Jump to content

Masini puse la vanzare in Romania


Bartolomeus

Recommended Posts

Ma suna unu mai devreme , Domne ma intereseaza masina.. bate ceva pe ea ai explic ce i-am schimbat etc etc.

 

 

Domne da zgarietura pe usa de la sofer e adanca puteti sa-mi explicati cum e ?

 

cand ai aud la banii astia de rahat 5000e vor probabil si-un detailing meserias de vreo 3000 euro. mai are rost sa zic unde traim. :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Pai "il stimez" asa amuzat, ironic...ca ma bucur ca arde prostovani :twoup: Ca am boala pe ei de cand mi-a zis ala in targ, cand eram cu fosta masina, prin 2008...170 000 km reali la bord...si-mi ziceau multi ca "super masina, dar are multi km" ...si plecau :)

 

Pai da, da` esti constient ca din cauza samsarilor astora de 2 lei un om serios nu mai poate sa vanda masina pentru ca ori nu-l mai crede nimeni, ori zic ca e prea scumpa.

Link to comment
Share on other sites

Cate ceva despre masinile aduse din Belgia de la Manheim Auctions Belgique si alte car auctions din Belgia sau Franta:

 

Voi da exemplu un 320d e90 din 2006, 5 ani fix impliniti la momentul punerii la auction. Am cumparat masina de la o firma din Ro care la randul ei o cumparase de la Manheim Auctions. Am vrut sa ma conving contactand direct belgienii daca km sunt reali, ultima intrare in service BMW era din 2007, deci irelevanta.

 

La aceste auctions cum este Manheim nu au acces decat firme, persoanele fizice nu pot participa.

Cumparatorul (firma) roman sau alte natii primeste in mod normal urmatoarele de la belgieni:

- L'ancien certificat d'immatriculation,

- Le certificat de conformitĂŠ du vĂŠhicule,

- Une demande d’immatriculation non pĂŠrimĂŠe et validĂŠe par le contrĂ´le technique,

- Un certificat de visite dĂŠlivrĂŠ lors du contrĂ´le occasion sau Specimen van keuringsbewijs (Certificat de testare)

- Un Car Pass.

 

Ce nu iti primesti la cand cumperi masina de la baietii in Ro: Car Pass si certificatul de testare. Orice masina cu peste 5 ani in Belgia trebuie sa aiba obligatoriu acest car pass care certifica numarul de kilometri ai masinii. La fel, dupa 5 ani impliniti fix, trebuie sa ii faca un control - certificat de testare.

 

Astfel baietii in Ro modifica km si iti vand masina cu multa poezie cum ca a fost condusa de o femeie, ca era detinuta de o firma si au dat-o inainte sa implineasca 100.000km ca sa o vanda rentabil (minciuna sfruntata) si alte abureli. Poate are si niste intrari in service, dar sunt irelevante, masina putea face 100.000 si 5 accidente in ultimul an.

 

Am contactat Car Pass Belgia la help@CAR-PASS.be, le-am dat VIN-ul, iar rugat sa imi spuna daca masina exista in db. Raspuns: NU!

In Belgia nu poti vinde o masina cu peste 5 ani fara car pass. Nici pana acum nu stiu cum belgienii au vandut masina fara car pass, daca nu ilegal.

 

Nu am renuntat, pe certificat d'immatriculation este indicata de obicei intrarea in service dupa ce masina implineaste 5 ani, documentul care rezulta din verificare va fi valabil 1 an. Am gasit pe certificat d'immatriculation data si o stampila a service ului unde a fost verificata masina.

 

Am contactat www.autocontrole.be la ACTinfo <info@autocontrole.be>; ACTautokeuring <ACTautokeuring@km.be>.

Mi-a raspuns cineva care dupa ce a vazut certificat d'immatriculation scanat si VIN ul, mi-a spus numele statiei unde a fost masina verificata.

