Jump to content

Masini puse la vanzare in Romania


Bartolomeus

Recommended Posts

O parere va rog:

 

http://autovit.ro/anunt/bmw-seria-5-520-ID7GgpmP.html#246d41ce18

 

Observ ca tara de origine e Belgia conform anuntului.

Am inteles ca acolo nu se tine istoricul...deci e irelevant sa verific seria de sasiu?

VIN-ul incepe cu WBA. Asta nu inseamna Germania?

Rog un reply daca stie cineva mai multe legate de subiect.

 

Legat de aceasta masina:

In anunt este data seria de sasiu (WBAFW11070DX12301), iar km sunt specificati la 179.000km.

Cu un simplu search pe google deupa VIN am constatat ca masina era pusa la vanzare de catre KBC Car Sales:

http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:GEV6nLc4qMUJ:https://kbccarsales.be/userdata/19483/files/lijst%252050.xlsx+&cd=2&hl=en&ct=clnk&client=firefox-b&gws_rd=cr&ei=vAc2V7bCIYiGU6moiugE

Aici este specificata la 184.205km

Excelul de la cei de la KBC a fost creat in dec2015.

Cati km se mai puteau face in 5 luni?? Imi este greu sa cred ca kilometrajul a fost dat inapoi cu 5000km....

Link to comment
Share on other sites

Deci conduc o masina luata de la un mincinos, hot si infractor.

 

dar coduci o masina buna, exact ceea ce spuneam, poti nimeri un produs bun de la ei, am e90 cumparat tot de la samsar, in 4 ani si 100k km sa schimbat un kit de ambreaj si doua bielete antiruliu

 

Am tot dreptul sa fac asta. Tu te-ai duce sa cumperi de la un hot sau mincinos?

 

Nimeni nu iti ia dreptul asta, la fel si cel de a nu cumpara de la un hot si un mincinos , la piata e cerere si oferta, e posibil ca cel care cumpara de la el sa fie un hot si un mincinos pe alta latura mult mai rea

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Legat de aceasta masina:

In anunt este data seria de sasiu (WBAFW11070DX12301), iar km sunt specificati la 179.000km.

Cu un simplu search pe google deupa VIN am constatat ca masina era pusa la vanzare de catre KBC Car Sales:

http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:GEV6nLc4qMUJ:https://kbccarsales.be/userdata/19483/files/lijst%252050.xlsx+&cd=2&hl=en&ct=clnk&client=firefox-b&gws_rd=cr&ei=vAc2V7bCIYiGU6moiugE

Aici este specificata la 184.205km

Excelul de la cei de la KBC a fost creat in dec2015.

Cati km se mai puteau face in 5 luni?? Imi este greu sa cred ca kilometrajul a fost dat inapoi cu 5000km....

Ia in calcul si varianta sa nu fie dati inapoi deloc si sa fie trecuti atat doar in anunt. Multe persoane cauta masini sub 180.000 de km. Din cate am observat eu exista niste limite pentru unii compatrioti in cautarea unei masini ca nr. de km, 180.200,220 si atunci omului ii e mai usor sa vanda masina. Daca dau search la masini cu maxim 180.000 de km, o gasesc si pe aia. Oricum se mint singuri cand cauta masini din 2005 cu 222.000 de km, dar asta e alt subiect. Bafta in alegerea masinii, caci vad ca esti in cautarea uneia. Eu nu m-as speria de o masina ca are ciupiti 10.000-20.000 de km, ia in calcul alte aspecte mai importante, pana la urma la o masina intretinuta corect km sunt doar un numar. Pun pariu ca sunt o gramada de exemplare de F10 ce se plimba prin Romania cu mult peste 250.000 de km reali si nu le mai pica nici distributii nici altele. Pana la urma piata second e o loteria. Poti sa ai "noroc" de masina cu 80.000 de km verificati si reverificati si sa ai probleme cu ea.

