Jump to content

bmw 525 diesel


adi_fox07

Recommended Posts

stiam undeva la 6000 RON

 

cred k l-a schimbat filtrul pt k am vazut k il are mentionat alaturi de carte service. oricum o sa il intreb

 

daca are carte service, teoretiv ar trebui sa aiba si la ce nr de km a facut reviziile. el a zis k i-a facut ultima revizie acum 3 000 km. daca corespunde ce e in carte cu ce apare in bord nu mai are rost sa verific km la dealer bmw nu?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 52
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

nu chiar...ce apare in bord se poate reseta oricand. Cel mai bine e sa verifici, desi na...masina second hand mereu e un risc. Daca esti baftos...fa-i si tu o verificare si ia-o la o tura sa vezi cum se comporta.Mai mult de atat nu stiu ce poti sa-i faci. (De resetat ma refeream la consumabile nu la km) Edited by vaipa
Link to comment
Share on other sites

stiam undeva la 6000 RON

 

cred k l-a schimbat filtrul pt k am vazut k il are mentionat alaturi de carte service. oricum o sa il intreb

 

daca are carte service, teoretiv ar trebui sa aiba si la ce nr de km a facut reviziile. el a zis k i-a facut ultima revizie acum 3 000 km. daca corespunde ce e in carte cu ce apare in bord nu mai are rost sa verific km la dealer bmw nu?

 

vezi ca simplul fapt ca a mentionat "filtru de particule", nu inseamna ca l-a schimbat, ci ca masina are asa ceva

sa te uiti in idrive ca acolo apare cati km mai sint pana trebuie schimbat; unul nou e in jur de 1500 eur, asa ca ai grija

masina mi se pare in general ok, asa din poze, nu-mi place combinatia bordo interior cu negru exterior, dar e "de gustibus"

cel mai bine, te duci, faci o tura, ia si un mecanic, vezi si cum arata omu' de o vinde si...bafta

Link to comment
Share on other sites

Eu pina acumam avut 2 E60 525d.

Este o masina zdravana si mai mult ca sigur o sa mai bagi ceva bani in ea. Te rog fii atent, deschide-i capota si vezi daac apare un miros de gaze de esapament pe partea dreapta, daca cumva farul este putin afumat. Este o problema comuna la 525d sa se sparga galeria de evacuare, nu este un capat de tara dar galeria te poate costa cam 1800 Ron si ceva manopera.

Este o masina foarte buna nu are mari probleme cu motorul ci consumabile etc...

daca vreai amanunte da-mi PM

Edited by nene
Link to comment
Share on other sites

am luat masina

 

e suuper. are insa o problema la PDC. nu functioneaza senzorii. cum se poate repara?

 

pentru pozitiile alea galbene din faruru am vazut k e o problema comuna la toate seria 5. cel din drapta ba merge ba nu merge. si angel eys-urile nu se aprind deloc. stiti cumva din ce cauza?

Link to comment
Share on other sites

Vezi dacã nu vibreazã vreun senzor când bagi În marºarier.

 

Cel care nu vibreazĂŁ trebuie schimbat, este cel stricat.

 

si cum verifica daca vibreaza? trebuie sa le iau pe rand sa pun mana pe ele k sa vad vibratia? daca nu merge un senzor nu ma merg toate?

Link to comment
Share on other sites

am luat masina

 

e suuper. are insa o problema la PDC. nu functioneaza senzorii. cum se poate repara?

 

pentru pozitiile alea galbene din faruru am vazut k e o problema comuna la toate seria 5. cel din drapta ba merge ba nu merge. si angel eys-urile nu se aprind deloc. stiti cumva din ce cauza?

 

Nu nu este deloc o problema comuna. Trebuie sa mergi la un service unde dupa o diagnoza aflii ce are

Link to comment
Share on other sites

becurile de la angel eys sunt arse. pentru ca tot trebuie sa le schimb, ce becuri pot pune ca sa nu se mai vada angel eys-ul galben? mi-ar placea sa se vada alb, culoarea xenonului. si cat costa? le-a schimbat cineva?

 

modulul de la PDC aveti idee cat costa?

Link to comment
Share on other sites

becurile de la angel eys sunt arse. pentru ca tot trebuie sa le schimb, ce becuri pot pune ca sa nu se mai vada angel eys-ul galben? mi-ar placea sa se vada alb, culoarea xenonului. si cat costa? le-a schimbat cineva?

 

modulul de la PDC aveti idee cat costa?

 

Mai degraba ai probleme la contacte sau la un senzor decat la modulul de PDC. Vezi daca nu cumva nu iti merge un senzor.

 

La mine, dupa ce din neatentie m-am urcat pe un matiz la semafor, mi-a iesit un senzor din bara si a iesit mufa din el. Nu mai mergea deloc PDC-ul. Nici macar in spate.

Edited by Bala
Link to comment
Share on other sites

faci tiganie daca pui angel alb pe e60. parerea mea.

 

 

eu nu cred. arata naspa cu galbenul ala. parca ar fi bolnav de hepatita :twoup:

 

pot pune becuri din astea aftermarket pe care le gasesti pe toate siteurile?

acum, depinde ce vrei, masina sau pom de Craciun.

Link to comment
Share on other sites

becurile de la angel eys sunt arse. pentru ca tot trebuie sa le schimb, ce becuri pot pune ca sa nu se mai vada angel eys-ul galben? mi-ar placea sa se vada alb, culoarea xenonului. si cat costa? le-a schimbat cineva?

 

modulul de la PDC aveti idee cat costa?

 

Mai degraba ai probleme la contacte sau la un senzor decat la modulul de PDC. Vezi daca nu cumva nu iti merge un senzor.

 

La mine, dupa ce din neatentie m-am urcat pe un matiz la semafor, mi-a iesit un senzor din bara si a iesit mufa din el. Nu mai mergea deloc PDC-ul. Nici macar in spate.

 

pai a mine nu merge deloc. adik nu detecteaza nici un obstacol desi imi apare pe ecran ca ar functiona. l-am pus azi pe tester si mi-a zis k e din modul. l-am lasat acolo modulul in speranta ca il poate repara. daca nu v-a trebui sa il cumpar.

mai trebuie schimbata si bujia incandescenta si un bec de la marsarier. in rest nu are nimik masina :twoup:

 

faci tiganie daca pui angel alb pe e60. parerea mea.

 

 

eu nu cred. arata naspa cu galbenul ala. parca ar fi bolnav de hepatita :)

 

pot pune becuri din astea aftermarket pe care le gasesti pe toate siteurile?

acum, depinde ce vrei, masina sau pom de Craciun.

 

pai nu imi pun leduri rosii sau alta culoare k sa fie pom de craciun. vreau doar sa fie alb neon

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.