Jump to content

Masini puse la vanzare in Romania


Bartolomeus

Recommended Posts

Pentru ca n-am mai cumparat vreodata SH, pun o intrebare care poate e.....neghioaba.

 

Bmw - service imi poate spune precis daca au fost dati km inapoi sau nu?

 

 

Vezi ca era un coleg pe forum care luase o masina verificata la reprezentanta sau ceva de genul "auto-rulate" si a avut surpriza sa descopere ca masina fusese si lovita si reparata; la reprezentanta iti poate spune doar la cati km a fost ultima intrare intr-o reprezentanta.

 

Pentru ca nu ai mai cumparat masina second:

 

-in prima faza sa dai un search pe google dupa numarul de telefon....daca mai are masini la vanzare (desi sa stii ca s-au mai desteptat ..mai schimba si cartelele)...poti sa treci la anuntul urmator

 

-legat de numarul de proprietari in cartea de identitate, in caz ca o pierzi capeti o carte noua de identitate, curata, iar masinile care se dau la schimb, nu se complica multi sa le transcrie pe numele lor, atata timp cat o tin foarte putin

 

-desi multi o sa spuna ca Romania e o tara cu conditii socio-economice precare in care totul e ieftin si ca se fac manevre cu tva-ul, gandeste-te putin de ce o masina cu dotari echivalente, km echivalenti va fi mult mai scumpa daca vei cauta modelul respectiv in Germania samd, in conditiile in care sa aduci o masina in Romania presupune deplasarea, achitarea unei taxe de mediu..........

 

-presupun ca nu e graba mare cu masina, si mai ales ca ai de gand sa investesti o suma importanta........nu te grabi, cauta, suna, piata este oricum in favoarea cumparatorului, si nu exista masina sa o "pierzi"....cu rabdare vei gasi pana la urma ceea ce iti doresti, si nu vei plati pentru ca cineva sa te insele vanzandu-ti ceva ce ori nu are km reali, ori starea tehnica nu este cea descrisa....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8/10 vanzatori din Ag sunt samsari.

nu cred ca toate motoarele astea noi de 2000 cmc au pb cu distributia basca ca 163cp parca nu e ca ala de 177cp

de ce ti-ai lua o masina mai veche la ac bani? Si mai cheala? Ambele sunt din nemtia deci nu prea ai de unde sa stii cu km... Eu cred ca 525-ul ala are mai multi ;)

Link to comment
Share on other sites

8/10 vanzatori din Ag sunt samsari.

nu cred ca toate motoarele astea noi de 2000 cmc au pb cu distributia basca ca 163cp parca nu e ca ala de 177cp

de ce ti-ai lua o masina mai veche la ac bani? Si mai cheala? Ambele sunt din nemtia deci nu prea ai de unde sa stii cu km... Eu cred ca 525-ul ala are mai multi ;)

 

 

am cautat pe google dupa nr lui de tel si nu pare a fi samsar, eu as vrea motorul de 2,5 ca imi place mai mult, in fine ai si tu dreptate intr-un fel cu masina mai noua... 520d cu n47 e si de 163 cp si de 177cp.

Link to comment
Share on other sites

Da, dar cum fac sa o testez acolo? Mi-e teama sa n-aiba "pile" la Bmw Bacau. Si banuiesc ca omu' n-o sa vina sa o testam la Bucuresti. O sa-l sun maine sa vad ce zice. Masina arata bine de tot, depinde acum ce-o avea inauntru.

 

Nici eu n-as crede ca e samsar. Depinde de cati ani e masina in Ro si cati proprietari sunt trecuti in CI...Posibil sa nu aiba km dati inapoi. Eu am un prieten care a vandut un A6 din 2006 luat de nou, avea 70.000km in 1012 cand l-a dat, si a avut probleme pentru ca nu il credea nimeni ca nu e manevrat kilometrajul.

 

Are peste 300k km !

Link to comment
Share on other sites

Vezi ca era un coleg pe forum care luase o masina verificata la reprezentanta sau ceva de genul "auto-rulate" si a avut surpriza sa descopere ca masina fusese si lovita si reparata; la reprezentanta iti poate spune doar la cati km a fost ultima intrare intr-o reprezentanta.

 

Pentru ca nu ai mai cumparat masina second:

 

-in prima faza sa dai un search pe google dupa numarul de telefon....daca mai are masini la vanzare (desi sa stii ca s-au mai desteptat ..mai schimba si cartelele)...poti sa treci la anuntul urmator

 

-legat de numarul de proprietari in cartea de identitate, in caz ca o pierzi capeti o carte noua de identitate, curata, iar masinile care se dau la schimb, nu se complica multi sa le transcrie pe numele lor, atata timp cat o tin foarte putin

 

-desi multi o sa spuna ca Romania e o tara cu conditii socio-economice precare in care totul e ieftin si ca se fac manevre cu tva-ul, gandeste-te putin de ce o masina cu dotari echivalente, km echivalenti va fi mult mai scumpa daca vei cauta modelul respectiv in Germania samd, in conditiile in care sa aduci o masina in Romania presupune deplasarea, achitarea unei taxe de mediu..........

 

-presupun ca nu e graba mare cu masina, si mai ales ca ai de gand sa investesti o suma importanta........nu te grabi, cauta, suna, piata este oricum in favoarea cumparatorului, si nu exista masina sa o "pierzi"....cu rabdare vei gasi pana la urma ceea ce iti doresti, si nu vei plati pentru ca cineva sa te insele vanzandu-ti ceva ce ori nu are km reali, ori starea tehnica nu este cea descrisa....