Edited by DorinB.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ia in calcul si varianta sa nu fie dati inapoi deloc si sa fie trecuti atat doar in anunt. Multe persoane cauta masini sub 180.000 de km. Din cate am observat eu exista niste limite pentru unii compatrioti in cautarea unei masini ca nr. de km, 180.200,220 si atunci omului ii e mai usor sa vanda masina. Daca dau search la masini cu maxim 180.000 de km, o gasesc si pe aia. Oricum se mint singuri cand cauta masini din 2005 cu 222.000 de km, dar asta e alt subiect. Bafta in alegerea masinii, caci vad ca esti in cautarea uneia. Eu nu m-as speria de o masina ca are ciupiti 10.000-20.000 de km, ia in calcul alte aspecte mai importante, pana la urma la o masina intretinuta corect km sunt doar un numar. Pun pariu ca sunt o gramada de exemplare de F10 ce se plimba prin Romania cu mult peste 250.000 de km reali si nu le mai pica nici distributii nici altele. Pana la urma piata second e o loteria. Poti sa ai "noroc" de masina cu 80.000 de km verificati si reverificati si sa ai probleme cu ea.

 

Nu ma deranjeaza in mod deosebit un kilometraj peste 200.000km. Ma deranjeaza faptul ca sunt dati inapoi. Din cate am citit, trebuie dat ceva modul de pe bord jos si apoi umblat la el (posibil sa ma insel). Nu imi place ideea ca cineva a umblat acolo.

Edited by filu_c
Link to comment
Share on other sites

Din cate stiu, in Belgia nu se efectueaza vanzarea masinii fara Carpass, un document oficial in care iti prezinta istoricul masinii. Cel putin asa era in 2008 cand mi-am luat personal o masina de la privat din Brussels.

 

 

 

Deci conduc o masina luata de la un mincinos, hot si infractor.

 

 

Ce tare esti tu, vrajeli de 2 lei. :LMAO: Intradevar sunt multi naivi pe acest site, dar ce spui tu, le intrece pe toate. :excl:

 

Adica vrei sa spui ca, tu cumperi o masina unde vezi ca nu are istoric la reprezentanta, a avut si o mica problema la motor, dar nu te intereseaza acest lucru, ca asa ca... ti se pare tie ca aceea sunt km. reali. :laugh:

 

Nu te supara, dar tu ori furi banii, ori esti samsar, alta varianta nu vad. :good:

 

Si vad ca sunt destui care iti mai dau si aprecieri pozitive, iar dupa aceea, tot ei se plang pe forum ca le-a cazut nu stiu ce piesa, la asa putini km.

Edited by florin1967
  • Like 4
  • Downvote 7
Link to comment
Share on other sites

Ce tare esti tu, vrajeli de 2 lei. :LMAO: Intradevar sunt multi naivi pe acest site, dar ce spui tu, le intrece pe toate. :excl:

Adica vrei sa spui ca, tu cumperi o masina unde vezi ca nu are istoric la reprezentanta, a avut si o mica problema la motor, dar nu te intereseaza acest lucru, ca asa ca... ti se pare tie ca aceea sunt km. reali. :laugh:

Nu te supara, dar tu ori furi banii, ori esti samsar, alta varianta nu vad. :good:

Si vad ca sunt destui care iti mai dau si aprecieri pozitive, iar dupa aceea, tot ei se plang pe forum ca le-a cazut nu stiu ce piesa, la asa putini km.

 

Omule, de ce jignesti, faci insinuari si aprecieri gratuite?

 

Problema a fost remediata la VW la fel cum BMW, Mercedes, Audi sau Toyota remediaza probleme.

 

Masina ARE istoric (cartea service am confirmat-o via email cu dealer-ul din Franta, e drept ulterior pentru mi-a raspuns dupa ce cumparasem masina), intrarea in service la VW se pliaza perfect pe el ca data si numar de km si nu am spus nicaieri ca are KM putini. Mai mult decat atat, avea si stickerul cu ultimul schimb de ulei pe stalpul de la usa si cel cu schimbul de lichid de frana (care se face la 2 ani). Nu m-ar mira sa spui ca le-a lipit samsarul si de aceea o sa confirm ca erau "invechite" de trecerea timpului si a intemperiilor, datare cu carbon cu am facut asa ca nici aici nu pot fi 100% sigur.