 

M-a directionat catre www.goca.be la info@aibv.be de unde am primit copie dupa documentul care atesta iesirea din service (certificat de testare), unde sunt trecuti si km.

Asa am aflat km reali (km cu 3 luni in urma) care, spre surprinderea mea, nu par sa fi fost modificati.

 

Caz fericit, in majoritatea cazurilor, km sunt modificati cu minim 70000. Stiu asta din alte cazuri concrete.

 

Poate ajuta pe cineva toate cele de mai sus.

Atentia maxima cand cumparati "blind"! Verificati km, service...

Edited by dmonroi
Link to comment
Share on other sites

Ai atitudinea asta pentru ca stii cateva chestii in plus despre masini si ti se pare ok ca cineva naiv sau cu putine cunostiinte in domeniu, sa ia teapa. Mai mult ca sigur daca iti luai vreo teapa de la photoshoparu` ala, nu vedeai asa situatia si te simteai pacalit. Bine, tu poti afirma ca "nu dom'le, ma impacam cu ideea si imi asumam fapta", dar sa fim seriosi, ai avea alta conceptie daca ai fi in cealalta barca.

Una peste alta, inselaciunea tot inselaciune e, nu trebuie sa se numeasca (,) caritas ca sa fie clasificata ca atare, alba neagra tot ilegala e, sa vinzi tuica in amalaj de whisky e ilegal, etc. Mai incercam cu un exemplu: te duci sa iti pui benzina, stiind ca tot omul ca la peco alimentezi. Bagi pompa si cand colo, apa in loc de benzina. Iar cand te duci sa te burzuluiesti la angajatii peco-ului, esti intrebat senin "de ce nu ai gustat dom'le inainte sa alimentezi?". Sau mai bine, imagineaza-ti un model de legislatie bazat pe "orice merge, daca ala care ia teapa nu e expert in domeniu".

 

+1

 

Ăla tot un carditor infect care ĂŽncearcă să ĂŽnşele este, nicidecum nu trebuie trecută chestia asta la normalitate.

 

@hornetb: Nu prea eşti pe treaba ta dacă te bucuri că unii mai ignoranţi iau ţeapă astfel.

Legea e făcută să-i apere pe toţi, nu doar pe cei care se pricep ĂŽntr-un anumit domeniu.

 

Ăţi dau eu un exemplu ca să vezi ce frumos poţi lua chiar tu ţeapă şi după nu prea ţi-ar părea bine.

Poţi să te duci cu amicul tău cel priceput să vezi o maşină, totul e ĂŽn regulă, ĂŽnsă când te ĂŽntâlneşti cu vânzătorul să faceţi actele, supriză, a schimbat turbina cu una aproape uzată, a tirat nişte dotări pe care nu le poţi vedea imediat, de exemplu magazia de cd-uri, vreun modul, ceva, iar apoi te trezeşti că ai luat o ţeapă de vreo mie de €.

 

Mai e bine dacă te arde pe tine aşa?

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

 

am vazut-o si eu ieri. e a unui samsar care mai are un e90. 320d care cica e luat din constanta, de la auto bavaria. iar pe cartea service are pusa sstampila peste nr de km... model de stampila pe care eu nu l-am vazut. era un tip pe okazii facea orice stampila cu 120 lei... si cu o carte luata cu 10 euro, aia e treaba...

Link to comment
Share on other sites

 

am vazut-o si eu ieri. e a unui samsar care mai are un e90. 320d care cica e luat din constanta, de la auto bavaria. iar pe cartea service are pusa sstampila peste nr de km... model de stampila pe care eu nu l-am vazut. era un tip pe okazii facea orice stampila cu 120 lei... si cu o carte luata cu 10 euro, aia e treaba...

