Jump to content

Masini puse la vanzare in Romania


Bartolomeus

Recommended Posts

N-am zis ca nu arata bine asa cum e, dar mie imi plac tapitriile deschis, bej, alb

o stiu masina, e a unui prieten... a fost cumparata de noua din Germania, din cate imi aduc aminte scaunele au fost comandate ulterior dar probabil le mai tine si pe cele originale, km poti fi sigur ca sunt reali :), masina este inca in garantie! Despre intretinere iti pot spune ca a avut parte din plin, ii plac masinile si are mult grija de ele, mai ales de BMW-uri, inainte a avut un 535d M-pack care cred ca la un moment dat a fost si pe forum dupa ce l-a dat, la km astia cred ca este e o afacere buna masina!

Edited by mik15
Link to comment
Share on other sites

http://www.autovit.ro/bmw-525-C23278844.html

 

La insistentele sotiei (viitoare), amintindu-ne cat de mult ne-a placut E39 care l-am avut cu mult timp in urma, aruncam o privire pe anunturi. Ea insista sa ne uitam la cel de mai sus.

Google search numerele de telefon din anunt, mirare mare - pare sa nu mai aiba la vanzare altceva, si nici sa nu fi avut. Poate e o exceptie. Hai sa dam un telefon. Sunam - destul de politios vanzatorul, hai sa mergem sa o vedem, vine chiar el aproape, suuper.

 

Apare masina: - putin prafuita/murdara. Vanzatorul: 28 -30 ani, cercel in ureche cu o 'pitzzi' langa el.

Prima impresie: Ce culoare e asta - nu seamana deloc cu ce se vede in poze, nu seamana de loc cu o culoare BMW - e ... prea mult verde.

Mai aruncam o privire: vopsita integral f prost (multe gunoaie prinse in vopsea), ne uitam in portbagaj - roata de rezerva lipsa (probabil s-a spart janta la accident) - intrebam si raspunsul vine negresit: nu e, dar asta e o problema? Nu e pur si simplu, dar mai e un set de jante contracost spune vanzatorul.

 

Scoatem elcometrul si supriza: aripile fata puternic incarcate de chit. Reactia vanzatorului: am vandut d-astea de ani de zile si va zic ca nu e nici macar vopsita putin. De aici incepe samsareala: Ii aratam grosimea stratului pe elcometru si ne spune: nu am eu incredere in tehnologie d-asta, io va zic ca e misto' tare masina. Ajunsesem la limita dintre hilar si nesimtire. Ne mai uitam putin la interior, ne jucam in meniu si vedem consum 2 22%, consum 1 25%. La un 525d? Ce naiba sa aiba? La intrebare samsarul raspunde: sa stiti ca eu nu mai las la pret domnu'.

 

Nu stiam daca sa rad sau sa il iau la bataie. KM? As fi sunat stupid, asa ca nu am mai intrebat nimic. Am plecat ca dupa o piesa de teatru.

 

Concluzia: Nu merita sa pierdeti timpul nici macar sa vizionati masina din anuntul de sus, asa cum am facut eu.

E incredibila nesimtirea cu care samsarii si promoveaza marfa!!!

Edited by Pharmacistu'
Link to comment
Share on other sites

Salut dooh, scuza-ma ca te deranjez, stiu ca probabil primesti des astfel de 'rugaciuni' dar am zis sa'ncerc totusi. Am vazut ca ai acces la o baza de date referitor la masinile de vanzare si m-am hotarat si eu pe una. Am avut tot un E46 dar am avut accident in Decembrie pe 27 pe Dn1 si masina este dauna toala (nefiind vina mea, iti dai seama ce mare a fost frustrarea). In fine, dupa ce asigurarile au dat maruntisul, m-am oprit la masina cu seria: WBAEU71080FN66495

 

Cand poti/ai chef ma poti ajuta cu ceva informatii despre ea? Vanzatorul zice ca are 170k km, masina in cauza este un 318d - 2004 frumoasa ca si dotari.

 

Iti multumesc pentru timpul tau si .. cand vii in Brasov, berea e din partea mea. :D

 

Mersi;

 

Scuze ca nu am scris pe prv mesjaul.. DA' NU STIU CUM!! adica, nu a mers. Mersi mult pt ajutor fratilor si sa ne vedem cu bine in trafic. Iar pt cei ce ati scos motoarele de la naftalina (ca si mine de altfel) asfalt uscat.

 

Stima;

Link to comment
Share on other sites

http://www.autovit.ro/bmw-520-C22607579.html

 

Dupa ce mi-a trecut nostalgia de E 39 - cred puternic ca unul in mintile lui mai gassesti dor prin DE, direct de la vreun proprietar din rasa ariana, cum buget de F10 ajunge doar pt sasiu, parca ar merge ca a doua masina in familie un E60 economic (fostul E 60 - 530 xi manual a fost doar placere maaareeeee). Economic = 520d si confortabil in orasul aglomerat (Bucuresti) = automat. Ideal ar fi ceva ca in anuntul de mai sus.

 

Ma atrag mmult de tot scaunele. Cand vad insa ca e de vanzare in autovit, devin brusc irascibil. Si cand vand scris 'variante' si 'masina nu are vopsit absolut nimic' - SAMMMMSAARRRRR! Parca nici nu imi vine sa ma mai uit.

Incercand sa fiu obiectiv:

- dupa numarul de telefon se pare ca omu' si-a luat o cartela separata pentru a da masina asta (google search arata cu nu a mai vandut masini pe numarul asta de telefon)

- import Franta: tind sa cred ca s-a dus si numarul de KM...

- jante 18" Borbet Germania? Nu stiu de ce dar cred ca daca le dam jos si ne uitam pe spate sunt ceva replica made in Italy

- imi pare masina putin lasata? Sa fie datorita faptului ca fostul XI era f putin mai inaltut? voi ce ziceti? Pare putin lasata din suspensie sau pare asa din cauza jantelor si a unghiului de poza?

- pretul e bunicel comparat cu una similara importata personal

 

Credeti ca merita un telefon, sa ii ascult povestea si sa ii cer o serie de sasiu sau se vede ceva in poze exclude achizitionarea masinii de la inceput (cu execeptia targaului autovit - hai sa nu avem idei preconcepute (cu toate ca eu tind sa am si sunt din ce in ce mai sigur)).

Link to comment
Share on other sites

masina arata bine.dar trebuie sa o verifici cap-coada nu te costa mult maxim 100 euro.

 

In privinta amortizoarelor este mai lasata de fata , eu as spune ca sunt foarte uzate fiindca e diferenta prea mare fata de spate.

 

Foarte important verifica in meniul I-drive cati km mai are filtru DPF,ca sa-ti faci o idee daca a fost schimbat sau nu.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.