Jump to content

Please help!


fbuzila

Recommended Posts

Va salut.

Am si eu o problema la care poate ma ajutati cu ceva sfaturi.

Am un E46 2001 316i(sedan) si am o problema cu el: la viteze mici cand mai cad intr-o groapa se aude ca un tacanit metalic...sau cateodata numai o bataie...

Am citit pe undeva pe forum ca trebuie sa o verific apasand pe fiecare colt al masinii si sa ii dau drumul. Cand am facut asta in coltul din stanga spate m-am speriat: se aude un sunet puternic metalic.

 

Ce poate sa fie? (sper sa imi spuneti ca numai bucsa.....plsssssss :blink: )

 

Trebuie sa fiu pregatit moral ca vineri am programare la service si cum locuiesc in Cehia nu as vrea sa imi ceara astia sa schimb nu stiu ce....

Edited by fbuzila
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
pot fi mai multe...busci, bielete antiruliu, brate...suntem mai multi cu probleme din astea p-aici...

oricum trebuie sa ridici masina pe un elavator sa te uiti sub ea, sau macar o rampa, deci tot pe la un service ajungi... :blink:

125429[/snapback]

hmmm...eu vorbeam de sunetul pe spate (sa ma gandeam la asta :) )

am avut si pe fatza batai, nu sunet metalic cum am acuma la roata stanga spate....si am schimbat bieletele (fara nici un service) si acum e ok..

o sa dau azi roata de pe spate jos si o sa ma uit pe acolo...poate am noroc si e ceva desfacut pe la toba...

Edited by fbuzila
Link to comment
Share on other sites

M-am uitat azi pe sub masina si nu am vazut nimic suspect...totul pare ok...am tras de una alta si nici un zgomot...am pus roata la loc am tras de ea sa vad daca are joc si nu are....am apasat pe coltul masinii cat am putut ca ma gandeam ca poate e de la telescop...nimic...parca e noua :)..arcul e intreg....

Am luat-o iar la o tura...si incep sa fac cu nervii :blink: ... zici ca am sticle sparte in portbagaj stanga asa suna....oare ce sa fie???

cand am dus-o la service aia ziceau ca e o problema cunoscuta la e46 si ca nu merita rezolvata ca e scump ...?!?!?! :)

sa fie oare "subframe sindrom" ?

http://forum.e46fanatics.com/showthread.ph...hlight=subframe

 

m-am uitat pe sub masina si nu am vazut nici o crapatura sau ceva asemanator...

va rog dati-va cu parerea ca poate asa aflu ce are....

Link to comment
Share on other sites

Pai, sa te ajut eu ! :blink:

La fel mi s-a intamplat si mie, cand luam cate o groapa sau o denivelare cu roata dreapta-spate se auzea ca o lovitura de ciocan in tabla.

Nu stiam ce e, si chestia e ca mi-a aparut deodata.

Ma gandeam ca o fi vreo bucsa ceva.

Asta pana cand am dat la o parte, mocheta din portbagaj care acopera aripa rotii din dreapta. Si ce sa vezi !!!

Amortizorul meu, nu mai statea prins de contraaripa ci a rupt tabla si statea in aer !

Sper sa nu ai aceeasi problema !

Link to comment
Share on other sites

Pai, sa te ajut eu !  :)

La fel mi s-a intamplat si mie, cand luam cate o groapa sau o denivelare cu roata dreapta-spate se auzea ca o lovitura de ciocan in tabla.

Nu stiam ce e, si chestia e ca mi-a aparut deodata.

Ma gandeam ca o fi vreo bucsa ceva.

Asta pana cand am dat la o parte, mocheta din portbagaj care acopera aripa rotii din dreapta. Si ce sa vezi !!!

Amortizorul meu, nu mai statea prins de contraaripa ci a rupt tabla si statea in aer !

Sper sa nu ai aceeasi problema !

126074[/snapback]

pai da...cam asta cred ca e sindromul ala...incepe sa se crape tabla :blink:

ma duc chiar acuma sa ma uit...

Link to comment
Share on other sites

pai da...cam asta cred ca e sindromul ala...incepe sa se crape tabla  :blink:

ma duc chiar acuma sa ma uit...

126120[/snapback]

chiar acuma am verificat...nu e de acolo...totul pare nou si ok...(oricum masina are 85 000 km numai...cred ca ar fi aiurea...)

o sa mai investighez...altcineva? idei...

Link to comment
Share on other sites

chiar acuma am verificat...nu e de acolo...totul pare nou si ok...(oricum masina are 85 000 km numai...cred ca ar fi aiurea...)

o sa mai investighez...altcineva? idei...

126134[/snapback]

Daca troncane , si cateodata scartaie , este amortizoru :blink: cel putin asa a fost la mine

Link to comment
Share on other sites

am gasit buba... :)

dar daca va zic o sa ziceti ca is orb...chiar daca asa e :D

oricum poate o sa mai ajute pe cineva....deci am mai dat azi odata roata jos si nu mi-a venit sa cred...clema aia care tine placutza de frana nu e acolo... :)

ca sa fiu mai explicit e piesa 7 din poza:

http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?mo...013&hg=34&fg=10

 

is curios daca vine piesa asta separat...

scuze pentru aberatiile de mai sus...cu sindromul ala si alte porcarii... :blink:

totusi nu inteleg cum naiba o disparut clema aia??!! :) o uitat sa o puna cand o schimbat placutzele????!!!...mister total...

oricum asta e dovada clara ca service-ul la care am dus masina acuma o saptamana e varza rau...ca ei ziceau ca nu se poate face nimic cu sunetul ala ca e defect din fabrica...varza rau....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.