 

ma gandeam ca se poate verifica destul de usor, masina este cumparata de noua din tara, daca a vizitat vreun service autorizat era destul de simplu de aflat..ca pret/calitate..e de nota 10 (aparent)

Link to comment
Share on other sites

 

am vazut-o si eu ieri. e a unui samsar care mai are un e90. 320d care cica e luat din constanta, de la auto bavaria. iar pe cartea service are pusa sstampila peste nr de km... model de stampila pe care eu nu l-am vazut. era un tip pe okazii facea orice stampila cu 120 lei... si cu o carte luata cu 10 euro, aia e treaba...

 

ma gandeam ca se poate verifica destul de usor, masina este cumparata de noua din tara, daca a vizitat vreun service autorizat era destul de simplu de aflat..ca pret/calitate..e de nota 10 (aparent)

 

volanul e retapisat. necesita oare refacere de volan la km aia?

Edited by vidoq
Link to comment
Share on other sites

.oricum masinile arata super in poze :twoup:

 

el vinde doar poze , in realitate nu corespunde nici macar motorizarea . Deci e penal omul

 

Cred ca vrei sa spui ca vinde doar cu pozele, ca in realitate el chiar vinde...datorita pozelor sau pretului...sau datorita nu stiu ce...dar cert e ca vinde...si vinde destule si face o gramada de bani, ca prosti E multi :)

 

Penal sau nu...cred ca ar putea scrie un intreg roman si ar putea fi profesor de "prosteala"

 

Pai "il stimez" asa amuzat, ironic...ca ma bucur ca arde prostovani :) Ca am boala pe ei de cand mi-a zis ala in targ, cand eram cu fosta masina, prin 2008...170 000 km reali la bord...si-mi ziceau multi ca "super masina, dar are multi km" ...si plecau :twoup:

 

Pai da, da` esti constient ca din cauza samsarilor astora de 2 lei un om serios nu mai poate sa vanda masina pentru ca ori nu-l mai crede nimeni, ori zic ca e prea scumpa.

 

Sunt foarte constient - chiar am masina mea pusa la vanzare - si de a mea zic ba ca-i prea scumpa, ba ca daca n-o dau cu 12 000, etc ...

Adevarat, poate ca nici cat cer eu...dar nici 12 000, totusi :twoup:

Deci iti dai seama ca eu sufar (in sensu` ca nu-mi voi vinde prea curand masina la acel pret, nu ca sufar murind de necaz :twoup: ) din cauza lui si din cauza altora ca el, dar nu pot sa nu ma bucur ca aia care zic ca a mea e prea scumpa si/sau ca are multi km, isi ia teapa ...

 

N-au vrut-o pe a mea sau altele ca a mea, f bine, sa ia de alea "pentru cunoscatori" ...

 

Uitasem sa zic...samsaru`, ca si televiziunile, ofera ce vrea publicul :twoup: Atat samsarul, cat si televiziunile, nu se adreseaza mici majoritati, adica samsarii nu se adreseaza celor care au cat de cat habar sau vin cu cine care stie, cum nici televiziunile nu se adreseaza unora mai dezghetati (ma refer aici la anumite emisiuni, gen "Ceau Darwin", sau cum dracu era :twoup: )...Atat samsarii, cat si televiziunile, au ca principal obiectiv PROFITUL - samsarii se adreseaza "cunoscatorilor", celor care se bucura ca "scutesc" 2000 E si eventual dupa aia baga cel putin inca atat :angry: La fel, televiziunile nu-s interesate ca eu (si inca 10 000 de oameni sa zicem, ca exemplu) ma beep in "Ceau Darwin" al lor, din moment ce la emisiunea aia se uita/uitau 500 000 de tampiti si aveau "rating"....audienta...deci faceau bani :lol:

Edited by hornetb
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

@Ciupanezu

 

 

"@hornetb: Nu prea eÂşti pe treaba ta dacĂŁ te bucuri cĂŁ unii mai ignoranĂži iau ĂžeapĂŁ astfel.

Legea e fĂŁcutĂŁ sĂŁ-i apere pe toĂži, nu doar pe cei care se pricep ĂŽntr-un anumit domeniu."

