are toata lumea impresia ca daca dispun de ex 13.000 euro, atunci trebuie sa cumpar masina la 13.000 euro si sa raman fara bani pusi deoparte.

cum v-am spus, mai intai sa-mi termin casa, dupa care urmeaza masina. deci nu ma ocup cu prostii ca stau in chirie, dar am masina de 'npse mii de euro.

 

dar hai sa punem problema altfel

spuneti voi cat o sa ma coste toata treaba.

masina + faruri (eventual stopuri cu LED) + jante + bodykit + chiptunning = ........ ????

eventual de unde pot achizitiona toate aceste lucruri.

 

oricum.. am timp, .. oricum dupa 2011 februarie - martie - aprilie ma gandesc sa indeplinesc acest vis.

 

cat despre masina.... si eu am gandit in urmatorul fel.

achizitionez masina, inmatriculez, schimb toate consumabilele, ulei, filtre, ... si cu timpul imbunataesc masina.

nu fac toata operatia in 3 zile. ci in 2-3 poate 6 luni.

(imi place la nebunie masina cu tuningul vorsteiner) singura mica mare problema care il vad acuma, este cum fac cu toba de esapament

bmw320d are doar un singur esapament, pe partea stanga. iar bodykit-ul, e facut pt M3

 

sper ca nu am jignit pe nimeni, si astept pareri, opinii constructive...

:twoup:

 

Uite o idee...ia'ti un 325i sa 330i E46 din 2004,la vreo 10k euro cu pachet M de fabrica si cu restul de bani,te joci la suspensie si motor si pe unde mai crezi tu k e loc de mai bine....si iti va oferi senzatii mult mai tari decat E90 320d!

O imbraci in carbon,ii pui portbagaj gen CSL etc....si iesi in 13k euro si o sa ai cel mai tare E46 din orasul tau!

 

 

Asta zic eu un vis frumos....

Link to comment
Share on other sites

e frumos e90 si sper sa iti realizezi visul, dar sincer mie nu imi place sa pun kit M pe o masina nonM

mi se pare mai frumoasa asa cum a iesit din fabrica....a te poti juca, asa cum zicea cineva, la o resoftare, la o suspensie, o janta, ceva legat de interior, optiuni ceva de genul

 

oricum era parerea mea

 

SUCCES!!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.