 

Cel mai important e ca merge zi de zi de 3 ani in Romania si nu am nici un motiv sa imi cumpar alta. Poate doar nevoia de un model mai nou.

 

Gandeste-te ca un 20 000 km se pot da inapoi la orice masina avand in vedere ca intervalul de service e la 30 000 in Vest. Din acest motiv am si spus ca nu pot confirma 100% ca aia sunt KM. Faci ultimare revizie la 180 000, mergi 30k, o dai inapoi cu 25k si pui anunt pe autovit cu 179 000. Totul OK din punct de vedere reprezentanta / carte service / facturi etc.

Edited by ccristian
  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Eu 2 masini am verificat:

 

520d 23.10.2015 172000km -> aprilie in RO 182000

525d 12.10.2015 203443km -> aprilie in RO 215000

 

Ambele de la Cluj, ambele 2011, ambele de la samsari, ... (loc de alte apelative mentionate anterior)

Daca au fost dati inapoi 20000km habar nu am si nici nu ma intereseaza. La masina pe care am cumparat-o am si km trecuti pe factura de Germania. Cea pe care nu am luat-o s-a dat in 2 zile dupa ce a fost pusa pe autovit.

 

Ma tot mir de ce unii isi gasesc asa de greu o masina si de ce se feresc de masinile din Cluj.

Link to comment
Share on other sites

Ei cer bani pentru ce? pentru ca baga codul vin in softul bmw "Ista Rheingold" si da la repayr history si ii afiseaza intrarile in service :poke:

As face asta singur insa nu am acces la baza de date :console:http://s32.postimg.org/rdq5p7kyd/image.png

Edited by Stormzor
Link to comment
Share on other sites

Cititul de cheie este gratuit si se face obligatoriu fara programare.Cine cere bani pentru asta,sau nu vrea sa faca inseamna ca este politica strict a service-ului de acolo care nu respecta regulile,cu niste amenintari ar citi cheia fara problema si fara bani!Exact asta mi-au spus la bmw timisoara si bmw otopeni si anume ca citirea este gratuita si se face fara programare.
Link to comment
Share on other sites

@Gizmo ai facut verificarea la bmw transilvania? te intreb doearece am fost si eu azi sa fac o verificare pe o masina la un prieten si imi zice tipa de acolo ca costa 150lei, desi la alte reprezentate gen sibiu este gratis

Verificarea mi-a facut-o un amic.

Link to comment
Share on other sites

Salutare!

 

Sper sa nu aruncati cu pietre daca gresesc acum cu ceva, sunt membru nou pe forum si e prima postare.

Vreau sa trec la o noua masina (de la megane-ul ce-l am acum) si am pus ochii pe un 320d din 2012, imi puteti spune ceva despre masina aceasta?

 

http://autovit.ro/anunt/bmw-seria-3-320-ID7Ghgg5.html#6a4b9abd6b

 

Ca model de masina ce caut este o seria 3 cu motorul diesel de 2L-184 cai si xDrive, din 2012-prezent, pana in 150.000 km si pret aprox. 20k €

Orice sfat este bine venit. :)

Link to comment
Share on other sites

Km daca sunt pe la 150.000 sunt ok! Care l-ai pus tu e posibil sa aiba km reali,dar majoritatea cu km asa putini in comparatie cu altele din acelasi an de au cu vreo 50.000 mai mult au fost bubuite. XDrive o sa-ti restranga mult masinile gasite,dar tu stii pentru ce drumuri o sa ai nevoie! Daca ar fi luata de noua din romania ar putea sa aiba km aia,dar nu este!
  • Like 1
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

Eu nu cred in masini aduse din (Germania ,Franta, Belgia etc) care sunt diesel la km astia................avem darul de a cauta in special masini cu km putini fara sa ne pese de alte aspecte.Daca se cer km putini asta se si gaseste in piata.
  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   1 member

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.