 

I-ai dat " + 1 " lui chas pentru ca veniti cu exemple asemanatoare :twoup:

Intr-adevar, dupa cum am zis si eu, legea ar trebui sa apere tot prostovanu` :) Si iarta-ma, dar normal ca-l fac prostovan pe unu` care se duce sa joace la alba neagra, punand botu` ca prostu` la unu` care "virtual" castiga ca sa dea exemplu, ca doar n-or sta aia ca prostii in strada ca sa-ti dea tie bani :)

 

Asa si cu cei care vor masini ieftine, super dotari si km putini si bune. Masinile astea, nu zic ca nu exista, dar sunt rare. Si se dau repede de obicei...sau le gasesti prin cunostinte, etc.

 

Si de obicei sunt cu numere de RO, proprietarul avand-o de ceva timp in tara...deci daca o vinde mai ieftin fie isi permite sa nu-i pese de 2000 ...3000 E, fie vrea s-o dea repede, avand o urgenta...ceea ce nu e cazul masinilor aduse de-afara :twoup:

 

"ĂĂži dau eu un exemplu ca sĂŁ vezi ce frumos poĂži lua chiar tu ĂžeapĂŁ Âşi dupĂŁ nu prea Ăži-ar pĂŁrea bine.

PoĂži sĂŁ te duci cu amicul tĂŁu cel priceput sĂŁ vezi o maÂşinĂŁ, totul e ĂŽn regulĂŁ, ĂŽnsĂŁ când te ĂŽntâlneÂşti cu vânzĂŁtorul sĂŁ faceĂži actele, suprizĂŁ, a schimbat turbina cu una aproape uzatĂŁ, a tirat niÂşte dotĂŁri pe care nu le poĂži vedea imediat, de exemplu magazia de cd-uri, vreun modul, ceva, iar apoi te trezeÂşti cĂŁ ai luat o ĂžeapĂŁ de vreo mie de €." -

 

 

Dupa cum ziceam mai sus, tu si @chas veniti cu niste exemple total diferite si care n-au mare legatura cu situatia de care ziceam eu si cu @razvanflorin90 parca...asa ca n-are rost sa-ti comentez exemplul, zau :twoup:

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

@Ciupanezu

 

 

"@hornetb: Nu prea eÂşti pe treaba ta dacĂŁ te bucuri cĂŁ unii mai ignoranĂži iau ĂžeapĂŁ astfel.

Legea e fĂŁcutĂŁ sĂŁ-i apere pe toĂži, nu doar pe cei care se pricep ĂŽntr-un anumit domeniu."

 

I-ai dat " + 1 " lui chas pentru ca veniti cu exemple asemanatoare :twoup:

Intr-adevar, dupa cum am zis si eu, legea ar trebui sa apere tot prostovanu` :) Si iarta-ma, dar normal ca-l fac prostovan pe unu` care se duce sa joace la alba neagra, punand botu` ca prostu` la unu` care "virtual" castiga ca sa dea exemplu, ca doar n-or sta aia ca prostii in strada ca sa-ti dea tie bani :)

 

Asa si cu cei care vor masini ieftine, super dotari si km putini si bune. Masinile astea, nu zic ca nu exista, dar sunt rare. Si se dau repede de obicei...sau le gasesti prin cunostinte, etc.

 

Si de obicei sunt cu numere de RO, proprietarul avand-o de ceva timp in tara...deci daca o vinde mai ieftin fie isi permite sa nu-i pese de 2000 ...3000 E, fie vrea s-o dea repede, avand o urgenta...ceea ce nu e cazul masinilor aduse de-afara :twoup:

 

"ĂĂži dau eu un exemplu ca sĂŁ vezi ce frumos poĂži lua chiar tu ĂžeapĂŁ Âşi dupĂŁ nu prea Ăži-ar pĂŁrea bine.

