Jump to content

Masini puse la vanzare in Romania


Bartolomeus

Recommended Posts

am sunat si eu aici

 

comisionul de 300 de euro este pentru valori pina in 10000 euro. intre 20 000 -30 000 euro comisionul este 700-1000 euro.

 

ei cumpara netto, vind netto mai departe. aplica tva doar la comisionul practicat. chiar daca vind catre o persoana fizica. pe factura apare tva nedeductibil.

 

 

mie unul nu mi se pare foarte legal. statul este pacalit. nu stiu daca nu cumva nu sunt povesti.

 

oare nu cumva cind ajungi la inmatriculare, politia sa iti ceara dovada ca s-a platit tva-ul, tinind cont ca este prima inmatriculare?

 

nu iti cer banii in avans, si nu ei fac plata masinii. practic te imputernicesc pe tine sa cumperi masina pe firma lor.

Edited by muzica9
Link to comment
Share on other sites

 

este exact cum banuiam.

 

pe mine nu ma intereseaza ce magarii fac ei, si ce amenzi isi iau dupa.

 

ma intereseaza daca pot inmatricula masina fara alte piedici din partea statului

 

Eu nu as avea totusi incredere sa cumpar masina pe numele lor ..daca iti zic dupa aia ..multumim frumos

 

au spus ca se fac acte inainte. printr-un contract se pot cuprinde multe aspecte. mai complicat era daca dadeai banii inainte si plateau ei.

Link to comment
Share on other sites

Nu ai nici o problema, nu e problema ta. Eu am cumparat Laguna, luata de pe australe tot asa de cineva, si mi-a dat factura exact la fel, si n-au fost probleme, am vandut-o mai departe la cineva si respectivu a inmatriculat-o.
Link to comment
Share on other sites

Scrie TVA inclus si nedeductibil. Ce vorbesti tu e legat de masina NOUA.

 

Gandeste-te altfel. Ei iti dau o factura cu TVA corect si tot ce iti doresti tu, si apoi ei factura aia nu o mai introduc in contabilitate. Asa se poate intampla cand cumperi de la orice SRL. Cu ce te multumeste pe tine? Ce treaba ai tu cu ce face ala in contabilitatea lui?

 

In cazul asta de fata, se aplica eronat (oarecum discutabil) regimul special de aplicare a TVA-ului pentru bunurile second hand.

 

Totul este in regula pana in momentul in care cei de unde au cumparat ei masina, aplica taxare inversa la TVA. Daca ar aplica si ei regim special, atunci este totul perfect, dar tu nu ai de unde sa stii ce fac aia in Franta de pilda si cum isi inregistreaza ei in contabilitate vanzarea catre tine.

Edited by WLF
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.