Jump to content

Masini puse la vanzare in Romania


Bartolomeus

Recommended Posts

O sa ma duc sa o vad cred, ca vad ca suntem consateni.

 

Si eu caut cu euro 5, dar nu am gasit nici macar cu euro 4 nimic care sa indeplinesca urmatoarele cerinte minimale:

pret in jur de 20.000, TVA deductibil

an fabricatie minim 2008

cutie automata

capacitate 2500-3000 cmc, benzina daca e limuzina, diesel daca e mai mare

piele si xenon

kilometri rezonabili

 

Ca marci BMW - seria 5, X5 sau X3, Audi - A6 sau Mercedes.

Link to comment
Share on other sites

Autorola, carsontheweb si australe.fr

 

De aici mi-am luat si eu masinile pana acum. Am la Pitesti vreo 4-5 firme care transporta Dacii noi de la fabrica catre Europa, si la intoarcere vin cu platformele pline cu masinile samsarilor, costa 400 euro cam din orice tara ar fi.

Link to comment
Share on other sites

Autorola, carsontheweb si australe.fr

 

De aici mi-am luat si eu masinile pana acum. Am la Pitesti vreo 4-5 firme care transporta Dacii noi de la fabrica catre Europa, si la intoarcere vin cu platformele pline cu masinile samsarilor, costa 400 euro cam din orice tara ar fi.

 

 

mai poate incerca si pe vpauto.fr

Link to comment
Share on other sites

Autorola, carsontheweb si australe.fr

 

De aici mi-am luat si eu masinile pana acum. Am la Pitesti vreo 4-5 firme care transporta Dacii noi de la fabrica catre Europa, si la intoarcere vin cu platformele pline cu masinile samsarilor, costa 400 euro cam din orice tara ar fi.

Sa inteleg ca din experienta ta, descrierea autoturismelor a fost reala (de genul km modificati sau lovite si cosmetizate)?

Unii recomand sa eviti vanzatorii din Franta si Italia.

Oricum trebuie sa licitezi ca persoana juridica, imi recomanzi pe cineva?

Mersi

 

mai poate incerca si pe vpauto.fr

pot incerca oriunde, ideea este daca ati cumparat de acolo si ati fot multumiti.

Asa cum am zis unii zic ca Franta este de evitat.

Edited by johnae78
Link to comment
Share on other sites

Din experienta mea, masinile au fost exact asa cum au fost descrise, mai mult, descrierea din raportul tehnic a fost de speriat la prima vedere. Km reali si nelovite, plus istoric complet de service. Ma refer la masini luate de la Arval sau BNP Paribas, care sunt leasinguri.

 

Iti dau un exemplu. Citroen C5 2008 1.6 HDI. In raportul tehnic scria ceva de genul, defect sistem de injectie, pierdere de carburant importanta nu stiu ce. De fapt era o simpla garnitura de la un injector si era umed plasticul motorului. Sistem de franare spate stanga nu stiu ce defect, de fapt o conducta de frana iesise din suportul de plastic, lucru care se intamplat cand schimbi placute sau discuri. La inspectiile astea tehnice ei doar constata nu si remediaza, poate fi vorba de un surub nestrans, ei nu pun mana sa il stranga la loc.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pai de ce nu iti faci tu frumos cont pe site-urile de licitatii si iti cumperi singur masina si nu mai stai dupa toti samsarii. O iei pe firma la pret netto si gata.

cont iti poti face doar ca persoana juridica, dar nu imi este clar cat trebuie sa mai adaug la pretul cu de inchidere a licitatie.

Mai exact TVA-ul se adauga la pret sau il platesti in tara?

Link to comment
Share on other sites

Preturile cu care vin masinile de acolo sunt netto, fara TVA.

 

La Australe este un calcul diferit, ce vezi acolo pe site sunt preturi care includ TVA, si apoi conform calculului lor, scazi TVA, adaugi comisionul lor si pretul inspectiei tehnice si apoi iti da pretul de vanzare. Mie mi-au dat un excel in care erau sumele din 100 in 100 de euro. La 7000 euro sa zicem, plateai efectiv nu stiu cat, gen. Nu sunt acasa si nu am excelul ala in fata sa iti zic exact.

Link to comment
Share on other sites

Am fost azi sa vad masina. Ca de obicei realitatea e un pic diferita. Desi in anunt spunea ca TVA este deductibil, in realitate nu e, masina fiind inmatriculata pe persoana fizica. Dar daca vreau neaparat, cica face el, proprietarul, nu stiu ce combinatie, dar ma mai costa 1500 in plus.

 

In anunt spune ca e fabricata in 2008. In realitate este pe la mijlocul lui 2007.

In anunt spune ca are 123.000 km. Cred insa ca a umblat la kilometri. Masina nu arata rau, dar nu arata nici ca una de 123.000km

In concluzie am zis pas.

 

Am gasit insa una la reprezentanta:

http://www.tiriacautoconstanta.autovit.ro/mercedes-benz-ml-320-C25095666.html

 

Are 163.000 km, dar asigura 12 luni garantie.

Cred ca ma duc s-o vad, am sunat si au zis ca-mi arata si istoricul cu tot ce s-a facut la masina.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.