PoĂži sĂŁ te duci cu amicul tĂŁu cel priceput sĂŁ vezi o maÂşinĂŁ, totul e ĂŽn regulĂŁ, ĂŽnsĂŁ când te ĂŽntâlneÂşti cu vânzĂŁtorul sĂŁ faceĂži actele, suprizĂŁ, a schimbat turbina cu una aproape uzatĂŁ, a tirat niÂşte dotĂŁri pe care nu le poĂži vedea imediat, de exemplu magazia de cd-uri, vreun modul, ceva, iar apoi te trezeÂşti cĂŁ ai luat o ĂžeapĂŁ de vreo mie de €." -

 

 

Dupa cum ziceam mai sus, tu si @chas veniti cu niste exemple total diferite si care n-au mare legatura cu situatia de care ziceam eu si cu @razvanflorin90 parca...asa ca n-are rost sa-ti comentez exemplul, zau :twoup:

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Poate ca am exagerat sau poate c-am fost putin gresit inteles cand am pus ca-l "stimez", dar nici nu pot sa-l condamn, dupa experienta ce-am avut-o cu masina in targ, cand toti ziceau ca-s multi 170 000 km pentru o masina de 4 ani :twoup:

 

Ofera-i omului exact ce vrea, da-i ce trebuie :)

 

.oricum masinile arata super in poze :)

 

el vinde doar poze , in realitate nu corespunde nici macar motorizarea . Deci e penal omul :twoup:

 

Cred ca vrei sa spui ca vinde doar cu pozele, ca in realitate el chiar vinde...datorita pozelor sau pretului...sau datorita nu stiu ce...dar cert e ca vinde...si vinde destule si face o gramada de bani, ca prosti E multi :twoup:

 

Penal sau nu...cred ca ar putea scrie un intreg roman si ar putea fi profesor de "prosteala" :twoup: :twoup:

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

 

am vazut-o si eu ieri. e a unui samsar care mai are un e90. 320d care cica e luat din constanta, de la auto bavaria. iar pe cartea service are pusa sstampila peste nr de km... model de stampila pe care eu nu l-am vazut. era un tip pe okazii facea orice stampila cu 120 lei... si cu o carte luata cu 10 euro, aia e treaba...

 

si are acelasi scris, cu acelasi pix, de parca a fost scrisa toata intr-o zi...

Link to comment
Share on other sites

@Ciupanezu

 

I-ai dat " + 1 " lui chas pentru ca veniti cu exemple asemanatoare :twoup:

Intr-adevar, dupa cum am zis si eu, legea ar trebui sa apere tot prostovanu` :) Si iarta-ma, dar normal ca-l fac prostovan pe unu` care se duce sa joace la alba neagra, punand botu` ca prostu` la unu` care "virtual" castiga ca sa dea exemplu, ca doar n-or sta aia ca prostii in strada ca sa-ti dea tie bani :)

 

Asa si cu cei care vor masini ieftine, super dotari si km putini si bune. Masinile astea, nu zic ca nu exista, dar sunt rare. Si se dau repede de obicei...sau le gasesti prin cunostinte, etc.

 

Si de obicei sunt cu numere de RO, proprietarul avand-o de ceva timp in tara...deci daca o vinde mai ieftin fie isi permite sa nu-i pese de 2000 ...3000 E, fie vrea s-o dea repede, avand o urgenta...ceea ce nu e cazul masinilor aduse de-afara :twoup:

 

Dupa cum ziceam mai sus, tu si @chas veniti cu niste exemple total diferite si care n-au mare legatura cu situatia de care ziceam eu si cu @razvanflorin90 parca...asa ca n-are rost sa-ti comentez exemplul, zau :twoup:

 

Exemplele sunt asemĂŁnĂŁtoare, ĂŽnsĂŁ sunt Âşi relevante.

Chiar se poate lua ĂžeapĂŁ aÂşa.

