Jump to content

Masini puse la vanzare in Romania


Bartolomeus

Recommended Posts

In dex samsar inseamna intermediar. Evident ca poti spune ca e samsar. Dar noi aici cand spunem "samsar", automat dam o nota foarte negativa cuvantului, si il incadram la: dat km inapoi, dotari imaginare, defecte ascunse, tzeapa etc. Deci prietenul tau probabil nu se incadreaza in categoria asta de samsari si poate il jignim cand ii spunem asa.

 

Numai pentru ca isi schimba cartelele te duce cu gandul ca dupa ce ti-a dat tzeapa, nu prea mai vor sa fie gasiti, revenind la ce spuneai tu.

Link to comment
Share on other sites

Ce mai conteaza ca-si schimba cartelele? Iti dai seama dupa poze mai nou daca e samsar sau nu. Au inceput sa le faca toti la fel de parca au vreun indrumator pe care il respecta toti.

Pai sa stii ca ei in general coexista in cadrul unui grup.....e imposibil sa nu fie reuniti intr-un "sindicat" ce se ocupa de un anume targ auto, de anumita zona, au cam aceleasi surse de aprovizionare auto, cam acelasi limbaj, aceleasi service-uri unde manaresc masinile, merg in "card" dupa masini in strainatate, etc.....cred ca am mai povestit, unul din cele mai gretoase calatorii a fost cand am avut neplacerea sa merg cu un card de "samsari" ce mergeau dupa masini la licitatie in Franta(cele de pe australes)......pe langa faptul ca in general sunt niste persoane inculte, fara bun simt si respect, imbracate si cu comportament kitchos, tot drumul a trebuit sa suport conversatiile lor in care se laudau cum "au combinat", cu "fraerit", etc....cat costa "simulature airbag la modelul x...."...asa ca si metodele de prezentare sunt similare, clar.

 

Ce nu inteleg eu este un lucru(sau in fine, vazand cine sunt alesii si adimistratiile in romania e de inteles): de ce statul nu incearca sa inregistreze contractele de vanzare-cumparare la administratiile fiscale pe baza CNP-ului vanzator-cumparator, sa inregistreze si sumele de vanzare, iar a cei ce vand mai mult de 3 masini pe an, de exemplu, sa ii invite sa isi faca un PFA sau firma si sa plateasca si impozit pe profit, tva, etc.....pentru ca pe langa faptul ca ei vand niste masini asa cum sunt ele(aici e treaba si cumparatorului ca se expune la o tranzactie cu riscuri cumparand de la niste persoane fizice), dar ei fac evaziune fiscala neplatind taxe la stat.Si chiar daca pe termen scurt probabil ca romanii ar fi suparati ca automat ar creste preturile la masini, dar ar scadea evaziunea fiscala si probabil si-ar face loc mai mult firme serioase in domeniu.

Link to comment
Share on other sites

Niciuna nu are piele, ambele sunt tapisate cu sensatec (sintetic).

Si a mea are acelasi tip de tapiserie, dar samsarul a zis ca e piele, de unde dreac sa stiu ca e musama......

Pai atunci am cumparat degeaba solutie de curatat si tratat pielea, cred ca mai rau ii face.

Sti cumva daca e rezistenta musamaua asta, sau e tot ca aia din papucii chinezesti.

Link to comment
Share on other sites

Niciuna nu are piele, ambele sunt tapisate cu sensatec (sintetic).

 

 

apropo se uzeaza rapid sensatec-ul? sau e mai durabil? ma gandesc ca oricum e mai ieftina optiunea cu sensatec decat cu piele...

cum iti poti da seama ca e sensatec si nu piele? as vrea sa stiu poate am ocazia vreodata sa cumpar si sa nu fiu pacalit....

Link to comment
Share on other sites

Sensatec-ul are o boala.. Se poate crapa.

Nu face cute precum pielea, dar in timp se crapa pe marginea scaunelor. Sta mult mai intinsa pe scaun aceasta taiserie, incat practic nu prezinta uzura.

Pielea cea mai ieftina e cu 1200 EUR mai scumpa decat sensatec-ul.

 

Cele cu sensatec nu au cusatura de pe usa care vine la jumatatea difuzorului.

 

 

PS: nu folosi solutii pt intretinut pielea pt ca sensatecul nu le absoarbe si se face nasol ulterior.