 

Merci pt sfaturi.

 

Deci ideal ar fi sa gasesc o masina cumparata de noua din Romania, zici?

Nu e graba, am timp sa urmaresc piata.

Daca tot te pricepi, ce sfat imi dai: 530xd sau 535d?

Link to comment
Share on other sites

Uite nu stiam ca si alea de 163cp au acele incidente cu distributia... Ciudat e ca daca dai search pe google dupa nr de tel al aluia si dai la rezultate in imagini apar mai multe masini.

Fiecare stie cel mai bine ce ii place, trapa e mai smechera as zice eu decat un volan sport. Per total 520-ul pare mai ingrijit. O sa ii dau maine un tel aluia sa vad ce are de spus :D Farurile si stopurile sa le schimbi, oare cat o fi? Asta chiar sunt curios, am un amic care vrea sa faca upgrade-ul asta la un non lci.

Link to comment
Share on other sites

Uite nu stiam ca si alea de 163cp au acele incidente cu distributia... Ciudat e ca daca dai search pe google dupa nr de tel al aluia si dai la rezultate in imagini apar mai multe masini.

Fiecare stie cel mai bine ce ii place, trapa e mai smechera as zice eu decat un volan sport. Per total 520-ul pare mai ingrijit. O sa ii dau maine un tel aluia sa vad ce are de spus :D Farurile si stopurile sa le schimbi, oare cat o fi? Asta chiar sunt curios, am un amic care vrea sa faca upgrade-ul asta la un non lci.

 

 

Fi atent cum e cu motorul de pe 520d, poate sa aiba motorul m47, care era si in 2006-2007 si are 163 cp( e bun la distributie), sau poate sa aiba motorul n47 care vine in 2 variante 163 cp sau 177, prima varianta e cu power reduction ceva de genul( asta e ala cu distributia praf).

Nu stiu cat costa farurile si stopurile, oricum destul de mult... depinde si ce pui, de unde le iei...

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

http://www.autovit.ro/bmw-535-C28551440.html

asta are peste 300000km. imi aduc aminte ca am vazut-o pe mobile si mi-a atras atentia nr mare de km(peste 300K)si dotarile ei. masina arata perfect in poze, nu aveai cum sa-ti dai seama de nr mare de km. pretu in jur de 16000-17000 parca. apoi a aparut pe autovit cu km putini(ceva pana in 120k parca). intre timp a primit bari de m5, evacuare si probabil a schimbat cativa proprietari

Edited by csuser
Link to comment
Share on other sites

Merci pt sfaturi.

 

Deci ideal ar fi sa gasesc o masina cumparata de noua din Romania, zici?

Nu e graba, am timp sa urmaresc piata.

Daca tot te pricepi, ce sfat imi dai: 530xd sau 535d?

Cred ca ti se pare ca ma pricep :rolleyes: ....si sincer, stii vorba aia cu sfaturile pe banii si gusturile altora.....la bugetul tau te-ai incadra la o octavia noua 1,8tfsi cu cutie dsg

 

 

In materie de seria 5 experienta mea nu este atat de vasta, in sensul ca nu am detinut personal una, ci am condus de-a lungul timpului mai mult sau mai putin cateva modele printre care si E60 si ceea ce iti pot spune eu este ca:

 

-am condus E60 520d.......o masina cinstita si economica, dar nu exceleaza , plus ca nu sunt mare fan diesel

 

-am condus E60 530i....pot spune ca mi-a placut fff mult, chiar daca pe hartie un diesel are cuplu fff mare la aceeasi cilindree, mie tot mi se pare placere si senzatia de confort a acceleratiei progresive a unei masini pe benzina cu motor mare, motorul e silentios, se incalzeste mai repede, suna altfel, se tureaza mai mult(plaja mai larga de turatii)......deci, da ...intr-adevar, o limuzina cu accente sportive

 

Exceptand cateva zile pe an sau cateva iesiri pe drumuri prost curatate unde un xD poate se justifica, eu nu cred ca ai nevoie de tractiune intergala.....daca ai anvelope bune si neuzate nu apar probleme, plus ca nu cred ca vei conduce niciodata la limita sa ai nevoie de un sistem 4x4...pentru ca nu prea ai unde, sau daca ai face-o, cred ca ai periclita viata ta si a celor din jur

 

Eventual mai cauta la topicul masina mea si vezi daca exista posesori ai modelelor pe care le ai in vedere si cere-le impresii , avantaje/dezavantaje

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Cred ca ti se pare ca ma pricep :rolleyes: ....si sincer, stii vorba aia cu sfaturile pe banii si gusturile altora.....la bugetul tau te-ai incadra la o octavia noua 1,8tfsi cu cutie dsg

 

 

Octavia 1.8 Tsi manuala am acum, dar vreau ceva mai mare si mai puternic. Si masina noua nu-mi mai iau.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Posibil ca prin 2008 unele masini sa fi fost scutite de taxa, si acum sa fie nevoie sa plateasca. Asta a fost trendul in anii precedenti, masinile noi nu plateau.

 

Pareri despre asta? Nu-mi place culoarea dar.. http://www.tocmai.ro/bmw-318-i-accept-variante-10956346.html

 

 

 

Asa, deci asta inseamna ca a fost cel putin lovita si sarite airbagurile, :) sa nu zic dauna totala.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.