DacĂŁ ai lua chiar tu ĂžeapĂŁ aÂşa, ai mai fi aÂşa partinitor?

 

Banii tãi sau a unui ignorant sunt la fel de buni, amândoi aveÞi aceleaºi drepturi, aºa cã Înºelãciunea e tot Înºelãciune, nu e pentru unul meritatã ºi pentrul altul nu.

 

Ideea este cĂŁ toĂži cei care vor sĂŁ ĂŽnÂşele trebuie trataĂži la fel.

 

Penal sau nu...cred ca ar putea scrie un intreg roman si ar putea fi profesor de "prosteala" :twoup: :twoup:

 

Ăsta e un papagal, nu ĂŽnĂželeg de ce te-a impresionat aÂşa mult.

La prosteli sunt alÞii mult mai pricepuÞi, oameni care par serioºi pânã la capãt când te trezeºti Þepuit.

Naivitatea se plĂŁteÂşte ĂŽntotdeauna, ĂŽnsĂŁ ĂŁsta oricum nu e un Âşarlatan priceput, e un papagal care editeazĂŁ poze cu Paint.

Link to comment
Share on other sites

Tocmai m-am intors de la o conferinta nationala a samsarilor. :twoup: Nu glumesc.

 

Am vazut la noi aici la Finante o licitatie la un Opel Astra din 2006, si asa n-aveam ce face si m-am dus si eu sa ma bag in seama. Era a 3a licitatie, primele fusesera pe la 5-6 mii (aproape valoarea de piata practic), acum o scazusera la 3600 Euro. Am depus dosarul, garantia, ma rog, deja stiau femeile alea pe acolo despre ce e vorba, ma si miram cum naiba ca doar era a 3a licitatie si nu s-a dat. In fine, azi la 12 cand m-am dus, frateeee, 20 si ceva de samsari din toata tara, Pitesti, Ploiesti, Bucuresti, Sibiu, doar eu si inca vreo 2 eram din Valcea. Mi s-a parut tare funny, oricum iarna mai mult hibernez si numai bine ca am avut motiv sa ies din casa.

 

Bun, se incepe licitatia, ne citesc aia pe lista sa vada care e prezent, toate bune, si se incepe cu pretul cel mai mare oferit din dosarul depus. Binenteles, eu l-am avut, baiat destept si inspirat ce sunt. Pasul de licitatie era 10% din suma oferita, 13000 lei fara tva, deci se crestea cu 1300 lei. Se ajunge pe la vreo 20k lei, deja nu mai era nici o smecherie, 5600 euro, la pasul urmator era 6k si ceva si nu mai era vreo afacere. Se trece la urmatorul pas, toata lumea renunta, inclusiv eu. Acuma aia prin sala veseli ca domne nu o ia nimeni, ce se intampla acuma, cum facem nu stiu ce. Zice cineva din comisie, pai domne, in caz de egalitate, cel care a avut oferta initiala cea mai mare, o castiga. Adica eu. :) Aia ofticosi deja, m-am distrat la maxim. Ne-a dat termen de gandire 5 minute, care vrea sa mai continue, pana la urma s-a oferit un baiat cuminte din Valcea care am inteles ca a luat-o pentru el, a oferit 6k si ceva, nu mai stiu ca era in lei plus tva, si gata. Daca licitam si eu aceasi suma, iar eram castigator la baraj, dar nu mai era nici o smecherie. Bun, se termina toata tarasenia, ne-am dus sa ne recuperam garantia. Aici a fost cel mai funny, eu nu stiam cine sunt indivizii, cand am inceput sa ii aud, ca ala e de pe la Pitesti, ca alalaltu de pe la Ploiesti, ca au fost pe la Iasi la nu stiu ce licitatii, pe la Craiova, frate ce combinatii ai, ce masini ce nu stiu ce, fantastic, m-am distrat la maxim, care mai de care mai ciumeg (erau toti niste penali de fapt).