 

Si ca inconvenient principal.. E mai rece dimineata decat pielea. Iti ingheatza curul pe el.

Edited by kristal_madness
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Sensatec-ul are o boala.. Se poate crapa.

Nu face cute precum pielea, dar in timp se crapa pe marginea scaunelor. Sta mult mai intinsa pe scaun aceasta taiserie, incat practic nu prezinta uzura.

Pielea cea mai ieftina e cu 1200 EUR mai scumpa decat sensatec-ul.

 

Cele cu sensatec nu au cusatura de pe usa care vine la jumatatea difuzorului.

 

 

PS: nu folosi solutii pt intretinut pielea pt ca sensatecul nu le absoarbe si se face nasol ulterior.

 

Si ca inconvenient principal.. E mai rece dimineata decat pielea. Iti ingheatza curul pe el.

Da, ai dreptate, dar majoritatea BMW-urilor de pe piata din Romanica, cu tapiserie de "piele" sunt de fapt musama....

Alea cu piele au cum ai zis cusatura ai pe usa, uite si un exemplu:

http://www.autovit.ro/bmw-320-C26977330.html

Asta e, maine o sa o curat cu servetele umede, dar nu din alea de cur, sunt in Lidle din alea universale de curatat diverse, printre care, ma gandesc ca ar merge si musamaua mea....

Edited by gugulete
Link to comment
Share on other sites

Sensatec-ul are o boala.. Se poate crapa.

Nu face cute precum pielea, dar in timp se crapa pe marginea scaunelor. Sta mult mai intinsa pe scaun aceasta taiserie, incat practic nu prezinta uzura.

Pielea cea mai ieftina e cu 1200 EUR mai scumpa decat sensatec-ul.

 

Cele cu sensatec nu au cusatura de pe usa care vine la jumatatea difuzorului.

 

 

PS: nu folosi solutii pt intretinut pielea pt ca sensatecul nu le absoarbe si se face nasol ulterior.

 

Si ca inconvenient principal.. E mai rece dimineata decat pielea. Iti ingheatza curul pe el.

Danke de info...

Link to comment
Share on other sites

Daca nu ai mai multe masini simultan la vanzare, inseamna ca nu esti samsar? Omul pe care il cunosc eu aduce cate o masina o data, o vinde, apoi pleaca dupa alta. Uite si "speta" lui: http://www.autovit.ro/bmw-335-C27271483.html

Stiu ca exista si practica aducerii pe platforma.

 

Poi o data zice ca e EURO 5 o data EURO 4... :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Dinamic cur... Nu exista dynamic drive pe 320d E90

Incalzire in scaune nu are?

E 2009.

 

Dar la pretul asta, e ok masina. Singura problema ar fi motorul N47.

Ba da are incalzire in scune (butoanele sunt puse mai sus intre rotitele de reglare a climei )

 

Exact asta e problema pt mine cea mai mare motorul N47 pt ca nu vreau sa traiesc cu impresia ca o sa am probleme cu distributia si in plus masina are destul de multi km . Nu stiu ce sa zic ar fi prima mea masina si cumparata pe bani parintilor cum ar fi dupa 10-20k de km sa le spun ca trebuie sa schimb distributia la masina plus ca daca nu imi dau seama si se rupe lantul ......

Link to comment
Share on other sites

Nu vrei un A6 2.0T din 2007? Cauta pe net detalii, poate iti place :rolleyes:

Sincer sa iti spun am studiat oferta si de la Audi (in bani pe care doresc sa ai platesc pe o masina) si nu prea am gasit ceva sa imi placa,mai putin fac 20 de ani si nu prea cred ca un A6 e o masina pentru mine la varsta asta in plus mi se pare o masina destul de scump de intretinut fata de un A3 sau A4 (parerea mea poate gresesc) , acum asta e opinia mea in curand o fac si eu un thread unde sa mi se ofere niste infomatii mie imi place ca o treaba sa o gandesc de 100 de ori si sa o fac odata, orsicum multumesc de sfat.

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu ce sa zic ar fi prima mea masina si cumparata pe bani parintilor cum ar fi dupa 10-20k de km sa le spun ca trebuie sa schimb distributia la masina plus ca daca nu imi dau seama si se rupe lantul ......

Ce parinti misto ai, eu la 20 de ani conduceam limuzina lui tata, o Dacia 1300... :laugh:

Edited by gugulete
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.