 

Cred ca o sa ma mai duc, am tot urmarit site-ul ala licitatiapublica.ro, am vazut si imobiliare scoase, nu numai masini. Chiar era ceva garsoniera la 15k tot in Valcea, cam cu 10k sub pretul pietei, nu suna rau deloc.

Link to comment
Share on other sites

Cred ca o sa ma mai duc, am tot urmarit site-ul ala licitatiapublica.ro, am vazut si imobiliare scoase, nu numai masini. Chiar era ceva garsoniera la 15k tot in Valcea, cam cu 10k sub pretul pietei, nu suna rau deloc.

 

nu e rau dar depinde de zona dotari etc , cele bune si fitoase care chiar sunt un business se cam dau intre ei sau la cei care imping ceva spaga . Dar poti prinde ceva accidental .

Link to comment
Share on other sites

Imposibil, e licitatie publica, trebuie sa se tina, deci daca te duci, ai sanse ca oricare altul. Ce se poate face e doar o intelegere cu executatul, sa platesti tu datoria pentru el si sa ii mai ramana si lui ceva, altfel daca se ajunge la licitatie, nu prea vad ce ai putea aranja. Bine, vorbesc aici local la noi.

 

Chiar se discuta chestia asta. In alte parti se cerea o declaratie la notar prin care declari ca nu esti interpus sau n-ai nici un interes legat de executat. Deci deja e vorba de caz penal, in cazul unui aranjament.

Edited by WLF
Link to comment
Share on other sites

inainte sa faceau smecherii, licitatia era publica dar legea nu specifica ce intelege prin public. De regula se afisa undeva pe o bucata de hartie prinsa de tocul unei usi prin fundul cladirii..nu stia nici dracul de ea.

Am inteles ca au modificat legea, trebuie sa faca publicitate ceva mai serioasa, sa o puna pe site, anunt in ziar etc..

Link to comment
Share on other sites

@ Ciupanezu

 

Nu sunt deloc asemanatoare, cu atat mai putin relevante, zau :twoup: Se poate lua teapa asa, desigur, dar una e cum zic eu...alta e cum zici tu. La mine e clara treaba, cand vrei sa iei cu 12 000 o masina care in mod normal in afara e 15 000, iar ce zici tu sunt vicii foarte ascunse :)

 

QUOTE (hornetb @ 16/Dec/2010, 02:05)

Penal sau nu...cred ca ar putea scrie un intreg roman si ar putea fi profesor de "prosteala"

 

"Ăsta e un papagal, nu ĂŽnĂželeg de ce te-a impresionat aÂşa mult." - am exagerat :)

"La prosteli sunt alÞii mult mai pricepuÞi, oameni care par serioºi pânã la capãt când te trezeºti Þepuit." - si mai buni :twoup:

"Naivitatea se plĂŁteÂşte ĂŽntotdeauna, ĂŽnsĂŁ ĂŁsta oricum nu e un Âşarlatan priceput, e un papagal care editeazĂŁ poze cu Paint. " - le editeaza el in Paint...dar prostovanii le ia si dupa ce le vad live :twoup:

Link to comment
Share on other sites

inainte sa faceau smecherii, licitatia era publica dar legea nu specifica ce intelege prin public. De regula se afisa undeva pe o bucata de hartie prinsa de tocul unei usi prin fundul cladirii..nu stia nici dracul de ea.

Am inteles ca au modificat legea, trebuie sa faca publicitate ceva mai serioasa, sa o puna pe site, anunt in ziar etc..

 

Eu vorbesc doar de cele despre care stii, ca altfel la ce licitatie sa te duci daca nu ai auzit de ea? Spre exemplu, pe site-ul de la finantele de la Valcea sunt publicate mereu, si sunt preluate si de site-ul ala mare, licitatiapublica.ro

 

http://www.finantevalcea.ro/Valorificare-bunuri/

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.